Stativ na triedr+debata nad astro obchody

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#1

Příspěvek od Novacek »

Dobry den,

Potreboval bych poradit, objednal jsem si triedr Vixen 12X80(vaha cca 2.3 kg) u celestronu.cz a momentalne resim jaky stativ pod nej(predpokladam, ze jej pri delsim pozorovani neunesu). Jelikoz u nas nejsou prodejny s astronomickych prislusenstvim(alespon o zadne nevim) tak jej hodlam objednat pres internet .Mel by byt dostatecne robustni a velmi skladny. Muzete mi poradit konkretni typ.

Dekuji
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#2

Příspěvek od SKYMASTER »

A proc jsi se tam rovnou nezeptal i na stativ, mas to nejjednodussi :rotflmao: a Honza urcite nejake ma, tak mu jeste zavolej a domluv se.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#3

Příspěvek od Novacek »

SKYMASTER napsal: A proc jsi se tam rovnou nezeptal i na stativ, mas to nejjednodussi  :rotflmao: a Honza urcite nejake ma, tak mu jeste zavolej a domluv se.
Diky za duchaplnou radu.

Vysvetleni je takove, ze jsem se po telefonu nechtel rozhodovat v nekolika desitkach sekund-a pak litovat, ale poradit s vice lidmi, kteri maji zkusenosti.
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#4

Příspěvek od Pepek »

Jen tak mimo téma - potom příspěvek smažu - taky mě s..., že v celé Ostravě není astroobchůdek. Jediné, co bylo, se teď zrušilo. Nebylo to teda nic moc, ale aspoň okulár se tam dal koupit. Teď není nic. Třetí největší město :), ale astronomů asi tak málo, že se to nikomu nevyplatí dělat. Přitom to může někdo dělat doma, tak jako já dělám z domu prodej počítačů a komponent. Prostě si někdo řekne, co chce, já mu případně poradím, objednám a poté si ten člověk příjde ke mě a zboží převezme.

Nemáte někdo zájem o Ostravu? :)
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#5

Příspěvek od Novacek »

Tak uz ho mam doma :-)) prvni co mne napadalo kdyz jsem ho vytahl bylo ,proboha vzdyt je obrovsky'(muj dosavadni triedr je  8X30 ). Bohuzel u nas je zatazeno a snezi takze jsem nemel sanci dalekohled vyzkouset  na "oblohu" .Co mne mile potesilo je, ze je ulozen ve velmi prakticke brasne, vyhoda: prevoz, skladnost.

Soucasti je i uchyt na stativ. Mam, ale jednu nejasnost, kdyz se se podival na ten uchyt. Bude stacit koupit jenom stativ? nebo budu potrebovat nejakou montaz?

Diky za odpoved
Vixen 12X80
Uživatelský avatar
Novacek
Příspěvky: 68
Registrován: 08. 02. 2004, 05:10

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#6

Příspěvek od Novacek »

Pepek napsal: Jen tak mimo téma - potom příspěvek smažu - taky mě s..., že v celé Ostravě není astroobchůdek. Jediné, co bylo, se teď zrušilo. Nebylo to teda nic moc, ale aspoň okulár se tam dal koupit. Teď není nic. Třetí největší město  :), ale astronomů asi tak málo, že se to nikomu nevyplatí dělat. Přitom to může někdo dělat doma, tak jako já dělám z domu prodej počítačů a komponent. Prostě si někdo řekne, co chce, já mu případně poradím, objednám a poté si ten člověk příjde ke mě a zboží převezme.

Nemáte někdo zájem o Ostravu?  :)

p.Pepku takova "prodejna" by byla na nic :-)) (alespon pro mne). S takovou si to muzu objednat u celestronu, dalekohledu ci jine firmy a vyjde to nastejno. Kdyz uz...tak at je to obchod se vsim vsudy...obchod kde si muzu vyrobek osahat, vyzkouset.
Vixen 12X80
Andy

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#7

Příspěvek od Andy »

To se nikomu nevyplatí dělat Astroobchod. V dnešní době je u nás ještě docela slušný prodej, přesto se podívej na prodejce dalekohledů. Pan Matoušek má prodejnu ve svém domě a SUPRA prodává dalekohledy spolu s dalším sortimentem - zbraně, střelivo, nože atd.. Tito lidé ti i garantují vrácení zboží, pokud nesplní požadavky a vymění za jiné. Vše lze objednat přes internet nebo telefon. Tyhle věci se nekupují každý den, takže obrat v takové prodejně v Ostravě nikoho neuživí. Bohužel je i doba EU a internetu a myslím, že hodně lidí nakupuje v zahraničí. V teple domova objednají věc, na kterou si přečtou kvalitní recenzi a UPS či DPD jim to doručí až do bytu. Já bych dal přednost našim prodejcům a to z důvodu podpory jejich činnosti. Ale i oni si musí uvědomit, že vše má své hranice a není možné platit za věc, která stojí 300 USD třeba 13.000,- Kč, to už prostě nelze.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#8

Příspěvek od Pepek »

Novacek napsal:


p.Pepku takova "prodejna" by byla na nic :-)) (alespon pro mne). S takovou si to muzu objednat u celestronu, dalekohledu ci jine firmy a vyjde to nastejno. Kdyz uz...tak at je to obchod se vsim vsudy...obchod kde si muzu vyrobek osahat, vyzkouset.

No právě - mohlo by to být třeba obchodní zastoupení některé zavedené firmy. Na skladě by byl základ - tzn. třeba nejprodávanější okuláry, filtry atd. To by si člověk mohl osahat. A pokud bych chtěl něco většího, pak by mi to ten člověk objednal z hlavní pobočky. Mohl bych si to opět vyzkoušet a rozhodnout se. Případně by mi prodejce přímo na místě vysvětlil mé dotazy a nejasnosti. Lze koupit přes internet, ale když tomu někdo nerozumí, tak se chce zeptat. A bohužel, něco ukázat přes internet, tak daleko ještě nejsme.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#9

Příspěvek od Pepek »

Andy napsal: To se nikomu nevyplatí dělat Astroobchod. V dnešní době je u nás ještě docela slušný prodej, přesto se podívej na prodejce dalekohledů. Pan Matoušek má prodejnu ve svém domě a SUPRA prodává dalekohledy spolu s dalším sortimentem - zbraně, střelivo, nože atd.. Tito lidé ti i garantují vrácení zboží, pokud nesplní požadavky a vymění za jiné. Vše lze objednat přes internet nebo telefon. Tyhle věci se nekupují každý den, takže obrat v takové prodejně v Ostravě nikoho neuživí. Bohužel je i doba EU a internetu a myslím, že hodně lidí nakupuje v zahraničí. V teple domova objednají věc, na kterou si přečtou kvalitní recenzi a UPS či DPD jim to doručí až do bytu. Já bych dal přednost našim prodejcům a to z důvodu podpory jejich činnosti. Ale i oni si musí uvědomit, že vše má své hranice a není možné platit za věc, která stojí 300 USD třeba 13.000,- Kč, to už prostě nelze.

Já to chápu - bylo to jen takové postesknutí nad situací. Internetové obchody nejsou pro méně zkušené, vždyť ti se často v pojmech ani nevyznají. Ze zahraničí? Nikdy. Když si představím, že dám 20 EURO za dopravu a navíc mě všichni nutí platit předem na účet, což díky zlodějině našich bank stojí také nemalé peníze, tak mi to nakonec vyjde dráž než koupit tady. A čeští prodejci (nejen dalekohledů, tam posoudit ani moc neumím) jsou většinou takoví, že nadsazují cenu vysoko, protože člověk jinou možnost často nemá.
Andy

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#10

Příspěvek od Andy »

Pepek napsal:
Já to chápu - bylo to jen takové postesknutí nad situací. Internetové obchody nejsou pro méně zkušené, vždyť ti se často v pojmech ani nevyznají. Ze zahraničí? Nikdy. Když si představím, že dám 20 EURO za dopravu a navíc mě všichni nutí platit předem na účet, což díky zlodějině našich bank stojí také nemalé peníze, tak mi to nakonec vyjde dráž než koupit tady. A čeští prodejci (nejen dalekohledů, tam posoudit ani moc neumím) jsou většinou takoví, že nadsazují cenu vysoko, protože člověk jinou možnost často nemá.
Mě teda přijde internetový obchod docela jednoduchá záležitost a platba platební kartou je otázka několika vteřin přes zabezpečené spojení a doprava je vždy kalkulována a je i v ceně místního prodejce. Cena u prodejců je dána obchodní politikou výrobce. Vem si příklad. Velký internetový obchod něco nakoupí ve stovkách kusů a jejich prodejní cena bez DPH je v EU např. 200 EUR. Náš prodejce však nakoupí 5ks a jeho nákupní cena je 220 EUR tzn. prodejní je 220x1,25=275 EUR. Dopravné je 25 EUR(5 EUR/ks) tudíž máme tady cenu 280 EUR k tomu DPH a jsme na 333 EUR. Jak vidíš naši prodejci to také nemají jednoduché.

Dnešní technologie umožňují zobrazit zboží ve 3D zobrazení, takže si můžeš zboží nejen prohlížet ze všech stran ale i otevírat, hýbat s ním atd.. Dnes to používají zatím prodejci počítačů jako je HP nebo výrobci mobilních telefonů jako je Nokia.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#11

Příspěvek od Pepek »

Andy napsal:

Mě teda přijde internetový obchod docela jednoduchá záležitost a platba platební kartou je otázka několika vteřin přes zabezpečené spojení a doprava je vždy kalkulována a je i v ceně místního prodejce. Cena u prodejců je dána obchodní politikou výrobce. Vem si příklad. Velký internetový obchod něco nakoupí ve stovkách kusů a jejich prodejní cena bez DPH je v EU např. 200 EUR. Náš prodejce však nakoupí 5ks a jeho nákupní cena je 220 EUR tzn. prodejní je 220x1,25=275 EUR. Dopravné je 25 EUR(5 EUR/ks) tudíž máme tady cenu 280 EUR k tomu DPH a jsme na  333 EUR. Jak vidíš naši prodejci to také nemají jednoduché.

Dnešní technologie umožňují zobrazit zboží ve 3D zobrazení, takže si můžeš zboží nejen prohlížet ze všech stran ale i otevírat, hýbat s ním atd.. Dnes to používají zatím prodejci počítačů jako je HP nebo výrobci mobilních telefonů jako je Nokia.
Vždy jsem se setkal s nutností mít kreditní kartu. Tu nemám, takže jediná možnost platba na účet. Ta je u našich bank dost drahá a nevýhodná.

Nejde o to, abych zboží viděl, ale abych se mohl informovat na praktické dotazy, např. jak je s tím okulárem vidět, zda mohu použít daný filtr na svůj dalekohled atd. Obchod je obchod, ale začátečník před nákupem chce zjistit nějaké podrobnosti.
Andy

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#12

Příspěvek od Andy »

Pepek napsal:
Vždy jsem se setkal s nutností mít kreditní kartu. Tu nemám, takže jediná možnost platba na účet. Ta je u našich bank dost drahá a nevýhodná.
Nejde o to, abych zboží viděl, ale abych se mohl informovat na praktické dotazy, např. jak je s tím okulárem vidět, zda mohu použít daný filtr na svůj dalekohled atd. Obchod je obchod, ale začátečník před nákupem chce zjistit nějaké podrobnosti.
Kreditní karty dnes dávají banky zdarma. Na dotazy je astroforum, pořád se o tomto bavíme na foru dokola a lidi vidějí problém tam kde není. Zkus se zamyslet, v čem je vlastně problém, možná je to v tom, že nechceme měnit svoje zvyky a potřebujeme fyzický kontakt se zbožím před nákupem? Potřebuješ fyzický kontakt s lidmi, se kterými tu diskutuješ?
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#13

Příspěvek od Pepek »

Andy napsal:

Kreditní karty dnes dávají banky zdarma. Na dotazy je astroforum, pořád se o tomto bavíme na foru dokola a lidi vidějí problém tam kde není. Zkus se zamyslet, v čem je vlastně problém, možná je to v tom, že nechceme měnit svoje zvyky a potřebujeme fyzický kontakt se zbožím před nákupem? Potřebuješ fyzický kontakt s lidmi, se kterými tu diskutuješ?
S tou kartou nemáte pravdu. Já jsem student a s takovým se žádná banka o kreditce ani bavit nebude. Příjem mám, ale nikoliv pravidelný. Jsou to nárazovky. Jinak jiné zboží přes internet normálně nakupuji - tam, kde nechtějí kreditky. :)
Andy

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#14

Příspěvek od Andy »

Pepek napsal:
S tou kartou nemáte pravdu. Já jsem student a s takovým se žádná banka o kreditce ani bavit nebude. Příjem mám, ale nikoliv pravidelný. Jsou to nárazovky. Jinak jiné zboží přes internet normálně nakupuji - tam, kde nechtějí kreditky. :)
V tomto případě mohou pomoci rodiče. Každý z nás nalezne alespoň jeden důvod proč to a to nemůže, nelze, neumí. Pokus se zamyslet a nehledej důvody proč něco nejde, jde prakticky všechno na světě. Když budeš chtít, budeš mít klidně na zahradě hvězdárnu s metrovým dalekohledem to mi věř.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Stativ na triedr+debata nad astro obchody

#15

Příspěvek od Pepek »

Andy napsal:

V tomto případě mohou pomoci rodiče. Každý z nás nalezne alespoň jeden důvod proč to a to nemůže, nelze, neumí. Pokus se zamyslet a nehledej důvody proč něco nejde, jde prakticky všechno na světě. Když budeš chtít, budeš mít klidně na zahradě hvězdárnu s metrovým dalekohledem to mi věř.
Jde mi o to, že jsou cíleně vytvářeny podmínky, aby se nákupům přes internet a zejména v zahraničí bránilo. Když mi banka dá kontokorent, proč bych nemohl se stejnými podmínkami mít kreditku? Proč jsou tak drahé převody do zahraničí? Atd. Ono totiž nejde jen o nákupy astrovybavení. Ale takto člověk nemůže ani objednat ubytování. Protože v cizině je kreditka běžná a jiný způsob oni neakceptují.

S rodiči též není řešení - matka je v důchodu a otec je na tom jako já, tzn. nepravidelný příjem. Informace si jsem schopen zjistit, ale naše banky o normálního zákazníka příliš nestojí.

S tou hvězdárnou byla jistě nadsázka, ale i tak se vyjádřím. Bydlím v bytě, tzn. první bych musel koupit zahradu. Tak mohu pokračovat. Metrový dalekohled bych stejně nevyužil :)
Odpovědět