souhvězdí

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
ahasver
Příspěvky: 30
Registrován: 25. 10. 2006, 04:37

souhvězdí

#1

Příspěvek od ahasver »

zdravím všechny a prosím, zdali mi někdo poradí, jak si vyfotit digi zrcadlovkou souhvězdí, či nějaký výřez oblohy. Chci si jich pár udělat s popiskami - pro orientaci, seznámení se, pro porovnání s mapou, .... Zatím se mi nedaří. Děkuji.
Triedr 7×50, Newton 150/750, ...&&
Uživatelský avatar
JakubS8
Příspěvky: 249
Registrován: 02. 07. 2007, 17:56

souhvězdí

#2

Příspěvek od JakubS8 »

Asi nejlepší bude, když si pořádně pročteš celý tento server  :).
Jinak ve stručnosti: Samozřejmě potřebuješ stativ s montáží otáčející se za oblohou, protože časy kterými budeš exponovat budou delší a pokud se ti zrcadlovka nebude pohybovat "s hvězdami" budou hvězdy rozmazané čárky.... a nebo nastav ISO na fotoaparátu na maximum, zkus jednoduchý stativ na denní focení a zkoušej prodlužovat expozice.. ...5,10,15, 20, 25 vt. ... uvidíš co ti z toho bude vylézat . :o
ahasver
Příspěvky: 30
Registrován: 25. 10. 2006, 04:37

souhvězdí

#3

Příspěvek od ahasver »

děkuji!!! zkouším. Nic moc, čekal jsem tedy lepší výsledky. Zkoušel jsem i sečíst více kratších expozic. Díky JakubeS8.
Triedr 7×50, Newton 150/750, ...&&
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

souhvězdí

#4

Příspěvek od KDan »

Napiš, jaký fotoaparát konkrétně používáš a jakým ohniskem chceš souhvězdí fotit. Pokud bys fotil širokoúhle, ohniskem někde kolem 20mm (pro rozlehlejší konstelace), stačil by při expozicích do cca 30s obyčejný stativ. Při citlivostech 800ASA nebo 1600ASA a cloně 4 až 5,6 už by na snímcích rozhodně něco koukatelného mělo být. Expozice je dobré spouštět buď samospouští, nebo dálkovou spouští (případně použij i funkci předsklopení zrcátka, pokud ji foťák má), abys fotoaparátem nepohnul - jinak by celá fotografická sestava mohla ještě dost dlouho dokmitávat.

Za těchto podmínek by obrazy hvězd měly být ještě přijatelné (kdybys nebyl spokojen s jejich mírně protáhlým zobrazením, můžeš zkrátit expozici na 20s nebo 10s a třeba i zkusmo nastavit menší clonové číslo 4).

Kdybys měl nějaký kvalitnější světelný objektiv, můžeš experimentovat s clonovým číslem třeba i 2,8. Každopádně bych se ale při focení na obyčejném stativu držel pro začátek těch ohnisek kolem 20mm.

Pak, bráno z druhé strany, můžeš klidně pohyb hvězd "přiznat" a pokusit se o kompromis - něco mezi fotkou z katagorie "star trails" a fotkou, na níž jsou obrazy hvězd téměř bodové. Takové snímky vypadají taky pěkně a když nebudeš exponovat příliš dlouho, zůstanou souhvězdí ještě jasně a přehledně identifikovatelná a přiznaný denní pohyb oblohy jim dodá dynamický a zajímavý nádech reality. Pak můžeš exponovat klidně deset minut, nebo i daleko víc a citlivost pak stačí jen 800ASA nebo 400ASA.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

souhvězdí

#5

Příspěvek od Konihlav »

s mym obycejnym kompaktem Panasonic FZ-18 fotim souhvezdi zatim jen ze "stativu" (k cemuz mi slouzi dobson, nebot stativ nemam, s tim, ze mam fotak pripevneny k dalekohledu afokalnim drzakem na okularu, ale otocenym na oblohu). Nastaveni, abych mel hvezdy jeste bodove: f 28mm, 10 sec, ISO 400, F 2.8.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17687
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

souhvězdí

#6

Příspěvek od MMys »

Skutečně i ze stativu to jde. Zkoušel jsem to mockrát, když jsem na nějakém pěkném místě a nemám nic jiného než foťák a stativ. S krátkými expozicemi do 30 sec. až minuty, dostaneš ve výsledku něco takového:

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Rabac.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/MHV2007.htm

při dlouhých expozicích, nebo seskládání krátkých bez složení na hvězdy pak třeba toto:

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/Vesmir_13_3_2007.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4644
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

souhvězdí

#7

Příspěvek od Sasa3 »

Taky jsem si s tím kdysi hrál: http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/2005/2005_10_30/.
Je potřeba se akorát naučit skládat hodně snímků přes sebe. S klasickým 50mm objektivem a s 4-sekundovými expozicemi jsem se dostal až na magnitudu 12.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
paulie
Příspěvky: 249
Registrován: 28. 05. 2005, 03:52

souhvězdí

#8

Příspěvek od paulie »

Taky to občas zkouším, mám obyčejný kompakt Sony F717 a fotím ze stativu. Jeho výhoda je, že má na nejkratším ohnisku světelnost 2.0. Nevýhoda je, že nejkratší ohnisko je (po přepočtu na kinofilm) 38 mm, což dává poměrně malý úhel záběru (no, na jedno souhvězdí to stačí), a dále že už na ISO 400 to hrozně šumí. Ale po složení tak deseti expozic už je to koukatelné.

Pár ukázek:
Lev a Saturn (f = 38 mm, clona 2.0, ISO 400, expozice 9×20 s)
Labuť (f = 38 mm, clona 2.0, ISO 800, expozice 41×30 s)
Orel (f = 38 mm, clona 2.0, ISO 400, expozice ?×15 s)

Přemýšlel jsem o tom, že bych si udělal jakýsi fotografický atlas souhvězdí, jak jsou vidět na obloze pouhým okem, ale zdá se mi, že ačkoli je velice snadné dostat se s hvězdami na mhv 6 i více, s plošnými objekty je to složitější. Vzniká tak na snímku zdánlivý nepoměr mezi hvězdnými a difuzními objekty, pěkně je to vidět třeba na tom snímku Orla.

Rovněž s barvami hvězd je kříž, zdá se mi, že na těch snímcích vynikají spíš chromatické vady optiky než skutečné barvy hvězd. Kromě toho dobré vyvážení bílé bez možnosti nastavení teploty a bez možnosti snímání do RAW je prakticky nemožné.
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

souhvězdí

#9

Příspěvek od KEnik »

Konihlav napsal: s mym obycejnym kompaktem Panasonic FZ-18 fotim souhvezdi zatim jen ze "stativu" (k cemuz mi slouzi dobson, nebot stativ nemam, s tim, ze mam fotak pripevneny k dalekohledu afokalnim drzakem na okularu, ale otocenym na oblohu). Nastaveni, abych mel hvezdy jeste bodove: f 28mm, 10 sec, ISO 400, F 2.8.Jak zaostrujes?
Mám FZ50 a nejak nevim jak zaostrit v hledacku ani na LCD hvezdy nevidim > vysledek >jsou rozmazane hvezdy.
Stativ je dostatecne tuhy a pouzivam dalkovou spoust.
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

souhvězdí

#10

Příspěvek od MaG »

Zkus zaostřit na vzdálenou lampu. Nebo na Měsíc..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

souhvězdí

#11

Příspěvek od Konihlav »

KEnik: no ja toho zatim moc nenafotil, mam zatim jen 3 souhvezdi (nebyl cas nebo pocasi), takze moc zkusenosti nemam. Ani nevim, zda focus jsem mel "automat" nebo manual na nekonecno. Kdyz necham zapnutou AF assist lamp - ten oranzovy paprsek, tak to pak taky zaostri dobre (myslim).

ad Hvezdarna Zebrak - je to ta co je videt z dalnice? jezdim kolem casto a rikam si, kdo tam asi jezdi pozorovat :-)
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

souhvězdí

#12

Příspěvek od KEnik »

MaG napsal: Zkus zaostřit na vzdálenou lampu. Nebo na Měsíc..Díky - Mám od sebe 11 km vysílač ale nevyšlo to :(
Ještě si skusím pohrát s nastavením - s tímto fotakem se ucim:)
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

souhvězdí

#13

Příspěvek od KEnik »

Konihlav napsal: KEnik: no ja toho zatim moc nenafotil, mam zatim jen 3 souhvezdi (nebyl cas nebo pocasi), takze moc zkusenosti nemam. Ani nevim, zda focus jsem mel "automat" nebo manual na nekonecno. Kdyz necham zapnutou AF assist lamp - ten oranzovy paprsek, tak to pak taky zaostri dobre (myslim).

ad Hvezdarna Zebrak - je to ta co je videt z dalnice? jezdim kolem casto a rikam si, kdo tam asi jezdi pozorovat :-)
No prisvetleni jsem mu vypnul aby ho to nematlo.Jinak vnem porad neco vrci i kdyz je vypnuty stabilizator.Ale mam ho tyden tak se snim ucim.

No to je presne ona Pred 200 lety tam byval vetrnej mlyn ale to vy mladi nemuzete pamatovat :)
Na hvezdarne pracuje zdruzeni pri Hvezdarne Zebrak.
Pozorovat chodi hlavne prespolni.Mame asi 10ti clenej krouzek. A nekolik stalych navstevniku.
Momentalne zkousime fotit v ohnisku.Upravujeme/Opravujeme dalekohled apd. :)
Pokud mas zajem spolupracovat napis.Blizsi info o hvezdarne http://www.saomedia.cz/hz01.php
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

souhvězdí

#14

Příspěvek od Konihlav »

KEnik: diky za odkaz, jiz jej studuji. Jakypak mladi, jsme preci asi tak stejne stari ne?

Jinak na foceni souhvezdi musis mit vypnuty stabilizator! jinak to dela nepekne chaoticke carky.
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

souhvězdí

#15

Příspěvek od KEnik »

JJ delal jsem si srandu > napadla me na mysl scena ze Slunce seno jahody > prdlajs strasi bydlim tu uz 300 let ale jeste jsem tu zadne strasidlo nevidel:)
Jeste chvili pockam a pujdu zkouset. Zkusim napred pomale casy. co to provede.
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Odpovědět