Jaky...??!

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Jaky...??!

#1

Příspěvek od Tech6 »

Už je to asi trapný...ale můžete mi prosím poradit?!
Rozhoduji se mezi SW Dob 254/1200 a SW New 200/1000 na paralaktice EQ-5M. Časem bych chtěl zkusit i foto. Je EQ-5M využitelná pro foto?! Jestli vůbec. tak určitě půjdu do Dob. a jestli mi na začátky stačí tak do EQ-5M. Předem všem dík za odp.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaky...??!

#2

Příspěvek od MilAN »

Nepíšeš, čím chceš fotit. Pokud uvažuješ, že tím Newtonem, tak na to ta montáž není.Naopak, pokud chceš fotit teleobjektivem do 400 mm, pak Ti EQ 5M určitě vyhoví.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#3

Příspěvek od Psion »

Tech6 napsal: Už je to asi trapný...ale můžete mi prosím poradit?!
Rozhoduji se mezi SW Dob 254/1200 a SW New 200/1000 na paralaktice EQ-5M. Časem bych chtěl zkusit i foto. Je EQ-5M využitelná pro foto?! Jestli vůbec. tak určitě půjdu do Dob. a jestli mi na začátky stačí tak do EQ-5M. Předem všem dík za odp.

Tahle otázka tu byla zodpovězena mnohokrát. Projdi si prosím příspěvky a uvidíš. EQ-5 na foto použitelná s takovými dalekohledy rozhodně není a i na pozorování to nebude nic moc. Jdi raději do Dobsona 254/1200.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Jaky...??!

#4

Příspěvek od Tech6 »

Diky za info. Určitě půjdu do Dobsona.
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Jaky...??!

#5

Příspěvek od Tech6 »

Ještě taková maličkost...u toho NWT 200 sem se dočetl že limitní magnituda je cca 14,2 kolik to asi bude u toho Dobsona??!
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Jaky...??!

#6

Příspěvek od psmolly »

taky už to tu bylo. Někde je tu odkaz na přibližný výpočet limitní mag. Ale záleží na tom kde pozoruješ, za jakých podmínek ...atd. Třeba logicky ve městě neuvidíš tolik co v naprosté tmě někde v horách :). Takže limitní mag je dost diskutabilní.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Tech6
Příspěvky: 49
Registrován: 07. 07. 2005, 00:17

Jaky...??!

#7

Příspěvek od Tech6 »

A je velký rozdíl pozorovat 200mm a 254mm při stejném zvězšení na stejném pozorovacím místě např. nějaký DSO?!
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Jaky...??!

#8

Příspěvek od gaszton »

rozdiel moze byt pri rovnakych podmienkach asi tak do 0,5 magnitudy, co sa tyka subjektivneho dojmu z pozorovania prejavi sa to pri kazdom objekte inak ale rozdiel rozhodne je viditelny a bez vacsich skusenosti...
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Jaky...??!

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

je mi zahadou pre aku MHV su tie udaje k jednotlivym dalekohladom, tiez ma udivuje ked niekto uvadza ze s nejakym dalekohladom vidno hviezdy do nejakej mag.
MHV dalekohladu sa meni rovnako ako MHV bez dalekohladu. Ked bude vizualna MHV bez dal. +5.5 (mesto) a v horach +7.0 tak aj MHV dalekohladu sa posunie o +1.5 mag, takze k udaju o MHV dalekohl. je treba vzdy pripojit udaj pri akej MHV volnym okom je to merane

este k otaske rozdielu medzi 200 a 250mm.
Garantujem ti, ze ani tisic odpovedi ti nenahradi jedny pohlad (v tomto pripade dva ). Kym sa nepozries cez oba, nezistis to. Podla mna je rozdiel medzi 200 a 250 velmi maly (i ked viditelny).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaky...??!

#10

Příspěvek od MilAN »

Pavuk_ napsal: je mi zahadou pre aku MHV su tie udaje k jednotlivym dalekohladom, tiez ma udivuje ked niekto uvadza ze s nejakym dalekohladom vidno hviezdy do nejakej mag.
Ono je to ještě komplikováno tí, že každý výrobce používá pro  ten jednoduchý výpočet ještě jiný průměr oční pupily,takže mezi výrobci  se těžko srovnává.  Ale o to přeci ani tak nejde, podstatné je , kolikrát více světla dodá  dalekohled proti tvému oku bez dalekohledu - resp.  rozdíl magnitud s a bez dalekohledu. A ten je v podstatě  závislý pouze na průměru dalekohledu, ne na výrobci ani  moc typu dalekohledu. Takže pro porovnání zisku dalekohledů mezi sebou stačí již uvažovat jen průměry a použít Pogsonovu rovnici pro výpočet rozdílů magnitud. A tam je již výpočet celkem regulérní.
........
pozn. k rozdílu mezi 250 a 200 mm: prosím Tě, dříve než to napíšeš, zkus to. Ten rozdíl jednak v magnitudě (+0,5 mag), jednak při pozorování DSO je naprosto nepřehlédnutelný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#11

Příspěvek od Psion »

Není opravdu jednoduché srovnávat výkon dalekohledů, protože i kvalita zrcadla, jeho vrstev nebo kolimace má také na výsledný obraz velký vliv. Já osobně jsem srovnával 200 a 250mm (oba Newtony mají perfektní optiku) a troufám si říci, že mám velmi dobré oči a rozdíl je vidět poměrně málo. Např. v M33 bylo v 254mm vidět lépe rameno galaxie (při daných světelných podmínkách), které u 200mm bylo velmi slabé, ale ten rodíl nebyl nijak zásadní a nezkušenému pozorovateli se může stát, že jej skoro nepostřehne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaky...??!

#12

Příspěvek od MilAN »

No pokud bych nepostřehl rozdíl 0,5mag, pak by pro mě nemohly ani existovat proměnné hvězdy a jakékoliv jejich odhady.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#13

Příspěvek od MMys »

Já si myslím, že problém je jinde. Pokud zkoušíš porovnávat dva dalekohledy na obloze, která je ve stavu, že je prostě v okuláru viditelně světlá a slabší objekty na ní zanikají (naprosto běžná situace na značné části našeho území) pak objekty, které jsou svou plošnou jasností pod plošnou jasností vlastní oblohy prostě neuvidíš. Porovnávat tedy dva dalekohledy za takových podmínek není moc objektivní.

Připomíná mi to kdysi provedené porovnání mé 210-ky s 310-kou V. Kocoura, u HK v Bělečku. Spatřený rozdíl mě tehdy značně zklamal. Samozřejmě při použití filtrů a nebo ještě lépe na pořádně tmavé obloze by bylo všechno jinak.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaky...??!

#14

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:

Mluvím o velmi slabých objektech, u bodového zdroje je situace jiná. Jsou lidé, kteří postřehnou rozdíl u hvězd 0,03 mag ale to neznamená, že jsou schopni rozlišit rozdíl mezi 200mm a 203mm dalekohledem na jakém koli objektu, nebo se mýlím?To je moc hezký příklad demagogického argumentu, na který existuje jediná odpověď : opravdu se nemýlíš.
Bohužel to neřeší prvotní problém, zda-li stojí za to rozdíl +0,5mag , resp + 56% v jasnosti plošných objektů. S kolegy při každé příležitosti porovnáváme vzhled objektů a rotujeme mezi dalekohledy D350, D400 a D450 mm, kde je daleko menší procentuelní rozdíl. Za sebe mohu tvrdit, že ten rozdíl je vždy dobře patrný a těch 50 mm i při těchto průměrech stojí za to.
Setkal jsem se též s názorem, že je objekt ve větším dalekohledu sice výraznější, ale s tím menším dalekohledem že to není zase tak zlé. Byl to ale vždy argument toho, kdo měl menší dalekohled a chtěl o tom spíš sám sebe ujistit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11761
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Jaky...??!

#15

Příspěvek od Psion »

MilAN napsal:
To je moc hezký příklad demagogického argumentu, na který existuje jediná odpověď : opravdu se nemýlíš.
Bohužel to neřeší prvotní problém, zda-li stojí za to rozdíl +0,5mag , resp + 56% v jasnosti plošných objektů. S kolegy při každé příležitosti porovnáváme vzhled objektů a rotujeme mezi dalekohledy D350, D400 a D450 mm, kde je daleko menší procentuelní rozdíl. Za sebe mohu tvrdit, že ten rozdíl je vždy dobře patrný a těch 50 mm i při těchto průměrech stojí za to.
Setkal jsem se též s názorem, že je objekt ve větším dalekohledu sice výraznější, ale s tím menším dalekohledem že to není zase tak zlé. Byl to ale vždy argument toho, kdo měl menší dalekohled a chtěl o tom spíš sám sebe ujistit.
Nebudu se přít, to myslím nemáme oba zapotřebí a beru svůj přípsěvek zpět. Můj názor je zde už několik let - čím větší průměr, tím větší zisk. Pro DSO je výborné jít min. na 350mm průměr. V jiném příspěvku zcela jasně definuji, že je lepší koupit 250 než 200mm.

Jenom jsem chtěl naznačit, že teoretický rozdíl tu je zcela jasný, ovšem pro člověka, který začíná, může být velmi diskutabilní a mohl by být překvapen jeho nevýrazností. Myslím, že oba přesně víme o co mi šlo a není potřeba vytahovat argumenty, vzorce atd.. ;-)
Odpovědět