Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
mnagy
Příspěvky: 35
Registrován: 26. 10. 2005, 03:23

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#1

Příspěvek od mnagy »

Ahoj, viem ze je to otrepana tema, ale neda mi to ako zaciatocnikovy! Potrebujem poradit a nakoho sa mam obratit ked nie navas?:)
Neviem sa rozhodnut pri kupe teleskopu, nechcem spravit chybny krok, ktory by som neskor lutoval! Tu je kazda rada dobra!
Moj favorit je Newton 203/1000, 8”, f/5, EQ-5 a Newton 203/1200, f/6, Dobson. Som natom asi tak 50:50 fakt neviem co je vyhodnejsie. Dobsom je lacnejsi, ale podla mojho nazoru menej pohodlny pri pozorovani. A nadruhej strane neviem ci sa oplati priplatit 4000,- za montaz EQ-5. Najlepsie by to bolu odskusat a potom sa rozhodnut, ale zial bohu nemam tu moznos, tak vas chcem poprosit o vas nazor.
Moj financny limit je 20.000Sk. Do tohto limitu sa vopcham aj pri kupe 250/1200, Dobson. A to je dalsi problem!!! Aky velky je rozdiel medzi 200 a 250-tkou? Je mi jasne, ze rozdiel tam urcite je, ale je az tak vyrazny?Predsalen ide o Dobson (nemam nic proti nemu), ale ta EQ-5 sa mi zda byt pohodlnejsia pri pozorovani. Ale zas nechcem neskor lutovat , ze za tie peniaze som mohol mat 250-ku...

Takze co je podla vas najrozumnejsie?:
203/1000, EQ-5 za 14.700 Kc
203/1200, Dobson za 10490 Kc
250/1200, Dobson za 14.990 Kc

Ja osobne by som bol ochotny obetovat nemsi priemer(200/1000) a kupit radsej EQ-5 montaz ako 250/1200 Dobson, ak by vtom samozrejme nebol vyrazny rozdiel! Alebo staci 203/1200 Dobson ktory ma super cenu! Uff neviem...Ako vravim a este raz opakujem bojim sa u dobsona, ze nebudem spokojny pri pozorovani co sa tyka ovladania, predsalen u EQ staci pohybovat jednou osou...

Aky je vas nazor?Pomozte mi rozhodnut sa, nech mozem cim skor pozorovat s vami krasy vesmiru... DAKUJEM

trieder 10x50, lidlskop 70/700, ED 80/600 black diamond, Newton 254/1200, EQ6 synscan, Canon 450D, 1000Dmod...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#2

Příspěvek od FunTomas »

mnagy napsal: .
.
.
Uff neviem...Ako vravim a este raz opakujem bojim sa u dobsona, ze nebudem spokojny pri pozorovani co sa tyka ovladania, predsalen u EQ staci pohybovat jednou osou...
Klasický a neopodstatnený strach. Skús sa s niekym z okolia dohodnúť a pozorovať takým dobsonom. Uvidíš, že namieriť na objekt v azimutálnych súradniciach bude jednoduchšie ako v polárnych. Ak ti nebude zaťažko prísť niekedy do BA, môžeme tu spraviť nejaké pozeranie sa. Tento víkend som však mimo. Ak máš bližšie do Nitry, tak aj tam je chalan, čo má veľkého dobsona. Skús sa s ním nakontaktovať (ROBIN) a uvidíš, že tvoj strach je mýtus, ktorý by mal nejaký Mythbuster konečne prelomiť.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Mozes 1000x pocut a aj tak si nebudes isty, kym nevyskusas. Treba si to overit na vlastne oci aky je rozdiel. Moznosti je vela, astroparty, stretnutia a akcie. Kona sa ich vela, len treba citat obe fora (aj persoholic!) s otvorenymi ocami.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#4

Příspěvek od Psion »

Veškeré otázky na téma 200mm vs 250mm jsou na foru zodpovězeny. Pokud já bych měl volit, půjdu do 200/1000 v případě zájmu o focení, do dobsona 200/1200 nebo 250/1200 v případě pozorování planetární astronomie i DSO. EQ-5 není na focení moc vhodná protože časem Ti bude chybět vstup pro autoguider a stabilita na duralových stojnách je na focení slabá.. Na začátek zvol dobsona. Později můžeš koupit na DSO dalekohled od 350mm výše a 200/1000 používat na focení nebo lehce přenositelný dalekohled.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#5

Příspěvek od Hadra »

Cau.
Souhlasim s nazorem Psiona...Mel jsem podobne dilema pred rokem a rozhodl jsem se pro dobsna - po precteni fora a nekolika dotazu. Jsem moc rad, ze jsem mel k dispozici nezaplatitelne zkusenosti kolegu...
Trapila me predstava jak "jemne" se montaz hybe a tak. No a je stabilnejsi nez mnoho EQ montazi, a i pri vetsich zvetseni se nic kritickeho nedeje.
Jen bych mozna dodal - pokud uz jsi mel nejaky dalekohled, ci triedr a trochu se na obloze orientujes a priorita bude vizualni pozorovani, bral bych i tu 250-ku. Kdo vi, kdy bude moznost poridit naky upgrade. Ps: za 20t. poridis i 30cm dobsna ;D.
Ahoj a hodne stesti...
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#6

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Pokial chces fotit mozno pre zaciatok to eq-5 nie je az
take strasne. Aj ked casom zistis ze chces mat stabilnejsiu montaz s moznostou autopointacie atd. (Mimochodom autopointacia nie je nutnost, ale vyrazne zvysuje pohodlie).
Ak planujes len vizualne pozorovania tak skus tu 250.
Moj osobny nazor je asi newton na paralaktike. Hlavne ak mas vysoko obmedzeny budget (s minimalnou moznostou novej kupy na niekolko rokov dopredu).
Predsa len casom budes mozno chciet fotit (aspon vacsina z nas k tomu skor ci neskor prisla alebo este len pride) a na tej EQ5 (pri dobrom nastaveni) udrzis dlhe casy skor ako na Dobsonovi.
Mozno by bolo lepsie si priplatit a zohnat niekde lacnejsie EQ6???
Uživatelský avatar
mnagy
Příspěvky: 35
Registrován: 26. 10. 2005, 03:23

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#7

Příspěvek od mnagy »

Takze dik za nazory, myslim ze nech sa rozhodnem akokolvek tak chybu nespravim... (mozno hodim korunu a bude ;D ), ale skor sa asi priklanam ktej EQ-5, asi ma viac moznosti a mozno ma casom chyti aj fotenia... Aj ked to neni idealna montaz, na zaciatok staci. Ako som sa docital tak najvecsi problem je asi ten statyv...myslim, ze tam sa da zvisit trochu jeho stabilita, aj tu na fore je zopar dobrych rad ako nato...

Tak zatial a ak ma este niekto nazor budem len rad!
Ahoj
trieder 10x50, lidlskop 70/700, ED 80/600 black diamond, Newton 254/1200, EQ6 synscan, Canon 450D, 1000Dmod...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#8

Příspěvek od MMys »

N203/1200 na EQ5 - to nedělej. Na focení to stejně nebude. Té montáži sluší spíš menší Newton 150-ka nebo refraktor, nebo v nejzazším případě krátký Newton dejme tomu 200/800.

S tímhle to bude pružit, kmitat, a bez předchozí zkušenosti s focením s tímhle začínat je nesmysl.

Navíc to bude dlouhé, v některých polohách se ti bude špatně koukat do okuláru (bude vysoko)

Kup si raději tu 200-250-ku Dobsona, a až tě popadne focení, tak rozhodně začni něčím menším. Stejně je velká pravděpodobnost, že v dnešní době fotit začneš už digitálně, a na to je ohnisko 1200mm moc.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#9

Příspěvek od MilAN »

kptnemo napsal: Predsa len casom budes mozno chciet fotit a na tej EQ5 (pri dobrom nastaveni) udrzis dlhe casy skor ako na Dobsonovi.
Asi bys měl spíše napsat.že těmi delšími časy na Dobsonu myslíš časy nad 1/10 s . Jinak potřebuješ vždy nějakou paralaktickou montáž ( tím míním i poncetovu plošinu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mnagy
Příspěvky: 35
Registrován: 26. 10. 2005, 03:23

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#10

Příspěvek od mnagy »

MMys napsal: N203/1200 na EQ5 - to nedělej. Na focení to stejně nebude. Té montáži sluší spíš menší Newton 150-ka nebo refraktor, nebo v nejzazším případě krátký Newton dejme tomu 200/800.

S tímhle to bude pružit, kmitat, a bez předchozí zkušenosti s focením s tímhle začínat je nesmysl.

Navíc to bude dlouhé, v některých polohách se ti bude špatně koukat do okuláru (bude vysoko)

Kup si raději tu 200-250-ku Dobsona, a až tě popadne focení, tak rozhodně začni něčím menším. Stejně je velká pravděpodobnost, že v dnešní době fotit začneš už digitálně, a na to je ohnisko 1200mm moc.
Ja mam na mysli montaz EQ-5 a ktomu Newton 200/1000 http://www.skywatchertelescope.net/2001PEQ5.html ci aj ten je nevhodny? Ja myslim, ze ked to vyrobca takto skombinoval, tak to zas nemoze byt az taky extrem. Ale zas nadruhej strane vy mate skusenosti a vyrobca chce predat!
Mozes mi prosim ta vysvetlit preco je 1200mm ohnisko moc na fotenie? A myslis ze 200/1000 na EQ5 nieje tiez ziadna vyhra? dik
trieder 10x50, lidlskop 70/700, ED 80/600 black diamond, Newton 254/1200, EQ6 synscan, Canon 450D, 1000Dmod...
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#11

Příspěvek od Hadra »

mnagy napsal: ale skor sa asi priklanam ktej EQ-5, asi ma viac moznosti a mozno ma casom chyti aj fotenia... Aj ked to neni idealna montaz, na zaciatok staci. Ako som sa docital tak najvecsi problem je asi ten statyv...myslim, ze tam sa da zvisit trochu jeho stabilita, aj tu na fore je zopar dobrych rad ako nato...- nic ve zlem umyslu: dejme dohromady toto zarizeni, trosku magickeho mysleni a viry ze to dobre dopadne a vse bude fungovat k plne spokojenosti, znam to na sobe.
Pises, ze na zacatek to staci, ale "casem" Te mozna chyti foceni.
Je to asi o tom, ze budes mit ten "universalni" dalekohled s univerzalnimi vysledky - tim nechci rict, ze je to spatne. Na foceni teleobjektivy to asi bude stacit. Jen na vizual by to pro me byla otrava(EQ5). Uvazuji take o foceni, a tam je zaklad montaz. Dobsnu se v jednoduchosti a ucelnosti na viz. pozorovani asi nic nevyrovna. A to ze léta jeste nefotim, mi moc nevadi. Uvedomil jsem si, ze nekde se kompromis nevyplaci. Jednim zarizenim pravdepodobne nepujde vyresit a pokryt cele spektrum zajmu. Ale to je moje videni po letech amaterskeho vyvadeni :D. Zkus si uprimne ujasnit realne zvlednutelnou prioritu na rok-dva a rozhodnes se. Je tam mnoho faktoru, preju Ti at se podari neco z toho naplnit a mit pekne zazitky z pozorovani, sam, ci s kamarady - at se veci vyvinou jakkoliv. dan
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#12

Příspěvek od MMys »

Ty důvody jsem tady psal už moc a moc krát. Doporučuji ti důkladně si pročíst celou tuhle sekci Dalekohledy, hlavně ty příspěvky o volbě dalekohledu, diskuzi o světelnosti, Newtonech... Možná z toho zezačátku nebudeš moc moudrý, ale to se časem srovná. Pokud umíš i anglicky, zkus i jiné zdroje než tohle fórum.

Každopádně, pokud zatím nevíš, co astrofotografie obnáší, nic jsi nezkusil, a pouze obdivuješ ty obrázky, co fotí jiní, tak se nenech zmást, a pro začátek rozhodně na EQ5 toho Newtona nedávej. Klidně si kup samotný tubus (OTA) 200/1000 a dej si ho na dobsonovu azimutální montáž. Fotit můžeš začít i jinak, než hned přes největší dalekohled, a až tě to nalomí, a zjistíš že to je ono, že to pravdu chceš, máš na to podmínky, čas a možnosti, tak si kup pořádnou paralaktiku a jdi do toho. Z fotek pomocí uvedeného Newtonu na EQ5 budeš zpočátku spíš zklamaný. Prostě ti to půjde dost těžko, pokud vůbec.

Uvědom si, že dále potřebuješ foťák (jaký máš ?) Na co budeš fotit, na film, nebo na digitální foťák ?

V prvním případě to chce mít možnost zpracování, buď doma, nebo lab, kde budou ochotni vyhovět tvým požadavkům. v druhém případě značnou investici do digitálního foťáku, pokud ho už nemáš.

Pak budeš potřebovat druhý tzv. pointační dalekohled, nebo mimoosý pointer (OAG) + pointační okulár s osvětleným křížem. Dále asi i komakorektor. To jsou všechno další náklady, které pohltí další hromádku peněz.

Jak to s tebou tedy vlastně je ? Víš co chceš, nebo si jen snažíš zdůvodnit tu paralaktiku ? Chceš se pořádně podívat, nebo hezky fotit. Obojí s jedním dalekohledem moc dobře nejde. Už jsem tady jednou psal, že to co je na focení deep-sky objektů už skoro moc, je na dívání se na ně spíše ještě málo (to jsem někde psal o dvoustovce, a stále si za tím stojím).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mnagy
Příspěvky: 35
Registrován: 26. 10. 2005, 03:23

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#13

Příspěvek od mnagy »

MMys napsal:
Jak to s tebou tedy vlastně je ? Víš co chceš, nebo si jen snažíš zdůvodnit tu paralaktiku ? Chceš se pořádně podívat, nebo hezky fotit. Obojí s jedním dalekohledem moc dobře nejde. Už jsem tady jednou psal, že to co je na focení deep-sky objektů už skoro moc, je na dívání se na ně spíše ještě málo (to jsem někde psal o dvoustovce, a stále si za tím stojím).
Moc ti dakujem za nazor, cim dalej tym lahsie sa mi rozhoduje.Mas pravdu myslel som, ze sa da sklbit do jedneho aj pozorovanie aj fotenie-mylil som sa :), ale ako vravis fotenie to su dalsie nemale naklady, ktore si aj tak zatial nemozem dovolit a je potom zbytocne vyhadzovat peniaze za EQ5 ktora sa aj tak neda nato pouzit. Fak bude lepsie kupit dobson a casom dosetrit na kvalitnu montaz a vsetko potrebne...

Este raz dakujem za mazory!!!

Vytazom sa stava: Newton 203/1200, 8”, f/6, Dobsonova azimutální montáž, hledáček 9x50, výstup 2”, redukce na 1.25”, 2 okuláry 25 a 10mm, Barlow 2x. 10490 Kc. Nema zmysel dalej spekulovat, tento pristroj je slusny a pre amatera zaciatocnika postacujuci!!!

S pozdravom Michal
trieder 10x50, lidlskop 70/700, ED 80/600 black diamond, Newton 254/1200, EQ6 synscan, Canon 450D, 1000Dmod...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#14

Příspěvek od MilAN »

Zkus si to ještě několikrát celé pročíst. Pokud koupíš Newton s ohniskem 1200 mm, vzhledem k našim povětrnostním podmínkám s tím fotit (až na velmi zřídké podmínky) NEPůJDE !! A to bez ohledu na to, jaká bude montáž. Na F = 1200 není ale potom ani EQ6 nic moc. Takže , pokud chceš v budoucnu něčím takhle velikým fotit, pak nechoď přes 1000 mm ohnisko, spíše méně. Pokud zvolíš jako prioritu dívání, pak je zase průměr 200 mm opravdu málo,vyplatí se začít na 250 mm.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Newton 200mm či 250mm? Dobson či EQ-5?

#15

Příspěvek od MaG »

A abys nenabyl dojmu, že za málo peněz se fotit nedá.. ono záleží na tom co. Pokud si měl představu, že fotit budeš přes dalekohled objekty na obloze jako zde někteří na fóru prezentují v sekci Snímky, pak to chce samozřejmě dalekohled na kvalitní montáži a jak zdůrazňuje Milan, raději né přes 600 mm.

Pokud ti stačí zkusit si něco vyfotit, stačí ti na to cokoli. Levný digikompakt, nebo levná zrcadlovka na film (lépe na diapozitiv).

Nechtěl jsem přispívat přímo k tvé otázce ale také se přimlouvám zvážit ten co největší průměr, pokud uvažuješ zatím jen koukat!
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět