DF Ultrazoom

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

DF Ultrazoom

#1

Příspěvek od serviceman »

Chtěl bych se zeptat na vhodnost použití OLYMPUS SP500 Ultra Zoom na astrofoto - podle toho co jsem si zde na foru přečetl by měl splňovat všechny požadavky (kromě vým.objektivu).Cena je myslím dost příznivá cca 10 000,-Kč.Má pevný zoom objektiv nějaké výhody pro astrofoto oproti klasickým digi kompaktům ? Tech.specifikace zde :

http://www2.olympus.cz/consumer/29_SP-5 ... ations.htm

Díky
vah

DF Ultrazoom

#2

Příspěvek od vah »

serviceman napsal: Chtěl bych se zeptat na vhodnost použití OLYMPUS SP500 Ultra Zoom na astrofoto - podle toho co jsem si zde na foru přečetl by měl splňovat všechny požadavky (kromě vým.objektivu).Cena je myslím dost příznivá cca 10 000,-Kč.Má pevný zoom objektiv nějaké výhody pro astrofoto oproti klasickým digi kompaktům ? Tech.specifikace zde :

http://www2.olympus.cz/consumer/29_SP-5 ... ations.htm

Díky
Pro astrofoto je základní podmínka odnímatelný objektiv, protože fotit přes objektiv foťáku lze opravdu jen pro zábavu bez valných výsledků. Nevím, jaké požadavky splňuje, ale mě se zdá, že nesplňuje ty základní a ty jsou ISO 100-800, plný manuální režim a pochybuji o malém šumu a malé elektroluminiscenci. Tohle bych rozhodně na astronomii nedoporučil.
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

DF Ultrazoom

#3

Příspěvek od serviceman »

Abych to upřesnil - mám na mysli foto pro začátečníka a samozřejmě afokálně - jinak citlivost ISO 400,man.ostření,expozice až 8min atd mi přijde na digi za 10 000 slušná - navíc objektiv by se měl tak akorát vejít do 2inch výtahu.
vah

DF Ultrazoom

#4

Příspěvek od vah »

serviceman napsal: Abych to upřesnil - mám na mysli foto pro začátečníka a samozřejmě afokálně - jinak citlivost ISO 400,man.ostření,expozice až 8min atd mi přijde na digi za 10 000 slušná - navíc objektiv by se měl tak akorát vejít do 2inch výtahu.
Afokálně znamená objektiv foťáku za okulárem, ne v okulárovém výtahu. Afokálně je to ideální na planety (i když lze fotit i DSO), ovšem na to je mnohem vhodnější (a taky levnější) webová kamera. Samozřejmě taky záleží na dalekohledu atd.
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

DF Ultrazoom

#5

Příspěvek od serviceman »

No jasně už blbnu....díky za opravu :-[
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

DF Ultrazoom

#6

Příspěvek od MP »

vah napsal:
Pro astrofoto je základní podmínka odnímatelný objektiv, protože fotit přes objektiv foťáku lze opravdu jen pro zábavu bez valných výsledků.To asi trochu prehanis, ne ? Valne a nevalne vysledky zavisi na spouste jinych veci a kdyz si projdes toto forum, najdes radu valnych vysledku, focenych kompaktem pres objektiv. U zmineneho fotaku by mi vadila jen absence plne manualniho ovladani a "B", ale ma prioritu casu i clony, takze pri trose cviku by s tim clovek leccos vykouzlil. Nemam na mysli slabsi DSO ( na to je 15sec. malo ), ale treba zatmeni Slunce i Mesice by to mohlo fotit hezky ( nezatmele Slunce a Mesic, jakoz i planety, samozrejme take ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
vah

DF Ultrazoom

#7

Příspěvek od vah »

MP napsal:
To asi trochu prehanis, ne ? Valne a nevalne vysledky zavisi na spouste jinych veci a kdyz si projdes toto forum, najdes radu valnych vysledku, focenych kompaktem pres objektiv. U zmineneho fotaku by mi vadila jen absence plne manualniho ovladani a "B", ale ma prioritu casu i clony, takze pri trose cviku by s tim clovek leccos vykouzlil. Nemam na mysli slabsi DSO ( na to je 15sec. malo ), ale treba zatmeni Slunce i Mesice by to mohlo fotit hezky ( nezatmele Slunce a Mesic, jakoz i planety, samozrejme take ).


Myslím ze neprehanim. protože fotky o kterych mluvis udelas compaktem za 3000 na to není potreba investovat 10 tisic. To uz muzes za podobne peníze koupit Canon EOS 300D a je to o necem jinem.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

DF Ultrazoom

#8

Příspěvek od MP »

vah napsal:

Myslím ze neprehanim. protože fotky o kterych mluvis udelas compaktem za 3000 na to není potreba investovat 10 tisic. To uz muzes za podobne peníze koupit Canon EOS 300D a je to o necem jinem. Prave, ze neudelas. Kompakt za 3000 ma nesrovnatelne horsi objektiv, moznosti ovladani i sumove vlastnosti. O foceni kompakty jsme tady kdysi psali opravdu hodne vcetne rozboru pouzitelnosti jednotlivych typu, nema cenu to znovu rozebirat. Fotky Slunce sestavou za 90 tisic ( s Canonem) a za 18 tisic ( s kompaktem ) jsem porovnaval tady.
Jenom kompaktem jsem fotil napr. jedno zatmeni Mesice, druhe zatmeni Mesice nebo castecne zatmeni Slunce.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
vah

DF Ultrazoom

#9

Příspěvek od vah »

MP napsal:
Prave, ze neudelas. Kompakt za 3000 ma nesrovnatelne horsi objektiv, moznosti ovladani i sumove vlastnosti. O foceni kompakty jsme tady kdysi psali opravdu hodne vcetne rozboru pouzitelnosti jednotlivych typu, nema cenu to znovu rozebirat. Fotky Slunce sestavou za 90 tisic ( s Canonem) a za 18 tisic ( s kompaktem ) jsem porovnaval

Vím jaké máš znalosti o fototechnice a nemohu se přít, ctím tvé zkušenosti. Měl jsem napsat "starší kompakt (např. Canon A60, A65)", který vyjde tak na 3000-4000 tisíce a na POSEC jsem zahlédl fotky "zdenka" - např. Jupiter - exceletní foto. Já jsem jenom chtěl říci, že bych si už malinko přidal a koupil starší EOS 300D, který má možnosti podstatně větší. Nechtěl jsem rozhodně říci, že takový fotopřístroj je nepoužitelný, tak to myšleno nebylo.
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 25
Registrován: 28. 01. 2006, 23:16

DF Ultrazoom

#10

Příspěvek od serviceman »

Pánové děkuji za odpovědi.Potřebuji DF pro "pozemní" fotografii a nejvíce mi asi bude vyhovovat právě tento zmíněný SP500 UZ a tak mně samozřejmě zajímala možnost jeho použití i pro astro.Je mi jasné že s ním nemohu dělat profi astro fotky ale na experimenty a seznámení se s astrofoto to myslím bude dostačující.Mimochodem má tedy UZ objektiv nějakou výhodu pro astrofoto nebo to v tomto případě nehraje až takovou roli ? (větší je lepší ?)
Díky
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

DF Ultrazoom

#11

Příspěvek od MP »

serviceman napsal: Mimochodem má tedy UZ objektiv nějakou výhodu pro astrofoto nebo to v tomto případě nehraje až takovou roli ? (větší je lepší ?)
Díky Pokud nepocitas sirokouhle fotky bez dalekohledu, tak rozsah zoomu zadnou vyhodu neprinasi - musis pred nej dat okular a tak muzes zorne pole nastavit ohniskovou vzdalenosti toho okularu. Naopak, zoomy s velkym rozsahem maji zpravidla horsi kresbu, vetsi zkresleni apod ( on je problem objektiv vykorigovat pro takovy rozsah ohniskovych vzdalenosti ). Ale konkretne tato rada Olympusu ma optiku pomerne slusnou.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

DF Ultrazoom

#12

Příspěvek od KoMar »

Pokud bys chtěl fotit afokálně DSO, tak se mrkni ještě na tenhle model Olympus SP-320 http://www2.olympus.cz/consumer/29_SP-320.htm. Má větší čip než než SP-500UZ (menší šum) a maximální ISO je zvětšeno na 800. Zoom má ale jen 3x.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

DF Ultrazoom

#13

Příspěvek od Vabra »

Jako kompakt ve stejne cenove kategorii bych asi zkusil Fuji F10/11. To je snad jedinny kompakt, ktery dovoli pouzitelne fotit i na ISO800 (ma i 1600 ale to uz sumi hodne, asi jako ostatni kompakty na 400 ;-)
Pavel Vabrousek
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

DF Ultrazoom

#14

Příspěvek od KoMar »

Vabra napsal: Jako kompakt ve stejne cenove kategorii bych asi zkusil Fuji F10/11. To je snad jedinny kompakt, ktery dovoli pouzitelne fotit i na ISO800 (ma i 1600 ale to uz sumi hodne, asi jako ostatni kompakty na 400 ;-)

Bohužel ale neumí RAW formát a maximální expozice je 15s (Olympusy mají 8 minut - otázka je, jestli je to prakticky použitelné)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17687
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

DF Ultrazoom

#15

Příspěvek od MMys »

Mohu vás ujistit, že afokální foto DSO takovým foťákem je nesmysl, tedy snad kromě jádra M42.

Kompakt bych kupoval tak, aby vyhověl afokální fotografii planet, Měsíce, Sluníčka... Tedy jasných objektů. Radši bych dbal na přítomnost manuálního ovládání, rozumný zoom (moc velký rozsah se podepíše na kvalitě obrazu) a nepreferoval dlouhé časy a vysokou citlivost. Stejně je šum čištěný většinou softwarově, prohlédněte si obrázky tmavších nebo nočních scén v plných rozlišeních na WEBu. To je směrodatná informace.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět