Meade-ETX105ec

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#1

Příspěvek od Fordon »

Tak jsem si koupil dalekohled je to etx105ec(kvůli skladnosti a kvalitě optiky prosím všchny majitele dobsonů, aby mne nekamenovali ) zatím k tomu jediné příslušenstvý tvoří Plössl meade 26mm a tal-10mm uvažuju ještě o něčem co by dávalo malé zvětšení kvůli hvězdokupám. Zatím nebyla moc příležitost dalekohled otestovat jedině včera na chvýli Saturn, ale byly hrozné podmínky, viděl jsem Vegu dvojmo a přesouvala se z místa na místo což značí velký neklid v atmosféře a krom toho sledoval jsem přes vrstvu mraků, nicméně chvílemi vykouklo cassinyho dělení (asi tak na půl sekundy). Doufám že se počasí zlepší, atmosféra uklidní a já vytáhnu dalekohled na chatu. Zatím my nezbývá než pozorovat sodofkárnu Merito ;).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#2

Příspěvek od Psion »

Myslim, že to je velmi dobrý dalekohled (za ty peníze to snad ani jinak být nemůže) a je skutečně mobilní. Je určen především svou konstrukcí pro pozorování světelných objektů (planety, Slunce a jasné galaxie). Není určen pro pozorování deep sky v pravém slova smyslu (nad 10mv) ani na jejich focení (světelnost f/14 je příliš malá), ale určitě s ním poznáš spoustu zajímavých objektů. Časem si koupíš svůj vysněný 250mm dalekohled a budeš mít skvělé vybavení. Mnoho zdaru a jasné nebe přeje Josef.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Meade-ETX105ec

#3

Příspěvek od johnik »

Myslím že v kombinaci s autostarem je to docela slušné dělo, kvalita optiky Meade je jistě výborná a konstrukce maksutov-cassegrain to celé umocňuje.Kdyby to mělo větší světelnost, tak bys ani jiný dalekohled snad už nikdy nepotřeboval.Přeju hezké zážitky s tímto přístrojem.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meade-ETX105ec

#4

Příspěvek od zdenek »

Po opticke strance je to bezesporu vynikajici dalekohled. Casem si urcite do vybavy poridis i nejaky vetsi. Znam to z vlastni zkusenosti. mas 100mm - potrebujes (chces) 200, mas 200 - citis, ze by bylo lepsi 300 ... . Inu kazdy dalekohled ma sve fyzikalni meze (coz plati i pro 105 mm objektiv byt sebelepsi konstrukce), za ktere proste nelze jit.
Nicmene kazdopadne preji hodne pozorovatelskych uspechu. :hi:.

Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Meade-ETX105ec

#5

Příspěvek od T.o.m »

Přesně tak jak říkají ostatní :nod:

Snadná převozitelnost a určitě výborná kvalita by ti měly vynahradit "malou světelnost" - ale vždyť já mám taky zrcadlo 152 mm a jsem spokojen. Tak hlavně ať se umoudří počasí. Kdyby někdo chtěl někdy porovnat průměry "life", pohybuju se na Vysočině. Tak zatím ahoj a brzy napiš jak jsi nadšený!

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#6

Příspěvek od Fordon »

Včera bylo docela jasno a tak jsem seldoval s okna pokoje jsem viděl saturn prostě nádhera dokonce byly tušit i tmavší oblasti na povrchu z měsíců jsem bohužel viděl jen titan. Asi nejvíc mě natchly hvězdokupy v Kasiopeji, krásně byly vidět taky M34,M36,38 prostě nádhera. Dneska se pokusím zachytit Jupiter než zajde za balkón a nebo vyjdu ven pokud bude jasno. Dalekohled mne zatím příjemně překvapuje, podle toho co jsem viděl včera mezní hvězdná velikost překročila desátou magnitu a to je z města určitě ůspěch(hlavně protože hned za mím oknem je lampa pouličního osvětlení ;D) Mimochodem na jádra těch hvězdokup jsem zkoušel použít 149x a objevily se další hvězdy, pravda na ůkor zorného pole.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#7

Příspěvek od Psion »

Mezní hvězdná magnituda 105mm dalekohledu by měla být ve městě mezi 10-10.8 mv, takže to je v pořádku  8).
U Saturnu by mohly být vidět i měsíce Rhea(9.7), Tethys(10.3), Dione (10.5). Ovšem zde je už dalekohled na mezní magnitudě ve městě (navíc je i planeta dost nízko 25 stupnů na obzorem v 21.30 h).
Mimo město vidět určitě budou. Ostatní měsíce jako Iapetus (ten by mohl být mimo město,
ve výborných podmínkách, snad vidět), Encelade nebo Mimas jsou již bohužel mimo dosah.
Z hvězdokup doporučuji M3,M13,M92 a zvětšení kolem 75-140x - jsou opravdu skvělé a vysoko nad obzorem.
Jinak z galaxií bude ve městě vidět jen dvě zajímavé a to M81 a možná M101 (7.9), M33,M83 a M31 jsou prakticky mimo obzor.
Ostatní galaxie budou zřejmě mimo dosah, nebo jen v "tušení", že v těch místech něco je.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#8

Příspěvek od Fordon »

Ten saturn jsem sledoval v 23:30 Takže byl už opravdu nízko nad obzorem. Dneska má být polojasno takže pokud bude něco vidět zkusím nakreslit nějakou hvězdokupu a v programu zjistit jak jasné ty hvězdy jsou. Tak přeji jasné nebe. :hi:
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#9

Příspěvek od Fordon »

Právě se dívám na rudou skvrnu na jupiteru nádhera :D A to je přes vrstvu mraků a ještě není ůplně zataženo ;)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#10

Příspěvek od Fordon »

Včera jsem zkoušel kreslit hvězdokupu M37 nejméně jasná hvězda co jsem nakreslil měla přesně jedenáct mag ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#11

Příspěvek od Psion »

Bezva, to vypadá, že v Brně nejste na tom tak špatně s viditelností. Až vyjedeš někam mimo tak by jsi mohl dosáhnout teroreticky kolem 11,9 mv. Vyzkoušej i galaxie, bude zajímavé kam se až tenhle dalekohled dostane. Myslím že při malém zvětšení by mohl jít na malé galaxie kolem 9-9,5mv. Mrkni na inet, jsou tam i dobré formuláře pro pozorování objektů - každé pozorování je třeba zaznamenat - nejen čas a místo, ale i další důležité parametry. Jen tak získáš solidní materiál a nebude to jen bezduchá prohlídka oblohy, nebo soutěž kdo uvidí víc galaxií za 30 minut :-)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#12

Příspěvek od Fordon »

U mě doma je hrozně velký rozdíl mezi oblohou na severu a jihu na jihu(směr k centru Brna) je mhv řekl bych tak 3,5mag na severu tak 4,5-5mag Nejhorší to bylo v místě mého starého bydliště tam dělalo člověku problém zahlédnout hvězdu s druhou magnitudou :o.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#13

Příspěvek od Psion »

V Praze to je všudé stejný - na houby :-)

Jinak včera po 23,00 byly okem vidět hvězdy do 4,5 mv. Večer jsem jen testoval trieder 10x60 a jeho dosah se rovnal mým výpočtům. Jediná galaxie, která byla vidět byla M81 (6,9mv) a to bylo vše (M101 ani náznak, přece jen ma velkou úhlovou velikost). Nejslabší viditelná hvězda byla 8,7mv.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#14

Příspěvek od Fordon »

Na http://sweb.cz/MegaOvecka/index/ se můžete podívat na takovou spíš zatím studii mých stránek obsahově to není zatím nic moc soustředil jsem se na grafiku(i když není taky zrovna oslňujicí ) Hlavně bych rád věděl jestli vám to jede?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#15

Příspěvek od MMys »

Ano, jde mi to. A jedna malá poznámečka. Byť češtinu jsem měl naposledy na střední škole, jsem si stoprocentně jistý, že v sousloví "o autorovi" se píše měkke i, nikoli tvrdé. Máš to tam vícekrát chybně.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět