Problem Windows XP

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#1

Příspěvek od Rudy »

Priatelia poradte!
Kupil som si notebook v ktorom bol nainstalovany Windows XP. Pre tuto nemalu investiciu som sa rozhodol hlavne preto aby som mohol mat PC pri pozorovani a byt nezavisly na el.sieti. Takto postupovali urcite mnohi z vas.
Problem nastal vtedy, ked som chcel cez seriovy port pripojit NAVIGATOR-1. Ani SW OURANOS ani CdC nedokazali komunikovat. Skusal som vsetky, mne zname, parametre vnastaveni serioveho portu menit ale bez uspechu. Na stolnom PC a s Windows 98 som problem nemal. Ten isty problem mam aj s LPT1 cez ktory som chcel pripojit A/D prevodnik s prislusnym SW.
Poradte! Je to problem samotnych Windows XP alebo notebooku. Este som zabudol. Na tento typ notebooku sa vraj nedaju nainstalovat Windows 98. Vraj je procesor stavany na XP. To mi povedal predajca u ktoreho som hladal pomoc.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11756
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Problem Windows XP

#2

Příspěvek od Psion »

Rudy napsal: Priatelia poradte!
Kupil som si notebook v ktorom bol nainstalovany Windows XP. Pre tuto nemalu investiciu som sa rozhodol hlavne preto aby som mohol mat PC pri pozorovani a byt nezavisly na el.sieti. Takto postupovali urcite mnohi z vas.
Problem nastal vtedy, ked som chcel cez seriovy port pripojit NAVIGATOR-1. Ani SW OURANOS ani CdC nedokazali komunikovat. Skusal som vsetky, mne zname, parametre vnastaveni serioveho portu menit ale bez uspechu. Na stolnom PC a s Windows 98 som problem nemal. Ten isty problem mam aj s LPT1 cez ktory som chcel pripojit A/D prevodnik s prislusnym SW.
Poradte! Je to problem samotnych Windows XP alebo notebooku. Este som zabudol. Na tento typ notebooku sa vraj nedaju nainstalovat Windows 98. Vraj je procesor stavany na XP. To mi povedal predajca u ktoreho som hladal pomoc.Mám XP PRO SP1 a CdC, Ouranos i NAVIGATOR-1 fungují bez problému. Funguje RS232 s jinými zařízeními? Je port integrován v NTB nebo je to redukce USB-RS232?
wolfy

Problem Windows XP

#3

Příspěvek od wolfy »

Problem by mohl byt v tom jak dana aplikace pristupuje k portum, vetsina starych aplikaci kaslala na win a pristupovala primo coz winXP netoleruji. Vyresit se to da tak ze obcas byva v softu moznost nastaveno pristupu k portum pres win API nebo si sehnat driver ktery umoznuje primy pristup(je volne na netu staci ho najit). No a to ze by nesly rozjet win98 se mi moc nezda
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#4

Příspěvek od Rudy »

Psion napsal:
Mám XP PRO SP1 a CdC, Ouranos i NAVIGATOR-1 fungují bez problému. Funguje RS232 s jinými zařízeními? Je port integrován v NTB nebo je to redukce USB-RS232?Port je integrovany v NTB a skusal so aj redukciu USB-RS232.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#5

Příspěvek od Rudy »

wolfy napsal: Problem by mohl byt v tom jak dana aplikace pristupuje k portum, vetsina starych aplikaci kaslala na win a pristupovala primo coz winXP netoleruji. Vyresit se to da tak ze obcas byva v softu moznost nastaveno pristupu k portum pres win API nebo si sehnat driver ktery umoznuje primy pristup(je volne na netu staci ho najit). No a to ze by nesly rozjet win98 se mi moc nezda Az tak dobre sa pocitacom nerozumiem a vyskusal som vsetky uz doteraz popisane moznosti.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#6

Příspěvek od Rudy »

Psion napsal:
. Funguje RS232 s jinými zařízeními? Ten isty problem mam aj v spojeni s elektronickou registracnou pokladnou, ktora sa tiez pripaja cez RS232. Na stolnom PC a WIN 98 chodi bez problemov. Este som zabudol. Ked do serioveho portu pripojim seriovu mys, spolahlivo ju rozpozna a pracuje bezchybne.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11756
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Problem Windows XP

#7

Příspěvek od Psion »

Rudy napsal:
Ten isty problem mam aj v spojeni s elektronickou registracnou pokladnou, ktora sa tiez pripaja cez RS232. Na stolnom PC a WIN 98 chodi bez problemov. Este som zabudol. Ked do serioveho portu pripojim seriovu mys, spolahlivo ju rozpozna a pracuje bezchybne.
Pokud je vše správně ve Windows nastaveno pak nevidím důvod, proč by to nefungovalo. Asi nejlepší bude navštívit servis a tvrdit že RS 232 funguje špatně, ať to zkontrolují. Písemně se to nedá vyřešit.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Problem Windows XP

#8

Příspěvek od MMys »

V primem pristupu na HW u CdC problem neni, program je napsany legalne, vyuziva funkci API. Me to s CdC na Win XP funguje bez problemu (byt ne OURANOS ale protokol LX200 od MEADE, ale to je jedno).

V servisu bude problem, overi ti napetove urovne z portu, ktere budou asi spravne, zkusi s necim standardnim zakomunikovat, a reknou, ze zavada neni. Kor kdyz budes tvrdit, ze jsi k tomu pripojoval neco staveneho doma. To ti jsou schopni tvrdit, ze jsi si to odrovnal sam. Radeji jim to ani nerikej.

Koukal jsem na schema navigatoru. Neni mi jasne, kde by mohl byt zadrhel. Nejlepsi by bylo, kdybys sehnal elektrotechnicky vzdelaneho kolegu, nejlepe s pametovym osciloskopem, a prozkoumali prubeh komunikace. Tak se lze jinym PC povesit na port a komunikaci odposlouchavat. Kdyby jsi to mel ke me blizko, neni problem, ale takhle musis najit nekoho u vas.

Neverim, ze na notebook nejde nainstalovat jiny OS nez Windows XP. To je blbost. Netvrdim, ze pro WIN 98 budou k dispozici drivery pro vsechny periferie notebooku, ale an omezeni jen WIN XP neverim. Muzes mi prosim sdelit presne typ notebooku ???
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#9

Příspěvek od Rudy »

Je to presne tak ako hovoris. V servise som im samozrejme nepovedal, ze mi tam nechodi nejaky navigator, ktory som si poskladal doma na kolene. Ale je fakt, ze nechodi. A nechodi mi ani ta komunikacia s tou el. pokladnou. Ku kazdemu zariadeniu je iny SW ale ovladanie a citanie portu by malo byt rovnake alebo aspom podobne.
To, ze sa na tento notebook neda nainstalovat WIN 98 mi povedali u predajcu a aj vyskusali. Dokokonca tam nechodili ani WIN ME.
Notebook ma nazov "PREMIO 2050" a je od nejakej ceskej firmy ATC COMPUTERS.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Problem Windows XP

#10

Příspěvek od QQ »

Mel jsem podobny "zahadny" problem se svym ntb (Compaq), az jsem nakonec zalezitost vyresil jinak (obesel to). Ale po nainstalovani SP2, svete div se, vse chodi ja ma.

Pokud ti to trochu pomuze tady je jakasi chuda domovska stranka vyrobce ntb znacky Premio: http://www.premionb.cz. Je tam i email s vyzvou "Napiste nam". Tak to pripadne zkus. Treba ti i odpovi.
Andy

Problem Windows XP

#11

Příspěvek od Andy »

Možná jsem to přehlédl ale do teď nevím jaké to jsou Windows (Home, PRO) a jaký notebook sorry to jsem přehlédl, zřejmě máš na mysli Premio 5020.
Ještě jednou zdůrazňuji, že je zbytečné hledat závadu v programech nebo v HW Navigatoru, když to úplně bez problémů ostatním funguje. Pokud nefungují ani jiná zařízení vyjma myši, pak bych hledal problém pouze v notebooku a to v nastavení RS232 portu (stačí nastavit špatně parametry portu v ovládacích panelech) nebo může být špatný driver pro notebook. Komunikace se dá ověřit i přes Hyper Terminal, který je součástí Windows - např. s připojeným externím modemem, nebo Navigatorem1. V kvalitním servisu by se samozřejmě podívali na všechna nastavení a světe div se, dokonce by možná řekli "Jasně o tom víme, my Vám něco doinstalujeme" :-)
Andy

Problem Windows XP

#12

Příspěvek od Andy »

Rudy napsal: Je to presne tak ako hovoris. V servise som im samozrejme nepovedal, ze mi tam nechodi nejaky navigator, ktory som si poskladal doma na kolene. Ale je fakt, ze nechodi. A nechodi mi ani ta komunikacia s tou el. pokladnou. Ku kazdemu zariadeniu je iny SW ale ovladanie a citanie portu by malo byt rovnake alebo aspom podobne.
To, ze sa na tento notebook neda nainstalovat WIN 98 mi povedali u predajcu a aj vyskusali. Dokokonca tam nechodili ani WIN ME.
Notebook ma nazov "PREMIO 2050" a je od nejakej ceskej firmy ATC COMPUTERS.Pokud máš na mysli skutečně PREMIO 2050, tak jsem jej nikde nenašel v produkci ATC- ha už ho vyřadili z produkce. Mimochodem 5020 nemá seriový port, takže ten to asi nebude Zjistil jsem že totiž většina těchto notebooků nemá seriový port.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#13

Příspěvek od Rudy »

QQ napsal: Mel jsem podobny "zahadny" problem se svym ntb (Compaq), az jsem nakonec zalezitost vyresil jinak (obesel to). Ale po nainstalovani SP2, svete div se, vse chodi ja ma.

Pokud ti to trochu pomuze tady je jakasi chuda domovska stranka vyrobce ntb znacky Premio: http://www.premionb.cz. Je tam i email s vyzvou  :P "Napiste nam". Tak to pripadne zkus. Treba ti i odpovi.Dakujem! Dnes som tam napisal takze teraz musim pockat na odpoved. Inak, ten SP2 som si nainstaloval a nepomohlo to.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Andy

Problem Windows XP

#14

Příspěvek od Andy »

Rudy napsal:
Dakujem! Dnes som tam napisal takze teraz musim pockat na odpoved. Inak, ten SP2 som si nainstaloval a nepomohlo to.

Podobnou věc jsem viděl minulý týden. Jeden kolega odinstaloval omylem nějakou komponentu z Windows a přestal fungovat COM port. Ve finále museli technici přeinstalovat WIN XP - prostě to nerozchodili
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Problem Windows XP

#15

Příspěvek od Rudy »

Andy napsal:
Pokud máš na mysli skutečně PREMIO 2050, tak jsem jej nikde nenašel v produkci ATC- ha už ho vyřadili z produkce. Mimochodem 5020 nemá seriový port, takže ten to asi nebude Zjistil jsem že totiž většina těchto notebooků nemá seriový port.Mam urcite 2050 a ma seriovy port. Prave preto som si ho kupil, preto ze dnes je problem kupit notebook s RS232. Je pravda, ze v ponuke ho uz nemaju, je to mozne, kupil som si ho asi pred pol rokom.

Problem s HW NAVIGATOR-1 nemam. Na stolnom PC mi chodi bez problemov.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět