ATM - Focuser

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

ATM - Focuser

#1

Příspěvek od volk »

Po skusenostiach s tym, ako nie vsetko co som kupil fungovalo tak ako malo, rozhodol som sa focuser riadeny cez USB (ovladany z pocitaca podobne ako kamera, montaz a DSLR) urobit si sam. Prvy kus je pre ZS 70ED, v plane je pre SCT.

Material:
krokovy motor Bipolar 27mm Stepper (Ł11.26)
radic PhidgetStepper Bipolar 1-motor (Ł77.75)

Zvysok som si urobil sam a riadenie naprogramoval v C++.

Vyroba vysla az na treti pokus, ale som spokojny, funguje presne podla mojich predstav.

Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
Damillo
Příspěvky: 183
Registrován: 16. 03. 2008, 18:55

ATM - Focuser

#2

Příspěvek od Damillo »

Hezký, moc hezký Mě by hlavně zajímalo to ostření pro SCT. Chtěl by postupně upravit 6"SCT tak, aby bylo možné ostřit i pozorovat na notebooku kvůli synovi, který jeví o atro zájem, ale ve svém věku potřebuje stoličku, aby se dostal k okuláru  ;D
C6 SCT, CG5-GOTO Adv, okuláry OMNI 32mm, 20mm, 15mm, 9mm a jeden setový E-Lux 25mm... a Lidlskop
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

ATM - Focuser

#3

Příspěvek od -karneades- »

ahoj, shodou okolností tento řadič vlastním taky, chvíli jsem s tím blbnul, ale pro absenci vhodného SW jsem toto blbnutí vzdal, nemohl by jsi někde upnout ten tvůj ovládací SW ?
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

ATM - Focuser

#4

Příspěvek od Hajs »

Už docela dlouho mi v šuplíku taky leží rozdělaný focuser. Nejdřív jsem taky zkoušel použít podobné řadiče, ale jako nevýhodu vidím nutnost vlastního SW který prakticky není kompatibilní s ascom. Takže jsem se rozhodl použít protokol LX200 a jeho příkazy pro ostření. Celé je to složeno z převodníku USB/serial (FT232R) a ATmela který interpretuje příkazy ze seriové linky..
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

ATM - Focuser

#5

Příspěvek od volk »

damillo: na SCT este neviem ako to urobit. obavam sa, ze tam budem musiet rozobrat celu zadnu cast teleskopu, aby som sa dostal k hriadeli ostrenia. potrebujem totiz demontovat ten gumeny nasadec, co je na tom hriadeli a zatial som to moc nestudoval.

druhy problem je krutiaci moment. neviem, ci bude dostatocny, takze to asi budem musiet sprevodovat alebo kupit motor aj s prevodovkou. ale v principe to asi bude riesitelne.

aj tento sa mi zadaril az na treti krat. najprv som to zbabral v sustruhu, kde som sa sekol o milimeter, ked to bolo druhy krat hotove, tak som zistil ze motor to neutiahne a potom som to urobil treti krat tak, ze som motorom pohanal na crayforde tu hriadel, co je sprevodovana 1:10.

karneades:
tu mas driver aj program na ovladanie:
http://eternity.sk/a112/

sipky vlavo/vpravo spustaju motor jednym alebo druhym smerom, sipky hore/dole menia krok motora.

Hajs: ano, nie je to kompatibilne, ale naco vlastne. ved si zostris sam, na to hadam uz nie je nutny SW, ktory to urobi za teba.
Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2747
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

ATM - Focuser

#6

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Damillo" :

Obávám se, že u SCT 6" to bude velmi problematické, pokud by se to použilo přímo na hřídelku zaostřovacího "čudlu"..a to kvůli vůlím, kdy při reverzu se mírně překlápí primár. Řešil bych to dokoupením pořádného Crayfordu a na něj pak aplikoval, to co tady vyrobil "volk".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ATM - Focuser

#7

Příspěvek od MilAN »

U větších průměrů SCT bývá navíc ještě potřebná aretace ( uzamčení ) zrcadla.
Největší výhodou motofokusu je právě možnost softvérového ostření . Pomocí tlačítek je to skoro zbytečný přepych. Alespoň tedy pro mimoplanetární focení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

ATM - Focuser

#8

Příspěvek od volk »

SIRIUS_758: s tym Crayfordom je maly problem, ktory ma ale dost serie. ja som si na ten SCT (8" celestron) dal crayforda, ale ak tam dam aj reduktor, tak mi fotoaparat nedokaze zaostrit. potreboval by som takeho nejakeho kratsieho crayforda, o nejakych 5-10mm. obavam sa, ze ale take nic nezozeniem. asi skonci v sustruhu...

milan: mam tomu rozumiet tak, ze SW mi zaostri vyrazne lepsie ako by som zaostril sam? lebo ked to budem robit sam, spustim na dslr livepreview, zoom dam na 100% (alebo 200, ked budem citit taku potrebu) a zaostrim. a ked uz nebudem vediet co od dobroty, dam tam este bahtinovu masku. ale aj bez nej neverim, ze nejaky SW zaostri lepsie (nehovorim, ze horsie).
Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ATM - Focuser

#9

Příspěvek od MilAN »

SIRIUS_758: s tym Crayfordom je maly problem, ktory ma ale dost serie. ja som si na ten SCT (8" celestron)  dal crayforda, ale ak tam dam aj reduktor, tak mi fotoaparat nedokaze zaostrit. potreboval by som takeho nejakeho kratsieho crayforda, o nejakych 5-10mm. obavam sa, ze ale take nic nezozeniem. asi skonci v sustruhu...

Tak si nejdříve přiostříš tím hlavním ostřením a dostaneš ohńisko, kam chceš.  Musíš s tím zvládnout jak  2" redukci , tak + 2" zrcátko +  binokulární hlavu , a to ještě s velkou rezervou. S tím  Crayfordem to opravdu nemůže být žádný problém - ohnisko jde vytáhnout o nějakých 250 mm . Problém je  samozřejmě s kvalitou, výrobce nikde neuvádí, kam je soustava počítána. Ale s 2" zrcátkem je potřeba počítat vždy.
....
to soft.ostření počítá  s  výsledným  průměrem hvězdy  , který umí vyhodnostit včetně pohybu fokuséru. Většina CCD kamer , i když ostříš ručně, ti  hodnoty zobrazuje a pomáhá zaostřit. Uznávám, že Bahtinova maska je dar " z nebes" pro ostření - ale v tom případě nevím, proč si komplikovat život elektrickým ostřením.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

ATM - Focuser

#10

Příspěvek od volk »

milan: neviem ci si rozumieme. korektor mam na tubuse, po nom nasleduje crayford. ktory je prilis dlhy - aj ked dam hlavne ostrenie do krajnej polohy, nedokazem s dslr zaostrit. ked pouzijem radial guider, ktory je o par cm kratsi ako crayford, uz to funguje. mozem vyrobit medzikruzok, aby som mohol ten korektor dat za crayford, ale neviem, ci to bude fungovat.
...
preco si komplikovat zivot elektrickym ostrenim? lebo riadenie montaze, obraz z dslr a z kamery prenasam cez USB a meade server do pocitaca. kde si na velkej obrazovke pustim live preview, zoomnem na 100 alebo 200%, zaostrim a mozem fotit a riadit montaz bez toho, aby som pohol zadkom od pocitaca. neznasam tu kamasutru pri stative.
Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ATM - Focuser

#11

Příspěvek od MilAN »

Tomu se potom moc nedivím, že to nejde zaostřit. Co tě vede k tomu, dávat reduktor tak daleko? Pro takovou vzdálenost od ohniska přeci není zdaleka určený a tím  musí notně  kazit obraz. Tohle je přeci dost kritické u většiny reduktorů. Jaké Ti potom vychází skutečné ohnisko ?
Pokud to celé řídíš od počítače, potom  bych  určitě preferoval softvérové ostření  .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

ATM - Focuser

#12

Příspěvek od volk »

daleko? ten korektor (aby som bol uplne presny - f/6,3 Reducer und Corrector) ma zavit pre SC, takze nikam inam ako priamo na tubus teleskopu ho neviem dat. cize zostava vyzera takto - teleskop, reduktor,crayford,dslr. ale vtedy mi ohnisko nedociahne na dslr. ale ked miesto dslr dam hranol a okular, tak zaostrim.

priznam sa, ze som z tej optiky tak trochu blby - celkom nerozumiem, preco nejaka opticka sustava ostri na okular niekde uplne inde ako na snimac fotoaparatu alebo kamery. co mam pointovaci dalekohlad, tak som musel demontovat hranol a vyrobit medzikus medzi tubus a kameru, aby som dokazal zaostrit na kameru bez pouzitia barlowa.


Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

ATM - Focuser

#13

Příspěvek od Vabra »

Obavam se ze 6,3 corrector/reducer je navrzeny na to, aby korigoval vady SCT dalekohledu. Obcas jsem videl i celkem slusne vysledky z refraktoru korigovaneho Newtonskym komakorektorem ale, ze by se dal pouzit pro maly ED refraktor i SCT reduktor rovnac je pro mne novinkou. Mas nejake testovaci snimky zorneho pole treba na DSLR?

U specializovanych reduktoru/rovnacu pro refraktory byva soustava velmi citliva na vzdalenost od reduktoru/rovnace k vlastnimu snimacimu chipu (u nekterych rovnacu vice u jinych mene ale obvykle byvaji spocteny pro vzdalenost 55-57mm). Proto ten MilAnuv podiv  :-?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24383
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ATM - Focuser

#14

Příspěvek od MilAN »

vabra :
volk ale píše o reduktoru na SCT

volk: chápu, jak to máš, ale pokud nedodržíš vzdálenost  korektor/čip,  může nastat problém, že nezaostříš. To, že  nedodržení vzdálenosti pokazí obraz, jsem už psal.  Příspěvek č. 11 ale naprosto nechápu. Ohnisko je  skutečné, takže je jedno, jestli do něho umístíš okulár, film nebo čip. Bude na stejném místě. Z tvého popisu a otázky  však nejsem v obraze, co jak děláš a na co se vlastně ptáš.
U reduktorů  pro SCT je vzdálenost jiná , než píše Vabra, podívej se zde :
http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2007040101
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

ATM - Focuser

#15

Příspěvek od Vabra »

OK, jam mam "vizualni" pamet a tak jsem si proud diskuse neustale spojoval s tim prvnim Volkovym obrazkem a uteklo mi ze diskuse se presunula k SCT reseni... sorry...

Pavel Vabrousek
Odpovědět