Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#796

Příspěvek od lamancha »

Díky moc za rady, opravdu si jich vážím. Z uvedeného mi vyplývá, že sestava HEQ5 je zárukou pro 200Newtona + Pointer ( můžete jej doporučit?) Má se na montáži co extra pokazit? Mám na mysli, pokud bych kupoval z bazaru, tak jestli člověk neušetří jen zdánlivě.... Děkuji. Chtěl bych si dopředu poskládat imaginární sadu, ke které se budu přibližovat...Začít třeba HEQ5 s "něčím" co pak poslouží jako Pointer a teď mi dá možnost se kouknout... Značka ideál, pokud by to šlo i připojit k fotoaparátu...Snad to dává smysl...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#797

Příspěvek od MilAN »

Pokud už teď uvažuješ s 200 mm Newtonem, tak na vizuál ano, ale na focení radši EQ6. Bazarový rozdíl nebude tak velký.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17676
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#798

Příspěvek od MMys »

Na focení URČITĚ EQ6 !
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#799

Příspěvek od majklus »

Opravdu bych pro rozhodování doporučil přečíst můj příběh co jsem tu před časem psal, může to ušetřit dost zklamání:

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 04#p341404

Samozřejmě brát jen jako mojí zkušenost, někdo má možná zkušenosti jiné...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#800

Příspěvek od lamancha »

2Majklus: Díky, myslím, že jsi popsal cestu na kterou se (blbě) vrhám :-) Doufám že jsem poučitelný a protože na to nijak extra nespěchám -asi:-) - takže budu koukat na EQ6 - máte zkušenosti s kvalitou bazarových EQ6? Asi se budou vyskytovat méně než ostatní montáže, protože když už někdo za ni ty peníze dal, tak to asi myslí s ní vážně...
Co byste mi doporučili za objektiv - refraktor pro začátek (budoucí pointer?) - je "něco" natolik univerzální, aby se mohlo použít i na denní i noční focení se zrcadlovkou?
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#801

Příspěvek od majklus »

Já kupoval EQ6 tady v astrobazaru a kromě obligátního ohnutého šroubu na ustavení ra osy nemůžu vytknout vůbec nic. Koupil jsem tu z bazaru víc věcí a nikdy jsem nebyl napálen. Je vidět, že se zdejší členové o výbavu starají.

Refraktor do začátku - myslím, že ED80 by ti tu doporučil skoro každý, občas je tu vidět i v bazaru (mám pocit, že zrovna nedávno). Mrkni na astrofotky.cz, tam je s ním odfoceno ažaž, tak uvidíš co dokáže. Myslím, že později se určitě dobře prodá nebo může sloužit jako pointer, případně cestovní dalekohled na dovolenou a tak. Sám o něm pořád občas snívám jako o menším dalekohledu na cesty... :-)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#802

Příspěvek od lamancha »

Ještě další dotaz..Na slov.webu jsem našel dva typy EQ6 s dost rozdílnou cenou.
http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/in ... vom-detail

http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/in ... vom-detail

Rozdíl je cca 400Eu, stojí za to synscan/goto ?
Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#803

Příspěvek od MilAN »

Pokud budeš chtít jednou fotit , určitě ten bílý typ. Ta černá je starý typ, se starými motory i převodovkou, prodává se sice kit, kterým ji lze předělat na ten nový typ, ale vyjde to dráž, než koupit ten novější. Ta černá montáž by nebyl dobrý krok
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#804

Příspěvek od lamancha »

Připadám si jako pořádný otrava ale fakt jsem hledal a to i na jiných webech....
Na focení se, kromě kamerek, používá na foru zejména Canon - a to převážně 450, je možné k objektivu připojit i jiný aparát - respektive Nikon, nebo se musí koupit příslušná redukce mezi EP80 a NIKONem? Mám upravený Canon 450, redukci a rovnač a jde mi o to, jestli k této redukci lze připojit zmiňovaný NIKON (nejde mi o focení astroobjektů v noci) anebo se musí koupit jiná redukce NIKON - rovnač. Je to spíš otázka na fotofórum - tam jsem se ptal, ale zase nevědí o "rovnači" - leda o svěrači...
Taky jsem tady postřehl zmínku o spoustě pgr. k ovládání Canonu přes PC - ale žádný jsem nenašel - nehovořím o stahování fotek ale o DO - jako má právě NIKON - ovládání spouště, náhled atd. - víte o něčem?
Děkuji
Z.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#805

Příspěvek od Bill »

Canon/Nikon

Když pohledáš, tak je tady celé vlákno. Nikon má problém s tím, že jeho RAW formát není úplně bez zásahu a nedá se ostranit dobře termální šum z dlouhých expozic. Takže hlavně proto většina používá Canon foťáký různých typů...

Ovládání Canonu není problém - můžeš použít přímo SW který je ke Canonu na CD, můžeš použít většinu astro programů - já používám BackyardEOS nebo APT. Oba jsou placené, ale APT je docela levné a možná i demo funguje na základní věci bez omezení.

Mechanické připojení - většina rovnačů končí standardním závitem T2 a pak je redukce na foťák, tzv T2 kroužek. Ten existuje snad pro všechny aspoň trošku běžné foťáky, takže s Nikonem určitě nebude problém.
Naposledy upravil(a) Bill dne 14. 02. 2017, 11:59, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#806

Příspěvek od lamancha »

Díky, na tom Backyardu je i SW na NIKON :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#807

Příspěvek od MilAN »

Edit : netuším, kam se ztratila otázka lamancha ohledně typů montáží, na kterou tady níže odpovídám :)

No, zamotal si se to toho opravdu.
Starý typ ( černý), se liší jinými motory a převodovkou, a nemá programovatelný software. Pro úpravu tohoto typu montáže existoval ( existuje ) upgrade kit, kterým to dostaneš na úroveň té nové montáže. Kompletně vyměněná elektronika, motory a ovladač. Cena je tomu přiměřená, kupovat dnes tuhle montáž + kin se určitě nevyplatí.
Nový typ montáže ( bílý) se prodává se dvěma typy ovladačů. Syntrek - pouze ruční ovládání pomocí tlačítek Nemá žádnou databázi objektů ani neumí GoTo navádění. Vše je na tobě. Druhý typ ovladače - Synscan GoTo má databáze objektů a funci GoTo. . K přechodu z té manuální do automatické verze stačí dokoupit pouze ten ruční ovladač. Nedostaneš z toho typ NEQ6, to je modifikace s jinou upínací hlavou pro 3
" lišty dalekohledů . Dostaneš EQ6 Synscan GoTo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#808

Příspěvek od Karell »

Smazal ji sám.
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#809

Příspěvek od lamancha »

MilAN píše:Edit : netuším, kam se ztratila otázka lamancha ohledně typů montáží, na kterou tady níže odpovídám :)

No, zamotal si se to toho opravdu.
Starý typ ( černý), se liší jinými motory a převodovkou, a nemá programovatelný software. Pro úpravu tohoto typu montáže existoval ( existuje ) upgrade kit, kterým to dostaneš na úroveň té nové montáže. Kompletně vyměněná elektronika, motory a ovladač. Cena je tomu přiměřená, kupovat dnes tuhle montáž + kin se určitě nevyplatí.
Nový typ montáže ( bílý) se prodává se dvěma typy ovladačů. Syntrek - pouze ruční ovládání pomocí tlačítek Nemá žádnou databázi objektů ani neumí GoTo navádění. Vše je na tobě. Druhý typ ovladače - Synscan GoTo má databáze objektů a funci GoTo. . K přechodu z té manuální do automatické verze stačí dokoupit pouze ten ruční ovladač. Nedostaneš z toho typ NEQ6, to je modifikace s jinou upínací hlavou pro 3
" lišty dalekohledů . Dostaneš EQ6 Synscan GoTo
Smazal jsem to, protože jsem popsal jak na Supra nabízí "bílou" EQ 6 - tak jak ji ted popisuješ za 24t, nebo Goto za 36t. a tedy, že bych oželel tu "kybernetiku" ambo ji popř. později dokoupil a stále by to vycházelo dobře - dlouhý článek a několik odkazů. Pak jsem zavolal do Supry a bylo mi řečeno, že EQ6Syntrek se už neprodává, není ve skladech a je tam omylem a že ji nebude už mít nikdo (což mne s.. mrzí) a že se uvede nový = dražší model EQ6 R - či tak nějak - takže jsem vás nechtěl unavovat a smazal to.. Snažím se dát na vaše rady a jít do EQ6 - ale bazarově to je mínus a do nové fakt, ale fakt nepůjdu. Zkouším to i mimo ČR - Polsko, Německo, Anglie - ebay - ale je to stejné jako u nás, respektive ceny i vyšší...chtěl jsem koupit na "rozkoukání" ED80 v setu s AZ4, ED použít později jako pointer, AZ nechat synovi na ptáky nebo prodat, ale prodejce nekomunikuje, tak se zase koukám po té EQ6... ale už toho budu muset na chvíli nechat, protože to žere čas :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24367
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#810

Příspěvek od MilAN »

Tady na bazaru se prodává dost montáží EQ6 stačí chvilku počkat ( tipuji tak 1-2 ks / měsíc)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět