Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1126

Příspěvek od vla »

Tenhle problém řeším podložením výtahu, byť se to zde nedoporučuje. Seřídím laserem a vidím hvězdy jako ty. Pak vezmu kolimačné okulár a v něm nevidím celý primár, takže to dle něj seřídím, aby bylo vše vidět jak má. Potom vrátím laser do výtahu a jeho vypodložením doladím červený bod laseru na střed primáru. Pak už stačí kolimace laserem. Možná se kvůli tomuto postupu někdo zběsí, ale mě to dlouhodobě funguje u více postavených kusů.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1127

Příspěvek od rys »

Takže to dělá nekolmý výtah?
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1128

Příspěvek od rys »

tak jsem to ladil 3 hod.Začal jsem jak psal Gabriel, a bylo to rozhozené. Abych dostal do osy zorničku, střed primáru a pak celý primár, tak jsem musel vyosit sekundár o 5mm, k jedné straně, a už jsem měl krátkou matici co drží pavouka. Tu jsem upravil. Pak jsem tam dal kolimátor, a paprsek ukazoval tak 50mm od osy. Když jsem sekundárem pohnul aby kolimátor ukazoval na střed primáru, a pak se znovu podíval do výtahu, tak to bylo zase hodně rozhozené.
Takto jsem to dělal pořád dokola, ale bez úspěchu. Je tam něco blbě. Výtahem jsem hýbal, ale to nemělo žádný vliv. Dávám foto, jak to bylo, když jsem to měl souosé přes kouknutí do výtahu.Už nevím co s tím.
Přílohy
20230811_171602.jpg
20230811_171602.jpg (1.21 MiB) Zobrazeno 1358 x
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1129

Příspěvek od Alamrob »

Podle příznaků, které jsou zde popisované, jde o to, že okulárový výtah je nakloněný a jeho osa neprotíná osu tubusu. Na obrázku je schema problému. Myslím, že k tomu může dojít tím, že tubus nemá přesně kruhový průřez, ale je to nějaký "bramboroid" a výtah, když se na takový bramboroid (ať už vznikne z výroby nebo neopatrným zacházením) namontuje, tak jeho osa míří mimo osu tubusu. (Druhým problémem je uchycení sekundáru. Ideální by bylo, kdyby bod, kolem kterého se otáčí sekundár, byl ve středu toho sekundáru. Když je bod, kolem kterého se sekundár otáčí, několik centimetrů směrem dopředu (střed pavouka je středem otáčení sekundáru), tak vždycky při kolimaci se sekundární zrcátko kromě natočení, které je žádané, i výrazně posune - v závislosti na rameni mezi bodem otáčení a středem sekundáru. Tedy čím je delší ten váleček, na kterém je nalepený sekundár, tím více se sekundární zrcadlo při kolimaci kromě natočení i posunuje.)
Takže dávám za pravdu vla(ovi), že je nutné výtah podložit tak, aby osa výtahu co možná nejpřesněji protínala osu tubusu. (To je také důvod, proč mám rád výtahy SkyWatcher s dvoupalcovým uchycením - mají seřizovací šrouby a dají se seřídit tak, že i při nějaké tvarové nepřesnosti tubusu osa výtahu protíná osu tubusu).

EDIT: Píšu o středu sekundáru, ale pokud je sekundár ofsetovaný, tak nejde o jeho střed, ale bod posunutý od středu sekundáru o ten ofset. Nic to ale nemění na popisu toho, kde si myslím, že je problém.
Prezentace1.jpg
Prezentace1.jpg (34.52 KiB) Zobrazeno 1311 x
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1130

Příspěvek od g »

nejspíš ano, ale přesto může jít stále o nevhodně umístěný kříž (ovšem výrazně - viz závěrečný odkaz). Rovnoměrné vzdálenosti noh pavouka směrem k horní části tubusu nemusí znamenat umístění v ose s primárem. I zde jde jednoduše zjistit - vyndám sekundár i s držákem, dalekohled umístím co nejdále (min. ca 3m) a sleduji, zda díra pro šroub je v ose s centrálním kroužkem na primáru. Pro přesné usazení jsou vhodné udělátka se šroubem mající v sobě úzkou, přesnou štěrbinu, popř. udělátko s laserem nebo si nechat seřídit např. v ATC.
Ještě bych dodal, že jsem měl mnoho nových newtonů a žádný tento problém neměl. Vždy mi vznikl pokud jsem se pustil do přestavby min. výtahu nebo si nechal dalekohled postavit či koupil starší. Pokud je u nového - požádal bych prodejce o pomoc.
V minulosti jsem řešil zde:
viewtopic.php?p=393379#p393379
Nutno také přečíst odpověď člena Milan:
viewtopic.php?p=393391#p393391
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1131

Příspěvek od g »

ještě jsem pročítal historii problému a našel:
viewtopic.php?p=506207#p506207
Původní příruba byla těsná správně. Dnešní dobsony mají myslím vodící kolík zamontovaný přímo na tubusu - pokud ne, lze udělat - lepší než vést za přírubu (i z důvodu teplotního vlnění). Myslíš-li si, že tubus SW je měkký, pak jsi nikdy nezoufal nad provedením OrionOptics.
Důležité je napětí noh pavouka - nesmí být volné, ale ani příliš utažené. Boční plocha nohy musí být rovnoběžná s optickou osou
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1132

Příspěvek od rys »

Alamrob: přesně takové problémi se sekundárem,co popisuješ, že se při kolimaci naklání, pootáčí a posouvá, a tím se to pořád rozhazuje mám.Kolmost výtahu jsem měřil zhruba, a zdá se být dobrá.
g: tu přírubu jsem dělal novou hlavně, že když jsem utahoval packy pavouka, tak už ta origo. příruba lehce měnila tvar, po lehkém zatlačení prsty, se tvar měnil výrazněji.
Ještě včera večer se mi to podařilo seřídit. Asi v 23hod. jsem se dostal na test na rozostřenou hvězdu.
Teď je hvězda v celem ZP stejnoměrná. Ale musím mít pavouka vyoseného k jedné straně 4mm. Jinak nastanou problémi co popisuje Alamrob.
Teď to jdu celé rozdělat, a hledat příčinu proč to je tokto. Začnu u výtahem.
Díky.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1133

Příspěvek od rys »

Měřil jsem kolmost výtahu pomocí kolimátoru promítnutýn na pravítko v ose tubusu, a je to přesné, naměřil jsem tak max 0,3mm. I kolmost s osou celého tubusu je ok.
Možná to opravdu dělá sekundár. Posilám foto, jak je nalepený.
Přílohy
20230812_100357.jpg
20230812_100357.jpg (1.51 MiB) Zobrazeno 1231 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1134

Příspěvek od hades »

A kolimátor máš zkolimovaný?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1135

Příspěvek od rys »

Jo, to je první co dělám.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1136

Příspěvek od rys »

Možná jsem našel problém. Sekundár je nalepený asi dobře, ale úhel pod kterým je nalepen není 45°, ale 43,5°. Špatný úhel je na válečku po sekundárem. Toto by asi vysvětlovalo neustálé vyosování, zornička- střed primáru a pak viditelný celý primár v OV.Takto se stím pořád přetahuji.Buď mám jedno nebo druhé.
Jestli by to mohlo být tímt?
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1137

Příspěvek od Osel »

Zdravím chlapi.
Chtěl bych poprosit zkušenější zda by koukli na výsledky kolimace atd.
Měnil jsem starý OV za Baader.
Kolimováno laserem.
Zkušební foto: SW 254/1200 + MPCC 0,95 + L-enhance + Canon 6D mod.
To že rohy nebudou v této kombinaci nikdy ideální beru jako daň za velký čip.
Přijde mi to vše takové jako rozpyté , možná to dělala vysoká oblačnost i pohledem na oblohu to nebylo ideální na focení, ale chci to vše vyzkoušet než se udělá konečně jasno.
V soboru je : 1x light 5 minut, zaostření, PHD průběh, počasí. (42MB)

https://www.uschovna.cz/zasilka/MD9VTCY8MFAYXYP2-3C2/

Děkuji za postřehy a náměty .
Lada
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1138

Příspěvek od MilAN »

Kolimace i pointace je O.K. Na snímku bych neviděl nic nenormálního. Trénuj dál a pak zpracování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 523
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1139

Příspěvek od rys »

Tak jsem to jaktakž seřídil. Prvně se mi moc sekundár odřezávat nechtělo, ale pak jsem si všiml, že byl i pootočený tak 1mm. Sebral jsem všechnu odvahu a odřízl, na válečku udělal úhel 45°, a přilepil.
Teď mám střed pavouka, i váleček sekundáru přesně v ose. Z OV vidím pěkně celý primár, i sek.zrcátko bez předchozího černého (zastíneného) kraje. Přes kradší stranu sekundáru je terčík na primáru přesně v ose, ale přes delší stranu (elipsu), v ose není. Je to mimo přesně o ten terčík na primáru. Terčík vidím na pravé straně, a z levé strany vidím zorničku, průměry se jakoby dotýkají, a presně mezi nimi vidím střed sekundáru.Nevím jestli to tak má být ? Toto seouosit se mi už nepodařilo.

Než jsem upravil držák sekundáru, tak jsem zkoušel posouvat, primár i sekundár v tubusu, dopředu i dozadu, z výtahu odendal všechny šrouby, a také jsem s ním posouval na všechny strany. Ale ani jedna varianta neměla naprosto žádný vliv, na to abych z OV viděl celý primár, a měl v ose terčík.
Odpovědět