8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
APOFIS
Příspěvky: 30
Registrován: 01. 07. 2005, 23:22

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#1

Příspěvek od APOFIS »

prosim o radu rozhoduji se mezi temato 2 dalekohledy,chci i predevsim fotografovat,predem diky


8" Schmidt-Newton LXD-75

Zrcadlo-čočkový dalekohled konstrukce Schmidt-Newton na pevné montáži s naváděcím systémem Autostar. Průměr objektivu je 203 mm, ohnisková vzdálenost 812 mm.


TSC/CEL #11026 C-8S GT ADVANCED 203/2032 CG-5 Schmidt-Cassegrain 203/2032mm s anireflexní úpravou StarBright na německé paralaktické montáži CG-5 Advanced (2” nerezové nohy) vybavené automatizovaným naváděcím systémem Go-To s databazí 40.000+ a ovladačem.


jirik



Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#2

Příspěvek od MMys »

Nepíšeš čím chceš fotografovat a ani kolik s tím máš zkušeností.

SCT s tím ohniskem 2m je ale moc. Spíš ten SN8, ale mám trochu pochybnosti o montáži.

Doplň své představy a možnosti
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
APOFIS
Příspěvky: 30
Registrován: 01. 07. 2005, 23:22

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#3

Příspěvek od APOFIS »

zdravim

no fotit chci pomoci

LPI kamera nebo
DSI kamera
ma stim nekodo skusenosti?

mam i df olympus 5000 zoom ale nevim jak bych ho k dalekohledu pripevnil

No s foceni moc skusenosti nemam!
ja jsem vydicky myslel ze cim vetsi ohnisková vzdálenost tim lepsi?
dik
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#4

Příspěvek od KoMar »

GEORGE napsal:
mam i df olympus 5000 zoom ale nevim jak bych ho k dalekohledu pripevnil


Připevnit k dalekohledu ho můžeš např. tímhle držákem:



k zakoupení na www.celestron.cz a možná i u dalších prodejců

ACC/BDP 2450333 DRŽÁK UNIV. PRO AFOK.FOTO 1.330 Kč
Univerzální příchytka digitálních kompaktních fotoaparátů za okulár. Funkční pro okuláry/tubusy 1:25 i 2”. Pohyb ve třech směrech osová vzdálenost za okulárem a dva kolmé směry, příchytný šroub na stativ.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#5

Příspěvek od MMys »

Při focení na takhle malý senzor s malými pixely to chce opravdu tuhou montáž a ohnisko u nás do nejvýše jednoho metru. Velmi přesná autopointace bude při delších expozicích nutností na této montáži, CCD na ní nepůjde upointovat ručně moc dobře. Pouze je možnost omezit dobu expozice a skládat kratší expozice. Ale to není všemocné.

Celkově mám pochybnosti o SN8+LXD75 pro tyto účely sice jsem to přímo nezkoušel, ale vím, jaké jsou problémy s lehčím dalekohledem na tužší EQ6 (vyladěné, s periodickou chybou kolem +/-15" ).

Hmotnost dalekohledu SN8 mi připadá na tu montáž, jak jsem ji viděl v reálu a měl možnost si s ní zaviklat, dost.

Myslím, že by jí víc slušel menší SN6.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#6

Příspěvek od KoMar »

Ještě se mrkni na tenhle dalekohled http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2005082101, vyšel by levněji a zbylo by více na montáž a další příslušenství.
Uživatelský avatar
APOFIS
Příspěvky: 30
Registrován: 01. 07. 2005, 23:22

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#7

Příspěvek od APOFIS »

Proc je SCT ohniskem 2m moc?
jake jsou vyhody a nevyhody velkeho ohniska?

a nebo jaky jiny dalekohled v cena do 50 000 kc?
dik
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#8

Příspěvek od MMys »

GEORGE napsal: Proc je SCT ohniskem 2m moc?
jake jsou vyhody a nevyhody velkeho ohniska?

a nebo jaky jiny dalekohled v cena do 50 000 kc?
dik
Při ohnisku 2m odpovídá 1 úhlová vteřina v ohnisku rozměru kolem 9.5 mikrometru. Když si vezmeš fakt že průměrný seeing je kolem 3-5" tak se hvězda promítne na plochu o průměru nějakých 30-50um. Když použiješ nějaký senzor, který má pixely velké kolem 6-7um, bude nejlépe zaostřená hvězda i v nejlepším případě za předpokladu perfektní pointace velká 5-7 pixelů. To je poměrně dost, navíc vzhledem k tomu, že plocha senzoru je malá, tak ten obrázek nebude moc hezký a ostrý.

Světelnost je f/10 a to z toho dalekohledu nečiní moc vhodný nástroj na focení.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11759
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#9

Příspěvek od Psion »

GEORGE napsal: zdravim

no fotit chci pomoci

LPI kamera nebo
DSI kamera
ma stim nekodo skusenosti?

mam i df olympus 5000 zoom ale nevim jak bych ho k dalekohledu pripevnil

No s foceni moc skusenosti nemam!
ja jsem vydicky myslel ze cim vetsi ohnisková vzdálenost tim lepsi?
dik
Pokud by jsi chtěl fotit planety pak vol LPI nebo obdobnou kameru NexImager popř. webkameru Philips ToUcam a SCT je na to použitelný docela dobře.

DSI je určena jak již napovídá název kamery na deep-sky objekty a taková kamera se skutečně moc nehodí pro SCT, ale spíš pro ten 8"SN. Pravda je, že jsem viděl z DSI a SCT 8" slušné obrázky při použití reduktoru 0.6x.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#10

Příspěvek od voko »

Co se LXD75 týká, jsem jejím majitelem, mám na ní SC8" a na její kvalitu si stěžovat rozhodně nemohu. Je to typ montáže, která má hranici únosnosti 10 - 12 kg a je to vlastně srovnatelné (vzhledově a snad i nosností) s Vixeny řady GP, s CG-5 a možná i s dalšími (skoro mi to připadá, jakoby skelet odléval jeden a ten samý výrobce), má polární hledáček, GoTo, PEC, kompenzaci vůlí, přesné navádění atd.. U větší zátěže (třeba SN10" + příslušenství) už mohou nastat problémy s vibracemi. Ale Meade teď začal dodávat montáže LXD75 na 2" nohách, což je další + ke stabilitě (je otázka, zda bys ji dostal už s těmito nohami, možná prodejci (mají-li je skladem) budou doprodávat ještě ty starší verze.
Co se týká upointování, jde upointovat i ten 2m, ale je to tak na hranici (vyzkoušeno pomocí dodávaného software). Rozhodně bych na focení doporučoval ten SN8". Ostatně s ním fotí velká část amerických astronomů a jejich fotky jsou skvělé (ale mnohdy i podmínky).
Pokud si pořídíš LXD75, "oženíš" se s Meade, ale je fakt, že se Meade pak snaží (více či méně) o své ovečky starat. K novému dalekohledu dostaneš zdarma LPI kameru na focení planet, spoustu software atd. (ale to jistě dělají i jiní výrobci). Já si (vzhledem k neustálému nedostatku času) třeba u LPI (a stejné je to i s DSI) cením toho, že software za tebe poskládá vybrané snímky (zvolíš si pouze úroveň kvality surových snímků) hned při focení, takže pak už neztrácíš další čas jejich skládáním. Ovšem pokud to chceš složit sám (třeba v Registaxu nebo K3CCDTools) a pohrát si s tím, jen zatrhneš jedno okénko a máš snímků (a i práce), že nebudeš vědět, kam dřív.
Takže já bych se na rozdíl od MMys LXD75 nebál, myslím, že za ty peníze dostaneš velmi slušnou montáž, která toho umí poměrně dost (ve srovnání s jinýmí podobnými, kde to třeba musíš dokupovat dodatečně a nebo to, co je u LXD75 jako standard, si jinde musíš doplatit navíc).
Pravda je ale, že třeba taková EQ-6 je stabilnější a unese toho mnohem víc (ale je i dražší).



e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#11

Příspěvek od MMys »

Ono je ale VELKÝ rozdíl krátký 8" SCT nebo 14kg vážící metr dlouhá roura s korekční deskou a foťákem na jednom konci a se zrcadlem na druhém, nejdále od osy, jak to jen jde. Moment setrvačnosti bude nesrovnatelný s SCT-čkem.

Já jsem LXD-75 viděl a osahal v reálu v Českých Budějovicích, byl na ní nějaký asi metr dlouhý celkem masivní refraktor od Meade (typ nevím, nezajímalo mne to) a bylo to tak akorát. Ten SN8 na tom bude použitelný asi tak stejně jako Skywatcher 250-ka na EQ6. Netvrdím že to nepůjde, to půjde, ale s problémy. Tak nevím, proč si je přidělávat zbytečně velkým dalekoledem, když by pro daný účel úplně vyhověl SN6.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Nevyn
Příspěvky: 6
Registrován: 13. 06. 2005, 00:26

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#12

Příspěvek od Nevyn »

Tak jen v rychlosti protože mizim do práce.
SN 8“ na LXD 75 mám asi půl roku a zatím sem s ní naprosto spokojený.Neříkám že je to prvotřídní výrobek,ze začátku jsem měl s montáží trošku problém,ale to teď nebudu rozebírat.
Je pravda že pokud by na montáži byl 6“ bylo by to perfektní,8“ i s tím že tam mám pointační dalekohled a foťák se dá dobře pointovat ale 10ti“ je pro focení a podle mě i pro pozorování na tuhle montáž moc.
LPI jsem zkoušel několikrát a na Měsíc je velice dobrá,teď už bohužel není dodávána v setu dalekohledu,pointovat přes soft jsem zatím nezkoušel.
Jo problém kterej mě teď trápí asi nejvíc je rosení korekční desky.Jinak musím říct že jsem s dalekohledem i montáží spokojený.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#13

Příspěvek od voko »

MMys napsal: Ono je ale VELKÝ rozdíl krátký 8" SCT nebo 14kg vážící metr dlouhá roura s korekční deskou a foťákem na jednom konci a se zrcadlem na druhém, nejdále od osy, jak to jen jde. Moment setrvačnosti bude nesrovnatelný s SCT-čkem.
Teoreticky máš určitě pravdu (a na rozdíl ode mne máš i praktickou zkušenost s delším Newtonem). Ale právě ta spokojenost (a mnohdy i kvalita fotek) těch, co LXD75 ve spojení s SN8" používají, mi říká, že to s tímto spojením asi nebude tak špatné. A navíc - ta tebou udávaná váha mi na SN8" připadá moc, spíš bych ji viděl (+- nějaký kg) takovou u SN10", ale pochopitelně záleží i na použitém příslušenství.
Ale i jak píše Nevyn, nelze než nesouhlasit s tvrzením, že čím lehčí dalekohled, tím pro stabilitu montáže líp.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

8 Schmidt-Newton LXD-75 VS C-8S GT ADVANCED

#15

Příspěvek od MMys »

Ještě znovu mi to nedá, když jsem si tak prohlídnul ty snímky na uvedeném odkazu. Je sice více než pravděpodobné, že za část probémů může fotograf, nikoli dalekohled, ale stejně to ve mě vzbuzuje jisté pochybnosti.

Proč nutně konstrukci Schmidt Newton ? Korekce pole evidentně úplně dokonalá není, nehledě na reflexy, a navíc se při focení u nás zblázníte z toho neustálého rosení. Budeš muset na skoro metrové rouře mít ještě půlmetrovou rosnici, a navíc asi i vyhřívat desku. Na to je klasický Newton se zrcadlem kolem metru "hluboko" k nezaplacení. Zklenutí pole a koma normálního Newtona se dá bez problémů srovnat komakorektorem za nějakých 3500kč dokonale. Viz třeba můj dnešní snímek řasovky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět