Starořecký astronomický počítač

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
3J

Starořecký astronomický počítač

#1

Příspěvek od 3J »

Při brouzdání jsem narazil na tento článek
http://technet.idnes.cz/vedci-odhalili- ... chnika_dno

Zajímavé jsou odkazy dole uvedené například
http://www.ams.org/featurecolumn/archive/kyth1.html
fascinuje mě na oněch stránkách uváděná přesnost propočtů tohoto "počítače"
Uživatelský avatar
eastman
Příspěvky: 422
Registrován: 30. 08. 2006, 00:29

Starořecký astronomický počítač

#2

Příspěvek od eastman »

Včera jsem to viděl u někoho v autobuse v novinách, ale zapomněl jsem to nějak dohledat :), takže díky za info ;)
Ono vůbec, když si člověk něco přečte o tehdejších astronomech nebo i jiných vědách, tak občas žasne, jak chytře si ti lidé dokázali poradit. Teď jsem začal číst knížku Jak viděli vesmír - po stopách velkých astronomů od Františka Jáchyma. Jak tam tehdy lidé už pracovali s matematikou je fakt něco :)
Martin, eastman(at)centrum.cz, tel.:608515309
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Starořecký astronomický počítač

#3

Příspěvek od Homer »

Nádherné. Vždy jsem měl zato, že víme houbeles o tom, jací kofři byli naši předkové. A to už od dob lovců mamutů, kdy uměli to, co neumíme dodnes : narovnat bez poškození mamutí kel.
Repliku toho stroje bych si přál vidět v chodu. Připoměla mi torzo planetária, které uchovává Okresní muzeum v Jičíně. Toto planetárium jsem měl zapůjčeno ke studiu - nádhera. navrhl jej někdy v 19. stol. pan farář Černý, velký milovník astronomie. Jeho poslední farností, kde poté i zemřel, byl Erbenův Miletín. Planetárium bylo ještě za 1.republiky vystavovámo v hořickém muzeu, pravděpodobně po 1948 zdevastováno. Celé v mosazi - krása. Viděl jsem původní foto.
Ale tahle věcička z doby před Kristem to trumfuje...Homer
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Starořecký astronomický počítač

#4

Příspěvek od BiF »

Při brouzdání jsem narazil na tento článek...Tady je o tom pár vět na skytonight.com
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

Starořecký astronomický počítač

#5

Příspěvek od mmachon »

Dnes lze fotografii tohoto přístroje najít na stránce APODu http://www.astro.cz/apod/ap061205.html
Uživatelský avatar
pacal
Příspěvky: 98
Registrován: 27. 05. 2006, 16:17

Starořecký astronomický počítač

#6

Příspěvek od pacal »

Videl som o tomto prístroji aj pekný dokument na Discovery...., a boli tam predvedené aj jeho rekonštrukcie. Tu zrazu žasnú ľudia nad presnosťou daného mechanizmu, zobrazenia, výpočtov polôh planét hviezd na nočnej oblohe na viac,..rokov a keď som im hodil do pléna zobrazenie pohybu Planéty X po oblohe z asi 1450 p.l. - na
Senmutovej astro mape a obdobné zobrazenie z Číny okolo 168p.l. tak len zarputilo kývajú hlavou že predsa také nič nemohlo byť a keby aj bolo tak to tí dotiční nevedeli zobraziť,...a pritom mechanizmus z Antikytéry je z obdobia tesne po 168 p.l.
Čudo Judo všakže?!

Prosím raegujte a diskutujte pouze na téma antikytéry a ne na něco o planetě X, děkuji. MaG
Uživatelský avatar
pacal
Příspěvky: 98
Registrován: 27. 05. 2006, 16:17

Starořecký astronomický počítač

#7

Příspěvek od pacal »

podobne o blbosti a tech. neschopnosti starovekých ľudí sa oficiálne presadzujú rôzne bludy ako aj ten ze vraj az Galileo a spol objavili ďalekohľad

...a že pred letopočtom nič vzdialenejšie nikto nemohol pozorovať (pritom napr. Chaldejci,..vedeli presne o Urane a Neptune o ich sfarbení, planéty nazvali dvojčatami,..)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Starořecký astronomický počítač

#8

Příspěvek od Homer »

To pacal :
Jedna věc je objevit bronzový přístroj ve vraku lodi, který je docela přesně datovatelný, mít možnost tento přístroj zkoumat, vyrobit případně repliku a udělat smysluplmy zavěr a druhá věc je číst zprostředkované věci. Jistě, pokud to je dobrý, ověřený pramen se seriozním výzkumem, pak mlčím. Pokud to je nějaký n-tý Erich von D......, který na knihách popisujících rojící se mimozemšťany za každým rohem a učící cromagnonce astronomii bohatne, pak bych tomu nevěnoval čas.
A p.Grygara s jeho učeným spolkem Sysifos bych sem už vůbec nepletl. To je druhý extrém. Homer
3J

Starořecký astronomický počítač

#9

Příspěvek od 3J »

To Homer: diskuze s Pacal nemá absolutně smysl.
Zkus se podívat na jeho příspěvky a na příspěvky jeho původních Niků ( když ho začne většina ignorovat tak se přejmenuje ) resenmut . senmut .
Pořád mele o planetě X, neodpovídá na logické argumenty a odvolává se na mizerné foto starého koberce a čínského nočníku, kde je jakási osmička ( mně osobně spíš, když už, připomínající analemu )
neragovat , neodpovídat jinak nás zahltí Denikenem...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Starořecký astronomický počítač

#10

Příspěvek od Homer »

To 3J:
Aha, jsem zde nový a tyhle zkušenosti nemám. Trochu mne ten příspěvek zarazil a tak jsem se snažil o seriozní korekci.
Velmi děkuji za kolegiální info, ušetřím čas pro zajmavější diskuzi Ještě jednou děkuje Homer
mmachon
Příspěvky: 117
Registrován: 31. 08. 2005, 03:39

Starořecký astronomický počítač

#11

Příspěvek od mmachon »

pacal napsal: podobne o blbosti a tech. neschopnosti starovekých ľudí sa oficiálne presadzujú rôzne bludy ako aj ten ze vraj az Galileo a spol objavili ďalekohľad

...a že pred letopočtom nič vzdialenejšie nikto nemohol pozorovať (pritom napr. Chaldejci,..vedeli presne o Urane a Neptune o ich sfarbení, planéty nazvali dvojčatami,..)

Chadlejci věděli i o Neptunu? Uranu bych ještě věřil, ale Neptun mě oobně připadá nepravděpodobný. Můžeš mi říct, kde jsi tuto informaci získal?
Uživatelský avatar
pacal
Příspěvky: 98
Registrován: 27. 05. 2006, 16:17

Starořecký astronomický počítač

#12

Příspěvek od pacal »

pozri si epos Enuma Elish
http://www.uhcg.org/Lost-10-Tribes/walt1-Sumerians.html

Not only did they seem to know about Uranus, Neptune, and Pluto, but also they described Uranus and Neptune as “watery twins” with “blue-green” color. When Zecharia Sitchin reported this in 1976, every astronomer on earth believed his account was utter nonsense. Then, in 1986, when the Voyager satellite passed Uranus to photograph it for the first time, it was, indeed, found to be watery [its surface was a kind of slushy ice] and it was colored blue-green. “Three years later, in 1989, Voyager reached Neptune, the ‘twin’ of Uranus. A few months earlier, Sitchin had written an article detailing precisely what Voyager would find, based on the Sumerian texts. He submitted it to magazines around the world, several of who published it; however, none in the heavily co-opted U.S. dared to. Surely enough, Voyager found Neptune was just as the Sumerians had claimed: a blue-green ball of slushy ice!”[7]

Also, the Sumerian “Epic of Creation” has obvious parallels to the Hebrew Scriptures’ Book of Genesis. Called Enuma Elish, it is an allegory that relates a complex, thrilling tale of battles raging between fearsome “gods” in heaven.


Planéty a súhvezdia

Podľa Sumersko - Chaldejskej tradície planéty vládnu zvieratníkovým súhvezdiam.

Každá z najbližších planét pritom vládne dvom súhvezdiam. Mesiac a Slnko majú pridelené ale len po jednom zvieratníkovom súhvezdí.

Ako vypadá toto priradenie:



Saturn - Kozorožec a Vodnár Slnko - Lev

Jupiter- Strelec a Ryby Mesiac - Rak

Mars - Škorpión a Baran

Venuša - Váhy a Býk

Merkúr - Panna a Blíženci



Po priradení planét k súhvezdiam a zakreslení do zverokruhu je dobre vidieť prečo máme práve takéto pridelenie. Astronómovia nám vlastne zakreslili na mape hviezdnej oblohy dráhu telesa ako ju videli prechádzať cez jednotlivé súhvezdia popri pozíciách planét na nebeskej nočnej oblohe. Znaky pre planéty zobrazujú symbolicky dráhy jednotlivých planét tak, ako mali vypadať a ako sa zmenili pri prielete Nibiru popri každej planéte, prípadne z ktorého smeru od Slnka planéta X preťala orbitu konkrétnej planéty. Znaky pre súhvezdia znázorňujú skratkovite tvar dráhy planéty X pri prechode cez jednotlivé súhvezdia, alebo čo sa počas tohto prechodu odohralo na Zemi, ako sa menila rýchlosť pohybov, ich smery a podobne. Pozri obrázky.

Pri opakovanom pohľade na Denderský zverokruh doplnený o symboly pre planéty a súhvezdia vidieť, že planéta X prišla do slnečnej sústavy zo súhvezdia Kozorožca alebo Vodnára, teda v tomto súhvezdí prekročila orbitu Saturna. Pri prechode orbitou Jupitera v súhvezdí Strelca zrýchlila a prešla cez orbitu Marsu a Venuše - súhvezdie Váh popri Merkúrovi a Slnku v súhvezdí Leva kde mala perihélium, asi 30miliónov kilometrov nad dráhou Venuše. Potom X opäť preťala orbitu Merkúra ale v znamení Blížencov. Dráhu Venuše ďalej prekročila v Býkovi, orbitu Marsu v Baranovi, Jupitera v Rybách a vychádzala von z pozorovateľnej oblasti do vonkajšieho vesmíru cez orbitu Saturna v Kozorožcovi alebo vo Vodnárovi.

Podľa znakov pre planéty a podľa smeru krížikov vidno, že X preťala dráhu Merkúra a Venuše zo strany od Zeme, že teda perihélium X bolo niekde medzi Zemou a Venušou. Znaky pre Jupiter a Saturn znázorňujú pôvodný smer ich dráh a ich deformácie pri prechode Nibiru.

Pri znakoch pre súhvezdia je dobre zrejmé, že napríklad v Rakovi došlo k pretočeniu alebo rozkývnutiu Zeme - dve pretočené šestky, spätný chod Raka, číslo 66-číslo človeka...Pri Merkúrovi - súhvezdí Panny vďaka zakríveniu dráhy X od Jupitera, pričom môže X prejsť popri Slnku vnútorným ale aj vonkajším oblúkom...




Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Starořecký astronomický počítač

#13

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Připomíná mi to jisté téma Když Prášil prášil, spíš bych to přejmenoval na Když Pácal plácal.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Starořecký astronomický počítač

#14

Příspěvek od css94381672 »

pacal napsal: pozri si epos Enuma Elish
http://www.uhcg.org/Lost-10-Tribes/walt ... ns.htmljáj, já tu dlouho nebyl a jaký milúcký příspěvek tu na mě jukl :-)
...pacal, ...som teda pozrel ten epos...né, že by mě dějiny nějak extra braly, ale antiku a eposy miluji... ten marnivý patos mě vždy dokáže oslnit....ale pacal - máme problém - ať čtu, jak čtu - Neptunu s Uranem a jejich zeleno-modré barvy se prostě né a né dočíst... http://eldar.cz/hade/enuma.pdf

(takže se obávám, že by ten maník, kterej ten text o těch Sumerech spískal, zasluhoval jednu za uši...)
Uživatelský avatar
pacal
Příspěvky: 98
Registrován: 27. 05. 2006, 16:17

Starořecký astronomický počítač

#15

Příspěvek od pacal »

ten text čo si prečítal takto je len 1.-7.tabuľka,....
Odpovědět