Smutná oznámení

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4559
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Smutná oznámení

#61

Příspěvek od dvader »

Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 862
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 60

Re: Smutná oznámení

#62

Příspěvek od Janek »

Dnes jsme se rozloučili s jedním z nejstarších členů České astronomické společnosti Ing. Václavem Grimem. Zemřel 14.5.2024 v nedožitých 100 letech, což znamená, že většina čtenářů astro-fora ho vůbec neznala. Výjímku tvoří účastníci Dovolené s dalekohledem, kam Ing. Grim pravidelně dojížděl i ve velmi pokročilém věku. Pokud chcete zavzpomínat a připomenout si jeho tvář, je součástí projektu Paměť národa.
Čest jeho památce.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11752
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Smutná oznámení

#63

Příspěvek od Psion »

Zvláštní, před pár dny jsem si na něj vzpomněl, asi šestý smysl, úctyhodný věk, R.I.P.
Uživatelský avatar
Acrab
Příspěvky: 78
Registrován: 18. 08. 2020, 16:50
Bydliště: Praha
Věk: 70

Re: Smutná oznámení

#64

Příspěvek od Acrab »

24. května zemřel náš kolega a astronom, nadšený pozorovatel Slunce, konstruktér spektrografů a programátor pan Ing. Jiří Poupě, CSc. Bylo mu 73 let. Čest jeho památce.
Stačí malý dalekohled a velké nadšení. Opačně to nefunguje.
TeleVue NP-127, Celestron XLT SCT-8, TeleVue 60is, Solarscope UK SF-60
N-130, Spektrograf Dados, QHY5III174M, QHY5III224C, QHY5LIIM
Losmandy G11 Gemini, TeleVue Gibraltar SkyTour, NEQ5
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 132
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Smutná oznámení

#65

Příspěvek od HonzaStr »

Janek píše: 23. 05. 2024, 12:23 Dnes jsme se rozloučili s jedním z nejstarších členů České astronomické společnosti Ing. Václavem Grimem. Zemřel 14.5.2024 v nedožitých 100 letech, což znamená, že většina čtenářů astro-fora ho vůbec neznala. Výjímku tvoří účastníci Dovolené s dalekohledem, kam Ing. Grim pravidelně dojížděl i ve velmi pokročilém věku. Pokud chcete zavzpomínat a připomenout si jeho tvář, je součástí projektu Paměť národa.
Čest jeho památce.
Nedávno mě kolega upozornil na film Modrá planeta ze 70. let, který se z velké části odehrává na Ondřejovské hvězdárně. Je to zvláštní melancholický film s lehkým (na tehdejší dobu zřejmě značným) erotickým podtextem, z dnešního hlediska každopádně úžasně dokumentuje tehdejší techniku a stav Ondřejovské hvězdárny. I děj je pozoruhodný, neboť obsahuje jasné narážky (i v detailech) na skutečnou realitu, scénář musel psát někdo, kdo dění na Ondřejově dobře znal. Když jsem se teď ze zvědavosti podíval na životopis pana Ing. Václava Grima (na zmíněném webu Paměti národa), úplně mě to trklo do očí - ten hlavní hrdina filmu totiž dost možná také nebyl tak úplně vymyšlený - a mohl mít předlohu právě v Ing. Grimovi.
EDIT: Omlouvám se dodatečně za částečný off-topic v tomhle v podstatě pietním vlákně, ale snad to zase tolik nevadí, ostatně srovnání s hrdinou zmíněného filmu (coby skutečným renesančním člověkem moderní doby) snad někomu může přinést neznámé souvislosti - a koneckonců jsem to myslel s nejvyšší úctou.
Odpovědět