Web kamera do teleskopu

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Web kamera do teleskopu

#46

Příspěvek od MMys »

Víš jak funguje Newton ? Na místo sekundárního zrcátka určitě ne. Ohnisko je od zrcátka vzdálené ještě půl průměru tubusu + zhruba délka okulárového výtahu. Pokud ho vynáš, musel bys strčit senzor o stejnou vzdálenost před jeho původní polohu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Anubis
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 02. 2010, 02:24

Web kamera do teleskopu

#47

Příspěvek od Anubis »

Takze bych jednoduse musel protahnout tubusa jeste nejak vymyslet jak zabudovat do stredu vytah jinak dik Mmys
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Web kamera do teleskopu

#48

Příspěvek od BiF »

Víš jak funguje Newton ? Na místo sekundárního zrcátka určitě ne. Ohnisko je od zrcátka vzdálené ještě půl průměru tubusu + zhruba délka okulárového výtahu. Pokud ho vynáš, musel bys strčit senzor o stejnou vzdálenost před jeho původní polohu.Já se zeptám jinak. Mělo by toto řešení (dalekohled bez sekundárního zrcátka, kamera uvnitř tubusu) nějaké výrazné klady, proč se tím vůbec zabývat?
(navýhod jsem našel dost- špatný přístup při zaostřování, přívodní kabely, kamera jako zdroj tepla uvnitř tubusu, ...)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Web kamera do teleskopu

#49

Příspěvek od ceres »


Já se zeptám jinak. Mělo by toto řešení (dalekohled bez sekundárního zrcátka, kamera uvnitř tubusu) nějaké výrazné klady, proč se tím vůbec zabývat?
(navýhod jsem našel dost- špatný přístup při zaostřování, přívodní kabely, kamera jako zdroj tepla uvnitř tubusu, ...)
Toto riesenie sa casto pouziva na profesionalnych dalekohladoch. Ma dokonca aj svoje vyhody - korekcny clen mozno umiestnit priamo do optickej osi, rovnako zaostrovanie a pod. Kable mozno integrovat do pavuka atd. Dalekohlad vsak bude o nieco dlhsi a v pripade uzavreteho tubusu bude priblem s odvetravanim. Kazdopadne je to ine riesenie (INE, nie horsie, nie lepsie) a treba sa s nim popasovat...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Anubis
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 02. 2010, 02:24

Web kamera do teleskopu

#50

Příspěvek od Anubis »

ceres:
presne jak rikas ;)
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Web kamera do teleskopu

#51

Příspěvek od BiF »



Toto riesenie sa casto pouziva na profesionalnych dalekohladoch. Ma dokonca aj svoje vyhody - korekcny clen mozno umiestnit priamo do optickej osi, rovnako zaostrovanie a pod. Kable mozno integrovat do pavuka atd. Dalekohlad vsak bude o nieco dlhsi a v pripade uzavreteho tubusu bude priblem s odvetravanim. Kazdopadne je to ine riesenie (INE, nie horsie, nie lepsie) a treba sa s nim popasovat...Již nějakou dobu se mi hlavou honí myšlenka postavit si "fotografického planetárního speciála- newtona"- 300-350mm s F7-8 a nad tímto řešením jsem se již něco "napřemýslel". Po technické stránce by to pro mě nebyl problém, ať jde o zaostřování uvnitř tubusu, kabely schované za vlákna pavouka, ... Ani délka při F7 by neměl být větší problém. Láká mě to hlavně ze dvou důvodů. Ušetří se jedna optická plocha (a vlastně i finance za toto sek. zrcátko) a při použití malé kamerky se i sníží centrální stínění. Jen se bojím toho případného tepla z kamery uvnitř tubusu. Možná se ale obávám zbytečně, nevím, jak takové kamerky topí...

Jen čekám, až se nějaké vhodné zrcadlo objeví v bazaru... ::)
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Anubis
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 02. 2010, 02:24

Web kamera do teleskopu

#52

Příspěvek od Anubis »

Fra:
mno podle me pokud to nebude uplnej plnotubus tak zahrivani vzduchu kolem ni by melo byt minimalni a napadlo me to ze stejneho duvodu jako tebe .) a nebyl zastkovej problem zboku hodit mrnavej ventilatorek na 5V v pripade ze by se ten vzduch hodne zahral a delalo to neplechu ikdyz pres zimu rozhodne ne
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Web kamera do teleskopu

#53

Příspěvek od Tramvajak »

Hm... webka misto sekundaru...to je fakt zajimavy napad. Diky za inspiraci, mam nad cim hloubat.
Podle mych zkusenosti tak SPC900NC netopi tak ze by nejak vyrazne ovlivnovala proudeni vzduchu okolo sebe. Mam pocit ze tomuto reseni temer nic nebrani. Minimalni "obal" na webku se da vtesnat i do valecku o stejnem prumeru jako ma sekundar N203/1000. Valecek jen pak umistit pobliz ohniskove roviny v ose primarniho zrcadla a vyresit to ostreni....a neslo byt ostrit pohybem primaru jako u MAKu?
Jevi se mi to jako zajimave, skoda jen ze malo univerzalni reseni. Krome webky bych tam uz nic jineho nedal. T.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1852
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Web kamera do teleskopu

#54

Příspěvek od aquarius »

Právě pro tuto aplikaci jsem si pořídil kameru VB_21s s průměrem 21 mm. Při uvažovaném 14" zrcadle a letmém uchycení bude centrální stínění 00nic. Kromě planet a Měsíce zvládne integrující kamera i DSO.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
benji
Příspěvky: 37
Registrován: 13. 08. 2010, 11:57

Web kamera do teleskopu

#55

Příspěvek od benji »

....NEJAKE NOVE FOTKY CEZ TU WINDOWS LIVE KAMERU NEBUDU????....
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 99
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Web kamera do teleskopu

#56

Příspěvek od IvanM »

Po dlhšej dobe som skúšal snímanie webovou kamerou v ohnisku Maka 102/1300, tentokrát som si vybral Mesiac. Bol síce nízko nad obzorom, ale na pokusy to stačilo. Výsledok po spracovaní je tu
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
Uživatelský avatar
Pepik
Příspěvky: 23
Registrován: 03. 06. 2005, 18:32

Web kamera do teleskopu

#57

Příspěvek od Pepik »

to jurajM , ivanM odpověď 55
Tiež som skúšal čo dokáže upravená webcamera so SkyWatcherom 102/1300. Zamierilisme ho s otcom na Saturn a nasnímali niekoľko sekundové videá. Po spracovaní v Registaxe 6 vyliezol takíto snímok

Kamera nanešťastie funguje len na rozlíšení 640x480, mala by na 1280x1024, nepomohlo ani preinštalovanie ovládačov
Chlapi, jak to s touto kamerou CANYON CNR-WCAM813 děláte, s jakým software? Já ji používám pro pointování s programen Guidemaster 2.0.25. Ze srandy jsem ji dal do primárního ohniska Newtona 203/900. Namířil jsem jej na Jupiter a zkoušel něco nasnímat v Guidemasteru i v wxAstroCapture, ale obraz byl pořád přeexponovaný a nešel nijak softwarově snížit jas, výsledkem byl bílý flek  :(. Clonil jsem objektiv až do pr. 70 mm, výsledkem bílý flek s měsíci  >:(. Z toho jsem usoudil, že tyto kamery bez možnosti manuálního nastavení času expozice se na to nehodí.
Vám se to jak vidím podařilo. To jste používali filtr nebo clonu a jaký software?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17679
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Web kamera do teleskopu

#58

Příspěvek od MMys »

No v primárním ohnisku to s Jupiterem opravdu nepůjde. Musíš použít projekci okulárem, aby byl obraz větší a klesl mu jas. Ale bez možnosti nastavení expozice to stejně nebude ono.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 99
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Web kamera do teleskopu

#59

Příspěvek od IvanM »

to Pepik
s tou kamerou to boli len pokusy. Pri snimani Mesiaca to este bolo relativne dobre, ked cela plocha bola skoro rovnako jasna. Ale nasnimat okrajove casti sa uz nedali, lebo pri tmavom pozadi v snimku zareagovala automatika webky a vysledkom bol prepal. Pri snimani Jupitera plati to iste. Pri Saturne to bolo trocha lepsie, tam nebol az taky velky kontrast. Snimal som do wxAstroCapture a uprava v Registaxe, dlzka videa do 10 sekund ( AZ montaz ).
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
Uživatelský avatar
Pepik
Příspěvky: 23
Registrován: 03. 06. 2005, 18:32

Web kamera do teleskopu

#60

Příspěvek od Pepik »

Díky oběma. Tak nějak jsem to předpokládal, že zakopaný pes bude ve vyhodnocování expozice automatiky, ale člověk nikdy neví.... :)
Mají zde často citované starší kamery Philips SPC900NC, PCVC 740 - 750K nějaké softwarové manuální řízení expozice?
Za podněty na současné cenově přístupné webkamery vhodné na planety předem srdečný dík.
Odpovědět