Pohon montaze

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Pohon montaze

#46

Příspěvek od Hynek2 »

Ahoj. V kotalogu GM  z roku 02001 , strana 416.Karta krokového řízení motorů, včetně motoru na 12V, údajně velni přesného motoru, podle fotografie s převodovkou. Stavebnice je za, koukal-li jsem dobře za 1060Kč.Lze provádět mikrokroky, doporučuji vyhledat a přečíst.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pohon montaze

#47

Příspěvek od T.o.m »

to: Hynek2

Nějak mi nedochází, co může být katalog GM ???

to: MMys

Janě, to bych měl zmáknout. Ohledně té převodovky zatím neodepsali. Nějakou disketovku zkusím sehnat, uvidíme, jestli na ní budou údaje o krocích/1sec. Takže jestli to dobře chápu, tak budičem zajistím potřebný počet kroků a tím i otáček

Dík
Tom :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pohon montaze

#48

Příspěvek od zdenek »

Katalog GM = Katalog el. soucastek firmy GM Electronic (http://www.gme.cz).
Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pohon montaze

#49

Příspěvek od T.o.m »

Dík ;)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Re: Pohon montaze

#50

Příspěvek od T.o.m »

Akorát mám takový dojem, že se už ke katalogu z roku 2001 asi nedostanu - nemůžu ho tam najít, a ani jeho objednávku...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Pohon montaze

#51

Příspěvek od MMys »

T.o.m napsal: to: Hynek2

Nějakou disketovku zkusím sehnat, uvidíme, jestli na ní budou údaje o krocích/1sec. Takže jestli to dobře chápu, tak budičem zajistím potřebný počet kroků a tím i otáček

Dík
Tom :hi:
Na krokovém motoru nebude údaj o krocích/1sec. To zavisí na rychlosti krokování. Při troše štěstí tam bude buď údaj o počtu kroků na jednu otočku hřídele, nebo o úhlu pootočení (ve stupních) na jeden krok (viděl jsem na krokáčích obojí).

Budeš postupovat následujícím způsobem. Řekneš si, že krokový motor budeš provozovat třeba na 70 krocích/sec. (to je taková rozumná hodnota pro takřka každý KM, i docela mizerný) Z požadovaných otáček šnekového hřídele (píšeš 1 ot./10min) vypočteš nutný převodový poměr. Podle toho zvolíš nejbližší vhodnou převodovku (ta samozřejmě bude mít převodový poměr jiný, než jaký bys potřeboval) Z tohoto skutečného převodového poměru zpětně vypočítáš potřebnou rychlost krokování, která však nyní již bude zcela určitě najké ošklivé číslo, třeba 58.26 kroků/sec. No a pak už jen zbývá na té elektronice pro krokování nastavit tuto frekvenci krokování. Jak, to záleží na typu té elektroniky.

Jo, našel jsem ve skříni GM katalog. Ta karta na řízení motorů, to je jak s kanónem na vrabce. Tou by jsi si to značně zkomplikoval. Takhle komplikované řízení na dalekohled vůbec nepotřebuješ. Prostě nejjednodušší je použít něco v tom stylu, co jsem tady již zveřejnoval. Jednočipový procesor + pár tranzistorů. Nebo něco podobného bez procesoru, s RC oscilátorem, který se dá doladit potenciometrem na správnou frekvenci, byť to nebude tak stabilní.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Hynek2
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 11. 2002, 15:06

Pohon montaze

#52

Příspěvek od Hynek2 »

Karta mi přišla také dost složitá. Mě tam ale zaujal ten motorek, který je v příslušenství, Co jsem na netu prohlížel stránky prodejců krokových motorků, tak je to vždy děsná garda. Co se týká demontovaných krokových motorků z různých vyřazených zařízení, ty by byly pravděpodobně za hubičku ale nějak jsem ještě nikde na žádné nenarazil. Ten motorek z disketovky, jaké to má napájecí napětí? Liší se nějak podstatně v provedení různými výrobci,nebo je to vždy podobná sorta? Jak je zakončena hřídelka? Nějak jsem ještě neměl tu čest žádnou mechaniku kuchat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Pohon montaze

#53

Příspěvek od MMys »

KM z disketovky (z té staré velké 5.25", z malé 3.5" nejdou použít) - obvykle je na 12V. Měl jsem jich už několik, a všechny mají následující vlastnosti (zdá se) výstupní hřídel průměr 5mm, dlouhá tak okolo 10mm, obvykle je na ní nraženo (našroubováno) válcové tělísko s planžetkou pro posun hlavy mechaniky. To je nutno sundat. Obvykle je 4-fázový, s jedním společným vodičem, tj pět drátů. Řekl bych taky, že všechny mají shodný počet kroků, nepamatuji si ale už, kolik. Mám sice ještě dva či tři ve skříni (a nedám ani neprodám :)), tak až se vrátím z práce a budu mít chvíli čas, tak to můžu zkusit spočítat. Ev. sem dám nějaké foto. Obvykle je to kvádřík o rozměrech tak 40x40x30mm (pravada, měl jsem i jeden válcový, ale to je dost vyjímka), se čtyřmi otvory v rozích na upevnění.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pohon montaze

#54

Příspěvek od zdenek »

Nejake zakladni udaje o KM z 5.25" mechaniky jsou na adrese http://www.gjr.cz/~info/tridy/absolven/ ... elkrok.htm.
Z.R.
Uživatelský avatar
koca
Příspěvky: 137
Registrován: 17. 06. 2003, 19:08

Pohon montaze

#55

Příspěvek od koca »

Zrovna mám jeden KM z floppy na stole. Hodlám ho použít na pohon paralaktického stolku.
Je to tak, jak píše MMys. Doplním jenom, že je to motorek firmy TEAC, nějakým vyhledávačem (např. Google) lze najít určité informace na Inetu.
např. http://www.piclist.com/techref/io/stepper/floppy.htm

Před chvíli jsem ho zkoušel (pouštěl jsem do něj pouze 6V), a napočítal jsem 50kroků na 90st. Dál se mi to nechtělo počítat, předpokládám, že jsem se nesplet. Odpovídá to 200kroků/1ot. tj.1.8st/krok. Uff :D
Tak mě napadlo ??? Zkoušeli jste někdo, nebo viděli na Inetu něco na téma jako závislost přesnosti kroku na velikosti napájecího napětí ?

Pro MMyse: Máš nějaký osvědčený šetrný způsob, jak dostat to válcové tělísko z hřídele dolů?
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pohon montaze

#56

Příspěvek od T.o.m »

Super, tak teď už naprosto chápu. Jde jen o pár výpočtů. Detailě jsem shlídl nákres B406 a www.regulace.cz a zase tak moc velký mi to nepřipadá - když k tomu přidám opláštění a nějakou tu elektroniku, tak nevim nevim. Ale říkám si, že by se to asi přece nemuselo o tělo montáže zasekávat. Nějak si neumim představit, o co by se to mohlo zaseknout?
Píšou, že to lze pohánět i KM SMR 300-100 RI, ale ten maji v nabídce jako synchronní... :P
Ale nabízejí ji samotné převodovky (ale vstup do převodové části je pouze čelním ozubeným kolečkem - pastorkem). Tak buď to vemu jako komplet s KM, nebo splašim KM z disketovky.
Dám vědět, co mi napíšou.
Díky moc
Tom :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pohon montaze

#57

Příspěvek od T.o.m »

To MMys:

aha, už tuším, kde by se to mohlo zaseknout >:(
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pohon montaze

#58

Příspěvek od T.o.m »

ale eventuelně by se to dalo upevnit trochu více doleva nahoru (blíž výstupu pol. hledáčku) a zkusit tam dát potom ještě jeden převod (sehnat 1:1). :greedy:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Re: Pohon montaze

#59

Příspěvek od T.o.m »

Takže mi odepsali asi tohle:

synchronní motorek SM 300-100 se od krokového motorku SMR 300-100 RI liší pouze počtem vývodů cívek. Synchronní motor má 4 vývody, krokový 6 vývodů. Řízení krokových motorků nevyrábíme, ke krokovémo motorku můžeme dodat rozdělovač impulzů RI 250-24-4/8, případně RI 250-12-4/8. Případně se s řízením krokových motorků  doporučujeme obrátit na firmu DICONT a.s., Praha,
1. pluku 12a, Praha - Karlín., tel. 224816850.

Kdyby ten jejich KM SMR 300-100 RI měli na 12V, pak by to byla paráda. Říkáte, že to chce krokový, takže budu po nich chtít KM na 12V. Napsali mi totiž, že maji jak synchronní, tak i KM na 12V. Řízení bych už nějak stloukl, hlavně mít pohonnou jednotku.

Kdybyste v tom někdo našel nějakou kulišárnu nebo tak něco, tak se nebojte to sem hodit.
Dík
Tom :hi:
Uživatelský avatar
pberki
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 08. 2002, 06:32

Pohon montaze

#60

Příspěvek od pberki »

Mozno stoji za pozornost: http://www.rotta.cz/index1.htm
- budice KM.
Odpovědět