S podobným dalekohledem jsem také začínal pozorovat, takže asi tuším, kam dotaz míří. Tak první krok bych viděl vyndat z hledáčku ten zalamovací hranol nebo zrcátko. Pak se naučit hledáček používat. Začít můžeš s pozemními cíli a Měsícem. Hledáček je třeba seřídit, aby mířil na stejný objekt jako dalekohled. Další krok může být vyhledání jasných planet: Venuše, Mars, Jupiter, Saturn. Jsou viditelné pouhým okem. Vůči hvězdám se každý den trochu posunou. Venuše je v těchto dnech vidět pouhým okem jako jasná "hvězda" na západě krátce po západu slunce. V dalekohledu můžeš pozorovat fáze jejího osvětlení, které vypadají stejně jako fáze Měsíce. K nalezení ostatních planet budeš potřebovat mapu oblohy s vyznačenými aktuálními polohami planet. Najdeš ji na internetu, nebo existují různé programy. Uvedené planety se jeví jako jedny z nejjasnějších objektů na obloze. Takže stačí, když podle mapy na obloze rozpoznáš několik hvězd či souhvězdí a pak už snadno uhodneš, který jasný bod na obloze je hledaná planeta.
Dále můžeš zkusit jasné dvojhvězdy. Mizar-Alcor se už pouhým okem jeví jako dvojhvězda, pohled dalekohledem skýtá překvapení. Albireo už pouhým okem vypadá jako jediný bod, ale v dalekohledu odhalí svou krásnou podstatu. Relativně snadno nalezitelná je též "dvojitá dvojhvězda" (Double-double) Epsilon Lyrae. Na rozdíl od předchozích objektů k jejímu nalezení už zřejmě nebude stačit celooblohová mapa hvězd, ale budeš potřebovat mapu podrobnější.
Pokud máš alespoň trochu tmavou oblohu, je stále pouhým okem nalezitelná Galaxie v Andromedě (M31) a dvojitá hvězdokupa H a Chí Persei (Double Cluster) v souhvězdí Persea. Pouhým okem je též snadno vidět otevřená hvězdokupa Plejády (M45, Pleiades) v Býku.
Moc dalších objektů už viditelných pouhým okem není. Musí se vyhledat v dalekohledu podle map. Funguje to tak, že dalekohled namíříš na jasnou hvězdu poblíž hledaného objektu. Pak nasadíš okulár s malým zvětšením a hvězdy, které vidíš v okuláru, najdeš na mapě, aby ses zorientoval. Pak poskakuješ od hvězdy k hvězdě, až doskáčeš k hledanému objektu.
Potíž může být v tom, že začátečníkovi nějakou dobu trvá, než zjistí, co má vlastně vidět a vůbec jak do dalekohledu koukat. Doporučil bych se ze začátku zaměřit na kulové hvězdokupy. Jsou snadno rozpoznatelné. Z planetárních mlhovin je nejjednodušší Prstencová mlhovina v Lyře (M57, Ring Nebula), která je jasná a snadno nalezitelná. Mlhovina Činka v Lištičce (M27, Dumbell Nebula) je také jasná, ale obtížněji nalezitelná, protože v okolí jsou jen samé slabé hvězdy. Galaxie většinou vypadají jako nevýrazná mlžinka. Další velmi snadný cíl by měla být Mlhovina v Orionu (M42). Jasnosti astronomických objektů se udávají v magnitudách. Čím větší hodnota tím slabší objekt.
Značka a typ tvého dalekohledu nehrají pro výše uvedené roli. U dalekohledu je nejvíce podstatný parametr průměr, který určuje jasnost obrazu a rozlišovací schopnost (zjednodušeně řečeno). Značka má vliv jen na kvalitu provedení. Různé typy dalekohledů se vyrábí, protože některé jsou vhodnější pro určité typy pozorování, některé mají zase praktické výhody - třeba krátkou stavební délku, nižší cenu, atd.