Komety 2003, především 2002 X5

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#1

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Asi už víte o těch dvou nových vlasaticích. Ptám se jen, zda jste je už někdo stihl vidět? Pokud vím, tak hlavně nás nyní zajímá ta C/2002 X5, ale zajímat mě bude i ta nyní o něco slabší C/2002 V1. Takže jestli ste už někdo něco viděl, zkuste popsat, jak vypadají.

Já čekám, zda se právě teď na Silvestra nevyjasní.

Hezký nový rok 2003. MartinG
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#2

Příspěvek od sandor »

Neviděl, bohužel. 31. 12. večer se u nás rozjasnilo dost pozdě a ráno 1. 1. nad východním obzorem sice bylo jasno, ale dost přesvětleno městem a navíc mi ve výhledu tímto směrem překážejí místní lampy a domy. Byl jsem dost líný, abych spěchal dál odevšeho zlého. V triedru jsem ji nezahléd (i když jsem v to doufal) a vyrazit dál už vzhledem k blízkému svítání a tvořícímu se zamlžení atmosféry by nebylo nic platné. Ale noc byla perfektní!
Druhá kometa už nebude tak jasná a v takové výhodné pozici jako tato.
Luky-12

Komety 2003, především 2002 X5

#3

Příspěvek od Luky-12 »

Ahoj. Já jsem měl k pozorování parádní podmínky. Byl jsem daleko od osvětlení a bylo jasno. Jenže mě vůbec nenapadlo, že se vyjasní, a neměl jsem poruce žádnou vyhledávací mapku. ;D Můj pokus vyhledat kometu bez ní byl neúspěšný :'(
Luky
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#4

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Tak mi to v silvestrovském řádění vyšlo.

Večer jsem zkusil pozorovat v rybách tu C/2002 V1 a docela bych řek, že jsem tam cosi tušil, jenže to by musela mít tak 8,6 mag.

Ráno to bylo jiné kafe. Směrem na východ mám opravdu dost solidní nebe. U komety ve výšce asi 20 stupňů byla MHV 4,5, kometa snadno viditelná ale drobná a kondenzovaná. Bez ohonu. Její jasnost asi odpovídá efemeridě (6 mag), ale netrouf sem si to lépe odhadnout.

Vypadá to, že v příštím týdnu se ráno moc nevyspím :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#5

Příspěvek od sandor »

jo jo, jen tiše závidím. Teď je čtvrt jasno, nad západem nic moc a mhv pro mé oči okolo 2. No není to k vzteku?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#6

Příspěvek od MaG »

Páni já jsem asi zase vůl...

Tak jednak ono sice všude asi nebylo počasí nic moc, ale tady v Jablonci se teda vyjasnilo, že sem žasl. Přijel sem z Č. Lípy pozdě večer, takže sem aspoň vytáh triedr a podíval se na tu úžasně tmavou oblohu ode dveří baráku. Tady u nás vidím krásně otevřenku M 41 pod Siriem, tak se kouknu vlevo na M47 jasnou jak prase (jak jinak) ale vedle se objevuje také M46 a ta už moc jasná není. Jako zkouška dobrý. Pak jsem narychlo zabrouzdal nahoru k Jupiteru, namířil si to na Saturn, kde jsem za rozplizlým flekem teda rozhodně Kraba neviděl :-)
Byla mi zima velmi rychle (cca -8) tak jsem to zapích.

Ráno si vstanu pěkně ve čtvrt na sedm - pohled ven - jasno. Fajn, tak chtě nechtě vyrážím zas. Tentokrát výšlap 200 metrů na kopec nad barákem. Podmínky velmi slušné, nad Libercem mraky, nad Jizerkama taky. Jdu a už jsem skoro nahoře. Mířím k jihu - náhle koutkem oka šleh! Meťas jak Jupiter. A já šílím - vždyť bylo maximum Quadrantid zrovna dnes v noci a já ho doslova prospal No hlavně že bylo jasno. A ta jedna jediná Kvadrantida taky stála za to.

No už sem se vydýchal a tak snad že bych našel kometu. Do mapy sem se nenamáhal podívat, ale najdu ji? No na první pohled tam cosi je, ale zkuste přes můj lehce mázlý obraz v triedru něco opravdu 100% tvrdit, když ta kometa zrovna moc velkou komu nemá. Nakonec se uchyluji k monokulárnímu vidění skrze pravý - ještě vcelku ostře vidící - okulár. A vida - určitě je to ona. Ale ouha - zlehka svítá a ne že by tam bylo bůhvíco vidět. Zas jen mlhavý flíček. Zkouším rozostřit obraz a porovnávám. (Doma s hrůzou zjišťuji magnitudu 6,6 což je opět méně než kolik udává efemerida - 5,3). No, hlavně že je tak jasná, že ji triedrem nelze přehlédnout.

Teď ještě koukám k obzoru. Nad kopci na jihu se vznáší Antares, vpravo Venuše a Mars. Jdu doleva. Nad východem hřeben Černé studnice. Můj ortel. Níž jak na 5 stupňů k obzoru se tu nedostanu. Smůla pro příští pozorování komety. Ale ta obloha. Vlevo od Černé studnice, nad špičkami smrků, vidím vycházet Orla. Už je tam Altair i okolní hvězdy (vše samozřejmě triedrem - co byste proboha od mých lehounce krátkozrakých očí chtěli ) - Nakonec se mi zdá, že hvězda fí, kousek vlevo od Altaira není zas tak špatně vidět. Určitě bych viděl i o něco slabší, kdyby tam byla. Takže dosah bez problémů 5 mag v 5 stupních nad obzorem.

No - i takhle může vypadat vaše ráno. Já jen vím, že teď si asi přivstanu až ve středu. To musím brzo z domu tak jako tak. Snad mi to počasí dovolí.

A teď - no je prakticky jasno. Trochu slabě sněží ale co... třeba to sem zavál vítr z Jizerek kde se honí mraky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#7

Příspěvek od sandor »

Podle EAI, spíše podle zdrojů v nich se vyskytujících, jas komety nebude tak velký, jak se předpokládalo v prvopočátcích. Smůla je v tom, že jsem hned po obdržení informace menšího jasu komety a upřesnění dráhy stahoval z internetu do CDC (Cartes du Ciel) efemeridy všech komet jakožto aktuální, leč jas ani poloha této se nezměnily. Takže aktuálnost oné stránky se mi jeví trochu problematičtější. Nic méně, kdo je staršího data jako já, určitě si vzpomene na doby, kdy astronomové našeho typu zoufale lovili jakoukoliv informaci z Rudého práva a podobných tiskovin, kdy Hvězdářské ročenky byly na pultech ne koncem předchozího roku, ale až v dubnu roku aktuálního. Tak se stávalo, že sice ročenka vyšla, ale čtvrtina informací už byla historií. Natož aby se v ní objevila kometa objevená v prosinci roku předchozího (což je i současný případ, to bychom chtěli hodně).
Prostě možnost získat aktuální informace je úžasná a jak rychle jsme si na ni zvykli! Teď už nám vadí i zpoždění aktualizace o několik dní.
Nevěšte hlavu, podle informace sice nedosáhne až takového jasu, ale i tak bude dost jasná:
Leden 7. rektascence 18 hod 48,52 min deklinace +20 st. 01,4 min jasnost m1 = 5,9.
Leden 11: 19h 11,64 min, +13 st. 58,2 min, 5,4 mag.

17. 12. měla jasnost podle pozorování okolo 7,6 mag. a 30. 12. okolo 6,8 mag.

Tolik pro srovnání, pakliže dosud nejsou efemeridy komety stále opraveny v databázích, které stahujete z internetu.

Jasných nocí přehršle, ať přes den dobře vypadáme :o!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#8

Příspěvek od MaG »

Ahoj.

Martin mě opravdu rozesmál s tím Rudým právem a podobně... i když ono to asi moc směšné v tý době nebylo.

Já jsem si rozdílu jasu všiml nyní taky. Ale přisuzoval jsem jej mému špatnému odhadu. (mluvím o X5)

Teď jen telegraficky:

C/2002 X5 (Kudo-Fujikawa) 5. 1., 6:20 - 6:35
Malá kondenzovaná bez ohonu. Jasnost mi vyšla 6,6 při metodě rozostření hvězd. Možná mohla mít k 6. magnitudě celkovou.

C/2002 V1 (NEAT) 5. 1. asi 20:50
Zatraceně velká kometa když si vezmu jak je daleko. Tahle mě opravdu začala zajímat a jsem zvědav na konec ledna a počátek února... Našel jsem ji snadno v Rybách u Pegasa. Možný náznak ohonu (když vidím duchy, většinou tam i něco opravdu je )

Pozorováno triedrem 10x50. Zajímavé je, že u obzoru vidím bez obtíží hvězdy 5-6 mag, takže i ty komety mohou být slušně vidět. Mám tu v JBC opravdu moc moc hezkou oblohu...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#9

Příspěvek od sandor »

Teplicko, Teplicko,
proč
mi nepřeješ maličko.

Večer mlha, v noci jasno,
oblačno a sníh zas ráno.

Kdy
já se té vlasatice dočkám?
Nevím,
jen
spílám
sněhobílým
vločkám.

Určitě, mají svoji krásu,
v mnohých osách vznilkých z mrazu.

Je jich víc než hvězd na obloze!
Prodám dalekohled
koupím mikroskop
a při jejich studiu v mražáku
mi bude zrovna tak
jako nyní venku
BLAZE!
Luky-12

Komety 2003, především 2002 X5

#10

Příspěvek od Luky-12 »

Ahoj lidi. Tak vidím, že nemá cenu, abych ráno brzo vstával a snažil se mým triedrem 10x50 ;D najít kometu Kudo fujikava. Ale na tu druhou určitě mrknu :nod: (až zjasní)

Astronomii zdar :hi: :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#11

Příspěvek od MaG »

Luky-12 napsal: Ahoj lidi. Tak vidím, že nemá cenu, abych ráno brzo vstával a snažil se mým triedrem 10x50 ;D najít kometu Kudo fujikava. Ale na tu druhou určitě mrknu :nod:
Ale Luky - proč by to nemělo smysl vstávat. Moje 10x50tka zdaleka nemá nejlepší vlastnosti (ale mám dost dobré nebe...

Jinak krásné básně. Vypadl proud. Končím.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Komety 2003, především 2002 X5

#12

Příspěvek od MaG »

Tak jsem si v posledních dnech uvědomil, že kometa Kudo-Fujikawa nám asi zas tak velkou podívanou nepřichystá, zatímco ta druhá, o níž se v názvu tématu moc nezmiňuju, může být zajímavější.

Udělal jsem si k pozorování komet takové Cartes du Ciel-Photoshop mapky :-)

http://astronomy.hyperlink.cz/c2002v1-c2002x5.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#13

Příspěvek od sandor »

No, je to všechno s kometama jinak, než se očekávalo. Ale to je snad i pravidlem, které úspěšné předpovědi potvrzují. Pakliže je kometa čerstvě objevená a nemá historické pozorovací zázemí, je předpověď vždy na vodě. A buď to vyjde nebo ne. Konec konců, komety jsou špinavé sněhové koule či sněhové bláto a hodně záleží na mnoha věcech, které v obecnosti známe, ale v konkrétnosti u každého jádra ne.
Luky-12

Komety 2003, především 2002 X5

#14

Příspěvek od Luky-12 »

Ahojte. Teď vám asi neřeknu žádnou novinku. Tu kometu NEAT jsemuž viděl svým triedrem 10x50
jako zamlženou hvězdu. :nod: Pozorovací podmínky jsem měl super. Kometu Kudo-Fujikawa jsem prošvihl. :'(
Mimochodem nevíte, jak bude ta kometa pozorovatelná. V tisku se objevují nadpisy jako BLÍŽÍ SE K NÁM KOMETA STOLETÍ :rotflmao:, ale asi je to přehnané, že? :nod:
Hodně úspěchů při pozorování komety. :hi:
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Komety 2003, především 2002 X5

#15

Příspěvek od sandor »

2002X5 se jasní a blíží ke Slunci, nicméně je ještě pár dní, kdy se dá pozorovat. Doufám, že počasí ... však vy víte ... :hi:
Odpovědět