Jak na průměr a délku tubusu?

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
krtek.cb
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 01. 2011, 21:34

Jak na průměr a délku tubusu?

#1

Příspěvek od krtek.cb »

Chtěl bych vás poprosit o radu: Podle čeho určím průměr a délku tubusu na newtona? Mám primár 120mm f=610 a sekundár 32x22mm. Sem si to tady tak pracně dle vašich návodů maloval v měřítku 1:1, ale ten tubus stále nějak nevím.
Program Newt for windows mi tady na win7 (64) taky nechce běžet, že prý jen pro 32 win, tak jsem si kreslil i ty čáry obrazu a jestli mi někde neujela pastelka, tak mi ohnisko od sekundáru k okuláru vyšlo pouhých 100mm. To bude asi také málo, že ano?
Předem děkuji
SkyWatcher 200/1200
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Jak na průměr a délku tubusu?

#2

Příspěvek od BiF »

Já jsem si to zkusil v tom programu Newt.

Vyšlo mi přibližně toto: http://bilek.astronomy.cz/astroforum/krtek.jpg

Rozhodující je, jak daleko od tubusu potřebuješ dostat ohnisko. Od toho se odvíjí průměr i délka tubusu. Čím blíže dáš primár k sekundáru, tím dostaneš ohnisko dál od tubusu (to je ti určitě jasný), ale zase potřebuješ větší sekundár. Ten tvůj sekundár je docela malý, takže by to chtělo co nejnižší ok. výtah, abys nemusel tahat ohnisko moc daleko od tubusu.  Aby zmizela ta červená čísla v tom schématu, tak by bylo potřeba buď zvětšit sekundár, a nebo netahat ohnisko tak daleko od tubusu (v tomto případě je to 50mm, což není zrovna moc).
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4641
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak na průměr a délku tubusu?

#3

Příspěvek od Sasa3 »

No rekl bych, ze potrebujes hlavne vedet, jak vysoky bude okularovy vytah a jak dlouhy bude mit ten tubusek. Ohnisko by pri plne zatazenem vytahu melo couhat trochu nad (odhadem asi 10-12mm, teda pokud nemas nejaky specialni okular nebo nepozorujes s barlowovyma cockama, pak by jsi to ohnisko mel asi jeste trochu vytahnout ven) no a pak jde o to, aby alepson s kratkoohniskovymi okulary nestinil ten tubusek vyrazne primar. Delalo by ti to dalsi 2 difrakcni carky.

Takze k vysce okularu pripocti tech 12mm plus polomer tubusu (delal bych ho aspon 70mm, v principu když si řekneš jaké největší zorné pole chceš pokrýt, tak z toho spočteš minimální poloměr, když si ale vezmu, že s f/5 si pravděpodobně vystačíš s 1.25" okuláry a největší zorné pole má Pan 24mm, tak to dělá minimální průměr 120+27=147mm, ale ona mírná vignetace vadit nebude, těch 140mm bude ještě OK) a dostanes vzdalenost sekundat-ohnisko. Zjistis, pak jak moc ti bude zasahovat tubusek a pripadne ho bud pozdeji muzes zkratit a nebo rovnou vybrat vytah s kratsim tubuskem.

Pak prece jenom doporucuji rozchodit ten program Newt a spocitat si pro tuhle konfiguraci, jak velke rozumne osvetlene pole dostanes v ohnisku. Obavam se, ze s 22mm malou osou to moc nebude. Pak pomuze jedine zkratit co nejvic zdalenost mezi sekundarem a ohniskem. Budes si pak muset vybrat nejaky vytah s  velmi nizkym profilem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
krtek.cb
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 01. 2011, 21:34

Jak na průměr a délku tubusu?

#4

Příspěvek od krtek.cb »

Jak jsem již psal , jsem bez finančních prostředků, tak jsem nucen to spáchat ve stylu co dům dá. Takhle mi to prozatím teda stačí vědět. Zbytek už odzkouším. Pro začátek si udělám jednoduchou pohyblivou konstrukci, abych si nějak tak udělal obraz o tom co a jak se mění při různých pohybech s optikou a vším tím možným.
Hrozně mě ale mrzí, ten Newt for Windows že nechce šlapat na 64 bitovém systému. Kdybyjste někdo věděl nějaký ten fígl, tak prosím poraďte.
SkyWatcher 200/1200
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4641
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak na průměr a délku tubusu?

#5

Příspěvek od Sasa3 »

Jo Fra ma pravdu, ten 22mm sekundar je hrozne maly. Rozhodne potrebujes dosahnout plneho osvetleni, alespon na ose (to je absolutni minimum, jinak nevyuzijes plny prumer zrcadla), nejlepe vsak alespon v kruhu, ktery odpovida tak 30', cili tak kruh o prumeru alespon 5mm. Na rozumne osvetleni plneho pole 1.25" okularu asi muzes zapomenout. Kazdopadne, s takhlem malym stinenim by to mohl byt docela dobry pristroj na planety, pokud je ta optika aspon trochu slusna.

Na zakladni odhad nepotrebujes program Newt. Da se to spocitat jednoduse na papire. Na to kam umistit sekundar, aby byl plne osvetlny spot alespon na ose, staci jednoduche znalosti geometrie (podobnost trojuhelniku). Pokud dobre pocitam, tak vzdalenost sekundar-ohnisko vychazi 11/60*610=111mm. Tohle asi pujde nejak vymyslet. Z jednoduche geometrie se da taky spocitat, jaka musi byt ta vzdalenost, chces-li mit plne osvetleny nejaky kruh. Kdyz budes chtit tech 30', tj. kruh o polomeru 2.6mm, tak se dostane vzdalenost (11-2.6)*610/(60-2.6)=89mm. Cili mas 3cm na tubus, vytah a vytazeni ohniska. To asi jen tak nedas ani se specializovanymi nizkoprofilovymi vytahy.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak na průměr a délku tubusu?

#6

Příspěvek od vla »

Jelikož nejsou peníze neřešil bych komerční výtah a už vůbec ne speciální nízkoprofilový. Hranolek z tvrdého dřeva jednu sranu zaoblit pro tubus, do něj díru na okulár, ten jistit případně z boku plastovým šroubkem. Zaostřovat posunem okuláru. Pokud nejsou uvažované okuláry parfokální udělat díru pro okulár trošku větší a použít nějakou trubičku jako mezikus. Je to levné a při troše šikovnosti jednoduše vyrobitelné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4641
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak na průměr a délku tubusu?

#7

Příspěvek od Sasa3 »

Ale jo, na zakladni koukani a radost z funkcniho dalekohledu to pujde. Ja jsem taky nenavrhoval, aby si ty specialni nizkoprofilove vytahy kupoval. Jenom jsem psal, ze bude vubec problem tam dat nejaky vytah, aby bylo osvetlene rozumne pole. Jinak to s tou destickou je dobry a jednoduchy napad.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
krtek.cb
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 01. 2011, 21:34

Jak na průměr a délku tubusu?

#8

Příspěvek od krtek.cb »

jeje, to dřevo zní dobře. Děkuji, to mě nějak netrklo :)
SkyWatcher 200/1200
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak na průměr a délku tubusu?

#9

Příspěvek od vla »

On ten dalekohled může být prakticky celý ze dřeva. Tubus z překližky, můj první 150 newton byl hranatý, je to snad úplně nejmíň pracné. Zhruba si to spočítej, tubus udělej o pár cm delší, udělej přední část, "výtah" a umísti sekundár, pak primár a jeho posouváním můžeš doladit správnou možnost zaostření. Při pokusech správného zaostření zkoušet na předměty několik km daleko, nebo Měsíc, tím bych asi začal, je hodně jasný. Pokud budeš již blízko zaostření přešel bych na Polárku, ta ti vydrží v zorném poli. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Jak na průměr a délku tubusu?

#10

Příspěvek od Willi »

Myslím že by to malo byť lacné a funkčné. Dať vysústružiť (to bude minimálny peniaz) špeciálny tubusok s vnútorným priemerom okuláru (predpokladám 1,25") a vonkajším podľa vnútorného výbrusu toho drevenéno kusu. Zapustené 3 skrutky v šikmo narezaných drážkach toho tubusu. Otáčanám tubusu vo vnútri toho dreveného kúsku sa docieli pomalé zdvíhanie a spúšťanie okuláru. Vyrieši to aj problém potreby nízkeho výťahu. Jediné mínus je nízky zdvih.

A ešte jedna kacírska myšlienka. Jedného času som riešil nejaký sposob lacného výťahu pre hľadáčiky. Nikdy som to nepoužil ale veľmi dobre vyzerali v Baumaxe predávané plastové koncovky na nohy pre stoly. Výškovo nastaviteľné, prekvapivo presné plastové odliatky, stačí doriešiť zmenu vnútorného priemeru na 1,25" a je z toho krásny šrobovateľný výťah. Za málo peňazí veľa muziky.
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Jak na průměr a délku tubusu?

#11

Příspěvek od Habl »

Takové řešení na dřevěný tubus včetně jednoduchého okulárováho výtahu bylo řešeno v knize od Huberta Slouky "Pohledy do nebe" z roku 1942. Možná se ještě někde najde v knižních bazarech...

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4641
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak na průměr a délku tubusu?

#12

Příspěvek od Sasa3 »

Ta kniha je u mě v knihovničce. Pokud na ni narazíte v bazaru, tak neváhejte a berte.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Jak na průměr a délku tubusu?

#13

Příspěvek od mitovka »

Svoj prvý newton tubus som robil tiež drevený, čo dom dal a za 2 večery. Jeden večer objímka primáru a držiak sekundáru (taká nožička) a druhý večer hranatý tubus zo 4 polámaných hokejok a zbytkov preglejky. Okulárový výťah bola lan diera v kúsku preglejky, ktorý sa dvíhala posuvom 4 matíc na skrutkách zachytených v tubuse. Šlo to síce veľmi pomaly zaostrovať (pohybom všetkých 4 matíc), ale precízne a dal sa zároveň nastavovať sklon "výťahu" voči tubusu. parametre 125/1000, návrh podľa mierky 1:2 nakreslenej na kartóne, pri poriadnom naklopení prstencov som cassiniho delenie videl po celom obvode. Bol to fantastický pocit, doteraz na tie pohľady nezbudenem. (po astrocabinete a brýláku to bol poriadny skok...)

mitovka

mitovka
Uživatelský avatar
krtek.cb
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 01. 2011, 21:34

Jak na průměr a délku tubusu?

#14

Příspěvek od krtek.cb »

Tak se mi to podařilo. Nacpal jsem to do plastu, s tím dřevem mi to moc neslo. Krapet se vám tu s tím pochlubím. Ne že se mi budete smát, to vážně funguje. 8-)

http://krtekcb.ic.cz/web/dalekohled.htm

Všem vám děkuji za vaše rady a poznatky.
SkyWatcher 200/1200
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4641
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jak na průměr a délku tubusu?

#15

Příspěvek od Sasa3 »

Super, urcite napis, co jsi s tim videl. Na jakou montaz dalekohled davas? V ruce ho asi nedrzis.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět