Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1081

Příspěvek od hades »

Oproti stěně jsou tam dvě odrazné plochy. Já bych raději volil stěnu, je to o jeden potenciální zdroj nepřesnosti méně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4145
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1082

Příspěvek od biker.fm »

Kolimator by se mel kolimovat na vetsi vzdalenost (ja svitim na stenu cca.8m. vzdalenou).. Nevim jestli vzdalenost od kolimatoru k primaru je dostatecne dlouha pro dobre serizeni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
fejcha
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 09. 2022, 15:14

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1083

Příspěvek od fejcha »

biker.fm píše: 12. 10. 2022, 15:11 Kolimator by se mel kolimovat na vetsi vzdalenost (ja svitim na stenu cca.8m. vzdalenou).. Nevim jestli vzdalenost od kolimatoru k primaru je dostatecne dlouha pro dobre serizeni.
Já bych to udělal asi také, ale doma nebyl žádný přípravek, o kterém bych mohl říct, že je přesnější, než zkolimování v dalekohledu. A když se stopa fakt ani nehne, musí to (mělo by to) stačit.
Dobson GSO 250/1250, f/5
fejcha
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 09. 2022, 15:14

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1084

Příspěvek od fejcha »

biker.fm píše: 12. 10. 2022, 14:01 Kdyz je kousek od stredu a kolimace je ok, pak by to melo mit vliv pouze na vinetaci.
Ok, ale pokud je to tahle posunuté, v čem je příčina?
Dobson GSO 250/1250, f/5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1085

Příspěvek od MilAN »

hades píše: 12. 10. 2022, 15:01 Oproti stěně jsou tam dvě odrazné plochy.
Jen jedna -a to s přesností povrchu lepší než lambda /4 :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
fejcha
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 09. 2022, 15:14

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1086

Příspěvek od fejcha »

fejcha píše: 12. 10. 2022, 15:34
biker.fm píše: 12. 10. 2022, 15:11 Kolimator by se mel kolimovat na vetsi vzdalenost (ja svitim na stenu cca.8m. vzdalenou).. Nevim jestli vzdalenost od kolimatoru k primaru je dostatecne dlouha pro dobre serizeni.
Já bych to udělal asi také, ale doma nebyl žádný přípravek, o kterém bych mohl říct, že je přesnější, než zkolimování v dalekohledu. A když se stopa fakt ani nehne, musí to (mělo by to) stačit.
Právě jsem luxusně vytemperovaný dalekohled zkolimoval přímo na střed značky (OV kolmo k zemi, dobson v horizontu na kozách) a změna obrazu giga, navíc test na hvězdu - všechno symetrické. Takže seřídit laser na primáru bych snad i doporučil. A to jsem to celé dělal poprvé.
Dobson GSO 250/1250, f/5
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4145
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1087

Příspěvek od biker.fm »

Cim vetsi vzdalenost, tim lepsi kolimace kolimatoru. Samozrejme svitit az na 20m uz je zbytecne.

Uz mas ted zkolimovano. Kdyz nechas kolimator ve vytahu a hybes dalekohledem v obou osach (treba i az o 180 stupnu), sviti laser porad do stredu primaru a vraci se ti paprsek do stredu kolimatoru od primaru ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
fejcha
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 09. 2022, 15:14

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1088

Příspěvek od fejcha »

Až takhle detailně jsem to nezkoumal ale kouknu večer. Když je dalekohled v horizontu a v zenitu tak je to v pořádku.
Dobson GSO 250/1250, f/5
fejcha
Příspěvky: 23
Registrován: 01. 09. 2022, 15:14

Re: Dobson GSO 250/1250 kolimace laserem

#1089

Příspěvek od fejcha »

biker.fm píše: 13. 10. 2022, 15:50 Cim vetsi vzdalenost, tim lepsi kolimace kolimatoru. Samozrejme svitit az na 20m uz je zbytecne.

Uz mas ted zkolimovano. Kdyz nechas kolimator ve vytahu a hybes dalekohledem v obou osach (treba i az o 180 stupnu), sviti laser porad do stredu primaru a vraci se ti paprsek do stredu kolimatoru od primaru ?
Ano stoprocentně. Zkoušel jsem to v mnoha pozicích, bez upevnění šroubem, pouze tlakem prstu a to i tehdy, když jsem v jednotlivých pozicích otáčel (po krocích) kolimátorem o 360°. Takže super.. Ale já dalekohled vezl z Klatov a cestou se asi rozhodil hlavně sekundár. To jsem napravil a vypadá to docela fajn. Myslím, že to je i vizitka pána, co mi ho prodal. První newton v životě a takhle to trefit, to jsem fakt rád. Jó, a abych nezapomněl, i tohoto fóra, protože jsem se to vlastně virtuálně naučil :)
Dobson GSO 250/1250, f/5
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1090

Příspěvek od duri_jk »

Pridam jednu nedavnu skusenost.
Ja mam ten standardny laserovy kolimator za 50 EUR s nastavitelnym jasom. Urobil som na nom par zasahov: zmensil som vystupny otvor laseru (prelepil som to alobalom a prepichol novu mensiu diekrku, ten alobal som musel natriet svetlou farbou, inac sa luc odrazal a nebolo vidiet kam dopada) a hlavne som ho skolimoval najlepsie ako som vedel.
Prisiel som na pozorovanie, rozbalil dalekohlad, skolimoval. Prisiel kamarat a vytiahol Hotech kolimator. Tak ze to musim vyskusat. Vlozil som ho do vytahu a zrazu bolo vsetko mimo, aj sekundar aj primar. Zacal som otacat kolimtorom a opisal krasnu kruznicu okolo stredu primaru ... takze Hotech nebol skolimovany. Zaver pre mna, je to jedno aky laserovy kolimator si kupite, skontrolujte si ci je skolimovany. Ak nie poslite ho spat, alebo si ho skolimujte doma.
A este k tomu Hotechu co sa sam vycentruje vo vytahu. Je to sice pekna funkcia, ale ked ho vyberiem a vlozim tam okular, kameru, alebo 2->1,25" redukciu tak tie nie su samocentrujuce. Oni sa predsa fixuju tlakom dvoch skrutiek. Tak naco kolimovat na stred vytahu, ked aj tak vsetky zariadenia v nom budu vyosene? Podla mna je lepsie ten hotech uchytit presne tak ako klasicky okular, lebo takto skolimovany dalekohlad viac zodpoveda realnemu pouzivaniu. Hoci taketo vyosenie pre vizual nie je vobec kriticke, ale nefotim a neviem to posudit ci sa to ukaze na fotkach.

Juraj
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1091

Příspěvek od spiky »

Bez vacsieho zamyslania som kupil prvy kolimator, ktory vyzeral pouzitelne - https://www.dalekohlady.sk/kolimator-laserovy-btc-780 - a ked som ho doma skusal otacat na mieste, na vzdialenost cca 5 metrov opisal kruznicu o priemere niekolkych centimetrov. Na stranke sice predajca uvazdza, ze sa da kolimator kolimovat, ale nevidim ziadne komponenty, ktore by mi umoznili nastavit smerovanie laseru.

Nema s tym niekto skusenosti? Pripadne, skutocne niekto vyraba a predava nepouzitelne kolimatory? :roll:
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1751
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1092

Příspěvek od nou »

Môj kolimátor ma po stranách tri skrutky po 120 stupňov ktorými sa dá vyladiť. Podľa obrázka to vyzerá že ak má niečo podobné tento tak to bude schované pod tými nálepkami.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1093

Příspěvek od spiky »

Pod nalepku mi nenapadlo pozerat, ani v prilozenom navode nebola o tomto ziadna zmienka. Kazdopadne ano, su tam :D Dakujem!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1094

Příspěvek od MMys »

duri_jk píše: 26. 10. 2022, 13:38 A este k tomu Hotechu co sa sam vycentruje vo vytahu. Je to sice pekna funkcia, ale ked ho vyberiem a vlozim tam okular, kameru, alebo 2->1,25" redukciu tak tie nie su samocentrujuce. Oni sa predsa fixuju tlakom dvoch skrutiek. Tak naco kolimovat na stred vytahu, ked aj tak vsetky zariadenia v nom budu vyosene? Podla mna je lepsie ten hotech uchytit presne tak ako klasicky okular, lebo takto skolimovany dalekohlad viac zodpoveda realnemu pouzivaniu. Hoci taketo vyosenie pre vizual nie je vobec kriticke, ale nefotim a neviem to posudit ci sa to ukaze na fotkach.

Juraj
To že je pak okulár maličko nakřivo, je úplně irelevantní. Nakřivo nesmí být ten kolimátor, když s ním kolimuješ zrcadla. Ta jsou pak zkolimována dobře, a náklon okuláru o pár desetin nemá žádný vliv. Důležité je, že optická osa jde středem výtahu.

Zrovna tak kamera, pokud je nakřivo, tak sice budou hvězdy v rozích ujeté, ale to už není problém zkolimování dalekohledu. To je problém nekolmosti senzoru k optické ose, a ten se musí vyřešit bezvůlovým upnutím kamery.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1095

Příspěvek od duri_jk »

MMys píše: 27. 10. 2022, 21:39
To že je pak okulár maličko nakřivo, je úplně irelevantní.
Nepisal som o tom, ze okular je na nakrivo, ale ze po upnuti je pousnuty mimo opticku os dalekohladu. Nie o vela, len o par desatin mm. To len davam do pozornosti, ze skolimovat presne na stred vytahu neznamena, ze pri foteni alebo pozorovani pojde opticka os stredom okulara/kamery. Rozdiel moze by este vacsi, ked sa skolimuje 2" kolimatorom a nasledne sa vlozi 2"->1.25" redukcia a do nej 1.25" okular alebo kamera.
Na vizual to podla mna nehra rolu. Fotografovia vedia ci ma alebo nema vplyv na fotky.
Vlavo - cierny vytah, modry samocentrujuci sa kolimator, cervena bodka - opticka os v strede vytahu.
Vpravo - cierny vytah, hnedy okular vyoseny tlakom sivych skrutiek, zelena bodka - stred okulara, cervena bodka - opticka os v strede vytahu, ale uz nie v strede okulara.
kolimacia_os.png
kolimacia_os.png (4.74 KiB) Zobrazeno 1573 x
Juraj
Odpovědět