Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1096

Příspěvek od duri_jk »

spiky píše: 27. 10. 2022, 15:23 Pod nalepku mi nenapadlo pozerat, ani v prilozenom navode nebola o tomto ziadna zmienka. Kazdopadne ano, su tam :D Dakujem!
Takyto standarny kolimator ma 3 kolimacne skrutky, takzvane cerviky. Z toho jeden ma strunku a tlaci laser oproti dvom dalsim cervikom. Tym padom staci na nastavenie pouzit tie dva bez strunky.
U mna je ten so strunkou pod bodkou, ktora oznacuje vypnutu polohu lasera.
Tie cerviky boli zalepene ciernym silikonom, ten som vytahal pinzetou. Mne do nich pekne pasuje torx 8 (v skutocnosti su to inbusy, ale nemam taky inbusovy bit). Pouzil som iba samotny bit, je to prakticke a da sa velmi jemne otacat, lepsie ako s velkym skrutkovacom. Ja pri kolimacii, jemne povilim cervik s pruzinkou aby som mal viac priestoru na posun a kolimujem uz len dvoma cervikmi bez strunky. V podstate to iste ako opticke hladaciky na dalekohladoch - dve skrutky a jedna pruzina oproti.

J.
Kolimator_1.jpg
Kolimator_1.jpg (57.51 KiB) Zobrazeno 2533 x
Kolimator_2.jpg
Kolimator_2.jpg (68.77 KiB) Zobrazeno 2533 x
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

prvá kolimácia a vplyv (ne)kolimácie na newtona

#1097

Příspěvek od MicMaa »

velmi by ma zaujimalo, aký ma kolimácia resp. jej nedostatok vplyv na vizualne pozorovanie. okrem odpovede "väčšinou malý" alebo "proporčný" by ma naozaj zaujimalo, či sa niekto (relatívne) skúsený tým zaoberal - okrem teoretických vplyvov - že ako sa zle skolimovaný newton (primár/sekundár, málo/stredne/hodne rozkolimovaný) prejaví na:
- vizuálnom podaní DSO - viditelnosť slabých malých, slabých plošných, podanie a detaily na tých jasnejších, falošné reflexky, pretiahnuté planetárky..
- vizuálnom dosahu - tzn. najslabšia hviezda
- event. na rozlíšení - tzn. dvojhviezda jasný pár/slabý pár/asymetrický pár
- event. na rozlíšení na planétach - Jupiter, kontinenty Marsu,..
či sa niekto tým skúšal prakticky zaoberať, že pri daných objektoch cielene rozkolimovával a kolimoval ďalekohlad rozličným spôsobom (cca 200-300 mm zrkadlo) a sledoval, čo to robí s obrazom a tým skúsil vymedziť nie teoretickú medzu/chybu skolimovania (príspevok č. 1073 od "g") ale praktické kritéria resp. odozvu v skreslení obrazu.
myslím, že by to hodne pomohlo v tejto diskusii, kde mnoho kolegov má pocit, že excelentná kolimácia je pomaly tak dôležitá ako kvalita oblohy alebo skúsenosti. .

totiž

pred trinástimi rokmi som cca rok používal nový ďalekohlad sw 254/1200 a kolimáciou som sa vôbec nezaoberal. bol som spokojný. pred dvoma rokmi som ho "oprášil" a cca až po 4 mesiacoch intenzívneho pozorovania som sa rozhodol nechať ho odborne vyčistiť (to zrkadlo po 11 rokoch bolo fakt zaprasené) a skolimovať. snažil som sa pozerať tie isté dso opakovane pred a po procedúre - rozdiel tam (asi) bol, ale fakt, možno na hranici dobrej vôle . . bol som spokojný.
po tom čo som teraz vyriešil nový okular na (snáď) lepšie zobrazenie dso (iné vlákno), tak ma logicky intenzivne prepadol pocit, že by pomohlo opäť vyčistiť zrkadlo a skolimovať ďalekohlad. vždy som mal pred oboma rešpekt, ale kedže so skúsenosťami prichádza aj zodpovednosť, prečítal som CELÉ toto vlákno a pochopil, že to jednak nemôže byť tak zložité (ako napr. oprava spojky v aute, al. mixéru,..) a pustím sa do toho sám.
prikladám fotky EŠTE PRED KOLIMOVANÍM ako vyzeral ďalekohlad 1,5 roka od poslednej kolimácie (samozrejme 4 pootočenia kolimátoru vo výťahu). ja naozaj neviem, či je to náhoda, že sa to tak zrovna zrovnalo, alebo či mám také šťastie na tak skvelý čínsky výrobok - ale príde mi to až neskutočné, lebo som bol s ním aspoň 30x v teréne (aj tatry, poloniny, chorvátsko 3x) a pár krát mi veru trošku behal po kufri a na zadnom sedadle.
prvá kolimácia mi tak trvala asi 5 minút. a som si istý, že žiaden rozdiel nepostrehnem, uvidíme ako dopadne čistenie.
rozhodne tým nechcem povedať, že kolimovať prakticky netreba a každý ďalekohlad tolko vydrží - bude to asi silne závislé od firmy, výrobku a určite aj kusu (podobne ako autá) a niekto bude nespokojný s exaktnosťou kolimácie nie po pár transportoch, ale aj pri zimných teplotách alebo náklonoch - má to ale vplyv na obraz?
to, na čo sa pýtam si samozrejme dokážem orientačne vysledovať aj sám, ale niekto s väčšou erudíciou, skúsenosťou a citlivosťou na malé rozdiely v kvalite podania by to určite vedel vyjadriť presnejšie. následne by potom ludia po otypovaní kvality svojho stroja nemuseli trpieť pocitmi, že pri inom náklone, teplote, transporte je to ROZKOLIMOVANÉ na druhej čiarke kolimátora a je to hrôza - ale možno ani odchýlka štyroch čiarok, alebo 1-2 cm na primári od stredu podanie dso al. detailu planéty viditelne nezničí.
velmi (ne)trpezlivo som čítal celé toto vlákno (lebo mojmu ďalekohladu stačili informácie z prvého príspevku a viera, že to stačí), aj iné vlákna, ale bolo toho tolko, že som možno túto praktickú odozvu predsa len prehliadol - potom sa ospravedlňujem a vopred ďakujem za odpoveď al. odkaz, kde sa to rozoberá.
mmmm.
kolimacia 1b.jpg
kolimacia 1b.jpg (28.65 KiB) Zobrazeno 2264 x
kolimacia 1a.jpg
kolimacia 1a.jpg (38.46 KiB) Zobrazeno 2264 x
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1098

Příspěvek od Yarkho »

Môžem hovoriť iba za Schmidt-Cassegrainy, keďže s inými skúsenosť nemám, ale domnievam sa, že:

- záleží aj na zväčšení
- pri fotení detailov (planéty) je vplyv i miernej odchýlky od kolimácie poznať na výslednej snímke
- pri veľkom zväčšení vidím i vizuálne, že "niečo nie je v poriadku" (typicky mäkký obraz, dvojité hrany kráterov na Mesiaci a pod.)

Pokiaľ je ďalekohľad vyrobený mechanicky dobre, nie je problém, aby kolimácia držala i po prevoze z Čiech na Slovensko. Vyskúšal som i na hrboľatej D1 pred jej opravou.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1099

Příspěvek od nosuh »

Zdravim na foru, resim tedka ani tak kolimaci, jako spis skripnuty zrcadlo, mam proste pekny sisojdy i na kratkych expozicich a laser je cajk.
Na primaru mam namontovanou clonu, takze je mozny ze je prilis utazena.
Mam ale dotaz, jestli existuje nejaky realny ukazatel, tip, jak moc "volny" ma zrcadlo v mise byt ( rada , typu treba prostrcit papir pod clonou a atd..)..blby je, ze kvuli usazeni zrcadla sem musel odstrojit montaz, rozebrat tubus, atd..proto bych se chtel vyhnout metode pokus-omyl.
Jedna se o optiku 10" f4.
Diky
Obraz po zaostreni, 13s expo
Obrázek WhatsApp, 2023-01-02 v 18.29.00.jpg
Obrázek WhatsApp, 2023-01-02 v 18.29.00.jpg (433.94 KiB) Zobrazeno 1967 x
pointace:
Obrázek WhatsApp, 2023-01-02 v 18.29.26.jpg
Obrázek WhatsApp, 2023-01-02 v 18.29.26.jpg (306.55 KiB) Zobrazeno 1967 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1100

Příspěvek od MMys »

To je jednoduché. Mísa je obvykle z hliníku, a vychladne rychle, takže považuj skleněný blok jakoby bez roztažnosti, protože než pomalu vychladne, stejně by se skřípnul. A můžeš vycházet z předpokládaného teplotního rozdílu dejme tomu 40°C, když to doma při 20° složíš, a venku snad už pod -20° nebude.

Při roztažnosti hliníku 23 μm/m°C je změna 250mm průměru mísy o 0.23mm. Tedy minimálně takovou boční vůli musíš mít okolo zrcadla, když to budeš doma za tepla skládat.

U 250-ky jde udělat ještě jiné řešení, bez pohybu zrcadla. 250-ka jde ještě do mísy bezpečně zatmelit, pokud je mezi bokem mísy a zrcadla mezera alespoň 3mm. Vyvrtáš tam dírku, a tou protlačíš silikonový tmel, až mezi stěnou zrcadla a stěnou mísy udělá placičku o průměru tak 1cm. Tohle na šesti místech po obvodu a máš zrcadlo, co v dalekohledu neplave. Pokud pointuješ pointačním dalekohledem, tak se to hodí. Pokud pointuješ přes OAG, nemá to smysl, pohyby zrcadla OAG kompenzuje a můžeš ho nechat volné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1101

Příspěvek od nosuh »

Diky Martine, zni to celkem jednodusse. Zitra rozeberu a mrknu na to :)
Ta verze se silikonem se mi libi, ale mam pocit ze z vyroby tam po obvodu 3mm asi nebudou po celym obvode..je tam puvodni SW Quattro misa.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1102

Příspěvek od nosuh »

Tak sem to rozebral, je to tam dost natesno, mezi misou a zrcadlem je po obvodu vlozenej jen nejakej filc, karton (cca 0,5-1mm tlustej-nemeril sem).
3mm tam ale nemam..
Takhle to kazdopadne bylo evidentne uz z vyroby, misu jsem nepredelaval a rada foticu tady quattro stopro pouziva..nemuze to bejt "skripnutim" shora - tou clonkou ? A nebo ze naopak to zrcadlo bylo moc volny?
IMG_20230109_190232_small.jpg
IMG_20230109_190232_small.jpg (136.54 KiB) Zobrazeno 1882 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1103

Příspěvek od MMys »

Dokážu to skřípnout ty gumový packy z boku, i ze shora. Záleží jak se to moc přitáhne. Jistota je jen nechat ty šrouby úplně volně. A nebo musíš na šrouby mezi gumu a mísu dát nějaký distanční sloupky, aby se při utahování ty gumový packy opřely dřív o ty distanční sloupky, než o zrcadlo.

Filc je celkem OK, pokud tam to zrcadlo vyloženě není narvaný, to těch pár desetin eliminuje v pohodě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1104

Příspěvek od nosuh »

Ok, zkusim ty srouby uplne povolit a uvidime, jestli se to zlepsi, prislo me za 1-2 packy byly trochu pritazeny..
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1105

Příspěvek od MilAN »

Ale ten obrázek neukazuje, že by to bylo trochu přetažené, ale hodně. S boku nebo shora .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1106

Příspěvek od nosuh »

nn, to jen tak vypada..z boku je tam ten filc, zrcadlo jde ale otacet volne, a ty srouby byly celkem povoleny ( asi jako ten prvni na obrazku ), ale u 2 z tech 6 to bylo asi trochu vic..
povolim a uvidime
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 428
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1107

Příspěvek od MartinT »

Moje zkušenost z kolimace Newtonu VIXEN R200 - F4 (rovnač VIXEN) a F3 (reduktor NEXUS) pomocí OCAL (PRO):

- Po třetím laborování a ve venkovních solidních podmínkách (zamračeno) se mi systém jeví jako velmi dobře použitelný.
- Odhlalil jsem netušený nešvar příliš vysoko uloženého sekundáru (na vyřešení potřebuju delší primární i stavěcí šroubky), ale pokud bude test na hvězdách ok, tak se na to vykašlu.. Problém je jen v tom, že nemůžu přesně nastavit kolmost sekundáru na výtah (zelená kružnice).
- Potvrdil jsem si, že laser co jsem používal není dobře zkolimovaný, ač jsem se o to snažil..
- Co mně potěšilo je, že VIXEN R200 má fakt perfektně uložený bezvůlový výtah.. S různými prodlužkami a pozicemi vysunutí drží kolimace jako přibitá..
- Co mně překvapilo je, že musím do kolimace sáhnout při výměně rovnače VIXEN a reduktoru NEXUS. Předpokládám, že to je dáno upnutím NEXUSu do 2" šachty. Rovnač VIXEN je šroubovací do výtahu, takže to bude asi ono.. Nicméně vzhledem k tomu, že mírné překolimování je s OCALem na cca 5 min tak to moc nevadí.

Obecně k OCAL - výborná věc, jediný nešvar je nutnost přisvítit dovnitř výtahu baterkou při doladění primáru.. Možná pomůže kolimace na montáži s výtahem dolů, aby do toho šlo víc světla.. to ještě testnu. Snímky z kolimace na F3 a F4 níže, NEXUS to už dost rozmazává, ale pořád to jde..

Test na hvězdách přidám, ale vzhledem k tomu jak jsem to měl rozhozené kolimací přes jednoduchý laser, jsem optimista.
Ještě jednou díky všem co poskytly radu (zejména Patrik93).
Přílohy
OCAL-F3_NEXUS.jpg
OCAL-F3_NEXUS.jpg (153.64 KiB) Zobrazeno 1357 x
OCAL_F4.jpg
OCAL_F4.jpg (134.82 KiB) Zobrazeno 1357 x
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1108

Příspěvek od MilAN »

Mně tedy přijde celkem zcestné po tom, co mám už kolimaci dalekohledu O.K. a dám do něj příslušenství, že znovu kolimuji dalekohled. Měl bych rovnat/ kolimovat to, co tam vkládám. A jen drobnost-není přeci v žádném případě nutnost mít OV kolmo k tubusu (k ose tubusu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 428
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1109

Příspěvek od MartinT »

Dvoupalcová objímka VIXEN není bohužel ideální, má přítlak šrouby ze 2 stran. Tj. logicky to po upnutí nemůže být stejné jako u šroubovaného T2 rovnače.. Mám šroubovací setup i pro NEXUS, ale ten mi zase zkrátí backfocus na 42 mm a nevejdu se s OAG. Musle bych udělat nějakou tiltovací vložku, dost komplikovanou.

A ta kolmost je míněna kolmost kratší osy elipsy sekundáru na osu výtahu. Co je míněno Milanem jako OV netuším..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1110

Příspěvek od MiniMistr »

OV = okulárový výtah.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět