Jake umite jazyky?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 264
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Jake umite jazyky?

#1

Příspěvek od KaPr »

Ovlivnen dvema anketami na foru ohledne anglickeho a nemeckeho jazyka, chtel bych vedet, jake jine jazyky jsou v komunite ceskych/slovenskych amaterskych astronomu praktikovany. Zaskrtnete prosim takove jazyky, na ktere by jste byli schopni odpovedet druhou nebo treti moznosti v anketach o nemcine a anglictine (slovnik jen vyjmecne ci na slozitejsi pasaze). Samozrejme, muzete zatrhnout vice moznosti.
KaPr
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Jake umite jazyky?

#2

Příspěvek od Pito »

Ovladam hlavne ruštinu pre 20 rokmi len ruština bola povina tak že bohužial ine jaziky sme nemali. Ruštinu použivam hlavne ked dojdu kolegovia z Odessy Pito
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1329
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Jake umite jazyky?

#3

Příspěvek od Achernar »

Ja umim anglicky a francouzsky, k tomu skolni rustinu, bohuzel mizerny stredoskolsky zaklad latiny a nemciny. Ale smysluplne cist muzu spanelsky a o poznani hur italsky. Jo - a pisu kurentem, ale to je uplne na h....:-)
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 264
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Jake umite jazyky?

#4

Příspěvek od KaPr »

Docela by mne zajimalo za co jsou ty dva hlasy u "jiny, vyse neuvedeny jazyk". Kdo tam dal hlas, tak to, prosim, upresnete.
KaPr
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jake umite jazyky?

#5

Příspěvek od VK »

Mě by taky zajímalo, jaký "výše neuvedený jazyk" to je.

Mám totiž takovou zajímavou příhodu: jeden z prvních cizích jazyků, se kterým jsem se dostal do kontaktu (a shodou okolností prostřednictvím astronomie) byla estonština. Vlastně to byl druhý cizí jazyk, se kterým jsem se dostal do kontaktu - prvním byla latina. :)

Ani jeden z těchto jazyků ale neumím.

V. K.
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Jake umite jazyky?

#6

Příspěvek od Tomek »

Tak tedy taky přispěju.
Jediný, co mi gympl kdy dal, byla znalost španělštiny, němčiny, angličtiny a latiny. Slovenštinu se snažím dohánět s rodilými mluvčími, mj. píšícími taky zde na fóru. 8) Němčinu doháním přes hry na icq, kde natrefíte hlavně na skopčáky, španělštinu s angličtinou pak používám s jedním typem ze Švýcarska (neb němčina je u mě trochu slabší, navzdory názoru některých němčourů). Nnic, asi jsem se tu svěřil až moc..

Po překladatelech španělštiny je dnes větší poptávka jak po anglických.
Navíc, španělština je podle mě moc pěkný jazyk. Předem bych chtěl vyvrátit fámy, že je jednoduchá. Je náročná asi jako každý jiný jazyk (jednodušší je angličtina, horší to pak bude naopak asi s čínštinou :)). Složitost je v tom, že používá ještě více časů než právě angličtina, slovosled je víceméně stejný jako v češtině. Každopádně jí mluví podstatná část světa a rozhodně jí doporučuju se naučit alespoň v elementární podobě! Chce to jen motivaci. Navíc jde o zpěvný jazyk, víc než němčina určitě, to je snad jasný! ;D
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Jake umite jazyky?

#7

Příspěvek od mkcz »

Tomek napsal: Tak tedy taky přispěju.
Jediný, co mi gympl kdy dal, byla znalost španělštiny, němčiny, angličtiny a latiny. Slovenštinu se snažím dohánět s rodilými mluvčími, mj. píšícími taky zde na fóru. 8) Němčinu doháním přes hry na icq, kde natrefíte hlavně na skopčáky, španělštinu s angličtinou pak používám s jedním typem ze Švýcarska (neb němčina je u mě trochu slabší, navzdory názoru některých němčourů). Nnic, asi jsem se tu svěřil až moc..

Po překladatelech španělštiny je dnes větší poptávka jak po anglických.
Navíc, španělština je podle mě moc pěkný jazyk. Předem bych chtěl vyvrátit fámy, že je jednoduchá. Je náročná asi jako každý jiný jazyk (jednodušší je angličtina, horší to pak bude naopak asi s čínštinou :)). Složitost je v tom, že používá ještě více časů než právě angličtina, slovosled je víceméně stejný jako v češtině. Každopádně jí mluví podstatná část světa a rozhodně jí doporučuju se naučit alespoň v elementární podobě! Chce to jen motivaci. Navíc jde o zpěvný jazyk, víc než němčina určitě, to je snad jasný!  ;D
Kolik časů tedy používá španělština ?
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jake umite jazyky?

#8

Příspěvek od VK »

Podobný názor na španělštinu má i dr. Jan Hollan - který ale na rozdíl od Tebe zdůrazňuje hlavně to, že ve španělštině existují informace o světelném znečištění (především některé konference).

O španělštině psal i dr. Jiří Grygar v článku Zájemcům o studium astronomie.

V. K.
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Jake umite jazyky?

#9

Příspěvek od Tomek »

myslim, že 15 nebo 16.
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Jake umite jazyky?

#10

Příspěvek od mkcz »

Tomek napsal: myslim, že 15 nebo 16.
Mohl by si je prosím uvést ?
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jake umite jazyky?

#11

Příspěvek od VK »

To je ale nějak hodně ;D

No, je to jazyk isolačního typu, takže je jasné, že jich musí být víc.

To mkcz: on ten počet časů zase není tak důležitý, protože různé časy se používají různě často, některé opravdu výjimečně.

V. K.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Jake umite jazyky?

#12

Příspěvek od mkcz »

VK napsal: To je ale nějak hodně  ;D

No, je to jazyk isolačního typu, takže je jasné, že jich musí být víc.

To mkcz: on ten počet časů zase není tak důležitý, protože různé časy se používají různě často, některé opravdu výjimečně.

V. K.
Vážně ?
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Monika Ch.

Jake umite jazyky?

#13

Příspěvek od Monika Ch. »

Tak já umím česky, slovenština mi nedělá problémy, rozumím jí a ve škole mám dva jazyky - angličtinu a francoužštinu.
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Jake umite jazyky?

#14

Příspěvek od Tomek »

asi zkoušíš, jestli nekecám :-* ...samozžřejmě že všechny ani neznám, to není ani ve školskejch osnovách. sám se snažím používat jen asi 6 základních (pasado simple, pr. indefinido, presento.. (gerundio), futuro simple, futuro - normální (hablaró...), imperativo dál mě nic nenapadá
Snad to tedy postačí. Ještě něco mkz?

Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Jake umite jazyky?

#15

Příspěvek od mkcz »

Tomek napsal: asi zkoušíš, jestli nekecám :-* ...samozžřejmě že všechny ani neznám, to není ani ve školskejch osnovách. sám se snažím používat jen asi 6 základních (pasado simple, pr. indefinido, presento.. (gerundio), futuro simple, futuro - normální (hablaró...), imperativo dál mě nic nenapadá
Snad to tedy postačí. Ještě něco mkz?  


Psal si o tom, že angličtina je jednodušší než španělština. Psal si též o tom, že španělština používá více časů. Psal si o tom, že ti gymnázium dalo znalost: "španělštiny, němčiny, angličtiny a latiny".
Když jsem Tě poprosil aby si byl více konkrétní v uvádění oněch 15 nebo 16 časů španělštiny, tak si jich uvedl mnohem méně.
Nechci z Tebe dělat člověka, který neví o čem mluví ale španělština používá indikativ a spojovací způsob pro slovesa. Indikativ má 5 časů jednoduchých a pět složených.
Dle Tebou uvedených informacích bych se neodvažoval tvrdit, že je jeden jazyk lehčí (těžší) než ten druhý, tedy máš-li, jak tvrdíš, jejich znalost.
Angličtina není jednoduchá ani snadná, chceš-li se vyjadřovat jako kulturní člověk a ne jako pouliční negramot. Ale to bys měl vědět, když jí znáš, nebo ne ?

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Odpovědět