dalekohledy s GOTO

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
pep
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 04. 2006, 16:05

dalekohledy s GOTO

#1

Příspěvek od pep »

Zdravím zkušené kolegy a prosím o pomoc s výběrem dalekohledu. Jsem absolutní začátečník a ani neznám nikoho, kdo by mi pomohl v začátcích, a proto bych si rád pořídil dalekohled automaticky naváděný na objekty na obloze. Chtěl bych investovat maximálně 15 000 Kč. Dalekohled budu muset stále přenášet či převážet. Po hledání na internetu jsem si našel dva favority TSC/CEL #31145 NEXSTAR 130 SLT a TSC/CEL #22096 NEXSTAR 102 SLT od firmy Celestron. Má s nimi někdo nějaké zkušenosti nebo by mi někdo poradil něco jiného? Všem děkuji za rady.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

dalekohledy s GOTO

#2

Příspěvek od Hadra »

Pravděpodobně Ti více lidí opravdu poradí něco jiného. Je toho zde na fóru hodně, dej si "pár dnů" a pročti to. S GO TO měli problémy i dosti zkušení pozorovatelé, nenech se zlákat vidinou "ono to za mě udělá všechno." A ty levné mají myslím i dnes plastové převody atd. Lepší službu asi udělá triedr. Na http://www.celestron.cz mají aktuální nabídku. Nebo zkus bazar, nebo rovnou dobson-pro vizuální pozorování je výborný.
- Napiš odkud jsi a možná se někdo v oklí najde a pomůže. Ahoj. :)
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
3J

dalekohledy s GOTO

#3

Příspěvek od 3J »

Hadra napsal: Lepší službu asi udělá triedr. Na http://www.celestron.cz mají aktuální nabídku.
 :)S TÍM TRIEDREM NAPROSTO SOUHLASÍM

Před lety jsme na půl s tátou dostali od Ježíška Newton TAL 1 nic velkého jen 110mm ( teda snad podle průměru jsem vždy hádal minimálně 150 mm).
I tak dost velká krá... na to aby ji člověk tahal někde sebou.
(Do auta se vejde buď dalekohled ;D nebo rodina >:( ).
Takže skončil u rodičů na chalupě a příležitostí kouknout s ním nahoru moc nebylo ( byt -chalupa 130 km) a když už jo, tak jsem zjistil, že kromě Luny, Jupitera a Saturnu vlastně nevím na co koukat :-/.

V loni jsem koupil triedr 10×50 v Lídlu za pětikilo.
Dokoupil literaturu vytiskl a zalaminoval mapu http://www.astro.cz/mirror/atlas/mag-7/czech/.

Teď začínám znova .

Od začátku .

Orientace po obloze , kde co je a co to je.

P.S. doporučuji k triedru něco takového http://home.wanadoo.nl/jhm.vangastel/As ... binocs.htm
Pak se celá moje observatoř vejde do baťohu a manželka to ani nepozná :P
Ale, až se zase dostanu k velkému kukru, budu už vědět, na co se chci určitě podívat...... ;D
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

dalekohledy s GOTO

#4

Příspěvek od Habl »

Hadra napsal: Pravděpodobně Ti více lidí opravdu poradí něco jiného. Je toho zde na fóru hodně, dej si "pár dnů" a pročti to. S GO TO měli problémy i dosti zkušení pozorovatelé, nenech se zlákat vidinou "ono to za mě udělá všechno." A ty levné mají myslím i dnes plastové převody atd. Lepší službu asi udělá triedr. Na http://www.celestron.cz mají aktuální nabídku. Nebo zkus bazar, nebo rovnou dobson-pro vizuální pozorování je výborný.
- Napiš odkud jsi a možná se někdo v oklí najde a pomůže. Ahoj. :)
"MYSLÍM ŽE NEJSI SÁM"

V mládí jsem měl též první dalekohled triedr 10x50 a mám na něj ty nejlepší vzpomínky.S otáčivou mapkou
severní hvězdné oblohy a s triedrem jsem se naučil znát souhvězdí, poznal a snažil se rozlišit dvojhvězdy, pozoroval proměné hvězdy Algol, RZ Cas. Nejvíce mne
uchvátilo letní pozorování mléčné dráhy v souhvězdí Střelce právě tím triedrem s mlhovinami OMEGA a LAGUNA.
Mám za to, že drahý a programovatelný dalekohled ti
neudělá pro tvoje poznání takovou službu jako triedr a navíc budeš muset dalekohled převážet autem.Je též dobré najít si kamaráda stejných zájmů.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
PACi
Příspěvky: 33
Registrován: 24. 05. 2005, 15:46

dalekohledy s GOTO

#5

Příspěvek od PACi »

SLT GOTO chodi jako po masle.... Kdo nevyzkousel, neuveri... Navrch, pokud se podivate na cenu tech dalekohledu, co vic byste porboha cekali??? EQ6 za 5kKc?
Dobson 405/1800 GOTO
Mak 127/1500
Ha Lunt 35/400
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17676
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

dalekohledy s GOTO

#6

Příspěvek od MMys »

Nikdo netvrdil, ze to nebude chodit, to by asi bylo na reklamaci. Ale spis slo o to, zda ma u takto maleho dalekohledu GO-TO nejaky vyznam, a zda radeji ty penize nevenovat do vetsiho prumeru, kterym bude neco videt.

Tady jde tedy spis o to, jestli nekdo preferuje to hrani si s tim, nebo to vlastni pozorovani. Ale je to proste konicek, a lide si mnohdy kupuji drazsi hracky, takze vlastne o nic nejde. Hlavne, ze jsi spokojeny ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

dalekohledy s GOTO

#7

Příspěvek od Lukas.m »

v dalekohladoch s GOTO sa velmi nevyznam ale ak planujes zainvestovat 15.000 Kc, tak by som ti skor odporucil nejaky dobson, co je vynikajuca volba pre vizualne pozorovania-za pomerne malo penazi dostanes velky pristroj. ale ak ti ide o to GOTO navrhoval by som nasetrit viac
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

dalekohledy s GOTO

#8

Příspěvek od Dominik »

No s ďalekohľadmi GOTO nemám vlastné skúsenosti, ale viem, že to pre začiatočníka nie je dobrá voľba a, že všeobecne tieto GOTO-scopi s malým priemerom sú zbytočné. Musíš sa naučiť dobre orientovať na oblohe a naučiť sa polohu niektorých objektov. S GOTO sa polohy nenaučíš pretože ti to bude hladať samo. Ja som tiež strašne chcel GOTO, ale potom som sa aj dočítal, že to nemá zmysel. Kúpil som si dobson GSO s priemerom 250mm a ten ti môžem odporúčiť. Ale môže to byť aj skywatcher. V T&S predávajú takýto dobson za približne 15 000sk. Ale na úplný začiatok by bol vhodný asi predsa len nejaký triéder alebo malý ďalekohľad.
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

dalekohledy s GOTO

#9

Příspěvek od Lukas.m »

Dominik napsal: No s ďalekohľadmi GOTO nemám vlastné skúsenosti, ale viem, že to pre začiatočníka nie je dobrá voľba a, že všeobecne tieto GOTO-scopi s malým priemerom sú zbytočné. Musíš sa naučiť dobre orientovať na oblohe a naučiť sa polohu niektorých objektov. S GOTO sa polohy nenaučíš pretože ti to bude hladať samo. Ja som tiež strašne chcel GOTO, ale potom som sa aj dočítal, že to nemá zmysel. Kúpil som si dobson GSO s priemerom 250mm a ten ti môžem odporúčiť.  :) Ale môže to byť aj skywatcher. V T&S predávajú takýto dobson za približne 15 000sk. Ale na úplný začiatok by bol vhodný asi predsa len nejaký triéder alebo malý ďalekohľad.
pridavam sa k tomuto nazoru. ako som uz napisal vyssie dobson je vynikajuca volba. sam mam tiez 250 mm od Celestronu. mozem len odporucat, vynikajuci obraz. dobsonova montaz je vynikaju ca vizualne pozorovanie, pretoze je velmi lahko ovladatelna.nemam velmi dobre skusenosti s vyhladavanim objektov na paralktike, zatial co vyhladavanie s dobsonom je oproti tomu zabava
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

dalekohledy s GOTO

#10

Příspěvek od michal.b »

Tasco napsal:
dobsonova montaz je vynikaju ca vizualne pozorovanie, pretoze je velmi lahko ovladatelna.nemam velmi dobre skusenosti s vyhladavanim objektov na paralktike, zatial co vyhladavanie s dobsonom je oproti tomu zabava

Ono to s tou paralaktikou neni zas tak spatne, je to jen otazka zvyku. Ty mas radsi azimutalni, ja treba davam prednost rovnikove montazi. Napr. hledani podle mapky je podle me jednodussi s paralaktikou.

A jeste jedna vec k puvodnimu tematu. Dalsi moznost je poridit si dobsona a k tomu digitalni delene kruhy (DSC).
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

dalekohledy s GOTO

#11

Příspěvek od Lukas.m »

ano priznavam, je to aj sila zvyku (predsa len sa mi zda ze aj tu na fore na vizualne pozorovania viac preferuje azimutalne montaze)

to pep: mohol by si napisat pre aku moznost si sa nakoniec rozhodol?
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

dalekohledy s GOTO

#12

Příspěvek od Dominik »

Tasco napsal:
to pep: mohol by si napisat pre aku moznost si sa nakoniec rozhodol?
Neviem či by som sa rozhodol len na základe našich príspevkov. Pep by si mal prečítať celé fórum(to čo uzná za vhodné) a potom sa popozerať na nete atď... Potom si to necháš uležať hlavou!
Uživatelský avatar
Vana
Příspěvky: 50
Registrován: 07. 02. 2006, 01:55

dalekohledy s GOTO

#13

Příspěvek od Vana »

I GOTO dalekohled je možno používat v manuálním režimu a ovládat naváděcí motory ručně. Výhodou je alespoň hodinový pohyb.
GOTO má ale podle mých zkušeností přínos i při pozorování za horších podmínek. Např. u přesvětlené oblohy pomůže najít slabý objekt i bez viditelnosti blízkých orientačních bodů.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17676
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

dalekohledy s GOTO

#14

Příspěvek od MMys »

Ano, ale tady je dost nízky finanční limit, a na pořádný dalekohled s GO-TO, kterým je něco kloudně vidět, to nestačí. A v tom případě je určitě lepší větší dalekohled bez GO-TO, než malinký s GO-TO, které tam je vlastně skoro nanic, protože většinu objektů z databáze stejně neukáže tak, aby na nich bylo něco vidět, nebo aby byly vůbec vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

dalekohledy s GOTO

#15

Příspěvek od SKYMASTER »

Pokud trvas na GOTO pak bych doporucil zvysit financni limit napr. splatkami nebo spotrebnim uverem.

Pokud to mas na vizualni pozorovani sam pouzivam C11GPS a jsem se systemem GOTO u toho dalekohledu plne spokojeny.

Jinak kolegove dobre radi, nejit do GOTO :)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Odpovědět