Zvyseni vykonu dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Zvyseni vykonu dalekohledu

#16

Příspěvek od FunTomas »

K tym doma robenym okularom by soms dodal len tolko, ze vsetky spomenute konstrukcie sa sice daju spravit z jednoduchych sosoviek, alebo s jednym malum achromatom, ale vykony takychto okularov v spojenie so svetelnymi newtonmi nie je nijako ohromujuci.

Dom sa vsak daju spravit aj okulare inych typov, len treba zohnat prislusnu optiku a nemusi to byt pritom optika vyrabana na objednavku. Na stranke http://www.astronomyboy.com/eyepieces/index.html ukazuje manik ako vyrobil erfle okulare (zial zohnat takuto sustavu je velmi obtiazne), no postupoval podla clanku zo Sky&Tel. kde je rovnakym sposobom vyrobeny tzv. Plossl. Tento okular sa sklada z dvoch rovnakych achromatickych sosoviek obratenych spojkami k sebe a vzdialenych len par (2-4) mm. Tento okular sa da s uspechom pouzit aj pre svetelne pristroje a dosiahnut pritom solidnych zvacseni. Pokial sa pracuje presne, tak centrovanie optiky nie je problem, pretoze osadenie v objimke sosovky nepusti. Ja som si podobnym sposobom spravil ortoskopicky okular. Zohnal som od priatela sadu sosoviek z ktorych sa dala skombinovat tato sustava a doteraz vsetci co sa pozerali tymto okularom skoro padli na zadok. Obrovske a ciste zorne pole. Ja som vo svojej historii videl podobny obraz len triedrom.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět