Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#961

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:Proč ne ? stačí si otočit kolimátoren, najít si střed kružnice .... Klasická metoda odstraňování chyb měření :)
Jako otočit kolimátor ve výtahu o 360 stupňů a sledovat laserový bod jak se pohybuje kolem středové kružnice primáru? A pak nějak usoudit, kde je střed? Kromě toho nevím jestli s ním lze takto otáčet, je tam vůle a paprsek bude dopadat dost šejdrem. Měl jsem za to, že by v každém případě měl být pevně utažený.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#962

Příspěvek od MilAN »

Určitě je ale dokonalejší způsob ten, že okulár je nedotažený ( jen je vymezena šroubkem nebo šroubky jeho vůle) a ty ho dotlačíš rukou tak, aby seděl celým svým průměrem v OV. A zrovna tak to lze udělat při ne zcela dokonale zcentrovaném kolimátoru. A hlevně , i při seřízeném kolimátoru je tohle vždy metoda, jak provést kontrolu kolimace - jestli se při upenění kolimátor nenaklonil (/což podle mých zkušeností se stane je skoro vždy :) ).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#963

Příspěvek od Bill »

pedrosanchez píše: Měl jsem za to, že by v každém případě měl být pevně utažený.
No ale to by jsi musel mít výtah se 2-3 šroubky a opatrně je utahovat postupně. Jinak kolimátor po utažení skoro vždy nakloníš...
Není nic jednoduššího se podívat, kde je stopa před a po utažení.
S jedním šroubkem to asi nejde. Nebo pokud máš jenom jeden výtah, tak kolimátor můžeš olepit třeba tenkou izolepou, aby neměl ve výtahu vůli.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#964

Příspěvek od MilAN »

To s tou izolepou bych moc nepovažoval za šťastné řešení. Kolimátor se tváří, že hezky sedí v OV, ale utáhneš šroubek a izolepa se namáčne. A je po souososti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#965

Příspěvek od pedrosanchez »

Já tam mám jeden šroubek a samozřejmě pociťuji ten náklon po utažení, ale teď mi došlo, že bych mohl zkusit ještě kolimovat s dvoupalcovou redukcí, do ní uchytím kolimátor a mohu otáčet jen s ní - tam už jsou i dva šrouby.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#966

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Demontoval jsem pavouka, rozebral, složil a vrátil zpět do tubusu. Vše jsem seřídil, utáhl a dle laserového kolimátoru zkolimoval.

Ovšem když se skrz okulárový výtah podívám, zdá se mi, že sekundár není pohledově ve středu, jako by byl blíže směrem k primárnímu zrcadlu. Může být sekundár posunutý, i když se sestava na kolimátoru zdá zkolimovaná?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#967

Příspěvek od MilAN »

Optika může být dobře skolimovaná i při posunutém sekundáru. Tak posuň sekundár do správné polohy oproti OV a zovu to seřiď přes laser.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#968

Příspěvek od DaveOne »

Dnes jsem v rámci testování zkoušel kolimační utilitku v APT (Samozřejmě bych to mohl dělat na hvězdu i vizuálně, ale to mi moc nepomůže jelikož to potřebuji seřídit včetně komakorektoru tj. jako kompletní optickou dráhu tak proto jen takto přes kameru a software). Namířil jsem tedy dalekohled na IZAR a dal 0,5sec expozice..kolimace se mi dle toho zdá celkem v pořádku..nebo myslíte, že má smysl to ještě nějak tunit ? Je fakt, že stín od sekundáru není úplně ve středu, ale co si pamatuji, tak to tak mám od začátku a nějaké problémy mi to nepřináší.
Přílohy
Kolimace APT collimation Aid_03052020.jpg
Kolimace APT collimation Aid_03052020.jpg (243.11 KiB) Zobrazeno 2497 x
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#969

Příspěvek od MilAN »

Moc nechápu tvůj príspěvek. Zkoušel jsi utilitku, která jasně ukazuje, že to není dobré, a ty jsi spokojený.
Asi se moc opakuji, ale tohle nikdy nefunguje a nebude fungovat. A čím větší kružnice, tím méně přesně. Takhle jde maximálně přibližně seřítit katadioptr, Newton s offsetem ale ne.
Jen nevím, proč by to nešlo seřídit opticky i s komakorektorem . V čem by mohl být problém ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#970

Příspěvek od MMys »

Pozor na jednu věc. Nevím jak ten SW určuje že je zkolimováno, ale pokud máš sekundár nalepený s offsetem, tak ve zkolimoavaném stavu není mezikruží koncentrické. A pokud ho koncentrickým uděláš, není zkolimováno dobře.

Tohle se dá řešit clonkou před pavoukem, která má takový průměr, že celé posunuté zrcátko zakryje. Pak můžeš kolimovat na symetrický obrazec.
-----
edit - Milan byl rychlejší... A jasně, nesmíš to moc rozostřit, pak je to hodně nepřesné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#971

Příspěvek od DaveOne »

No výborně .. tak alespoň se někam dostáváme :) takže jak bych dle tebe měl postupovat pokud chci použit tuto utilitu ? Co přesně je špatně ? To, že stín není přesně uprostřed obrazce ? Jak už jsem psal, dělal jsem to přes ten software, abych zapojit celou optickou dráhu .. pokud budu jen kolimovat laserem tak se k tomu asi nikdy přesně nedopracuji..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#972

Příspěvek od DaveOne »

Aha no tak to je jiná .. zkusím tedy příště méně rozostřit.. a jak tedy poznám , že je dobře zkolimovano s tímto nástrojem ? Respektive jak by měla ta hvězda vypadat, když dobře zkolimovano není ? A do jaké míry bych měl mít rozostřeno ?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#973

Příspěvek od MilAN »

Kdyby ten sw něco vyhodnocoval, tak by to možná s tou centrickou clonkou šlo. Ale on nic nedělá, on jen generuje ty kružnice :)
Prostě to s ním nejde, zkus to brát jako holý fakt. Okem to je přesnější a kolimovat můžeš i s komakorektorem. Nic víc kolimovat není třeba. To, jestli máš kameru kolmo nebo šikmo, kolimací nezajistíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#974

Příspěvek od DaveOne »

No tak to je potom bezva utilitka .. to jsi me pobavil :lol:
V pořádku , budu tedy opět kolimovat jen laserem s nasazeným komakorektorem tak jako předtim .. Škoda myslel jsem, že by se to dalo využít pro přesnější kolimaci .. on ten bod na zrcadle není dle mého názoru dostatečně malý přes ten komakorektor
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#975

Příspěvek od MilAN »

Abychom si rozumněli : laserem bez komakorektoru, opticky = okulárem potom na hvězdu i s komakorektorem. Nic přesnějšího nevymyslíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět