Skladovani dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Skladovani dalekohledu

#1

Příspěvek od mpe »

Chtel jsem se zeptat na způsoby jakým skladujete své dalekohledy. Myslíte že je OK skladovat přístroj na zastrešené, avšak otevřené balkónové terase přikrytý igelitovou plachtou?

Zatím to tak dělám, s tím, že si okuláry, hledáček a další snadno demontovatelné části beru s sebou do bytu, protože uvnitř našeho 2+1 moc už moc místa nezbývá a žena už i tak lamentuje nad dalšími krámy v domě :-(
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Skladovani dalekohledu

#2

Příspěvek od psmolly »

;D Tak to je přesně jako u nás. Tady jsou všude ty tvoje krámy!! Máme taky 2+1, bohužel s balkónem v mezipatře. Dalekohled mám v ložnici za skříní v původní krabici. Plánuju vytvořit futrál z dostatečně silné vycpané měkké látky s pevnou kostrou uvnitř. Jak pro skladování tak pro transport.(V krabici se to blbě nosí). Okuláry a ostatní drobné věci v upraveném kufříku v polystyrénu a montáž se stativem ve velké krosně.
Co by mě ale zajímalo, jak skladovat sluneční filtr z baader folie. Nechci aby se na něj prášilo a jen ho přikrýt kusem hadru mi nepřijde dost nóbl na skladování, natož na transport.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Skladovani dalekohledu

#3

Příspěvek od Miloš Žák »

Jako u nas :D. Stativ i s montazi mam porad slozeny a postaveny v koutku vedle skrine. Dalekohled je v krabici i s okulary, ktere jsou ulozeny jeste v male krabicce. Ovsem krabice s dalekohledem prekazi kazdemu, krome me, at ji dam kam chci... Mimochocem byt je taky 2+1 ;D
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

Skladovani dalekohledu

#4

Příspěvek od Mates »

psmolly napsal: ;D
Co by mě ale zajímalo, jak skladovat sluneční filtr z baader folie. Nechci aby se na něj prášilo a jen ho přikrýt kusem hadru mi nepřijde dost nóbl na skladování, natož na transport.
Já jsem použil na skladování slunečního filtru papírovou krabičku přiměřeného rozměru (mně pasovala akorát krabice od CD Astro 2001, ale nebude problém vyrobit přesnou z tužšího papíru.
Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Skladovani dalekohledu

#5

Příspěvek od Paaja »

Když si tady ctu o krabici od CD pro Baader filtr, co takhle využít plastový futrál na CD nebo větší verzi na DVD? Upravit vnitřek aby se filtr neodřel (odříznout středový špunt), na filtr dát objímku aby ve futrálu nepoletoval a je vyřešeno, tedy pokud vám stačí filtr o průměru CD :).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
lpavlic
Příspěvky: 29
Registrován: 13. 06. 2005, 01:41

Skladovani dalekohledu

#6

Příspěvek od lpavlic »

Paaja napsal: Když si tady ctu o krabici od CD pro Baader filtr, co takhle využít plastový futrál na CD nebo větší verzi na DVD? Upravit vnitřek aby se filtr neodřel (odříznout středový špunt), na filtr dát objímku aby ve futrálu nepoletoval a je vyřešeno, tedy pokud vám stačí filtr o průměru CD :).Přesně takhle (spodek s uříznutým špuntem, kousek víka se zachovanými "bajonety" do spodku a toto uříznuté víko zeshora opět ozavřeno dalším spodkem bez špuntu - spojeno navzájem tavným lepidlem) jsem si před cca týdnem udělal pouzdro na sluneční filtr.
Jenom v tomto udělátku musí být na patřičných místech malé dírky na to, aby měl kam uniknout vzduch, který by jinak tu Baader fólii pěkně napružil.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Skladovani dalekohledu

#7

Příspěvek od psmolly »

No tak to jsem asi out, protože filtr s průměrem 130mm a šířce objímky cca 5cm ho do obalu na cd asi nenacpu ;D
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
lpavlic
Příspěvky: 29
Registrován: 13. 06. 2005, 01:41

Skladovani dalekohledu

#8

Příspěvek od lpavlic »

psmolly napsal: No tak to jsem asi out, protože filtr s průměrem 130mm a šířce objímky cca 5cm ho do obalu na cd asi nenacpu  ;DNo tak jedine koupit nejake jedle susenky v pekne plechove kulate (cili valcove) skatuli. Zaludek si pochutna (mozna i ev. rodina bude spokojena) a astronom si do zbyle skatule ulozi filtr (prece ji nevyhodi ).
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 412
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 62

Skladovani dalekohledu

#9

Příspěvek od Mates »

psmolly napsal: No tak to jsem asi out, protože filtr s průměrem 130mm a šířce objímky cca 5cm ho do obalu na cd asi nenacpu ;D
Já jsem právě myslel papírovou krabici, ne obal na vlastní CD, Mám filtr podobný, jako Ty. ;)
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Skladovani dalekohledu

#10

Příspěvek od alex.sky »

Ďalšia otázka: ako uskladniť tubus v zvyslej polohe - so zrkadlom na dne, keď sa predsa usadá prach, nech je to hociako dobre uzavreté, alebo dolu hlavou, keď je to viac chránené, ale sa neustále zaťažujú držiace skrutky... - nepoškodím takto niečo ???
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Skladovani dalekohledu

#11

Příspěvek od MMys »

Nic nevymýšlej a nech raději dalekohled normálně stát zrcadlem dolů. Pokud je zakrytý tubus i okulárový výtah, nemá se tam co usazovat a padat. Otočit to zrcadlem vzhůru bych se bál ne ani tak kvůli upevnění, to mám pořádné, ale kvůli převrácení, není to vůbec stabilní, a pokud máš náhodou doma malá děcka... ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Skladovani dalekohledu

#12

Příspěvek od MilAN »

to alex :
Nejdříve vyrobíš několikabodou vyváženou podložku pro zrcadlo aby nebyl kažený obraz při relativně krátkém pozorování a nedeformovalo se zrcadlo a potom bys to nechal viset třeba i týdny mezi pozorováním vzhůru nohama na 3 šroubech na okrajích?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Skladovani dalekohledu

#13

Příspěvek od alex.sky »

MilAN napsal: to alex :
Nejdříve vyrobíš několikabodou vyváženou podložku pro zrcadlo  aby nebyl kažený obraz  při relativně krátkém pozorování a nedeformovalo se zrcadlo a potom bys to nechal viset  třeba i týdny mezi pozorováním vzhůru nohama na 3  šroubech na okrajích?Áno...
S menším som nemal problémy, a zdalo sa mi, že skladovanie dolu hlavou pomáha, po rokoch som mal hlavné zrkadlo čistejšie ako pri štandardnom skladovaní. Samozrejme so sekundárnym zrkadlom to bolo opačne.
Jedná sa o to, že pri každom pozorovaní sa dostane do tubusu vzduch s rôznymi čiastočkami, ktoré sa zaručene zakaždým usádzajú na dno. Čím frekventovanejšie používate ďalekohľad, tým viackrát sa to stane, čo sa po rokoch prejaví tak, ako to určite všetci poznáte >:(
S väčším už nechcem experimentovať, preto som sa spýtal.
Ok - uvidím čo to spraví po rokoch.
Ďakujem.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Skladovani dalekohledu

#14

Příspěvek od MilAN »

alex napsal:
Ok - uvidím čo to spraví po rokoch.

Prostě to zrcadlo 1x/rok nebo za 2 šetrně umyješ. Stejně Ti do většího nalezou pavouci i jiná havěť, která zanechá stopy, zrovna jako skondenzuje vlhkost...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lh
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 09. 2005, 17:17

Skladovani dalekohledu

#15

Příspěvek od lh »

Já sluneční filtr skladuji v krabici od motherboardu.psmolly napsal: ;D Tak to je přesně jako u nás. Tady jsou všude ty tvoje krámy!! Máme taky 2+1, bohužel s balkónem v mezipatře. Dalekohled mám v ložnici za skříní v původní krabici. Plánuju vytvořit futrál z dostatečně silné vycpané měkké látky s pevnou kostrou uvnitř. Jak pro skladování tak pro transport.(V krabici se to blbě nosí). Okuláry a ostatní drobné věci v upraveném kufříku v polystyrénu a montáž se stativem ve velké krosně.
Co by mě ale zajímalo, jak skladovat sluneční filtr z baader folie. Nechci aby se na něj prášilo a jen ho přikrýt kusem hadru mi nepřijde dost nóbl na skladování, natož na transport.
Odpovědět