Měsíc vs.Venuše

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Měsíc vs.Venuše

#1

Příspěvek od T.o.m »

21. 5. v pátek nastane zákryt Venuše Měsícem - chystáte se někdo třeba fotit? Počasí vypadá nic moc, ale mohla by to být zajímavá předehra na červnový přechod přes Slunce.
Tom :hi:
Luky

Měsíc vs.Venuše

#2

Příspěvek od Luky »

Ahoj
Zrovna dneska me napadlo zalozit tohle tema. Takze jsi me predbehl  ;).

Mozna budu pozorovat triedrem nebo malym refraktorem.. o foceni vubec neuvazuju.

Lukas
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Měsíc vs.Venuše

#3

Příspěvek od T.o.m »

:toilet: - jasně - překoukl jsem se v kalendáři - tak já to tam opravím.
Tom
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Měsíc vs.Venuše

#4

Příspěvek od MaG »

Přesně tak... taky jsem plánoval hodit to do přehledů na týden až o víkendu... ale už se nemohu dočkat. Každý den se to neděje :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Měsíc vs.Venuše

#5

Příspěvek od T.o.m »

Asi to nebude jen tak lecjaké pozorování - spíše to bude astronomický svátek (teda jestli vyjde počasí).
Třeba by se něco odfotit dalo.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Měsíc vs.Venuše

#6

Příspěvek od MilAN »

Pozoroval jsem denní zákryt Venuše v daleko příznivější fázi, jasnosti Venuše i vzdálenosti od Slunce - není to vůbec snadné pozorování V současné konfiguraci bych vůbec neuvažoval o focení, - Měcíc 23°od Slunce v této fázi asi ani za ideálních podmínek nebude vidět. Pokud se podaří za velmi dobrých podmínek odpozorovat zákryt, bude to velký úspěch a vůbec ne snadné pozorování.
Přeji čistou oblohu a hodně štěstí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Měsíc vs.Venuše

#7

Příspěvek od MMys »

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud nebude obloha pěkně sytě modrá, tak je to asi bez šance. Uvidíme. Na druhou stranu, 31.3.2001 se mi podařilo pozorovat venuši blízko dolní konjunkce pouhých asi 8 stupňů od Slunce. Je ovšem fakt, že obloha tenkrát byla :-*
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3911
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Měsíc vs.Venuše

#8

Příspěvek od FunTomas »

MilAN napsal: ...není to vůbec snadné pozorování V současné konfiguraci bych vůbec neuvažoval o focení, - Měcíc 23°od Slunce v této fázi  asi ani za ideálních podmínek nebude vidět. Pokud se podaří za velmi dobrých podmínek odpozorovat zákryt, bude to velký úspěch a vůbec ne snadné pozorování...A to je vyzva ako stvorena. Taketo nemoznosti ma priam lakaju. Ja uz planujem dovolenku, aby som to mohol pozorovat. Len dufam, ze nebude zamracene.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Měsíc vs.Venuše

#9

Příspěvek od T.o.m »

A to je vyzva ako stvorena. Taketo nemoznosti ma priam lakaju.Přesně tak - takhle si aspoň člověk vyzkouší jak umí ovládat své "prodloužené oko". O to bude větší radost, když se to zdaří.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Měsíc vs.Venuše

#10

Příspěvek od Kunzov »

Nevíte o nějakých stránkách věnovaných letošnímu zákrytu Venuše? Četl jsem něco jen v Kozmosu a ten nějak nemůžu najít...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Měsíc vs.Venuše

#11

Příspěvek od T.o.m »

Mám takový pocit, že něco bylo v minuém Astropisu - ale jestli tam něco bylo tak možná jeden odstavec a nákres.
Vše je teď zahlcené přechodem přes Slunce...
Tom
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Měsíc vs.Venuše

#12

Příspěvek od MilAN »

Protože se zákryt blíží a nelze se jen těšit a čekat na počasí, je nezbytné provést některé úkony, které již nepůjdou udělat 21/5 ve dne.

*připravit přenosnou montáž tak, aby šla jen postavit na vytyčené místo a byla tím ustavená
* seřídit dělené kruhy montáže(i stupnice azimutální montáže) a odzkoušet
*zafixovat zaostření na nekonečno s předpokládaným okulárem
*vypočítat předem Hodinové úhly nebo Az a H pro nalezení Venuše pro montáže vybavené mechanickými kruhy, u digitálních nastartovat elektroniku ještě za tmy.
*vyhlížet počasí a těšit se !!!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Měsíc vs.Venuše

#13

Příspěvek od MMys »

Pokud máte sluneční filtr, lze si to trošku zjednodušit, jako jsem to už párkrát aplikoval. Vpodstatě pouze stačí ustavit k ránu dobře montáž, dokud jsou ještě vidět hvězdy.

Další postup je takovýto - zjistit si hodnoty RA a DE pro oba objekty. Před úkazem zaměřit s filtrem Slunce, zaostřit a nastavit na stupnicích RA a DE Slunce. Pak přesměrovat dalekohled na souřadnice Venuše. Sundat filtr - a pokud je vše OK, tak musí být Venuše v zorném poli.

Mě to vždycky fungovalo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Měsíc vs.Venuše

#14

Příspěvek od MaG »

Takhle jsem vždycky na Venuši najížděl na Kleti. Stačilo dát Slunce na stínítko a pak podle jeho rektascenze odjet na Venuši, změnit deklinaci a je to. S montáží je to v pohodě. Kdo má nějakou elektroniku třeba i na dobsonu, jistě si také hravě poradí. Ostatní se musí víc snažit...

Teď by ještě Venuše neměla být takovým oříškem, ne? Má sice už menší jas, ale za slušných podmínek musí být vidět naprosto v pohodě. Při použití přístrojů nad 30 cm vůbec...

Já se na ten zákryt můžu tak leda vykašlat, s triedrem to honit nehodlám, to by muselo být nevím jak :-)

Doufám, že tady taky poreferují ti, co to uvidí, jaké obtíže jim to přineslo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Měsíc vs.Venuše

#15

Příspěvek od MilAN »

Jestli zákryt skutečně nastal. nemohu potvrdit. Již 2 hodiny před začátkam neprolezla Venuše skrz mraky ani na okamžik. Během zákrytu se potom trochu oblačnost zeslabila, ale ani výstup nebylo vidět. Zato 5 minut po skončení se Venuše objevila asi na 1 minutu oprostřed okuláru a pak definitivně zmizela asi již před deštěm. Podle družice to vypadalo alespoň pro konec zákrytu nejlépe na jižním Slovensku. Jak opravdu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět