Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Montáž HEQ-5

#571

Příspěvek od zdenek »

jak to pročítám tak mne napadá zda máš opravdu korektně nastaven čas, časové pásmo a souřadnice pozorování. Opravdu to vypadá jako chybné nastavení.

Ověř nastavení souřadnic ve vlastním programu (např. planetárium CdC), ale také v programu SynScan (ten pravděpodobně používáš) a na něj navazující ASCOM driver (na PC Win, u mobilu s Androidem odpadá).

Osobně bych se ale, ostatně jak už bylo výše, na software SynScan vykašlal (on je to vlastně ovládací program + Ascom driver - tam rovněž zkontroluj nastavení) a raději sáhl po EQModu (třeba i z bt donglem, pokud to má být bezdrát).
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 36

Re: Montáž HEQ-5

#572

Příspěvek od johnyF »

zdenek píše: 07. 11. 2023, 08:49 jak to pročítám tak mne napadá zda máš opravdu korektně nastaven čas, časové pásmo a souřadnice pozorování. Opravdu to vypadá jako chybné nastavení.

Ověř nastavení souřadnic ve vlastním programu (např. planetárium CdC), ale také v programu SynScan (ten pravděpodobně používáš) a na něj navazující ASCOM driver (na PC Win, u mobilu s Androidem odpadá).

Osobně bych se ale, ostatně jak už bylo výše, na software SynScan vykašlal (on je to vlastně ovládací program + Ascom driver - tam rovněž zkontroluj nastavení) a raději sáhl po EQModu (třeba i z bt donglem, pokud to má být bezdrát).
No souradnice i cas to ukazuje dobre... Kalibrace tubusu na 3hvezdy taky sla byt s mensim dohanenim v radu par malo '' a pak to najede o XX ° do pr....
Pouzivam synscan pro , stazeny z oficial stranek sky watcher...
Na bezdratu uplne nelpim. Mam k dispozici i rucni ovladac. Ale na PC mi to prijde jednoduzsi. Zkousel sem jak mi radili ,,home pozici,, coz byl dobry krok protoze aspon agliment na 3 hvezdy probehl uspesne. Ale prejezd na cilovou pozici je uz velky problem. Byt by prejezd byl v toleranci 1' (coz je spise cca 20°) tak se spatne dorovnava kdyz v hledacku nevidim M33 kterou sem chtel fotit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#573

Příspěvek od MilAN »

Pokud ti to hlásí, že M31 je pod obzorem a ona není, tak je to v nastavení softweru, ne v montáži. Takže čas středoevropsky, nezatržený letní čas a souřadnice pozorovatele s e správnými znaménky . Nic víc nejde nastavit a tam máš určitě chybu. A pokud není důvod, nedělej alignment na 3 hvězdy , ale na 2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Montáž HEQ-5

#574

Příspěvek od zdenek »

Jak píše Milan, chyba je určitě v nastavení. Program SynScan (Pro) je jen jakási softwarová ručka. Mimo nastavení v něm (podobně jako v ručce fyzické) musíš nastavit i ASCOM driver. Používám jej naprosto běžně a bez problémů.

Zkontroluj:
1- SynScanPro: Settings-Location (čas bere z PC, takže jen poloha)
Musí tam být něco jako: Latitude 50-0-0 N, Longitude 16-0-0
popř. můžeš doplnit i výšku (nemá moc vliv): Altitude 250

2 Ascom driver (třeba z ASCOM diagnostics)
Telesscope: SkyWatcher, pak Properties
musí tam být Altitude i Longitude podobně-stejně jako v SynScanPro ( +Aligmnet Equatorial)

3. Program, který používáš (např CDC) - rovněž musí mít korektně nastavenu polohu a časové pásmo.
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 36

Re: Montáž HEQ-5

#575

Příspěvek od johnyF »

Tak to bude ono... Ja pouzivam jen synscan pro... Ascom sem jeste ani nezapl... A ted budu teprve za blba 🤔 co je CDC? Ja pouzival jen ten synscan v domeni ze to staci ...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Re: Montáž HEQ-5

#576

Příspěvek od zdenek »

CDC = Cartes du ciel = rozšírené open source planetárium, rada ale platí obecně pro všechny planetária i jiný SW ... mít korektně definovanou polohu pozorovatele

K nastavení ASCOM driveru:
- spusť nějaký software, kde volíš typ dalekohledu (např. právě CDC), popř. stačí spustit Ascom diag tools (je součástí instalace Ascomu)
- zvolit požadovaný teleskop (v tomto případě SkyWatcher Telescope)
- vyvolat menu Nastavení (Setup)
- zkontrolovat nastavení polohy

Některý soft bere polohu právě z Ascom driveru, jiný ji má definovánu vlastní, takže doporučuji zkontrolovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#577

Příspěvek od MilAN »

Možná bych pro začátek začal ovládáním montáže pomocí ručky. Tím bych zjistil, jak se vlastně montáž chová a pak, při zkoušení různého softu mohu hledat i jeho zádrhely. Protože z ručky to chodí korektně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 36

Re: Montáž HEQ-5

#578

Příspěvek od johnyF »

MilAN píše: 07. 11. 2023, 17:49 Možná bych pro začátek začal ovládáním montáže pomocí ručky. Tím bych zjistil, jak se vlastně montáž chová a pak, při zkoušení různého softu mohu hledat i jeho zádrhely. Protože z ručky to chodí korektně.
Mozna ze to pro me jako zacatecnika bude nejlepsi...
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 36

Re: Montáž HEQ-5

#579

Příspěvek od johnyF »

Ja to vzdavam... Po pracny kolimaci a naivni duvere ze pres ovladac bude montaz fungovat dobre sem to dnes sestavil. Pri kalibraci na 2.mi misto vegy najela deneb a misto capeli najela pollux...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#580

Příspěvek od MilAN »

Já bych viděl z toho problém ve špatném ustavení montáže na pól a špatné Home pozici
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 36

Re: Montáž HEQ-5

#581

Příspěvek od johnyF »

Montaz byla dokonale vyvazena , polarka zamerena , home pozici sem dal zavazim dolu a tubus na polarku. Nic mene sem si povolil osy a najel si Vegu rucne , coz by melo vymezit chybu home pozice, pak osy utah a dal naject na capelu a najelo mi to pollux...

A betelgeuse mi to hledalo 15° pod terenem a 20° severneji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#582

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale takhle se to nedělá.
1/ osa se nemíří na Polárku , ale na pól. To může sice způsobit odchylku, ale jen drobnou- ne tu tvoji
2/výchozí poloha, jak ji nastavuješ, by měla být jen výchozím bodem
3/ pak je dobré nastavit alignment na 1 hvězdu. Nechat montáž na ni najet. Pak opravdu povolit ustanovky a dostrkat ručně. A měl by následovat krok
: zaparkovat do Home pozice. A tuto polohu je dobré si na montáži označit ( natočením stupnic, značku fixou a pod)
4/ příště už vycházet z této pozice. Dělat alignment na 2 hvězdy. Po najetí na 1. hvězdu teď už jen ručkou vycentrovat, potvrdit a nechat najet
na druhou hvězdu. Opět jen ručkou vycentrovat a potvrdit .Už nikdy nepovolovat ustanovky, všechny pohyby dělat pomocí ručky. A nakonec
pozorování opět nechat montáž zaparkovat do Home pozice.
P.S.: ještě překontroluj v ručce svoje souřadnice, čas a není-li nataven letní čas. Když tak vyfoť , co máš nastavené.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
johnyF
Příspěvky: 77
Registrován: 30. 10. 2021, 08:44
Věk: 36

Re: Montáž HEQ-5

#583

Příspěvek od johnyF »

To sem delal. Polarku sem nastavil na hodiny v hledacku , a tubus K polarce. Presne ji zamerit nejde. Najel sem na Vegu a zjistil ze to je Deneb, povolil osy a najel rucne na Vegu. Pokracoval na Capelu , ale najelo mi to Pollux , tak sem dal , homecpozici a najelo mi to dobre K polarce. Zkusil sem miso Vegy naject Deneb a najelo to nekam do prazdna a misto Betelgeuse mi to najelo nekam do pryc.... A dohanet ruckou mi nevim proc neslo. Proste sem tam cvakal na sipky a ani se to nehlo ...

V rucce to mam nastavene 49,9 s.š a 13.9 z.d cas sem nastavoval a bylo tam +1. Pak jsem to zmenil na +0 a rozdil to zadny neudelalo

TED sem podle GPS zjistil ze mam mit 49,80 a 13,94 ale tyto drobky nebudou mit asi velky vliv ...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2296
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#584

Příspěvek od juh »

johnyF píše: 12. 11. 2023, 07:42... V rucce to mam nastavene 49,9 s.š a 13.9 z.d ...
Určite tam máš "z.d" pretože my sme na východ od nultého poludníka.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1185
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Montáž HEQ-5

#585

Příspěvek od mike »

johnyF píše: 12. 11. 2023, 07:42 V rucce to mam nastavene 49,9 s.š a 13.9 z.d
Pokud to není překlep, tak je to špatně, tohle by bylo v Atlantiku.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět