Jupiter

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6091
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2008

#691

Příspěvek od Roman (Rick) »

Môj prvý Newton mi otec kúpil v Nemecku cca pred desiatimi rokmi. Bol to jednoduchý Newton 76/700 na azimutálnej montáži, značku si už nepamätám. Slovo stabilita tomu takmer nič nehovorilo ;D. Boli k tomu aj nejaké okuláre 1" bez značky a o kvalite nemožno hovoriť.

Druhý newton 114/900 na paralaktike som si kúpil z letnej brigády pred cca 6 rokmi. Stabilita tiež nebola valná, ale lepšia ako u predošlého dalekohľadu. Súčasťou boli huygensove okuláre z plastu a čočky s nádherným dúhovým lemom dodávali to správne kúzlo pri pozorovaní Saturna :D.

... ale tak sa mi zdá, že toto už je trochu mimo tému ...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Jupiter 2008

#692

Příspěvek od hamr »

Hele Mitovka,
neštvi mě ;), to je fakt jedna fotka?, až jednou budeš skládat větší množství, budem to moct všichni zabalit. Kde to proboha fotíš? Ber to jako POKLONU, ne ve zlém ;D ;D ;D.

Mě se loni povedlo taky jedním snímkem asi 2x docela slušně vyfotit Saturn, ale ze snad stovky pokusů a byla to úžasná náhoda asi seeingu a automatického zaostření foťáku.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Jupiter 2008

#693

Příspěvek od mitovka »

to milan:
dobry odhad, plastovy okular som pouzival z dalekohladu ktory som dostal na narodeniny presne pred 20 rokmi. zarucene plast, aj objektivove sosovky boli z plastu ale strasne nekvalitne, tak som roky skladal dalekohlady z okuliarovych sosoviek ale okular som mal stale ten isty. taka stavebnica to bola v krabici, uz z nej nemam nic.

to hamr:
jasne jedna fotka snad by som vam tu neklamal. mal som ich v tej serii dokopy myslim 14, asi polovica takychto peknych. ale ide cisto o seeing, za cely august bol takyto dobry len 3x (z toho raz mi dosli vsetky baterky v dome skor ako som daco nafotil... :'()
- cez viken idem robit "aquariusov stolek", potom budem vediet robit viac fotiek a skusim uz aj to video. ale jupiter asi uz slavny tohto roku nebude

to rick:
ten exif najdem aj v pocitaci alebu musim fotku nahrat znova do fotaku? mam panasonic dmc sl-60, predtym som mal starsi sony a ten mi pri prezerani fotiek vsetko ukazoval

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

Jupiter 2008

#694

Příspěvek od cacik »

Né 20 let,ale i méně....nebudu přesný,ale odhaduji to tak na 10-12 let - vlastním okulár H 20,který se prodával společně se 150tkou newtonem od fy Bresser........a ten má plastové čočky až hanba,pokud jsem ho ještě nevyhodil,tak ho nafotím a foto pošlu - je zcela nepoužitelný,prostě SHIT  :-/ - Většinou optiku nevyhazuji,neb je mi to líto,tak se zítra kouknu a věřím,že jej stále mám - coby potenciální okulár pro hledáček - je to nadnesené,on by se nehodil ani na hledáček ;D
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Jupiter 2008

#695

Příspěvek od gsokuba »

rick01 napsal: hamr: pekná porovnávačka. Škoda, to Io tam v tej tmavej oblačnosti asi zaniklo. Možno, keď bude prechádzať popred svetlé zóny, bude vidieť

Petan123: parádna animačka, gratulujem!

Rob_B: vďaka za opravu vo výpočte  ;)

aaa, ešte jeden jupík zo včerajšieho večera (na animačke sa pracuje  :)):



Tech: 8" Newton, 6mm vixen, Panasonic FZ18
zdravim jsem tu nový tak projíždim vaše fotky a přišlo mi že ta tvoje si zaslouží lepší upravu tak jsem se dovolil a pohral si s tím trochu výseldek:
doufám že ti to nebude vadit a že se ti bude líbit víc než tvůj originál ;)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2008

#696

Příspěvek od BiF »

gsokuba napsal:
doufám že ti to nebude vadit a že se ti bude líbit víc než tvůj originál ;)
Mě osobně se to líbí více než originál.
Možná by bylo dobré uvést, co jsi s tím dělal...
F.
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Jupiter 2008

#697

Příspěvek od gsokuba »

ok ale možná to nebude uplně přesně těch kroků je tolik že možná na něco zapomenu a pak se budete divit že vám to tak jako mě nejde, proto to berte radši s rezervou :)

tak první jsem použil program registax v něm jsem si sníměk rozdělil  zvlášt do kanálů R B G a tak je uložil ve formátu bmp, otevřel jsem je všechny v photoshopu CS, červenej kanál obrázku jsem použil jako základ a na něj naskládal s módem prolnutí na screen modrej kanál a zelenej z čehož mi vyelzla už trochu lepší verze jupiteru další krok byl že jsem znovu otevřel v CS všchny kanály rgb ale tentokrát jsem je všechny desaturoval a po jednom jsem si trochu pohrál s ostrostí a s levels ale fakt jenom trochu tyhle snímky jsem stejnou metodou složil dohromady takže mi zbyli dvě vylepšený verze jupiteru jedna barevná jedna desaturovaná tu desaturovanou verzi jsem kompletně složil a vložil přes všechny vrstvy barevnýho jupiteru a použil zase mod prolnutí screen tentokrát ale s menší opacitou asi tak 80% ted už to vypdalo celkem dobře:) pak bylo potřeba odstranit modrej lem na spodku planety což jsem provedl normálně gumou nakonec jsem uplně všechny snímky sloučil a jelikož to bylo ted víc světlejší než by mělo tak jsem ještě jednou hotovej snímek zkopíroval a na menší opacitu překryl s módem (overlay-->překrýt) obrázek jsem potom uložil do formátu jpg. a zbylý upravy dodělal zase v registaxu trochu jsem si pohral s ostrostí, vyladil mírně kontrast nakonec jsem si pohrál s bervností (HSL-->Hue,Saturation,Levels) a uložil do formátu jpg.

a uplnně na konec jsem si ještě trochu pomocí programu Noise ninja pohrál se šumem a bylo hotovo, doufám že jsem to vysvětlil jasně a srozumitelně
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2008

#698

Příspěvek od Konihlav »

mozna je to tim LCDckem na kterym na to koukam, ale me se tedy libi vic ten original, single shot, takovych par snimku slozit v jeden by bylo nadherny. Tohle mi prijde az moc extravagantni a to ja nemusim. Ale jak rikam, muj nazor, nic ve zlym.
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Jupiter 2008

#699

Příspěvek od gsokuba »

v poho dyt já to beru, akorát teda nevim jestli to opravdu neni jenom tvym LCD já mám monitor od fujitsu siemens a ten má fakt exkluzivní kvalitu obrazu oproti levnějším hrozně překotrastovaným LCD monitorům kde lze sotva rozlišit všech 256 ostínů šedý navíc při menší změně úhlu pohledu se u takových monitorů mění i samotná barevost a kontrast pokud máš takový monitor tak se neni čemu divit že ti to může přijít extravagantní,pokud ne tak je to jenom tvůj názor a ten ti samosřejmě brát nebudu :)
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6091
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2008

#700

Příspěvek od Roman (Rick) »

mitovka: Parametre nájdeš, keď klikneš pravým tlačítkom myši na obrázok, vyberieš položku "Vlastnosti", hore v okne sa prepneš na záložku "Súhrn" a vpravo dole klikneš na "Upresniť" (Predpokladám, že používaš Windows).

gsokuba: vcelku dobrá úprava, ale ja som za miernejšie zasahovanie do snímku. Priznávam, ten Jupiter mal dosť veľký priemer už v náhľade vo fotoaparáte bol dosť tmavý, ale nechal som ten kontrast tak, pretože potom zas dosť vyliezal šum a strácali sa jemné detaily.

Viac kontrastu by som mu ja už nepridával:
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Jupiter 2008

#701

Příspěvek od Rob_B »

jj ja by som to tiez nechal asi takto, kvoli sumu hlavne, ten povodny (teda vlastne ten posledny od rick) mi pripada prirodzenejsi
neviem ci to je mojim monitorom (je pravda ze teraz sa na to pozeram na lcd na ntb, ktory je ale skalibrovany a spravil som si profil pre astrofoto...), ale ten novoupraveny Jupiter od gsokuba mi pride trosku velmi odfarbeny
ten lem by som ale radsej gumou nemazal..to uz je podla mna dost radikalne...treba skusit nastroj v registaxe na korekciu - RGB align..tam sa s tym da celkom dobre pohrat
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6091
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2008

#702

Příspěvek od Roman (Rick) »

Samozrejme, o tejto téme, takisto ako aj pri deepsky foto, by sa dalo polemizovať donekonečna. Každý má iný vkus, čo sa týka výsledného výzoru obrázku, niekto má rád "natural looking", niekto má zas rád, keď sa z obrázku "vydoluje" čo sa dá ... ;)
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Jupiter 2008

#703

Příspěvek od mitovka »

to rick:
tak som zas o nieco mudrejsi.

takze udaje
Panasonic DMC-LS60, ohnisko 17mm, clona f/5, dĺžka expozície 1/5sec., ISO 100, kompenzácia expozície -2EV

(ak to dobre chápem tak výsledná expozícia bola kratsia ako 1/5 sec. vdaka tomu -2EV)

pozrel som si fotky zo vsetkych augustovych foteni jupitera a vsade figuruje expozicia 1/5 alebo 1/4 sec. a -2EV

skoda len ze pri tom videu je to aj pri -2EV prepalene, ale pockam na jasnu oblohu a dako to okabatim. mam sice aj 5mm okular a obraz by sa asi vyrazne stmavil, ale kym nemam stolik s pohonom, tak je pre mna nerealne na 640*480 pix nahanat 400 pixelový jupiter.....

mitovka
mitovka
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6091
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Jupiter 2008

#704

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ak máš pri -2EV expozičku 1/4 s, tak bez korekcie -2EV by to mala byť 1s.

Pri natáčaní videa fotoaparát pracuje pravdepodobne v akomsi režime "priority expozície", kedy sa nastavia hodnoty (hlavne citlivosti) tak, aby expozičná doba vychádzala okolo 1/30s.

Skús to s tým 5mm okulárom, so zoomom i bez zoomu, či to pomôže pri dosiahnuť požadovaný jas Jupitera.

Alebo sa môžeš pokúsiť kamerovať keď bude vysoká oblačnosť, tá by mohla "odfiltrovať" prebytočné svetlo.

--------------
Ešte ma napadlo ísť do digitálneho zoomu, možno by ten jas Jupitera klesol.
Uživatelský avatar
Rob_B
Příspěvky: 500
Registrován: 04. 03. 2006, 03:00

Jupiter 2008

#705

Příspěvek od Rob_B »

mitovka:

alebo skus zaclonit trochu objektiv dalekohladu...tych 200mm na povedzme polovicu alebo tak nejak primerane

myslim, ze aj vzhladom na bezny seeing take zaclonenie nijako neukrati vysledny snimok o detaily...vlastne dokonca seeing bude trosku lepsi s mensim priemerom, kedze ten "valec vzduchu", ktorym prechadza svetlo do dalekohladu je tensi a menej dynamicky (menej turbulencii sa prejavi)
http://astrofotografia.sk/
SW Newton 203/1000, SW ED 80, refr. 102/500, tr. 10x50, EQ-6 Syntrek, EQ-5M, Canon EOS 350D mod., Philips SPC900NC, QHY-5, Olympus C-760 UZ, clip CLS, okuláre 25, 10 (SW Plossl) a 5, 9mm (SW Planetary Pl.)
Odpovědět