Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1021

Příspěvek od Ferfex »

Zdravím,

u svého nového přístroje Newton 200/900 se už několikátou noc snažím dosáhnout pěkné kresby po celém poli, respektive kresby v rozích. Ale v levém horním rohu mám hvězdy stále ujeté. Při otáčení kamery se ošklivý roh posouvá spolu s kamerou. Kamera ASI294MM spolu s korektorem je spojena s výtahem na pevno přes závit, čili pokaždé stejně. Předpokládám, že je něco nakřivo, ale poradíte co? Pomůže tilter ?

Plné rozlišení
Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1022

Příspěvek od astar »

Ahoj.
Jak máš upevněn ten korektor ve výtahu (z obrázku dalekohledu to moc není zřejmé)? Pokud jen zasouváním tak je problém v tom. Podle deformací se mi to jeví jako náklon korektoru a pravděpodobně mírné vychýlení - odklon osy primáru. Co to bylo za hvězdu a čas focení ( orientace )?

Udělej rozostření blíže k soustavě, aby hvězda měla tak cca 10 pixelů ( cca 0.2mm). Máš ASI 294MM tak to dělej na bin 1x1, pak rozostření na 20pix, to bude podstatně lépe rozlišitelné. Uprostřed pole bude asi šišatý nerovnoměrně nasvícený kroužek. Nakláněním primáru to sorvnej, aby prstýnek byl rovnoměrně nasvícen a kruhový. Dobré je nastavit kamerku tak, aby byly dobře definovány směry s dalekohledem. Pak vyhodnotit rohy. Pokud nebodnou hvězdy kruhové a na opačných stranách rozdílné, tak je korektor mírně nakloněn. Velice pravděpodobně v horní části spojení odkloněn.( Pro 2" průměr úhel 0.1°je přibližně odklon 0.1mm.) Když se kroužky budou jevit kruhové, pak zaostři a zkontrolovat rohy.
Případně sem dej odkaz na ty fity pro vyhodnocení .

Ještě jedna otázka. To co je u výtahu je rotátor ?
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1023

Příspěvek od Ferfex »

Díky za reakci,

korektor je upevněn šroubováním do výtahu. Ano je to rotátor, potom je tubusek 16.5mm, kolo a kamera. Backfocus byl 56.9mm, trochu moc, ale nemám jiné řešení. Zítra si jdu nechat upravit zwo tilter a potom to bude vypadat takto s backfocusem 55.9mm:

Obrázek

Ta hvězda byla Vega dnes 15.5. v 00:24.
.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1024

Příspěvek od astar »

Ten delší BF není až tak na závadu. Já mám nyní 56mm (úmyslně) a filtry 2mm tedy skutečný opticky jen 55.4mm. Je to o něco lepší, než když by si měl kratší BF. Kdysi jsem míval i 56.7mm tedy 56.1 a došlo k mírnému zlepšení, ale to byl HR Explorer korektor.
Pokud by si zjistil, že je tam to naklonění, tak by se dala do toho rotátoru vlepit malá vložka, desetiny mm, aby se to trochu vyklonilo.

Toto rozložení, rotátor pak nakláněč, není dobré. Podobně jsem to měl i já a rotace se dělala i s tím nakláněčen, tedy otočení o 180° se projeví zhoršením. To by si se musel vzdát komposice a seřídit to jen na jednu polohu. Já jsem se jí tehdy vzdal.
Teď jsem to předělal a mám to takto: kolo, nakláněč, rotátor a kamerku . Nyní už není problém bez nějaké výrazné změny rotovat.

K tomu snímku. Tak mi to podle souřadnic vychází, že ten špatný roh byl právě ve směru k zemi . Z toho usuzuji , že je to právě v tom vyklonění vlastní vahou. Odhad asi v tom rotátoru ?
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1025

Příspěvek od Ferfex »

Když nad tím teď tak přemýšlím asi máš pravdu. Je blbost štelovat náklon po každé změně kompozice, to fakt ne. Teoreticky by teda teda tilter měl být ještě před korektorem zde:

Obrázek

To by se náklon nastavil jen jednou a pokud by to bylo nastaveno precizně, tak na dalším pořadí komponentů už nezáleží. Říkám to dobře?

Kompozice se rozhodne vzdát nechci. Jinak co se týče tuhosti výtahu Baader Steeltrack Diamond tak je opravdu tuhý a pochybuji že se prohýbá pod váhou kamery. Ani ten rotátor není marný, je robustní a otáčení velice tuhé a zároveň hladké. I po lehkém utažení šroubků drží jak fík. Ale ty desetinky milimetru co se může prohnout výtah nebo rotátor samozřejmě nemám šanci pozorovat.. Ještě dodám, že ujetý roh je pořád stejný, ať je poloha dalekohledu (výtahu) jakákoliv.

Edit: pořád nad tím přemýšlím a ten tilter před korektor dát nepůjde, respektive šla by vyrobit redukce, ale potom by celá váha držela jen na třech mini štelovacích šroubkách tilteru a to není pěkné řešení. A co ten tilter dát přímo na kameru? Tam je vlastně přímo určen a novější kamery ho tam mají zabudovaný.. jinak už nevím jak vyřešit ujetou stranu..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1026

Příspěvek od hades »

A ten výtah nemá v sobě už rotátor zabudovaný? Díval jsem se na obrázky, a jsou tam značky po obvodu, což může napovídat, že se s ním dá otáčet. Nebo ne?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1027

Příspěvek od Ferfex »

hades píše: 16. 05. 2022, 08:53 A ten výtah nemá v sobě už rotátor zabudovaný? Díval jsem se na obrázky, a jsou tam značky po obvodu, což může napovídat, že se s ním dá otáčet. Nebo ne?
Ano má ho už zabudovaný, ale to se nedá :D na každé straně základny 2 miniaturní červíky, takže 8x a tohle dělat v terénu fakt ne. Nehledě na to, že na straně kde mám motorfocus se k nim nedostanu, takže i motor dolů..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1028

Příspěvek od hades »

Jo, teď se na to dívám. Na druhou stranu ale přece můžeš dopředu naplánovat kompozici a připravit si to doma. Problém samozřejmě nastává, když chceš fotit více objektů a musel bys to dělat v terénu.
Píšu to proto, že je lepší mít méně bazmeků v optické cestě.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1029

Příspěvek od Ferfex »

To chápu, kdyby to můj problém vyřešilo asi bych se s tím smířil.

Ještě se zeptám na jednu věc. Výtah je nastavitelný, teoreticky kdybych srovnal výtah tak, aby byl korektor kolmo na primár tak nepotřebuji tilter? Pokud bude kolmo budu moct rotatorem točit libovolně a korektor bude pořád kolmý, nebo se pletu ? Nějak si tohle nedokážu představit v hlavě..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1030

Příspěvek od hades »

Myslím, že se nepleteš.
Mimochodem když jsem koupil můj současný dalekohled s tímto samým výtahem, tak byl mimo optickou osu (ten výtah) a musel jsem ho srovnat. Zabralo to trochu času, ale díky kolimátoru, který jsem si následně postavil, to nebyla taková hrůza.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1031

Příspěvek od Ferfex »

A poradíš mi jakým nejlepším způsobem ho srovnat? Poslední testovací noc jsem to zkoušel na hvězdě. Dal jsem ji doprostřed pole, otočil rotatorem o 180° a výtah sešteloval do bodu mezi středem a polohy kde byla po otočení. Zkrátka stejně jako se serizuje polární hledáček. Nevím tedy jestli je to dobrým postup. Kolimace byla potom úplně mimo. Po znovu zlolimování mi přišel výsledek stejný..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1032

Příspěvek od hades »

Dokázal bych ti přesně popsat jak to udělat na refraktru s tím kolimátorem co mám. Ale jak se bude chovat reflektor, na to nemám zkušenosti. Snad poradí někdo jiný.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1033

Příspěvek od astar »

Teď jsem si všiml, že je to rotátor Rrtesky ( asi M48) :roll: , ten mám taky a drží dobře. Myslel jsem, že je to ten složený ze dvou dílu, rozebiratelný.
Ano to by bylo nejlepší, aby se naklánělo celým korektorem, vlastně v tom držení co přijde do výtahu. Pokud je po rotaci špatný kraj na stejných souřadnicích RA DE, tak to vypadá na naklonění korektoru ten zůstává na místě. V tom případě se dá dát mezi šroubení s výtahem slabou podložku na té straně kde bude potřeba ( dlouhou tak 10mm a sílu desetiny ). Tím se docílí vyklonění korektoru vůči výtahu. Přístupnost je velice dobrá, tak není problém upravovat v terénu. Musíš mít předem připravené a odstupňované ty podložky. Jde to použít jen do určité míry co dovolí vůle v závitu. Jasně, je to jen náhrada. Není to vůbec strojařské řešení, ale velice jednoduché. Vyzkoušej a uvidíš.

Poznámku: Náklon do 0.1°je pro tu kamerku přijatelný.
Jak je vidět ani propojení šroubením nemusí zajišťovat dobrou souosost :cry:. Všechny díly by měly být vyráběny na jedno upnutí.

Než jsem to napsal, tak přibyly příspěvky. Ano pokud je možné naklánět celý výtah tak to upravovat sním. Vycházel jsem z toho , že je napevno.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1034

Příspěvek od Ferfex »

Zkoušel jsem kolimaci přes korektor a laser je cca 0.5 - 1cm mimo střed primáru než bez korektoru. Co to znamená? Seřídit výtah do středu nebo nějakým způsobem vyrovnat korektor (viz Astarovo řešení s vypodložením)?
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1035

Příspěvek od astar »

Ahoj . Není souosé propojení korektor výtah- spojovací kroužek . Potvrzuje to moje předpoklady o naklonění korektoru. Můžeš to zkusit i doladit sekundárem přes ten korektor, když je to tak hodně. Pak až na jemné doladění to podložení. Já jsem u sebe dolaďoval něco přes 0.1 mm, to je na paprsku na zrcadle cca 1mm což se už dost špatně odhaduje.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět