Jaky...??!

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11729
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#16

Příspěvek od Psion »

MMys napsal: Já si myslím, že problém je jinde. Pokud zkoušíš porovnávat dva dalekohledy na obloze, která je ve stavu, že je prostě v okuláru viditelně světlá a slabší objekty na ní zanikají (naprosto běžná situace na značné části našeho území) pak objekty, které jsou svou plošnou jasností pod plošnou jasností vlastní oblohy prostě neuvidíš. Porovnávat tedy dva dalekohledy za takových podmínek není moc objektivní.

Připomíná mi to kdysi provedené porovnání mé 210-ky s 310-kou V. Kocoura, u HK v Bělečku. Spatřený rozdíl mě tehdy značně zklamal. Samozřejmě při použití filtrů a nebo ještě lépe na pořádně tmavé obloze by bylo všechno jinak.
Máš naprostou pravdu, bohužel jiné podmínky nemáme (a bude hůř), takže vždy budeme trochu tím rozdílem zklamáni.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jaky...??!

#17

Příspěvek od VK »

To MMys:

Ty jsi byl 21. 9. 2003 při pohledu do Newtonu 305/1486 zklamaný? To jsi mi neřekl. (a nebo jsi to možná řekl, ale já jsem to nějakým způsobem vytěsnil z paměti - spíš jsi to ale neřekl, protože takovou věc bych si asi pamatoval).

Mezi 20-cm a 30-cm dalekohledem při pohledu na určitý plošný objekt musí být rozdíl. Ale může ten rozdíl mezi průměrem 20 a 30 cm být příliš velký? Myslím, že ne. A to ani při obloze velmi tmavé. Jedná se o 1,5x větší průměr (2,25x větší plochu) a rozdíl v magnitudě je také asi 1,5.

Pokud to bylopři takových zvětšeních, aby výstupní pupila byla u obou dalekohledů stejná, pak se ty dalekohledy lišily ve dvou věcech:

1. měřítko zobrazení plošných objektů u 1,5x většího dalekohledu bylo 1,5x větší (jiný rozdíl nebude).
2. jasnost bodově se chovajících objektů (hvězd) bude u většího dalekohledu relativně větší. Neboli hvězdy se budou jevit "silnější" a uvidíme i některé, které v menším dalekohledu neuvidíme.

Tolik teorie.

Praxe, se kterou jsme se 21. 9. 2003 setkali, se od teorie zase tolik nelišila. Já jsem nebyl porovnáním výkonů našich dalekohledů překvapen.

V. K.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Jaky...??!

#18

Příspěvek od SKYMASTER »

MilAN napsal: No pokud bych nepostřehl rozdíl 0,5mag, pak by pro mě  nemohly ani existovat proměnné hvězdy  a jakékoliv jejich odhady.
V tom mas Milane pravdu. Ale skutecne nekteri lide maji problem pri pohledu do dvou dalekohledu 0,5mag poznat, jine pozadi, jine zvetseni, jine rozrne pole to vse dela sve.. U promenek je to dane srovnavnim se srovnavackami, tam je presnost daleko vyssi (prumerne kolem 0,1mag, ti spatni 0,2mag, ti lepsi 0,05mag)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Jaky...??!

#19

Příspěvek od SKYMASTER »

VK napsal: To MMys:

Ty jsi byl 21. 9. 2003 při pohledu do Newtonu 305/1486 zklamaný? To jsi mi neřekl. (a nebo jsi to možná řekl, ale já jsem to nějakým způsobem vytěsnil z paměti - spíš jsi to ale neřekl, protože takovou věc bych si asi pamatoval).

Mezi 20-cm a 30-cm dalekohledem při pohledu na určitý plošný objekt musí být rozdíl. Ale může ten rozdíl mezi průměrem 20 a 30 cm být příliš velký? Myslím, že ne. A to ani při obloze velmi tmavé. Jedná se o 1,5x větší průměr (2,25x větší plochu) a rozdíl v magnitudě je také asi 1,5.

Pokud to bylopři takových zvětšeních, aby výstupní pupila byla u obou dalekohledů stejná, pak se ty dalekohledy lišily ve dvou věcech:

1. měřítko zobrazení plošných objektů u 1,5x většího dalekohledu bylo 1,5x větší (jiný rozdíl nebude).
2. jasnost bodově se chovajících objektů (hvězd) bude u většího dalekohledu relativně větší. Neboli hvězdy se budou jevit "silnější" a uvidíme i některé, které v menším dalekohledu neuvidíme.

Tolik teorie.

Praxe, se kterou jsme se 21. 9. 2003 setkali, se od teorie zase tolik nelišila. Já jsem nebyl porovnáním výkonů našich dalekohledů překvapen.

V. K.
Martin napsal ze rozdilem byl zklamany. Proste nekdy cekas vice :-)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11729
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#20

Příspěvek od Psion »

SKYMASTER napsal:

Martin napsal ze rozdilem byl zklamany. Proste nekdy cekas vice :-)

Jasně, tak to je. Znám člověka, který říká 450mm je málo, "pořád tam nevidím, to co bych očekával". Nechci tady zavádět termín "pocitologie" ale každý vnímá rozdíly jinak a zatímco mi se kocháme obrázkem M51 v dalekohledu, neznalý člověk prohlásí, že tam vyjma hvězd nic nevidí.

Já jsem naopak překvapen citlivostí kamer WATEC a MINTRON a najednou vidím mnohem mnohem více, než bych kdy čekal. Takto například vypadala M57 na monitoru v Newtonu 200/800 ve včerejším mizerném počasí.

Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Jaky...??!

#21

Příspěvek od Tech6 »

Díky všem za info...určitě půjdu do 254/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaky...??!

#22

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: To MMys:
Ale může ten rozdíl mezi průměrem 20 a 30 cm být příliš velký? Myslím, že ne. A to ani při obloze velmi tmavé. Jedná se o 1,5x větší průměr (2,25x větší plochu) a rozdíl v magnitudě je také asi 1,5.
Když už jsme u těch čísel, tak ten rozdíl by měl být tak 0,9 mag. Rozdíl 1,5 mag odpovídá 2x většímu průměru dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#23

Příspěvek od MMys »

Já netvrdím, že jsem byl zklamaný pohledem, ale čekal jsem výrazně větší rozdíl mezi oběma dalekohledy. Tehdy jsem taky utrousil, že to o moc lepší není, a že to bude tím, že je na to malá tma, což přesně vyjadřovalo moje pocity. Příště to vezmeme na Šerlich, tam to bude jinak :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět