Okuláry Televue

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
KhanN7
Příspěvky: 92
Registrován: 07. 09. 2010, 00:33

Okuláry Televue

#466

Příspěvek od KhanN7 »

Tak abych poupravil svůj koment o prachu, dneska už jsem se neudržel a riskl rozebrat svůj zaprášený Nagler 12, malinko jsem povolil závit a zkusil "zahrkat" jestli se uvnitř neozvou uvolněné čočky, a když nebyl cítit žádný pohyb, opatrně jsem ho rozpůlil a sklo se na mě nevysypalo. Čočky v něm mají zajištovací kroužky každá půlka zvlášť.
Mno, teda to co jsem uvnitř našel se tam určitě nedostalo přes jemný dlouhý a vazelinkou namazaný závit. Takže jestli předchozí majitel neví, že byl okulár rozebraný, nějaké milé hravé děti určitě vědí víc  :o  . Ale dobrá věc se podařila, v okuláru není vidět ani smítko, ARvrstvy v pořádku takže výsledek 100%, hned se s ním líp kouká.
Tímto beru zpět podstatnou část svých výhrad k prachotěsnosti.
triedr 10x50, SW 200/1200 DOBSON, Celestron 102/500 Wide View; okuláry setové 25 a 10;  TV Nagler 12 a Panoptic 19; Pentax XF 8,5; WO SPL 6; barlow BDP Triplet 2x; Astronomik CLS
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#467

Příspěvek od SIRIUS_758 »

TEST OKULÁRŮ TELE VUE - "MALÉ" VS. "VELKÉ", NAGLERY VS. PANOPTIKY :

Do testování jsem tentokrát zařadil tři dvojice okulárů - každou dvojici tvoří 1,25" a 2" okulár, vždy co nejbližšího ohniska. Cílem je napomoci zájemcům, kteří si hodlají pořídit okuláry Tele Vue, a kteří nemají jasno ve výběru v poměrně početné rodině okulárů této firmy. Smyslem je i porovnání vlastností různých typů okulárů, ať už Naglery vs. Panoptiky, tak Naglery růz. typů mezi sebou.
Takže jací že jsou ti účastníci testu ?



Tabulka parametrů okulárů v testu :

  počet průměr   vzdálenost hmotn.
čoček/skup.   vstup.pupily     výstup.pupily g.

NAGLER  T5  16 6/4  22,1mm 10 mm   180
NAGLER  T4  17 7/5    24,3 17 720

PANOPTIC   19  6/4    21,3 13 180
NAGLER  T5  20 6/4    27,4 12 450

PANOPTIC   27  6/4    30,5 19 450
NAGLER  T5  26 6/4     35   16 720


  Kdo zná celý sortiment okulárů TV může namítnout, že lze vytvořit ještě jiné dvojice, např. NAGLER T6 13mm a NAGLER T4 12mm. Ale problém je sehnat najednou tolik okulárů dohromady..  8-) Věřím, že bude možnost na testování vypůjčit i další zástupce sortimentu a brzy testy doplním..   ;)

Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#468

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Z mých dlouhodobých zkušeností jsem často na AF uváděl, že v sortimentu okulárů 1,25", vhodných i pro binohlavy, patří mezi nejuniverzálnější okuláry vůbec TV Panoptiky, které jsou ostřejší než Naglery T6 a neudělají vám ostudu ani při pozorování planet a Měsíce. Nedávno jsem k nim po důkladném vyzkoušení přiřadil 16mm NAGLERa T5 - tato "nominace" se potvrdila i o tomto víkendu, který byl vhodný na testování a porovnávání různých druhů okulárů. Díky tomu můžeme nakouknout i do sortimentu barelu 2" a udělat si obrázek o vlastnostech poměrně dost odlišných zástupců v testu.

Jako obvykle teď uskutečníme mírný posun v čase směrem do budoucna ::) a prozradíme VÝSLEDEK TESTU, který bude pro mnohé trochu překvapivý :

NEJLEPŠÍMI NAGLERY v sortimentu středních a delších ohnisek jsou zástupci řady T5 - 16, 20 a 26mm - kteří jsou dokonce mírně lepší, než sourozenci z řad Panoptiků ! :o

PODROBNOSTI TESTU :

Okuláry byly testovány především ve dvou dalekohledech - ED 100/900 a MAKSUTOV 180/2700. Především velmi dobře vykorigované pole refraktoru ED 100, které je velmi rovné, umožnilo přísné posouzení zobrazovacích vlastností i na kraji pole. Musím říct, že kresba všech zástupců Naglerů řady T5 skýtá mimořádný zážitek při pozorování - takováto vynikající kvalita, rovnoměrná po celém poli, se hned tak nevidí, protože hvězdy si až bezprostředně ke kraji zachovávají bodovost, zhoršení je zanedbatelné a je dané mírným zvětšením průměru stálice. Při pozorném jemném přeostřování hvězdy u clony bylo jednoznačně vidět, že NAGLER T5 20mm je v tomto lepší PANOPTIKa 19mm a stejně tak NAGLER T5 26mm nečekaně porazil v této disciplíně PANOPTIKa 27mm. Nedávno jsem tady psal, že brouzdání oblohou PANOPTIKem 35mm v ED 100ce ( 26 x 100 ) je skvělým požitkem - stejné platí i po výměně okuláru za NAGLERA 26 ( 35 x 100 ) - prostě lahůdka ! Kdo si tento okulár půjčí na vyzkoušení, už ho nebude chtít vrátit.. ;D Pro doplnění uvedu, že NAGLERa 31mm jsem neměl možnost porovnat. Dále je potřeba se zmínit o PANOPTIKu 24mm, který je na vizuál ze všech Panoptiků nejlepší, rovněž bodový až ke kraji ( v podstatě stejně kvalitní je PANOPTIK 35, u 19ky je bezprostředně u kraje patrná mírná deformace hvězd ). Naopak v případě afokálního fotografování ( digiscoping ) jednoznačně kraluje PANOPTIK 19 a NAGLERy T6, naopak PANOPTIK 24 kousek od středu uvadá.. Je to stejně nepochopitelný paradox, jako když chcete výborného NAGLERa T6 použít v na projekci - je to katastrofa..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#469

Příspěvek od SIRIUS_758 »

 Zkrátka a dobře - NAGLERy T5 - 16, 20 a 26 - vám dokonale prověří rovnost pole vašeho dalekohledu a jeho zbytkové aberace na kraji. Právě delší refraktory, méně světelné Newtony a dlouhoohniskové Maksutov-Cassegrainy vám umožní využít naplno potenciál těchto okulárů. Naopak běžné Schmidt-Cassegrainy mají pole značně zklenuté - kromě koulení očima   ::) v okuláru se zorným polem 82° vás čeká i neustálé přeostřování mezi středem a okraji.. :-/ Pokud samozřejmě nevlastníte SC CELESTRON EDGE HD nebo SC MEADE ACF  ;).
  NAGLERy T5 mají jednodušší optickou stavbu, stejnou jako Panoptiky, tedy o jednu čočku méně, než je obvyklé u ostatních Naglerů. Mají lepší propustnost a brilanci než NAGLERy T6 i T4. Naopak je nutné počítat s horším komfortem pozorování, obzvláště u okuláru 16mm.. Pokud by toto bylo pro někoho těžko akceptovatelné, jsou k dispozici NAGLERy řady T4 ( 12, 17 a 22mm ) - speciálně konstruované se zvětšenou výstupní pupilou na 17 až 19mm - se stavitelnou očnicí, ale také s podstatně většími rozměry a hmotností.
Porovnáme-li okuláry z první dvojice - Naglery 16 a 17mm - tak při pohledu do tabulky zkonstatujeme, že ten LER zvětšený o 7mm je vykoupen 4-násobnou hmotností ! !   Je tedy nasnadě, že ta podstatně větší masa skla se projeví horší propustností, také o něco menším kontrastem. Kresba je ale v poli velmi vyrovnaná a pokles na kraji velmi malý..V tomto je to vynikající okulár.  Nicméně NAGLER 16mm má i ve středu pole trochu lepší hranovou ostrost, která je na úrovni PANOPTIKů.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#470

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Velmi dobrá hranová ostrost ve středu pole se ukázala i u dalších členů T5kové řady - i ohniska 20 a 26mm se ve středu pole vyrovnají PANOPTIKům 19 a 27mm, aby pak tyto v poslední třetině pole dokonce překonaly - bodovost hvězd je skutečně u NAGLERů T5 k okrajům pole lepší.
Psal jsem, že ta vysoce nadprůměrná vyrovnanost kvality v celém poli se snáz využije u menších světelností. Tím jsem neměl na mysli, že by tyto okuláry nezvládaly např. světelné Dobsony - naopak, jen je potřeba použít korektor komy.
Ještě upozornění pro ty, kteří by zkoumali uvedené 2" okuláry ve dne na blízkých terestr. cílech - nelekejte se, když zjistíte, že např. okuláry 17 a 26mm jsou se zmenšenou pupilou oka přebytkem světla velmi háklivé na jeho správnou polohu, jinak i nepříjemně měsíčkují. Panoptiky jsou v tomto i ve dne bez problému.
Uživatelský avatar
Jan Labuť
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 06. 2009, 11:31
Bydliště: Chrudim
Věk: 45

Okuláry Televue

#471

Příspěvek od Jan Labuť »

Nové TV DELOS, AFOV 72°, ER 20mm
http://www.televue.com/engine/TV3_page.asp?id=183
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 44

Okuláry Televue

#472

Příspěvek od Lukemon »

A tady je už napsáno jaká asi bude cena Delosu u nás:
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/home.asp?idk=1

Už ted se těším na recenze, doufám že to bude vhodný doplněk k Panoptikům které nemají krátká ohniska, tento typ okulárů u TV chyběl a možná bych i uvažoval o výměně Naglerů za Delos, ty ovšem nevypadají tak kompaktně jako Nag T6. Pole se 72° a pupilou 20mm je lákavé + očekávaná kvalita TV.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Okuláry Televue

#473

Příspěvek od Pavuk_ »

Tak to je skvele. Hlavne sa tesim, ze je to paraf.skup. Becko, takze netreba preostrovat korektor.
http://www.televue.com/engine/TV3_page.asp?id=28
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#474

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Musím konstatovat, že ačkoli je p. Al Nagler v mnoha věcech konzervativní, tak tentokrát se naplnily domněnky z diskuzí na zahraničních fórech - v souvislosti s právě ukončovaným "výprodejem" skladových zásob se spekulovalo, co nového přijde... Mnoho příznivců značky TeleVue si přálo řadu okulárů, které nemusí mít bůhvíjak široké pole, ale budou mít komfortnější pohled, než má řada Naglerů T6. Zkrátka okuláry, které budou v tomto konkurenceschopné Pentaxům XW, které dostaneme v široké škále ohnisek od 3,5 do 40mm. I ti největší fandové okulárů TeleVue museli totiž přiznat při pohledu do těchto Pentaxů, že jejich komfort pozorování je nepřekonatelný..

Nu, a je to tady.. Soudě dle kvality použitých skel u Ethosů, které mají i při větší mase skla propustnost lepší Naglerů, je téměř jisté, že Delosy, koncepčně vycházející právě z Ethosů, budou skutečně na špici a schopné v tomto plně konkurovat Pentaxům XW. Oční čočka velká 35mm zaručuje slibovaný komfort pozorování. A pokud se zachová rozlišovací schopnost a hranová ostrost, jakou mají Panoptiky, budou to špičkové okuláry.. Vypadá to, že i levnější Pentaxů - ty ovšem mají nepřekonatelné AR vrstvy a mechanickou konstrukcí, včetně vodotěsnosti, zůstanou taktéž nepřekonané..
Uvidíme, jaké budou vlastnosti Delosů v reálu - přeci jen jde o jinou, a mohutnější, koncepci, než mají Panoptiky. Takže není zaručeno, že ta ostrost bude stejná. Také proto, že tyto moderní okuláry nebudou mít tak velké poduškové zkreslení, neboli jsou zde vyšší nároky na kompenzaci zbytkové aberace na kraji pole..
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry Televue

#475

Příspěvek od vla »

Já bych měl na odborníky prosbu, dost často se uvádí velká oční čočka jako výhoda pro komfort pozorování, jenže paradoxně k velké oční čočce u Radianů dodává TV clonku, která se vloží z venku na tuto velkou čočku a je z ní najednou malá čočka. Údajně je to pro lepší nalezení správné polohy oka za okulárem, v tom případě mi ta velká čočka moc komfortní nepřijde, když za ní pátrám po výstupní pupile.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Okuláry Televue

#476

Příspěvek od michal.b »

Jakkoliv nejsem odbornik, tak si troufam tvrdit ze minimalni velikost ocni cocky je (mimo jine) urcena vzdalenosti vystupni pupily a zornym polem okularu. Z toho pohledu je onen "komfort pri pozorovani" zajisten predevsim vzdalenosti vystupni pupily, velka ocni cocka je pak jen nutny konstrukcni dusledek (tzn. sirokouhly okular s velkou vzdalenosti vystupni pupily chte nechte musi mit velkou ocni cocku).
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry Televue

#477

Příspěvek od vla »

A proč ji musí mít velkou, aby ji pak pro lepší komfort pozorování mohl zaclonit?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Okuláry Televue

#478

Příspěvek od seminko3 »

to vla:Přiznám se že jsem na to taky hleděl,ale já to tam prostě nedávám a dokonce po většinou ani nevysunuji tu očnici až na max.což by mělo být oněch 20mm. ;)Vysunuje se to po 2mm 7x + ta guma má 6mm.Já používám třetí,max.čtvrtou pozici a zdá se mi to akorát. ;)
Dobrej okulárek ;D
Mám na ni z druhé strany nápis i pro Nagler-4
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#479

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Do některých okulárů TV se špatně dívá ve dne, kdy je zornička daleko menší než v noci.. Jsou to především okuláry T4 Nagler, ale i T5 2" 26mm, do kterého když kouknete ve dne, tak se zhrozíte, cože jste to koupili.. ( už jsem tady o tom psal..) Ta clonka mi rovněž pomáhala k snadnějšímu vystředění digikompaktu při afokálním focení - fotit se takto dalo i z ruky, opřením objektivu kompaktu o tento kroužek.. ;)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Okuláry Televue

#480

Příspěvek od michal.b »

A proč ji musí mít velkou, aby ji pak pro lepší komfort pozorování mohl zaclonit?To je dobra otazka na nekoho od TV  :) Pokud vim tak Radiany byly navrzeny predevsim s ohledem na pozorovatele s brylemi, proto ta velka vzdalenost vystupni pupily (a z toho vyplyvajici velka ocni cocka). Kazdopadne kdyz ocni cocku zaclonis pod urcitou mez, tak to zacne vinetovat (coz treba pri pozorovani planety, kterou mas ve stredu pole, nemusi nicemu vadit). Ale fakt pochybuju o tom, ze by tu cocku (at uz ocni nebo jakoukoliv jinou) delali nejak vyrazne vetsi, nez je z duvodu zachovani optickych parametru potreba, protoze to jsou zbytecne naklady navic.
Odpovědět