Jaký dalekohled do 5 tisíc?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#76

Příspěvek od Pepek »

No jo, tohle jsem si neuvědomil. Mě ji nedoporučovali, protože jsem uvažoval o 130-150mm, tady je 70mm, takže to bude jinak. Ale jaké by bylo srovnání toho Lidlu a SW. Papírovými parametry jsou dost podobné, montáže taky asi nejsou tak rozdílné, ale ten Lidl je o polovinu levnější.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#77

Příspěvek od Listy3 »

Já Lidl teleskop mám a jsem s ním maximálně spokojený, jsem přímo nadšený za tu cenu. Kamarád má 2 roky starý newton bressr 114/900 myslím že se jmenuje Galaxi stál tehdy asi 18.000,- Kč a to co v nich je vidět je opravdu srovnatelné, co víc ten jeho se víc a díl klepe. ;D
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Zacatecnik
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 01. 2005, 00:20

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#78

Příspěvek od Zacatecnik »

To uz si snad ze mne delate srandu? Pracujete vsichni u LIDLa? :rotflmao:
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#79

Příspěvek od vla »

Zacatecnik píše:To uz si snad ze mne delate srandu? Pracujete vsichni u LIDLa?  :rotflmao:
U LIdla nepracujeme, jenže každý si vybere nějaký takovýto malý dalekohled od nějaké firmy a má pocit, že je určitě lepčí než od jiné, třeba proto, že je dražší. To je naprostý nesmysl, pořád to zde omíláme pro začátečníky kolem dokola. Stejné dalekohledy různých dodavatelů, které mají jen drobné obměny vzhledu jsou prostě stejné a namlouvat si něco jiného je nesmysl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Zacatecnik
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 01. 2005, 00:20

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#80

Příspěvek od Zacatecnik »

OK. V pohode. Je to proste trosku k neuvereni ty rozdily v cenach. Omlouvam se tedy. Jen jsem videl ted v Carefouru jeden za 1000Kc a v rukach se mi malem celej rozsypal. A mel jsem za to ze LIDL je totalni vetesnictvi..
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#81

Příspěvek od Listy3 »

skus se na ten Lidl teleskop nejdřív podívat http://www.binoviewer.at/teleskoptuning/lidltuning.htm
:hi:
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#82

Příspěvek od Listy3 »

Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#83

Příspěvek od vla »

Listy píše:skus se na ten Lidl teleskop nejdřív podívat http://www.binoviewer.at/teleskoptuning/lidltuning.htm
:hi:
A taky si přečti forum, Lidl-dalekohled tady byl před vánocemi dost diskutovaný.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Re: Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#84

Příspěvek od Pepek »

Zacatecnik píše:OK. V pohode. Je to proste trosku k neuvereni ty rozdily v cenach. Omlouvam se tedy. Jen jsem videl ted v Carefouru jeden za 1000Kc a v rukach se mi malem celej rozsypal. A mel jsem za to ze LIDL je totalni vetesnictvi..
Ten dalekohled z Carrefouru mám. Je to zcela obyčejný dalekohled s obyčejnou azimutální montáží, ale že by se rozpadal, to určitě ne. Ale ten "výstavní" kousek - každý na to sahá, každý si s tím chce pohrát. Rozhodně je ale LIDL lepší - 1 cm více v průměru, lepší montáž, lepší a standardní okuláry, lepší hledáček. Čili z těchto dvou určitě LIDL. U LIDLu taky nepracuji.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#85

Příspěvek od MP »

Co kdybychom tech nekonecnych diskusi uz nechali. Nekde v zahlavi fora by mela byt zprava pro zacatecniky, hlasajici, ze :

1. Refraktory od Synty o prumeru 60 a 70mm jsou jednoduche achromaty, u kterych je barevna vada celkem prijatelna kvuli male svetelnosti. Da se s nimi pozorovat Slunce ( s folii ), Mesic, Venuse, Jupiter a Saturn, i kdyz na planetach neukazou moc podrobnosti. Dale hvezdokupy a nektere jasne mlhoviny a galaxie, opet bez podrobnosti. Dosah je podobny, jako u lepsiho triedru, ale da se pouzit podstatne vetsi zvetseni.

2. Dalsi vyuziti tyto pristroje nachazeji jako pointacni dalekohledy pro fotografovani jinou optikou.

3. Maximalni rozumne zvetseni techto pristroju je do 150x ( u 60mm spis mene ). V "neastronomickych" obchodech inzerovane hodnoty, vychazejici jen z kombinace nejkratsiho okularu a Barlowa, jsou k nicemu.

4. Tubusy vsech tech pristroju jsou od jednoho vyrobce, bez ohledu na to, jakou maji barvu a znacku. Synta vyrabi 4 varianty s prumerem 60 nebo 70 a ohniskovou vzdalenosti 700 nebo 900.

5. Rozdily byvaji v montazi, vyskytuji se 4 typy : AZ vidlice, EQ1, EQ2 a Astro3 ( nebo jeji napodobenina ). S vidlici se spatne manipuluje ( bud se vikla, nebo drhne, nema jemny pohyb v azimutu ), EQ1 je prilis slaba a ani posledni dve nejsou prave idealni pro pohodlne pozorovani planet se skoro metr dlouhym refraktorem. Obecne plati, ze na montazi muze vyrobce nejvic usetrit ( pri zachovani optickych parametru dalekohledu ), takze vsechny levne dalekohledy jsou na slabsi montazi, nez by jim slusela.

6. Dalsi rozdily byvaji v okularech - dodavaji se bud 0.96", nebo 1.25". Pritom 1.25" objimka ma tu vyhodu, ze uzivatel muze dokupovat lepsi okulary, ktere pozdeji vyuzije i s jinym dalekohledem. Ty standardne dodavane za moc nestoji, ale pri te male svetelnosti to neni kriticke.

7. Posledni rozdil je v tom, kde to clovek kupuje. Stejne pristroje dodava rada renomovanych distributoru : SkyWatcher ( coz je zastoupeni Synty ), Konus, Celestron, TS atd. U tech ma clovek urcitou zaruku, ze dalekohled prosel nejakou kontrolou a neni to zmetek. V hypermarketu takovou jistotu nemame, ovsem cena tam byva i 3x nizsi u technicky zcela shodneho pristroje.

Tak. Dal uz k tomu opravdu nemam co napsat a pritom vsechno vyse uvedene uz tu nekolikrat napsano bylo. Takze pokud k tomu jeste nekdo ma neco podstatneho, tak to doplnte a pak bych to nekam vylepil ( treba na vrata hypermarketu ) a diskusi na toto tema jednou provzdy uzavrel.
:hi:
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Andy

Re: Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#86

Příspěvek od Andy »

Bylo by skvělé, kdyby nováčkové v astronomii četli co je ve foru napsáno. Bohužel tyto otázky zde budou každý týden znovu a znovu. Oni to berou, že vaše povinnost je odpovídat na dotazy, od toho jsou přece zkušení astronomové tady.
Uživatelský avatar
Zacatecnik
Příspěvky: 3
Registrován: 26. 01. 2005, 00:20

Re: Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#87

Příspěvek od Zacatecnik »

Tojo, je to hrozny. Ti novackove, no hruza.

Moc dekuju vsem za odpoved, doufam ze to pro Vas nebyl pod dnesnim zatazenym nebem problem. Pokud jsem preci timto dotazem nekomu uskodil a obral ho o jeho drahoceny cas tak se omlouvam. Do diskuse "Jaky dalekohled do 5 tisic?" se lide kteri k tomu uz nechteji nic rict nemuseji vracet.

Pro Andyho:
Venuji se sportovne jachtingu a plachteni. A vsichni si v lodenici nebo letisti tykame a vsem novackum radi vsechno vysvetlujeme. Delame to radi, protoze je to nas konicek. Neni o tom podobne take cela tato webstranka? Zamysli se nez neco napises.

Dekuji vsem. Preji uspesny den
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#88

Příspěvek od MP »

Zacatecnik napsal:
Moc dekuju vsem za odpoved, doufam ze to pro Vas nebyl pod dnesnim zatazenym nebem problem. Pokud jsem preci timto dotazem nekomu uskodil a obral ho o jeho drahoceny cas tak se omlouvam. Do diskuse "Jaky dalekohled do 5 tisic?" se lide kteri k tomu uz nechteji nic rict nemuseji vracet.
Ale to sis to vzal moc osobne. Jde jen o to, aby stejna informace nebyla na foru 365x ve 128 ruznych tematech - to pak ma ten vysledek, ze to stejne nikdo necte a pta se na totez znovu. Je to autokatalyticky proces. Tak se snazim prispet k jeho zpomaleni - snad si to nekdo precte a nebude zase v jinem ( nebo novem ) tematu psat "nasel jsem refraktor 70/700 za 3 tisice, napiste mi, co si o tom myslite". Jinak nic ve zlem ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#89

Příspěvek od Kunzov »

Priklanim se k lidlacke Synte 70/700. Myslim ze pro nenarocneho astronoma (coz snad zacatecnici jsou) je to vhodny prvni stupinek k dalsim vetsim dalekohledum a za tu cenu je to skoro zadara. Dostane zaklady jako je vyhledavani jasnejsich DSO, nauci se vhodne volit okulary (jsou k nemu pribaleny 3 s ruznymi ohniskovymi delkami) a s tim nejvetsim zvetsenim, tusim 178x, uvidi za klidne amosfery i ruzne detaily na planetach. Sam jsem s nim pekne videl treba Cassiniho deleni. Ten muj, netroufam si typovat zda je to jen dilo stastneho vyberu krabice, ma uzasne ostrou kresbu. Pouzivam ho jako cestovni dalekohled, za ty prachy se ta koupe vyplati. Jedine minus ktere jsem dosud zaznamenal je horsi montaz - obcas vynechavajici jemne pohyby.

http://www.dharma.unas.cz/menu/objekty/silvestr/127.jpg
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Jaký dalekohled do 5 tisíc?

#90

Příspěvek od lubomir »

no ja som kupoval refraktor 70/1000 od pana dvonca z bratislavy a myslim ze by za 5000 sk urobil aj azimutalnu montaz.no myslim ,ze keby je ta akcia v lidli o mesiac skor tak si ho kupim.
co sa tyka optiky je vynikajuca (ako keby zeiss)
a mechanika slusna
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Odpovědět