Sluneční fólie

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Sluneční fólie

#16

Příspěvek od pana »

K tomuto tématu bych se chtěl zeptat jestli jste někdo nezkoušeli sluneční filtr vyrobený z osvíceného a poté vyvolaného rentgenového filmu ? Mám z tohoto materiálu vyrobeny objektivové filtry na triedr i na foťák, ale nevím jaké by to bylo u většího dalekohledu (např. u mého newtonu 200/1200). Dá se to použít ? Je to bezpečné ?
Pro představu tady mám jeden snímek, který jsem pořídil přes tento filtr při přechodu Venuše přes Slunce svým dig. foťákem. Stejně tak vypadá i pohled přes triedr. Obraz Slunce je oranžový (viz. foto).

http://home.tiscali.cz/najvy/prechod_venuse.jpg
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Sluneční fólie

#17

Příspěvek od JirkaB »

Já osobně používám Baader. Koukal jsem u kolegy co má skleněný chromový filtr co kreslí oranžově a ta bílá barva přes Baader mně právě přijde podstatně příjemnější.
Přes Baader je obraz perfektně kontrastní a ostrý jak břitva. Já bych šel do Baaderu.

Určitě nekupovat v Tescu, to jsou zloději. Nechat si to poslat od jakéhokoliv prodejce dalekohledu, tam to stojí tak 590 plus minus 5 korun.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční fólie

#18

Příspěvek od SKLP »

No dobře sorry......přirozená barva....ale okem má Slunce žlutavou barvu,ne?

Jinak se taky přikláním k BAADERu
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sluneční fólie

#19

Příspěvek od MilAN »

SKLP napsal: No dobře sorry......přirozená barva....ale okem má Slunce žlutavou barvu,ne?
Tak leda namalované barvičkami.
Tak to zkus projekcí za okulárem, a pokud se ti to zdá ještě jasné, trochu to přicloň. Tam to není ovlivněné žádným filtrem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Sluneční fólie

#20

Příspěvek od Pepek »

MilAN napsal:
Tak leda  namalované barvičkami.
Tak to zkus projekcí za okulárem, a pokud se ti to zdá ještě jasné, trochu to přicloň. Tam to není ovlivněné žádným filtrem

Já nevím, ale když se na Slunce podívám, tak opravdu vidím žlutou. Prohlížel jsem literaturu a i tam je psáno, že slunce má povrchovou teplotu 6000 K a tedy že září žlutě. Tak jak to je?
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Sluneční fólie

#21

Příspěvek od SKLP »

MilAN napsal:
Tak leda  namalované barvičkami.
Tak to zkus projekcí za okulárem, a pokud se ti to zdá ještě jasné, trochu to přicloň. Tam to není ovlivněné žádným filtrem
OK, máš pravdu...
pozoroval jsem Slunce hodne dlouho metodou projekce (než jsem si koupil BAADER)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Sluneční fólie

#22

Příspěvek od lubomir »

no ak kliknes na www.astrosolar.tromf.sk tam to maju lacnejsie.stoji tam 20*25 cm myslim 500sk.ale minula sa im a budu ju mat buduci mesiac.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Sluneční fólie

#23

Příspěvek od MP »

Pepek napsal:
slunce má povrchovou teplotu 6000 K a tedy že září žlutě. Tak jak to je?Tech 6000K sedi, ale ze je to zluta, to bych netvrdil. Ze by to byla "norma" bile, to take ne. Je to vice zlute, nez rtutova nebo xenonova vybojka nebo zatazena obloha, ale mene zlute, nez napr. zarovka. A kdyz se divame na cokoliv pri slunecnim osvetleni, tak je to pro nas proste bila. Digitalni fotaky mivaji moznost nastaveni bile casto od nejakych 3500K ( zarovka ) do nejakych 14000K ( xenonove vybojky, napr. blesk ).

Myslim, ze Baader folie barvy dost verne zachovava. A kdyz se divame na Slunce, je vsechno kolem take osvetlene Sluncem, takze nase oci jsou prizpusobene na "vyvazeni bile" pro slunecni svetlo a i ten obraz Slunce nam pak pripada bily. Kdyz bychom pres tu folii Slunce fotili s nastavenim fotaku pro zarivkove osvetleni, vyslo by zlute.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Sluneční fólie

#24

Příspěvek od lubomir »

no a este pomocou astrosolaru rozlisit na slnku take detaili ktore vam napr.milarova folia v zivote neukaze
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Sluneční fólie

#25

Příspěvek od Ila »

Jednoznačně bych zamítnul použití osvíceného a vyvolaného rentgenového filmu.
Fotografická emulze je tvořena nehomogenními částicemi stříbrných zrn, může se navíc vyskytnout drobný kaz a pak si nasmažíš do oka laserovou dávku slunečního světla.
Každopádně bych koupil celou A4, cena není zas tak vysoká a filtr přes celý průměr bude určitě lepší (včetně snadnosti výroby a bezpečnosti uchycení) než nějaké pytlíkování.
Toliko můj názor.
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Sluneční fólie

#26

Příspěvek od Ila »

..... mimochodem mám takový dojem, že je stejně v nabídce A4 nejmenší rozměr (alespoň tedy u Celestron.CZ).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Sluneční fólie

#27

Příspěvek od Pavuk_ »

Ila napsal: Jednoznačně bych zamítnul použití osvíceného a vyvolaného rentgenového filmu.
Fotografická emulze je tvořena nehomogenními částicemi stříbrných zrn, může se navíc vyskytnout drobný kaz a pak si nasmažíš do oka laserovou dávku slunečního světla.
Každopádně bych koupil celou A4, cena není zas tak vysoká a filtr přes celý průměr bude určitě lepší (včetně snadnosti výroby a bezpečnosti uchycení) než nějaké pytlíkování.
Toliko můj názor.
Podla mna experimentovanie v tejto oblasti, kde jedna chyba znamena strata zraku je cista hlupost - hlavne v dobe taky vydobytkov ako je "zazracna" Astrosolar folia, len bacha aby Ti nespadla z objektivu, lebo 8)

PS: U nas dostat aj 15x15cm
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#28

Příspěvek od Xeňák »

Není mi u astro solar folii jasná jedna věc. Pokud mám dalekohled tak je jeho užitečné zvětšení a rozmezí asi jedné šestiny průměru objektivu v milimetrech a maximální asi tak průměr objektivu v milimetrech. Předpokládám, že folie bude navržena pro toto rozmezí. Jaké je u folií ND=5 omezení pro minimálním zvětšení dalekohledu? Nebo je to jinask?
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Sluneční fólie

#29

Příspěvek od Regulus »

Omezení pro minimální zvětšení u fólie žádné není. Určitě bych se nehnal do malých zvětšeních např. 10x atd, nemá to smysl. Hodně velká zvětšení jsou zas limitována chvěním vzduchu. Např. kolem 50x by to ale mělo jít prakticky vždy a jde už vidět spousta detailů. Chce to vždy odzkoušet vícero zvětšení a vybrat to které nejvíce vyhovuje  8-)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Xeňák
Příspěvky: 16
Registrován: 17. 03. 2013, 19:47

Sluneční fólie

#30

Příspěvek od Xeňák »

Ten dotaz by bylo vhodnější probírat spíše v příslušném vláknu o příslušenství než v bazaru  :) Omezení pro minimální zvětšení u fólie žádné není. Určitě bych se nehnal do malých zvětšeních např. 10x atd, nemá to smysl. Hodně velká zvětšení jsou zas limitována chvěním vzduchu. Např. kolem 50x by to ale mělo jít prakticky vždy a jde už vidět spousta detailů. Chce to vždy odzkoušet vícero zvětšení a vybrat to které nejvíce vyhovuje  8-)
Jenom jsem neměl úplnou jistotu. Měl jsem obavy, že při menších zvětšeních vzroste jasnost a mohlo dojít k poškození zraku. Toto vlákno je : Astronomické fórum › Astrotechnika › Okuláry a další příslušenství › Sluneční fólie
:-?
Odpovědět