Dobré a špatné příklady

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dobré a špatné příklady

#301

Příspěvek od Regulus »

Tak to je mazec navíc to vypadá, jako by to brzo v tom zalomení mělo upadnout :-?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#302

Příspěvek od denis.marc »

Co říkáte na tento příklad?

Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#303

Příspěvek od MaG »

Rád bych viděl, jak to svítí na zem, jinak toho v principu moc fotka neřekne. Primárně by mi vadila barva, zaplaťbůh, ne všude se instalují bílé výbojky, neřkuli LED.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#304

Příspěvek od denis.marc »

Aha, no to jsem zapomněl. Tady je to na zem:


Je fakt, že to svítí modrobíle... na tý fotce je i přímé porovnání, v dáli je tam jedna klasická sodíkovka. :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#305

Příspěvek od MaG »

Hm. Trochu jsem se obával, že krom barvy to i ne moc rovnoměrně osvětluje zem. Celkově nic moc.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#306

Příspěvek od denis.marc »

Nojo, jasný... já když to viděl poprvé ve dne, tak jsem si říkal, to bude dobrý, ale pak když jsem to fotil, během svícení, tak už se mi to taky tak moc nezdálo...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dobré a špatné příklady

#307

Příspěvek od Karell »

Neblázněte! Kéž by všechny modernizace VO vypadaly alespoň takhle.
Edit:tohle si pořídili v nedalekém Košťálově:

Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#308

Příspěvek od denis.marc »

No to je děs...  >:(

Ty "moje" Nasavrky nejsou nějaký vyloženě hrozný, ale prostě nejdřív jsem myslel, že to bude úplná paráda a pak při svícení už to tak ono nebylo, ale pořád to z toho nového podle mě patří k tomu lepšímu, ale žádný hit to taky není, škoda toho modrobílého zdroje.
Samozřejmě, že pokud by toto patřilo mezi nejhorší případy a jiné byly lepší, tak je to ještě dobrý, to je fakt. ;)
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Dobré a špatné příklady

#309

Příspěvek od denis.marc »

Co se týče odstrašujících příkladů, tak těch je více než dost, například novotou zářící lampy ve Ždírci nad Doubravou, které ukazují nový směr v osvětlování, pracovně nazvaný "Dostatek světla pro každou střechu".


Přitom ty starší naproti by ještě docela šly...


Noční fotku sice nemám, ale že to svítí modrobíle snad ani zdůrazňovat nemusím... :-/
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

Dobré a špatné příklady

#310

Příspěvek od LaBa »

Vcera a dnes som bol na rychlej navsteve mojho rodneho mesta. V takmer celom Humennom je uz prerobene verejne osvetlenie. Pouzivaju tam LED svetla. Maju ploche tienidlo. Svetlo dopada len na ulicu a chodnik. Tienidla su nastavene tak, ze uz odtienia svetlo, ktore smeruje na okolite budovy.
Dom a zahrada rodicov je uz ponoreny v tme. Aj z centra mesta prenika do lokality Kudlovce velmi malo parazitneho svetla.
Humencania, skuste dodat fotky. Vyzera, ze v okoli Humenneho uz konecne bude solidna tma na pozorovania :)
Ja si skusim pozicat SQM a pri dalsej navsteve Humenneho zmeriam hodnoty jasu oblohy...
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Dobré a špatné příklady

#311

Příspěvek od balkon »

Čo hovoríte na toto umelé "slnko"? :-/
Objavilo sa po rekonštrukcii železnice. Je to vzdialené cca 500m od paneláku, v izbe nie je vôbec tma, bez problémov vidím na hodiny atď.
Keď to tam nesvietilo, dalo sa pekne pozerať na hviezdy voľným okom, teraz vidno len mesiac a tie najjasnejšie...
Vypnuté:

Zapnuté:
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dobré a špatné příklady

#312

Příspěvek od Rekmarik »

Čo hovoríte na toto umelé "slnko"?
Podle obrázku bych si myslel že to světlo by mělo svítit tak jak ostatní tři v řadě na sloupech s pravidelnými odstupy. Není možné že je ta lampa špatně nasměrovaná ? Místo aby osvětlovala dolů na koleje tak míří tvým směrem ?
Byl jsi se tam podívat ?

Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Dobré a špatné příklady

#313

Příspěvek od balkon »

To som presne uviedol ako ten špatný príklad :)  pozri sám, toto je u nich asi "norma". Sú tam 4 stožiare, čo vidím, len jeden z nich svieti smerom sem, ostatné svietia viacmenej na druhú stranu:

Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dobré a špatné příklady

#314

Příspěvek od Rekmarik »

Sú tam 4 stožiare, čo vidím, len jeden z nich svieti smerom sem, ostatné svietia viacmenej na druhú stranu:
jasně, teď je to dobře vidět, jestli to dobře chápu, tak se světla dají naklápět - viz různá poloha té spodní lampy na každém sloupu.
Pak se nabízí teoretické řešení v podobě většího sklopení světel na trať.. Je docela možné že nikdo z toho místa nádraží nemá vůbec potuchu, že to tak brutálně oslňuje tvým směrem ..
Uživatelský avatar
Capricornus
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2008, 02:34

Osvětlení budovy

#315

Příspěvek od Capricornus »

Pozdrav z Brna k Novému roku přináší nové osvětlení budovy VUT Brno na Palackého vrchu. Sloup světla je nádherný a zcela zastínil rušivou záři souhvězdí CAS o záři hvězdokup nemluvě. Jde o významný příspěvek k zamezení společensky nežádoucho pohledu na hvězdy.

Všechno nejlepší přeje Honza.
Odpovědět