Držák na mapy/atlasy/deníky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

Držák na mapy/atlasy/deníky

#1

Příspěvek od cartas »

Nemáte někdo nějaký zlepšovák na to, kam odkládat všechny "tiskoviny", když sedíte u dobsona?

Mě by přišlo praktické, mít z boku dobsonovy montáže nějakej držák (lepší než to pokládat na točnu pod dalekohled).

Tak jen abych nevymýšlel už vymyšlené... :)
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Držák na mapy/atlasy/deníky

#2

Příspěvek od ladis »

Tiskoviny mam zalaminovane a v plastikovem obalu hozene na zemi u dalekohledu. Vzdy si vyberu jednu, dve mapy a pozoruju s mapami na kline/v ruce...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Držák na mapy/atlasy/deníky

#3

Příspěvek od Habl »

Provádím to stejně jako Ladis, jen k tomu používám čelovku s červenými diodami pro nalezení požadovaného objektu podle atlasu. Někdo používá k tomu noťas s folií na monitoru...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Držák na mapy/atlasy/deníky

#4

Příspěvek od ladis »

Notebook s dvema cervenyma foliema take obcas pouzivam, ale jen jako databazi - mam vytvoren v Astroplanneru pozorovaci plan - napr. planetarni mlhoviny a otevrenky pro pozorovani ze zahrady mesta, galaxie a mlhoviny pro pozorovani mimo mesto o vikendech.

Objekty mam serazene napr. dle vysky nad obzorem v danou chvili(Astroplanner automaticky kazdych par vterin aktualizuje polohu) a ja si u objektu prohlednu foto, dalsi parametry jako uhlove rozmery, magnitudu a stranku TriAtlasu B sekce, kterouzto si vytahnu a dam na klin. Pak hledam uz jen podle mapy. Komety hledam jen s pomoci notebooku.

Naopak jindy hledam jako Sasa - notebook necham doma (hlavne v mrazu v zime) a vytahnu nejprve Pocket Sky Atlas a najdu si zajimave objekty, ktere pak detailne dohledavam pomoci TriAtlasu B sekce metodou star-hoppingu (v bohatsim hvezdnem poli - typicky Cyg-Cep - Pocket Sky Atlas na mnozstvi hvezd uz nestaci).
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Držák na mapy/atlasy/deníky

#5

Příspěvek od Martin Vyskočil »

U dobsonů od SW by se asi dal udělat pevný pořadač (kapsa) na bok té dobsonovy montáže. Házet věci po zemi je škoda.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11770
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Držák na mapy/atlasy/deníky

#6

Příspěvek od Psion »

Já mám na dobsonu udělán univerzální stoleček pro cokoliv.


Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

Držák na mapy/atlasy/deníky

#7

Příspěvek od cartas »

U dobsonů od SW by se asi dal udělat pevný pořadač (kapsa) na bok té dobsonovy montáže. Házet věci po zemi je škoda.
Presne proto jsem zalozil tohle vlakno. Neverim ze bych byl prvni, kdo ma v planu neco takoveho udelat. Hlavne proto ze ne vsechno je zalaminovane a obcas neco spadne do snehu (typicky denik)...
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Uživatelský avatar
cartas
Příspěvky: 165
Registrován: 21. 06. 2010, 12:29

Držák na mapy/atlasy/deníky

#8

Příspěvek od cartas »

Já mám na dobsonu udělán univerzální stoleček pro cokoliv.
Ja bych potreboval neco z te strany co sedim - ten tvuj napad je fajn, ale na druhe strane. Proste nechci nic jinyho nez stridave odkladat denik a atlas. Pokladat je na dobsonovu "tocnu" neni uplne idealni. Jednak je to dost dole, druhak na jedny hromade a taky neco obcas vypadne :)

Zatim nejpravdepodobnejsi se mi jevi nejakej "kapsář", proto bych uvítal vase reseni...
SW Dobson 200/1200; SW Plössl 25mm, 10mm; BDP Hyperion 24mm, 13mm, 8mm; SW Planetary 6mm; Omegon LE 5mm; měsíční filtr BDP ND=0.9 (T=12.5%); Bresser 10x50
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Držák na mapy/atlasy/deníky

#9

Příspěvek od Habl »

Pokud chceš kreslit třeba planety, pak není problém připevnit k tubusu dobsonu menší kreslící podložku s vyvážením tubusu ve výšce, ale ten kapsář by jsem řešil jako osobní kapsu s popruhem...  Asi by vyhovoval obal od plynové masky od vojáků... Sám používám trochu menší obal s popruhem na okuláry a filtry v dózách.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Odpovědět