Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1786

Příspěvek od Osel »

Martine, kdyby jenom ocásky, ale ono to udělalo šišku i na malých hvězdách, zkoušel jsem vyvážení , odlehčit kabely středem, nebylo to ani pravidelně že by něco v montáži.?? jedině řešení mě napadlo tohle.... nevím jak Canon umí ty přepálený věci korigovat, řídil jsem se těmi čtyřmi hvězdami v pravo nad sloupy aby byli oddělené a nebyli z nich sněhové šišaté koule.
Kdekoli jinde na obloze udělám bez problémů těch 10 min, ale tady v tý poloze to nešlo...zítra má být jasno tak zkusím 10 min fantoma opery, celou noc, uvidíme :D
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1787

Příspěvek od hades »

Oddělil jsem několik posledních stran tohoto tématu do nového, přece jenom se tam pořád dokola řeší hlavně jak správně a špatně udělat flaty. Téma najdete zde a prosím, pokračujte svou diskuzi tam.
Pokud někoho napadne vhodnější název nového tématu, pošlete mi ho přes SZ a já to upravím
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1788

Příspěvek od midars »

Zkouším fotit planety ( Jupiter) sestavou Apo 140/910, TV 2x, ADC Greatstar, UV-IR, QHY5III715C. Zpracování AS3, Astra Image, imppg, ZPS X( animace PIPP).
Zajímá mě, co z toho dostanou ti, co to už umí.
Tady je zipnutý TIF poskládaný v AS3 TIF a pokud by někdo chtěl tak i původní zipnutý SER [242MB].
Tady je moje animace, kde je ten snímek použit jako jeden ze 117.
Díky
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1789

Příspěvek od aston »

Trapim sa so zlozenim mozaiky M31. Mam dve sady po 4 paneloch. Dve kvoli tomu, ze pri prvej sade som mal zle nastavene FOV a tak mam v rohoch diery. Tak som nafotil druhu sadu, rovnake nastavenie ale mensi pocet snimkov v nadeji, ze tym pokryjem tie rohy a zlepsim SNR.
Na zlozenie mozaiky som neuspesne skusal ASTAP i DSS. ASTAP dal lepsi vysledok ale niektore hviezdy nevie zarovnat a zostavaju po nich prazdne diery. Skusal som rozne nastavenia, robi to aj ked skladam panely iba z jednej sady s rovnakym FOV. Skusal som aj ICE po stretchnuti.
Mohol by to niekto prosim skusit v APP alebo PI, prip. inom nastroji co zvlada mozaiky? Idealne keby sa podarilo zlozit vsetkych 8 panelov, ak nie, tak aspon jedna sada. Staci zlozit, spracovanie chcem skusit sam, ale samozrejme nikomu nebranim.

https://www.uschovna.cz/zasilka/NDBUCE5E3UMTXXXN-5PY/
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 224
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1790

Příspěvek od alex »

Zdravím!

Spracoval som dve sady samostatne:
- prvá sada (čísla) po zložení mala silné rozhrania medzi panelmi (gradienty), tak som (sorry, ale) musel dať DBE (odčítanie pozadia), takže sa potom trošku zlepšili prechody medzi panelmi (1. príloha)
- druhá sada (čísla a písmenka) dopadla lepšie, ale som už potom tiež dal DBE (2. príloha)
- trošku som zrezal okraje na spoločných častiach, zdalo sa mi, že vo výsledku by spoločný pás bol zbytočne zrnitý
- priemer tých dvoch výsledkov po zregistrovaní na 2. sadu by mohol vyzerať takto - 3. príloha.

Všetko bez ďalších úprav.

Všetko zmenšené na 50 %, vytiahnutý histogram pre viditeľnosť.
Neviem kedy sa tam dostali tmavé tiene nad niektoré hviezdy, po DBE tam ešte neboli. Zrejme nejaký MergeMosaic...
Pomôže asi len retuš. V PixInsight by som dal odstrániť hviezdy, zretušoval pozadie a vrátil hviezdy.

Neviem čo s gradientmi :(

Medzivýsledky aj výsledok môžem hodiť na úschovňu, ak to má cenu :?

alex
Přílohy
MergeMosaic_Sada1sDBE_50p.jpg
MergeMosaic_Sada1sDBE_50p.jpg (2.02 MiB) Zobrazeno 2583 x
MergeMosaic_Sada2_50p.jpg
MergeMosaic_Sada2_50p.jpg (2.76 MiB) Zobrazeno 2583 x
Priemer_DBE_hist_50perc.jpg
Priemer_DBE_hist_50perc.jpg (2.43 MiB) Zobrazeno 2583 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1791

Příspěvek od aston »

Ahoj Alex, dakujem mockrat za ochotu :) mohol by si prosim nahrat tie medzivysledky aj vysledok na uschovnu prosim? Povodne som chcel tie penely nahrat uz po odstraneni gradientu v GraXpert ale nakoniec som ich dal tak ako vyzlieli po zlozeni v Sirile.Tvoje zlozeniny dopadli urcite lepsie ako moje pokusy takze s tym rad nieco skusim dalej. Prva sada po zlozeni v Astap vypadala OK co sa rozhrania tyka ale tie vypalene hviezdy tazko nejak opravim, tieto tiene vypadaju jednoduchsie.
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1792

Příspěvek od Psion »

Vznikly tam podivné černé artefakty, pak podivné překryvy a gradienty, jako když byl skládaný RGB obraz s nějakým Grey před bayerizací.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 224
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1793

Příspěvek od alex »

Zdravím!

Nedalo mi to a spustil MergeMosaic s menšími číslami (Shrink, Feath). Zlepšilo sa to, artefakty (tiene nad niektorými hviezdami) zmizli alebo aspoň sa zmenšili.

Gradienty lepšie nešlo odstrániť (DBE na to je asi málo), zostalo tam toho dosť, tým aj viditeľné prechody medzi panelmi - sorry.

V poskytnutých fotkách od autora boli aj čierne body (deadpixel?), vzorky, ktoré vznikajú asi pri ditheringu, ale sú tak veľké, že kalibrácia to neodstráni. Viď v 1. prílohe. V Canonoch sa to odstraňovalo čistením čipu (foťák dole hlavo???) - ak je to ten prípad, poprosím niekoho o presný postup (už si nepamätám).

Spracovanie - samostatne 2 sady:
- crop - zrezané okraje pre zrnitosť na stranách, kde sa to naviaže na susedné sektory
- DBE - zmiernenie gradientu
- registrácia podľa súradníc (ImageSolver, MosaicByCoordinates a GradientMergeMosaic)
----------- Spracované potiaľto.

www.uschovna.cz/zasilka/NENUFVFTUIT33XV6-UGW
v tomto balíku sú súbory:

1-MergeMosaicSada1_registered.fit - mozaika z fotiek 1. sady, registrovaná na 2. sadu,
2-MergeMosaicSada2.fit - mozaika z fotiek 2. sady,
3-MergeMosaicPriemer-vysl.fit - priemer predošlých výsledkov.

Nnno... autor si síce neželal spracovanie, ale nedalo mi, aby som si nepozrel čo by z toho mohlo vzniknúť, takže ešte výsledok:

alex
Přílohy
Vzorky deadpixelov.jpg
Vzorky deadpixelov.jpg (284.51 KiB) Zobrazeno 2495 x
MergeMosaicPriemer_vysl_DBE_7NoisXT_cc_BezHV_ret_PLUShv_HiSTF3St_BlurXT_CSat3-1SCNR04_33p.jpg
MergeMosaicPriemer_vysl_DBE_7NoisXT_cc_BezHV_ret_PLUShv_HiSTF3St_BlurXT_CSat3-1SCNR04_33p.jpg (1.93 MiB) Zobrazeno 2495 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1794

Příspěvek od aston »

Dakujem Alex! Mam to stiahnute.
Na tie cierne pixely sa este pozriem poriadne, skusim trochu experimentovat so stackingom. Dithering bol pouzity.
A nie ze by som si nezelal spracovanie, iba som vam chcel usetrit robotu. Takze som naopak vdacny, aspon viem co sa z toho da vytiahnut ked budem spracovavat sam :) tak isto som ziskal aj nejaku dalsiu inspiraciu ako to skusit skladat.
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1795

Příspěvek od Psion »

Pěkný, když se vyhodí ta zelená, vylézají tam i pěkně Halfa mlhoviny.
Přílohy
M31_AF.jpg
M31_AF.jpg (586.7 KiB) Zobrazeno 2449 x
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 224
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1796

Příspěvek od alex »

A ešte k tomu som 40 % tej zelenej ubral :o
Viď v názve SCNR04
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1797

Příspěvek od aston »

Tak pripajam svoju verziu, GraXpert, Siril, Gimp, AstroSharp, zmensene na 50%
m31_v2_stars1_sharp_denoise1.jpg
m31_v2_stars1_sharp_denoise1.jpg (1.82 MiB) Zobrazeno 2254 x
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
LeoKas
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 03. 2023, 19:32

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1798

Příspěvek od LeoKas »

Pridávam Orion súhvezdie fotené canonom 700d Stock, lights 358x10s, darks 59,bias 90, stacknute v DSS

https://www.uschovna.cz/sk/zasilka/NUV9 ... 5T247-76G/

Skúste sa s tým dakto pohrať keď máte cas, ja som to skúšal v GIMP ale nejak to nejde.
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 224
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1799

Příspěvek od alex »

Mne to vychádza takto :?
Osekal som okraje, aby som nemusel moc komprimovať, alebo dávať sem polovičnú veľkosť. O nich asi vieš, moc nechýbajú.
Bol použitý NoiseXT aj BlurXT, inak len ABE a histogram; trošku Saturácia, ale bez masky, celoplošne. Tu som masku moc nemohol, neviem čo sú artefakty a čo skutočné hmloviny, čo potlačiť čo zvýrazniť.
Inak tam máš aj Plamienok, aj Koňa... ;)

alex
Přílohy
Orion_DBE_HiSTF_NoiseXT_BlurXT_CSat_cut_his.jpg
Orion_DBE_HiSTF_NoiseXT_BlurXT_CSat_cut_his.jpg (1.88 MiB) Zobrazeno 1127 x
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyzkoušejte si zpracování

#1800

Příspěvek od Osel »

Ahoj všem.

Po dlouhém čekání na jasné nebe zase jedna mlhovinka.
Jako vždy SW NW 254/1200, Canon 6Dmod, L-pro, kvalitní flaty (hned se stím líp dělá), darky (teplota moc nesedí ).
Plamínek 6,5 h dat. Díky větru a trochu skříplému zrcadlu to bude chtít ten xTerminátor :D
Tiff je tady :

https://www.uschovna.cz/zasilka/NUIT6L5WUSDRM8RD-4SA/

Kdyby někdo chtěl komplet data - pošlu...

Trénujte, zkoušejte ;)
Ořez dle mých představ , projeto DSS a Zoner.

Ahoj Lada.
Přílohy
pl web 1.jpg
pl web 1.jpg (1.01 MiB) Zobrazeno 1094 x
Odpovědět