GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#1

Příspěvek od alda »

Rád bych se zeptal zkušených fotičů, jak se vyrovnávají s odstraňováním gradientu z fotek. Sám jsem ykoušel některé návody z netu, a envím, jestli je to pravé ořechové.

Sám zkouším dvě metody s různými úspěchy.

- postup se 4 referenčními body a úpravě přes Gaussian Blur
- použití GradientExterminatoru ve dvouo krocích

Na netu je více postupů a každý je ten "nejlepší".
Díky za každou radu.


Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#2

Příspěvek od pavelseb »

Já někdy používám postup od Honze Hovada: http://www.space-walk.info/?co=lp

A na jemnej zelenej nádech HVLG plugin do PS. http://blog.deepskycolors.com/archivo/2 ... green.html
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#3

Příspěvek od mich1 »

alda: no muzes si pozadat o trial licenci na pixinsight(www.pixinsight.com), ktera je platna na jeden mesic. Nic lepsiho nez tohle podle me neni, a to se netyka jen odstranovani gradientu, ale vseobecne upravy astro snimku. Sam uvidis jestli ti to bude vyhovovat a jestli se ti vyplati poridit si normalni licenci.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#4

Příspěvek od ogami »

ja vzdy snimek natahnu tak, aby na me gradient poradne vykouk, pote pouziju 2x po sobe s trosku jinym nastavenim terminatora a zbytek gradientu zlikviduji v zduplikovane vrstve prachsprostou desaturaci pozadi pres masku, vrstvu nasledne prolnu v modu Color funguje to nejlepe ze vsech tech postupu, co jsem nasel na netu (netvrdim, ze je nejlepsi, ale me dava nejlepsi vysledky) ... jen musi byt clovek pri tvoreni masky opatrny, aby neodbarvil i neco, co nechce.

postup co ma Honza Hovad na webu se mi nikdy neosvedcil. mozna ho neumim jen spravne pouzit, ale pride mi, ze spolu s gradientem to "likviduje" i samotne objekty, ktere jsem pracne x hodin fotil nekde na louce ;)
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#5

Příspěvek od alda »

alda: no muzes si pozadat o trial licenci na pixinsight(www.pixinsight.com), ktera je platna na jeden mesic. Nic lepsiho nez tohle podle me neni, a to se netyka jen odstranovani gradientu, ale vseobecne upravy astro snimku. Sam uvidis jestli ti to bude vyhovovat a jestli se ti vyplati poridit si normalni licenci.
No vyzkouším to určitě, jenom mám strach aby se mi to moc nelíbilo, 200euro je celkem dost :-)
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#6

Příspěvek od demonek »

Občas dobře zafunguje i odstranění gradientu v programu IRIS
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#7

Příspěvek od -karneades- »



No vyzkouším to určitě, jenom mám strach aby se mi to moc nelíbilo, 200euro je celkem dost :-)
to vubec strach nemej, ja si tenhle softik koupil minuly rok a do dnes jsem nepochopil k cemu vlastne je ;D, je to uzivatelsky jako z jine planety, pro me na hovno-at ma kaajaa co mazat :D
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#8

Příspěvek od Oko1 »

Pixinsight je pro me zatim nejlepsi astrosoftware, kterej mi prosel pocitacem. Odstraneni gradientu tam opravdu funguje, samozrejme krome miliardy dalsich funkci. Uzivatelsky je to jine nez treba photoshop, ale da se na to zvyknout uplne bez problemu. Takze ja investice do tohoto programku opravdu nelituju a doporucuju.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#9

Příspěvek od Edu »

Taková otázka bokem, jak ten program Pixinsight pozná co je gradient a co už je signál ?

Není to tak že prostě jenom rozmaže pozadí.

Já to dělám tak, jak HonzaH, akorát neinveruju snímek a obrátím matematické operace (výsledek je stejny).

Je potřeba s originálem hodně pohrát (blur aplikuju třeba i třikrát), aby to co je signál bylo dobře odečtený, což je ten největší problém ! Jak se to špatně udělá, tak to stojí za h.... a může se začít znova >:(

Nejhorší je to dělat u širokoůhlých fotek, tam je to pak boj .
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#10

Příspěvek od mich1 »

Edu: mas tam nekolik parametru na nastaveni prisnosti, sam si muzes oznacit ktery mista chces aby to bralo v potaz, jinak presnost je mnohem lepsi nez u nejakyho rozmazavani ve photoshopu, s tim se to vubec neda porovnat, tady kdyz to spravne nastavis tak to zadnej signal na vypocet gradientu nevezme, a ne ze ho tam mas tak nejak rozmazanej do pozadi.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#11

Příspěvek od Edu »

Nemám s tím zatím žádný zkušenosti, ale určitě vyzkouším.  :)., ale vím, že je to vždy hlavně o přípravě snímku pro odečtení.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#12

Příspěvek od Bill »

No já jsem vyzkoušel odstranění gradientu v Gimpu - vytvořil jsem novou vrstvu, do kapátka jsem si nabral humus, který jsem potřeboval dát pryč a udělal jsem lineární přechod od humusu do černé. Pak jsem tu vrstvu jenom odečetl od obrázku. Trvalo to pár vteřin a výsledek mě pozitivně překvapil.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 401
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#13

Příspěvek od Evzen »

Pixinsight (PI) byla moje nejlepší investice do astrovybavení (mimochodem jsem platil jen cca 170 EUR, ale možná už to opravili - pro neEURové země nepočítali DPH).
Pro odstranění gradientu jsou tam dvě metody:
1. zcela automatická ABE - nastavují se jen parametry
2. ručně se zadají body, které se mají zahrnout do výpočtu - DBE
V obou případech se vytvoří model pozadí, který si lze prohlédnout a zhodnotit, zda jeho aplikace nezpůsobí ztrátu užitečné informace. To v podstatě připadá v úvahu jen u rozlehlých objektů. Funguje to skvostně a zároveň to udělá základní barevné vyvážení. Po aplikaci je pozadí víceméně šedé.

Licence není časově omezena, jsou distribuce PI pro Windows, Linux i Mac a licence není omezena na jeden počítač ani na jednu platformu.

V případě zájmu můžu někam uložit snímek před aplikací ABE, model pozadí a výsledek.
Zdravím,
Evžen
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#14

Příspěvek od alda »

Pixinsight (PI) byla moje nejlepší investice do astrovybavení (mimochodem jsem platil jen cca 170 EUR, ale možná už to opravili - pro neEURové země nepočítali DPH).
Pro odstranění gradientu jsou tam dvě metody:
1. zcela automatická ABE - nastavují se jen parametry
2. ručně se zadají body, které se mají zahrnout do výpočtu - DBE
V obou případech se vytvoří model pozadí, který si lze prohlédnout a zhodnotit, zda jeho aplikace nezpůsobí ztrátu užitečné informace. To v podstatě připadá v úvahu jen u rozlehlých objektů. Funguje to skvostně a zároveň to udělá základní barevné vyvážení. Po aplikaci je pozadí víceméně šedé.

Licence není časově omezena, jsou  distribuce PI pro Windows, Linux i Mac a licence není omezena na jeden počítač ani na jednu platformu.

V případě zájmu můžu někam uložit snímek před aplikací ABE, model pozadí a výsledek.
Zdravím,
Evžen
No pokud by bylo možné sem hodit odkaz na snímky před a po, bylo y to super.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#15

Příspěvek od alda »

No já jsem vyzkoušel odstranění gradientu v Gimpu - vytvořil jsem novou vrstvu, do kapátka jsem si nabral humus, který jsem potřeboval dát pryč a udělal jsem lineární přechod od humusu do černé. Pak jsem tu vrstvu jenom odečetl od obrázku. Trvalo to pár vteřin a výsledek mě pozitivně překvapil.

Bill
Podle mne, tohle zafunguje jen ve velmi omezených případech, ale pokud ten gradient se na snímku mění (což obvykle ano) děláš to jen z jednoho bodu a zbavíš se jen toho, co jsi vzal do kapátka. To už je lepší udělat ten blur na kopii vrstvy a odečíst. Jenomž pak se často odečtou i věci co nechceš.
Odpovědět