TAL

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Ja.Ro
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 10. 2012, 16:35

TAL

#1

Příspěvek od Ja.Ro »

Cau vsichni,nedavno jsem nasel v nabidce pana Matouska ruske teleskopy TAL.Vim o nich jen to,ze jsou za slusnou cenu a jsou s bohatou vybavou (alespon mi to tak prijde ;)).Ale nevim nic o jejich kvalite.Prosim nekoho,kdo ma s TAL zkusenosti at mi napise hlavne o optice,ale take o monatazi.Dik Michal :mad2:
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 02. 2003, 18:21

TAL

#2

Příspěvek od Kamil »

Ahoj! Do minuleho tydne jsem byl pouze teoretik - ted uz mam i skop, TAL-1 (penize  :bomb: ). Prvni dojmy jsou, ze je naprosto uzasny (mozna proto, ze jsem nevyzkousel jiny :)). Takze prvni a jedina zkusenost, kterou mam, je ze vcerejska (12. 02. 03). Malem jsem pri tom zmrznul, ale proste jsem to musel vymanevrovat do palebne pozice. Montaz je ruska, tj. robustnost nasobena eleganci. Ekvatoreal, naprosto bez vuli, lehce ovladatelna i s naprosto zmrzlyma rukama, ale velmi, velmi tezka. Nehne se to, ani kdyz fouka vitr. Objekt lze bez problemu udrzet v zornem poli i pri mirne "predimenzovanem" zvetseni cca 240x (3x Barlow, 10 mm Plossl) - jemne pohyby jsou presne a akorat citlive. Nemuzu optiku s nicim porovnat, protoze - jak jsem napsal - nekoukal jsem zadnym jinym teleskopem, tak Ti aspon napisu, co jsem videl a jak: Pozoroval jsem Jupitera a Saturna v opozici. Na Jupiteru byly jasne zretelne hlavni pasy a naznakem i ty dalsi ve vetsich sirkach, Galileovske satelity byly videt jako ostre male krouzky. Skvrna se nekonala, asi byla na druhe strane :o. Saturn byl jeste dokonalejsi, krasne zluto-okrovy, zcela ostre Cassiniho deleni a zretelny stin od planety na prstencich. Pak jsem jeste ze zvedavosti mrknul na M42. Obraz byl sice (prekvapive :)) "cernobily", ale struktura mlhoviny byla krasne vykreslena, ostra. Jak rikam, je to muj prvni a (na dlouho) jediny skop, ale myslim, ze za ty prachy a na 110 mm zrcadlo jsou to zcela fascinujici vykony. A navic je fakt hezky :), coz treba o dobsonech ze Rtyne rict nemuzu...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

TAL

#3

Příspěvek od zdenek »

Osobne jsem pracoval se 150PM a musim potvrdit nazor vyse. Co se tyce optiky jsou tyto ruske dalekohledy prvotridni. Minimalne se vyrovnaji tem z druhe svetove strany. Kdyz se k tomu pripocte skutecne masivni, pevna a propracovana mechanicka kontrukce tak uz zbyva jen :uch:. Jen ergonomie trosku vazne, to je ale vec zvyku. Po par pozorovanich jsi s tim zzity, a pak uz se ti od nej nechce ... .

Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

TAL

#4

Příspěvek od T.o.m »

Ahoj,

ani nevíš, jak živě jsem si vzpomněl na svoje první pozorování... :D

Každopádně ať ti to vydrží. Tak zase příště napiš a poděl se - nádhera je např. jen obyčejný Trapez v Orionu - na fotce máš buď mlhovinu, nebo Trapez - málo kdy obojí...vizuálně je to bájo... ::) a takhle bych mohl pokračovat půl dne - ono vizuálně na vlastní bulvy je to fascinující.

Snad nám ještě do pátka vydrží počasí - chtěl bych ještě jednou skouknout V1.

Takže přeju jasnou oblohu.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Ja.Ro
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 10. 2012, 16:35

TAL

#5

Příspěvek od Ja.Ro »

Moc dik vsem za nazory.Fascinuje me ta vybava jakou k tomu davaj.Taky si myslim ze ta montaz musi bejt fakt super,kdyz je tezka a robustni.A jde na ni pripevnit polarni hledacek? Ten povazuju za celkem prijemnou vec. ;D
Uživatelský avatar
RYMIEC
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 04. 2003, 19:27

TAL

#6

Příspěvek od RYMIEC »

Já napíši jenom malou poznámku k TALu 100RM, který jsem nedávno koupil.Pohled na měsíc, jupiter a saturn--- je vynikající!!!. Po seřízení motoru---návod je přiložen objekt perfektně drží v zorném poli.Samozřejmě je to 10cm čočka,, ale záleží, co člověk očekává. V každém případě mě velmi, velmi překvapil.
Uživatelský avatar
GabrielN
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 04. 2003, 23:33

Re: TAL

#7

Příspěvek od GabrielN »

No, pozoruji dobsonem ze Rtyně od pana Drbohlava 250/1500 a nemohu říct, že se jedná o nevykonný  a nehezký přístroj. Mé pozorovací místo má veškeré nešvary, neduhy a nepříjemnomsti jaké může mít. Dalekohled (viz položka dalekohled www.obloha.webzdarma.cz ) dopravuji na rudlu cca 2 km za Neratovice, nad jihem září kopule Prahy, západním směrem svítí rafinérie Kralupy a východ osvětluje Spolana Neratovice. Přesto, pokud jednou nebo dvakrát ročně počasí dovolí 230x násobné zvětšení..., báječné. Jinak běžně Karkoschkou popsané objekty viděné mírně hůř než jím popsané objekty v 6'' dalekohledu. Podívejte se přes stroj pana Drbohlava a pak srovnejte. Jinak si myslím, že ten TAL refraktor bude výborný přístroj, ale 24000Kč...???
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11762
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TAL

#8

Příspěvek od Psion »

Pozoroval jsem s Dobsonem 250/1500 p. Drbohlava na brněnské hvězdárně a musím říci, že co se týká optiky, není žádný problém. Nehezký a těžký dalekohled to ovšem je a to bez debat. Stačí se podívat na provedení trubice dalekohledu, okulárového výtahu nebo samotné dřevěné montáže a srovnejte to s výrobky Celestronu (Sky Watcher), Orion USA, GSO apod. Přitom by stačilo málo a udělal by dalekohled o 200% lepší. Ovšem dle jeho názoru to není potřeba, protože je nejlevnější. Co se týká vyšších průměrů tak ano, ale u 200mm a 250mm to už není pravda (jeho dalekohledy nemají žádný okulár). Navíc váha jeho dalekohledů je o 30% větší než u konkurečních zahraničních dalekohledů. Pro příklad kompletní 200mm dalekohled bez montáže Celestron váží 8,5 kg, drbohlavův 11kg.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11762
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

TAL

#9

Příspěvek od Psion »

GabrielN napsal: No, pozoruji dobsonem ze Rtyně od pana Drbohlava 250/1500 a nemohu říct, že se jedná o nevykonný  a nehezký přístroj. Mé pozorovací místo má veškeré nešvary, neduhy a nepříjemnomsti jaké může mít. Dalekohled (viz položka dalekohled www.obloha.webzdarma.cz ) dopravuji na rudlu cca 2 km za Neratovice, nad jihem září kopule Prahy, západním směrem svítí rafinérie Kralupy a východ osvětluje Spolana Neratovice. Přesto, pokud jednou nebo dvakrát ročně počasí dovolí 230x násobné zvětšení..., báječné. Jinak běžně Karkoschkou popsané objekty viděné mírně hůř než jím popsané objekty v 6'' dalekohledu. Podívejte se přes stroj pana Drbohlava a pak srovnejte. Jinak si myslím, že ten TAL refraktor bude výborný přístroj, ale 24000Kč...???
Jinak musím pochválit Vaše stránky obzvláště sekci SOUHVĚZDÍ, kde je hezký popis objektů vhodných k pozorování. :hi:
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

TAL

#10

Příspěvek od GaN »

Jak vypadají refraktorem TAL 100/1000 deep space, např. M57 v Lyře, M13 v Herkulu a M81 v UMa? Jaké je zkreslení na kraji obrazového pole, ostrost a kontrast obrazu? Uvažuji také o jeho koupi.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

TAL

#11

Příspěvek od Fordon »

Dalekohledy TAL mají velmi dobrou optiku bohaté příslušenství vlastně mají asi jen jednu nevýhodu a to váhu jsou opravdu těžké a ta váha třeba 40Kg je myslím bez přepravní krabice (bedna na munici...rusko ;)...), no u přepravy se asi docela zapotíš jinak jsou opravdu dobré ještě jsem slyšel, že u toho refraktoru je ten dřevěný stativ moc lehký a způsobuje nějaké problémy, ale asi to nebude vážné.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

TAL

#12

Příspěvek od Medved »

Tak, utvrdilo se mé podezření, že dalekohled který mám doma koupený cca 5 let z druhé ruky , je totožný s TAL 1. Musím konstatovat, že je to po optické a mechanické stránce skvělý přístroj. Jediným "nedostatkem" je hmotnost ta v popisu u pana Matouška (20kg) se mi zdá velmi podhodnocená. Člověk co mi dalekohled prodával tvrdil něco o cca 30 kg a řekl bych, že byl pravdě blíže, asi ho budu muset postavit na decimálku a dobrat se exaktního výsledku. Každopádně je to bytelný stroj s dobrou stabilitou a převážení není tak hrozné - dá se rozšroubovat na jednotlivé části (nejneskladnější je kus do něhož se upíná tubus). Většina objektů popisovaných Karkoschkou ( :-/ teď nevím jak se přesně píše) je viditelná zhruba dle jeho popisu - jen ty nejslabší se moc nedaří - od cca 10,5-11 mag a více. Hodně záleží na kvalitě atmosféry přesvětlená a zaprášená nížina u Kostelce na Hané / Ostružná v Jeseníkách = rozdíl i přes 1 mag za subjektivně stejných podmínek (jasno). No, už by to chtělo něco většího cca 25 cm, ale při mé současné astroaktivitě :sleeping: . Na závěr se dá říci, že do začátku je to dobrý stabilní dalekohled s morální výdrží cca 2-3 roky intenzivního pozorování a pak hurá k větším průměrům. Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

TAL

#13

Příspěvek od pozorovatel »

Nazdar lidi, mozna byste mi tady mohl nekdo pomoct.Jiz delsi dobu planuju koupi newtonu TAL, rozhoduju se mezi 150P a 150P8.Jsou temer stejne, jedinym rozdilem je ohniskova delka (f = 5 a 8).Nema nekdo konkretni zkusenosti at uz s tim ci onym typem, nebo nemel nekdo moznost oba nejak porovnat?150P pry neni moc dobry na pozorovani planet, navic u f5 se pry uz dost projevuje koma.Nekde zase psali, ze s TAL150P8 neni videt nic vic nez s 150P(a ten je o dost levnejsi).Takze fakt nevim :sick2:

preji jasnou oblohu a dik za pripadnou odpoved
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: newton TAL

#14

Příspěvek od vla »

Nazdar lidi, mozna byste mi tady mohl nekdo pomoct.Jiz delsi dobu planuju koupi newtonu TAL, rozhoduju se mezi 150P a 150P8.Jsou temer stejne, jedinym rozdilem je ohniskova delka (f = 5 a 8).Nema nekdo konkretni zkusenosti at uz s tim ci onym typem, nebo nemel nekdo moznost oba nejak porovnat?150P pry neni moc dobry na pozorovani planet, navic u f5 se pry uz dost projevuje koma.Nekde zase psali, ze s TAL150P8 neni videt nic vic nez s 150P(a ten je o dost levnejsi).Takze fakt nevim :sick2:

preji jasnou oblohu a dik za pripadnou odpoved
Mě se zdá, ale jen podle obrázků, že je trochu rozdíl i v montáži, jinak by bylo dobré zjistit, jestli mají stejné sek. zrcátka, pokud chceš fotit slabší objekty volil bych 1:5, jinak podle celkového mech. provedení a co nejmenší centrální zastínění. Snad na planety by mělo být delší ohnisko lepší, ale nečekej žádný zázračný rozdíl, při zvětšení 150x a více bude mít největší vliv kvalita ovzduší.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
pozorovatel
Příspěvky: 30
Registrován: 28. 01. 2004, 19:33

TAL

#15

Příspěvek od pozorovatel »

Jo, mas pravdu, montaz je trochu jina.Taky myslim, ze u 150P ma jen treci loziska.Ale je otazka jestli to u 15-ti centimetroveho prumeru tubusu ma vyznam.Spis si myslim, ze ne.
Odpovědět