SIMS

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#1

Příspěvek od robert »

Založím nové téma,kde bychom si mohli předávat zkušenosti s řídícím programem SIMS.Možná to bude výhodnější i pro Pavla Cagaše- odpovídat zde,než na soukromé dotazy.A hned začnu s některými mými problémy.
Zprovozňuji sestavu snímací G2-0402 s pointační G1-0300.
První problém- při pointaci SW vypíše vysokou hodnotu odchylky X,Y - po konzultaci s Lubošem - je nutné použít jen výřez vyčítaného snímku s jedinou zobrazenou hvězdou (pravděpodobně SW občas odečte odchylku od jiné hvězdy pokud je jich na snímku více).
S tímto souvisí další problém - pokud se vyskytne jakákoliv takováto chyba, PC zobrazí chybovou hlášku a spadne celý SIMS,tedy i chlazení snímací kamery apod.Řešení je asi používat dva SW SIMS, jeden na snímání G2 a druhý na pointaci s G1.
Jak je to při pointaci metodou trojúhelníků jsem ještě nezkoušel.
Dále jsem použil pro vedení signálu z obou kamer napájený USB- HUB 2.0 - snímky jsou asi nejak poškozené, neboť snímek v Muniwinu po odečtení darku je prakticky nepoužitelný (zmizí většina snímaných hvězd).Pokud jsem použil dvě oddělené sestavy tedy dvě kamery -2USB kabely- dvě PC je vše v pořádku(ovšem dost složité).Zbývá tedy vyzkoušet variantu 2kamery- 2 USB kabely- jeden SIMS snímací i pointační, případně variantu 2 kamery- 2 USB kabely- dva nezávislé SIMSy.
To je ovšem běh na dlouhou trať a škoda ztracených jasných nocí.
Pokud má někdo odzkoušenou sestavu napište.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#2

Příspěvek od MMys »

Ad pointace - je nutné vybrat co nejmenší oblast kolem hvězdy. A to i z důvodu, že pokud dojde k zásahu senzoru nějakou částicí, která způsobí obraz jasnější než hvězda, může to zmást pointační algoritmus. Uvedený jev mám na vlastní oči pozorovaný, a již několikrát i nepřímo zaznamenaný (nevysvětlitelná odchylka v pointaci, vzápětí vykompenzovaná zpět). Pomohl by nastavitelný limit na maximální délku korekčního pohybu, dlouhé by se neakceptovaly. Už jsem o tom s Pavlem i mluvil, tak se to snad objeví v nějaké další verzi SIMSu.

Ad dvě kamery na jednom USB - také s tím občas bojuji, v MaxImDL, pokud dám svoji QHY8 do režimu fast read (6Mpix/sec) tak to současně s G1-2000 nestíhá, jsou nějaké prouhy v obraze v důsledku přerušovaného přenosu. Pokud dám na QHY8 pomalou digitalizaci asi 600kpix/sec (což je prakticky vždy, kdy vážně fotím, mimo náhledy při ostření a tak)  tak je to bezproblémové.

Současný přenos z obou kamer na maximum a bez artefaktů je podle mých zkušeností možný pouze přes dva nezávislé USB řadiče, tedy dva kabely do PC, a měla by stačit jedna instance SIMSu nebo jiného snímacího SW, tedy pokud je dobře napsaný...

Na druhou stranu, pro účely definitivního snímání vždy použij pomalejší digitalizaci. Už kvůli šumu.

S kombinací G1 a G2 to bude nejspíš obdobné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SIMS

#3

Příspěvek od MilAN »

Dovolil bych si trochu k pointaci - s kamerou G1-0300.
Trojúhelníky jsem zkoušel pouze ze začátku - a nějak se mi to nepodařilo rozchodit  tak, aby to fungovalo. Více jsem se o to nepokoušel - možná   při dobrém nastavení  to bude OK, možná po zkušenostech  bych to měl zkusit znova
Jak už psal MMYS -  zarámovat hvězdu do co nejmenší "pasti"Takhle to funguje  dobře.  Problém nastává, přijde-li mrak. SW  je sice upraven tak, že při ztrátě hvězdy  by se nemělo nic dít- což je někdy i chvíli pravda. Ale potom, i přes aplikaci DF  si to v poli "něco" najde  a začne  putování.Po přechodu mraku mohou nastat 2 možnosti Buď hvězda zůstala ve vybraném poli, potom je vše OK, AG ji  umístí tam, kde má být a vše fuguje. Pokud však systém odcestoval mimo vybrané pole, systém se po vyjasnění chytne nejjasnější hvězdy v poli a pointuje na ni.  Dlouho jsem laboroval  s nastavením parametrů,  normálně mi teď  chodí pointace  spolehlivě, jen ty mraky. Takže také čekám na novou verzi, která by měla zaručit, že se nestane, že hvězda opustí zásahem AG vymezené pole.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#4

Příspěvek od robert »

OK a díky za zkušenosti-také doufám,že pomohou dva nezávislé USB kabely.A zkusím pomalejší vyčítání snímku. Trochu se bojim pracovat s oběma kamerama v jedné instalaci SIMSu, protože opravdu, když dojde k chybě(třeba tou kosmikou),tak to shodí celý SIMS, tedy včetně chlazení snímací kamery, a pak musím znovu delší dobu chladit a minimum je v ....
Na ty trojúhelníky jsem to také chvilku zkoušel, ale nějak moc často to vyhazovalo zcela nulové odchylky X,Y což se mi nějak moc nepozdávalo(jestli je to třeba tím, že se to někdy na ty trojúhelníky nechytne?).
Pro úplnost doplním co už jsem řešil s Pavlem Cagašem:
pokud chci provozovat obě kamery nezávisle- tedy ve dvou instalacích SIMS, musím nejprve zapnout jednu kameru, otevřít jeden SIMS a kameru přihlásit.Totéž musím potom udělat s druhou kamerou!
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#5

Příspěvek od robert »

Co se týče mraku-byla by potřeba fce jako máš Martine např. v Autopointeru, tj. nastavení minimálního jasu hvězdy, a pokud poklesne pak se pointace zastaví.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SIMS

#6

Příspěvek od MilAN »

Tohle jsme řešili s Pavlem Cagašem, ale je tam problém, že nastavení parametrů hledání hvězdy je společné pro všechny součást SIMSu. Ale určitě by to vyřešila maximální možná odchylka- ta by mohla být jen tak velká, aby se do ní spolehlivě vešla maximální PE. I když tam je stále to nebezpečí, že to bude popojíždět po malých krocích vždy, když se to něčeho chytne. Tohle jsem simuloval naprostým zadeklováním dalekohledu, několikrát to napsalo, že hvězda nebyla nalezena a potom se to něčeho chytlo. Tohle zalimitování maximálního poklesu jasu proti referenčnímu snímku bych určitě uvítal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#7

Příspěvek od MMys »

Ještě jenom připomínám, že je potřeba na PC najít, které USB zásuvky jsou na odlišných řadičích (pokud vůbec jsou). Mnohdy, speciálně na některých notebocích je řadič jenom jeden, a hub na 4 porty třeba. A co je nejvíc zajímavé, propustnost USB systému se typ od typu dost liší. Samozřejmě nevylučuji, že to někomu půjde na plnou rychlost jen na jednom řadiči, ale mě se to nikdy nepovedlo (ale dvě kamery obsluhuji jen v MaxIm DL, na QHY8 driver do SIMSu pochopitelně neexistuje)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

SIMS

#8

Příspěvek od brat »

Ahoj,
díky za tohle téma, myslím, že bude užitečné pro hodně lidí.

SIMS používám zatím jen na autoguiding s G1-0300. Na snímání používám CCDSoft - mám ST-8 přes paralelní port.
Ale i tak jsem zjistil, že pokud mám při autoguidingu nastevený fast read, tak se mi snímek u ST-8 nějak pokazí - jsou tam vodorovné proužky. Takže dávám pomalé vyčítání při autoguidingu, i tak je to za zlomek sekundy vyčtené a bez jakýchkoliv problémů.

Pointace mi jinak OK, ale je třeba opravdu udělat jen výřez kolem nejjasnější hvězdy a pointovat v něm.

Pavel Cagaš mi poslal novou verzi SIMSu na testování - je zde omezena největší doba pulzu (právě na ochranu před "kosmiky") a rovněž přibyla funkce na zadávání deklinace při kalibraci autoguidingu. V praxi by pak mělo stačit nakalibrovat autoguiding jen jednou se zadanou deklinací a potom při přejetí na jiný objekt jen zadat jeho deklinaci a upraví se podle toho kalibrace v rektascenzi.
Ale ještě to musím otestovat.

Já osobně teď nejvíc bojuju s tím, že i když mi autoguiding na guidovacím dalekohledu drží pěkně na pixelu, tak mi hlavní dalekohled pomalu odjíždí. Je to špatným zosením obou dalekohledů. Musím lépe uchytit pointační dalekohled a dokonale zosit s hlavním.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

SIMS

#9

Příspěvek od MMys »

Sice je to off-topic, ale přesto to napíšu:
Ještě to také může být nepřesným ustavením montáže v domečku. Když pointuješ na hvězdu daleko od foceného pole, dochází ke stáčení se středem v pointační hvězdě, a pokud ta je o několik polí dále, vypadá to jako posun místo jako stáčení.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

SIMS

#10

Příspěvek od brat »

Ahoj, tak já už jsem otestoval novou verzi SIMSu (zatím ve verzi beta) v rámci testování nového autoguidingu. Máte se přátelé na co těšit - je to opravdu luxusní práce. Stačí jednou kalibrovat, potom již jen zadáváte deklinaci pointovaného místa. Vykresluje se graf odchylek, takže můžete krásně vidět zda máte guiding správně nastavený.

Pavel Cagaš tam teď doplňuje ještě pár drobností a brzy by měla vyjít nová verze. Minimálně co se týče guidingu je to opravdu krok kupředu.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

SIMS

#11

Příspěvek od robert »

Ahoj Luboši, je tam také ošetřeno chování při přechodu mraku?Jaké máš s touto situací zkušenosti?
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

SIMS

#12

Příspěvek od brat »

robert napsal: Ahoj Luboši, je tam také ošetřeno chování při přechodu mraku?Jaké máš  s touto situací zkušenosti?
Ahoj Roberte,

myslím, že i ve stávající verzi se SIMS chová tak, že když nedetekuje na snímku naváděcí hvězdu, tak NIC NEDĚLÁ. To je dost inteligentní řešení, rozhodně lepší než např. u CCDSoftu, který se při ztrátě naváděcí hvězdy rozjede do okolí hledat nějakou novou :-(
Takže pokud máš rozumě ustavenou montáž a neujede Ti během přechodu mraků naváděcí hvězda z pole, tak když mrak odejde, SIMS se opět chytne na místě kde se ztratil.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

SIMS

#13

Příspěvek od MilAN »

Luboši, nechová se to tak. Popsal jsem, co mi to dělá, v příspěvku č. 2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

SIMS

#14

Příspěvek od Duk »

Máte někdo zkušenost, zda-li lze používat i pod Linuxama ?
Uživatelský avatar
LaBa
Příspěvky: 1318
Registrován: 05. 11. 2007, 00:55
Bydliště: Praha 10
Věk: 50

SIMS

#15

Příspěvek od LaBa »

Máte někdo zkušenost, zda-li lze používat i pod Linuxama ?SIMS v Linuxe bezi dobre. Spustis ho cez wine. Problem moze byt v driveroch na kameru. Moja Meade DSI Pro v linuxe jednoducho nefunguje... Ine kamery asi pojdu...
Nieco vseobecne mas tu
http://linux.about.com/od/ast_howto/a/hwtast07t01.htm
Skus napisat, aku kameru pouzivas, mozno cosi najdeme ;)
Odpovědět