Otáčivé mapy

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Otáčivé mapy

#1

Příspěvek od George_CZ »

Asi všichni máte nějakou otáčivou mapku, ať už kupovanou, nebo vlastní výroby - i na webu lze najít pár vystřihovánek. Možná máte i nějaké unikátní historické nebo jen precizní či zajímavé kousky - nechcete se pochlubit, třeba jen fotkou ?
Já našel kartonovou mapu A. Ruckla z r.1972, která je docela zajímavá nejen provedením, ale i "přidanými funkcemi" - visacím úhloměrem, pravděpodobností srážek, astronomickým a občanským soumrakem, východy a západy Slunce, tabulkou měs. fází aj. vychytávkami. Je tak zajímavá, že jsem si ji rozlepil a pro případ ztráty oskenoval do zálohy. Asi si ji upravím a vyrobím nově v laminované verzi.
Větší obrázek viz link : http://www.astro.cz/galerie/d/16287-1/omapa.jpg
Foceno SE K750i, zmenšeno.

Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Otáčivé mapy

#2

Příspěvek od George_CZ »

K otáčivým mapám ještě jeden zajímavý poznatek: spojnice schémat souhvězdí jsou u různých map různá O nic nejde, jen jsem žil v domnění, že ta schémata jsou nějak mezinárodně jednotně dohodnuta ???
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Otáčivé mapy

#3

Příspěvek od Vejr »

Otacive mapy jsou fajn. Svou prvni jsem si kdysi skladal jeste z "Abicka". To byly casy. V posledni dobe me zaujala ta co se v soucasnosti prodava (http://www.planetarium.cz/obchod/detail.php?id=3001800). Prijde mi docela dobra. Tedy az na jednu "malickost" - ktereho chytraka napadlo hodinovou stupnici tisknout cervene? Vzdyt pri pozorovani v cervenem svetle zcela zmizi a je nepouzitelna :-D
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Otáčivé mapy

#4

Příspěvek od Vejr »

George_CZ - jinak ta tva historicka je vazne moc zajimava. Je skoda, ze dnes se tak propracovane nedelaji. Jen me zaujal ten tvar zobrazujici viditelnou plochu. Jak to funguje?
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Otáčivé mapy

#5

Příspěvek od M. Krupa »

Vejr napsal: - ktereho chytraka napadlo hodinovou stupnici tisknout cervene? Vzdyt pri pozorovani v cervenem svetle zcela zmizi a je nepouzitelna :-D

100% souhlas. >:(

Při prvním použití venku jsem myslel, že mi kus té mapy někde vypad.

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem vybarvil čísla černou fixou....
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Otáčivé mapy

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

M. Krupa napsal:


100% souhlas. >:(

Při prvním použití venku jsem myslel, že mi kus té mapy někde vypad.

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem vybarvil čísla černou fixou....

Napriklad Pocket Sky Atlas
ma tiez niektore objekty cervenou (galaxie). Avsak su lemovane ciernym okrajom takze su citatelne aj v noci.
=> staci aby mali cervene pismenka cierny okraj/lem.
Ukazka tu: http://media.skytonight.com/documents/PSA_Chart_55.pdf
http://media.skytonight.com/documents/PSA_Chart_C.pdf



Co sa tyka ciar, tak je v tom chaos a niektore mapy ich "pre istotu" nemaju vobec (Sky Atlas) a nebol som jediny, kto si do tohto velkeho atlasu zakresloval ciary ceruzkou sam. Nastastie PSA (ako pokracovatel SA) ich ma uz od vyroby, takze som nemusel nic zakreslovat.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Otáčivé mapy

#7

Příspěvek od A.K. »

Mně se nejvíce osvědčila mapa, kterou jsem si pořídil během akce ještě na základní škole někdy v roce 1996. Je poměrně odolná (tvrdý papír, plastový kotouček), ne jako ty dnešní papírové mapky ...


formát A4, vydáno v roce 1991 - autor mimojiné RNDr. Oldřich Hlad
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Otáčivé mapy

#8

Příspěvek od ivanmsk »

Ja si len povzdychnem: mal som kedysi velmi peknu otacavu mapku, myslim, ze to bola tiez "Rucklovka" malicka, priemer asi 10cm, hruby karton, jednoducho skvela a vosla sa do vrecka. Skoda, ze som ju pri nejakom stahovani niekde stratil...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Otáčivé mapy

#9

Příspěvek od George_CZ »

Vejr napsal: George_CZ - jinak ta tva historicka je vazne moc zajimava. Je skoda, ze dnes se tak propracovane nedelaji. Jen me zaujal ten tvar zobrazujici viditelnou plochu. Jak to funguje?Jsou k tomu i pauzáky s alt/az a ra/dec sítí souřadnic, asi pro lepší orientaci - ty ale přenesu na fólii, až budu dělat lamino verzi, pauzák je nepoužitelný. Ta "severní" oválná mapka je standardní, centrovaná kolem Polárky, ta "jižní" vypadá podrobněji, je to jakoby rozvinuté okolo galaktického rovníku, centrované okolo J g. pólu. Pro pohled na jih okolo ekliptiky je to přirozenější, podobné, tak jak to člověk vidí. Obě mapky jsou synchronizované, takže nastavením jedné strany je nastavena i druhá mapka. Mám i několikastránkový návod, ale ještě jsem ho neprostudoval. No, Mr. Ruckl si s tím fakt vyhrál, zatím jsem lepší "omho" neviděl. ;)
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Otáčivé mapy

#10

Příspěvek od George_CZ »

A.K. napsal: Mně se nejvíce osvědčila mapa, kterou jsem si pořídil během akce ještě na základní škole někdy v roce 1996. ..No ta vypadá taky velmi použitelně Vidím uprostřed originálního cvoka, takže asi ji nemáš naskenovanou ?
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Otáčivé mapy

#11

Příspěvek od A.K. »

George_CZ napsal:
No ta vypadá taky velmi použitelně Vidím uprostřed originálního cvoka, takže asi ji nemáš naskenovanou ?Je naskenovaná, ikdyž se ji do skeneru moc nechtělo Mám 2ks týhle mapy. Jedna bohužel nevydržela nápor vlhkosti, což odnesly rohy. U druhé (viz můj obrázek) jsem už celý obvod i s rohy oblepil izolepou.

Větší verze skenu 1280x1845
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Otáčivé mapy

#12

Příspěvek od George_CZ »

AK: já myslel jestli nemáš naskenovanou zvlášť fólii a podklad, aby se dala mapa případně znovu vyrobit, proto jsem zmiňoval toho cvoka V laminované verzi by určitě vydržela více laminovačku mám, kdyby bylo třeba ;)
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Otáčivé mapy

#13

Příspěvek od A.K. »

George_CZ napsal: AK: já myslel jestli nemáš naskenovanou zvlášť fólii a podklad, aby se dala mapa případně znovu vyrobit, proto jsem zmiňoval toho cvoka V laminované verzi by určitě vydržela více :)Dobrý nápad. Rozebrat ji můžu, event. použiju svoji druhou, zničenou ...

I když do terénu už otáčivé mapky neberu, to bylo jen na počátku v dobách prvních nocí pod oblohou. Teď s sebou nosím vytisklé mapy (Taki's Star Atlas).

------------

Když už jsem zmínil mapy Toshimi Takiho, tak uvedu také jeho návod na výrobu otočné mapky.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
putzig
Příspěvky: 87
Registrován: 15. 07. 2006, 07:49

Otáčivé mapy

#14

Příspěvek od putzig »

George_CZ napsal: Asi všichni máte nějakou otáčivou mapku, ať už kupovanou, nebo vlastní výroby - i na webu lze najít pár vystřihovánek. Možná máte i nějaké unikátní historické nebo jen precizní či zajímavé kousky - nechcete se pochlubit, třeba jen fotkou ?
Já našel kartonovou mapu A. Ruckla z r.1972, která je docela zajímavá nejen provedením, ale i "přidanými funkcemi" - visacím úhloměrem, pravděpodobností srážek, astronomickým a občanským soumrakem, východy a západy Slunce, tabulkou měs. fází aj. vychytávkami. Je tak zajímavá, že jsem si ji rozlepil a pro případ ztráty oskenoval do zálohy. Asi si ji upravím a vyrobím nově v laminované verzi.
Větší obrázek viz link : http://www.astro.cz/galerie/d/16287-1/omapa.jpg
Foceno SE K750i, zmenšeno.


Tiež mám túto mapu, podarilo sa mi ju zohnať v miestnej hvezdárni, keď so zháňal knižku - Stavba amatérskych ďalekohľadov a fotokomôr od Zajonca. Pán Poliak bol tak milý a pribalil mi k nej aj túto unikátnu mapku.
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Otáčivé mapy

#15

Příspěvek od ivanmsk »

A.K. napsal:


Tak som zistil, ze mam doma okrem inych aj takuto istu mapku. Ma len jednu chybicku, ked sa pod plexisklo dostane nejaky prach, zrnko piesku a pod, tak sa pri pouzivani poskodi povrch mapky. Ale Musim suhlasit, ze je pekna...
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Odpovědět