Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#481

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 675836/1#1][splithere][/link][splithere_end]
Pro uživatele EbraxytionSVK: nepleť si astrofórum s chatem.
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Výběr dalekohledu

#482

Příspěvek od EbraxytionSVK »

Jj dík rád by som chcel pozorovať Venušu ak som čital tak najviac použivaťe teleskop Dobson len si musím najsť ako sa cez to foti zatial len študovať a prepáčťe za pravopis v tej správe hore keď sa ponáhľam tak píšem z chybama.
Uživatelský avatar
ekvadorista
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 10. 2014, 09:06

Výběr dalekohledu

#483

Příspěvek od ekvadorista »

Zdravim,

cetl jsem nekolik temat v tomto foru, presto potrebuji poradit. Chci si poridit "nadobicko" pro pozorovani (zadne foceni). Rad bych si koupil aparaturu v tomto poradi (protoze s jidlem roste chut ).

1. Triedr (7x50) + stativ pro ziskani orientace na obloze
2. refraktor na paralakticke montazi pro pozorovani planet (cca 120mm)
3. reflektor 250-300 dobson pro DSO

Kupoval buch to v tomto poradi postupne cca 3 roky.

Jde mi o to, jestli takto zvolena sestava bude po svem zkompletovani smysluplne vyuzitelna, a vyvazena. Spis nez o konkretni modely pristroju a jejich parametry (na to je zde spousta temat) mi jde o komplexnost... Docetl jsem se zde, ze jeden pristroj ke sledovani nocni oblohy nestaci, proto se ptam vas zkusenych, zda kdybyste zacinali uvazovali podobne. Dekuji za Vase rady a postrehy.
Uživatelský avatar
ekvadorista
Příspěvky: 2
Registrován: 15. 10. 2014, 09:06

Výběr dalekohledu

#484

Příspěvek od ekvadorista »

ps: ziju na zapade Vysociny s pomerne dobrymi svetelnymi podminkami :)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 899
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Výběr dalekohledu

#485

Příspěvek od Stanislavxyz »

Nazdar,

Tak za prvé nechápu proč vše dvakrát ( http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1413471590 ) ;) a za druhé proč nové téma. (Vhodných je tu jistě dost).

Pokud přestanu vyrývat a pokusím se být trošku konstruktivnější, zeptám se kolik máš let, že chceš triedr s výstupní pupilou 7mm?

Pak se zeptám proč chceš refraktor na pozorování planet? Proč ho nevynechat a nekoupit zrovna Newtona na Dobson bedně?

No a pak (a tím se mělo asi začít) jsou tu obligátní otázky- co chceš pozorovat, kde budeš pozorovat, jak a kam budeš věci přemisťovat, jaké máš zkušenosti a kolik peněz. Otázku fotit, či nefotit už by jsme měly za sebou.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Výběr dalekohledu

#486

Příspěvek od Jan Češík »

Zdravím, naskytla se mi možnost koupě tohoto dalekohledu:

http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop ... ELEMENTRIX

Cena je dle mého názoru přijatelná, tj. 2500,-. Navíc to vypadá, že by prodejce šel i s cenou dolů. Myslíte si, že pro mě jako začínajícího pozorovatele by byla tato koupě výhodná? Moc rád bych si pořídil nějakého dobsona, jak už mi bylo několikrát navrhováno, ale chci chodit pozorovat oblohu za město a autem nedisponuji. Navíc opravdu nemám tolik peněz.
Zajímá mě především Váš názor na ten katadioptrický systém. Je to hodně zlé, když je v soustavě tento člen zakomponován? Taky by mě zajímalo, zda-li to na té EQ3 bude aspoň nějak držet.

Děkuji za reakce. :)
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Výběr dalekohledu

#487

Příspěvek od izirajder »

"chci chodit pozorovat oblohu za město a autem nedisponuji"
nebral by som to ako argument PRO lebo 50 cm tubus + montáž + závažia + statív nie je ľahšie ako 120 cm rúra + dobson montáž.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výběr dalekohledu

#488

Příspěvek od Bill »

Tahle konstrukce kdy je v okulárovém výtahu korektor má většinou výrazně horší vlastnosti než Newton normální délky - podívaj se na parametry. Optická délka 1400, mechanická délka 520. Optická délka je tak velká aby zrcadlo nemuselo být parabolické, ale stačilo kulové ...

Prostě zjednodušeně řečeno, je to ošizené, aby to mohlo být menší a levnější. Nepůjde dosáhnout moc velkého zvětšení - přitom pro začátek je velké zvětšení na Měsíc a planety docela žádené.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr dalekohledu

#489

Příspěvek od vla »

Možná by tenhle neuznávaný systém stál za hlubší rozvahu, to co píše kolega nemusí být vůbec pravdivé. Hlavní zrcadlo určitě nemá ohnisko 1400, aby stačilo kulové, naopak bude mít odhadem 700 mm a k němu je napevno vestavěný barlow/korektor. Takže pokud je zrcadlo kulové a protažení zajistí barlov bez korekce je to opravdu šmejd. Ale pokud je parabolické a pak je před okulárem vestavěn barlow, dostáváme sestavu, kterou mnozí z nás v různé podobě běžně používají, ať už na velké zvětšení pro pozorování planet s barlovem zasunutým před okulár do výtahu, tak případně s barlovem, který je součástí okuláru a zajišťuje nám lepší komfort pozorování díky vzdálenější výstupní pupile. Když si dáte do výtahu laser a otáčíte jím, zjištujete, že jeho odraz není zcela stabilní, případně se mění při jeho dotažení atd, ale nikdo si nestěžuje, že by se mu při vložení barlov členu a pak až okuláru nějak horšil obraz a přitom díky vůli v uložení obou dílů, lze přesnost kolimace jen domýšlet. Asi to pro začátečníka bude trošku náročnější čtení, ale tento dalekohled zde nikdy nikdo netestoval, jen se vždy rovnou uvádí je to šmejd, protože........ Pokud jste ho někdo testoval či porovnával s jinými konstrukceme napište poznatky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výběr dalekohledu

#490

Příspěvek od Bill »

No já taky píšu "má většinou". A nepoužil jsem barlow (což je tady rozšířený blud), ale korektor. Ale i tak ta konstrukce bývá horší. Nejsem si jistý, ale loni jsem se na 150/1400 na hodnocení díval. Ale určitě to jednoznačně neodsuzuju.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Výběr dalekohledu

#491

Příspěvek od 4Brunco »

Mal som tu cest pozerat do niecoho podobneho, konkretne :
http://www.astroshop.de/seben-teleskop- ... r_2_select
Ono tieto dalekohlady vyraba zrejme ten isty cinan iba maju rozny brand a napriek lakavej cene je to naozaj osidene. Je tam gulove zrkadlo a barlow clen no a kvalita obrazu dost mizerna (pri vacom zvaceni v podstate nezaostris). Pokial nechces dobsona koli vahe tak pouvazuj nad vacsim binokularom+stativ popripade nejaky SW Malokuk. To je potom oproti tomuto fakt radost pozerat.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Tomas Paril
Příspěvky: 57
Registrován: 24. 11. 2013, 21:02

Výběr dalekohledu

#492

Příspěvek od Tomas Paril »

to: Jan Cešík
cauda mel jsem primo tento kousek z toho sameho eshopu byl muj prvni tak to vezmu od začatku: montaz se klepe jak ratlík
okular jeden 25mm ddruhy 6.5mm no a ten jsem zaostril jen na mesic
na jupik uz nezaostril takze dokoupit dalsi okulary aspon 20-15-10mma tech 10mm to je asi tak nejmensi na ktery jeste slusne zaostris byl u toho i 2xbarlow ale ten je vice či méně na nic pač už jeden člen je narvanej ve vytahu a kdyz ho tam stene das tak je to spíš horsí no a na obranu zas za tech 2500kč a ze byl muj prvni : :'(ale co radeji číhej na bazaru na toho dobeše nebo nejakou 150/750 eq3 no a nesmi moc foukat vítr :D
SW dobson flex tube 305/1500 goto okulary  plossl 25-15-10-6.5-3.6   newton 150/1400
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Výběr dalekohledu

#493

Příspěvek od Jan Češík »

diky za rady panove, budu jeste vyckavat na lepsi kup.. :)
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
Uživatelský avatar
Tomas Paril
Příspěvky: 57
Registrován: 24. 11. 2013, 21:02

Výběr dalekohledu

#494

Příspěvek od Tomas Paril »

určite pred koupí platí 2X měř a jednou řeš a zdeto plati dvojnasob ;)
SW dobson flex tube 305/1500 goto okulary  plossl 25-15-10-6.5-3.6   newton 150/1400
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Výběr dalekohledu

#495

Příspěvek od Bob »

4Brunco,kolega si právě takový vehikl koupil v bazaru.Až bude slušné počasí tak si ho půjčím a zkusím pokoukat.Zatím je z něj nadšený ale už byl nadšený i z Lidlovského kukeru 70/350 snad s Go To.Já jsem po pokoukání přes něj usoudil že je to poněkud drahý krasohled,4.500,-Kč,ale neměl jsem to srdce mu to říct.Bob
Orion Optics UK 500/2000
Odpovědět