Kolimace newtonova dalekohledu

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1036

Příspěvek od Ferfex »

Konečně jsem mohl otestovat další pokus o pěknou kresbu. Nyní se zdá, že mi letí celá horní strana + pravá. Už pomalu začínám být v koncích co zkusit příště...

Jen rychlý stack 5ti snímků

Plné rozlišení
Obrázek


Zde jsem zkoušel CCD inspector, ale moc toho vyčíst neumím ..

Obrázek
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1037

Příspěvek od Psion »

Já na té fotce nevidím nic kritického, ale pixel-štourové se určitě ozvou :)
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1038

Příspěvek od Ferfex »

"Pixel-šťoura" jsem já jinak bych tu neotravoval :D Vím že to jde i lépe a jen potřebuji zjistit jak na to, tak proč se smířit s takovou kresbou..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1039

Příspěvek od hades »

Celý ten snímek má hvězdy hnuté ve směru zhora-dolů, jsou protažené. Jinak na něm není nic špatného. Nejspíš ti nejela dobře pointace nebo se to pokazilo při skládání.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1040

Příspěvek od astar »

Ahoj Tome.
Jak napsal Pepa není to až tak hrozné. Celé to hnuté není, LD roh je prakticky kruhový, nejhorší je PD roh. Prvně bych zkusil jen malé rozostření směrem k soustavě tak o 0.02mm a pozoroval, jak se změní definice. Možná by to mohl být jakýsi kompromis. Máš ASI 294 tak to kontroluj v bin 1, tam uvidíš podstatně lépe ty deformace hvězd ( jasně dělat jen když bude velice dobrý seeng- moje zkušenost). To co tam je, je podle mne mírné vyklonění korektoru. To by se dalo částečně kompenzovat, mírným vykloněním kamerky, ale v této sestavě to může způsobit horší kresbu při otočení kamery o 180°. To si taky vyzkoušej, jak se mění definice při točení. Ono je to vždy o jakémsi kompromisu, nikdy se nepodaří to udělat dokonale.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1041

Příspěvek od MMys »

Kdyby mi newton kreslil takhle a pořád, byl bych dokonale spokojený :-) Já bych neblbnul a raději fotil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1042

Příspěvek od Ferfex »

To už jsem od pár lidí slyšel :) Pokud je tu šance, že je to jen blbě seřízené v osách tak se po tom budu snažit pídit.

Opravte mě jestli dělam něco špatně. Při posledním seřízení jsem postupoval následovně:

Dalekohled jsem měl položený na stole výtahem nahoru. První krok jsem sešteloval výtah. Ještě před tím jsem celý dalekohled zkolimoval pomocí zkolimovaného laseru a cheshire okuláru (2" sada od Farpoint) jak nejlépe jsem uměl. Poté jsem zašrouboval do výtahu celý monolit tzn. korektor -> rotátor-> tilter-> 2" šachta s kolimátorem (takže kolimuji přes korektor). Vše závitem spojené, kolimátor pouze vložený bez dotažení. Povolil 8 šroubků co drží celý výtah (Baader Steeltrack Diamond) a otočil ho o 180°. Laser cestoval o značný kus mimo střed primáru, takže podobně jako polární hledáček jsem ho postupně seřizoval nakláněním dokud se laser po otočení výtahem o 180° nehnul. Výtah jsem znovu 8 šroubky utáhnul a zkontroloval, že laser je stále uprostřed značky. Po tomto kroku jsem to bral jako že je výtah seřízený a není vyosený. Otázkou je jestli je to správný krok?

Druhý krok bylo seřízení pomocí tilteru. Při otáčení rotátorem začal laser opět cestovat a pomocí tilteru jsem seřídil aby byl stále na stejném bodě, tedy uvnitř značky primáru. Opět jsem zkolimoval a výsledek byl takový že po libovolném otočení rotátorem se paprsek držel na stále stejném místě, ba i dokonce na místě odkud vycházel z kolimátoru, což byl taky účel celého seřízení. Protože v případě že místo 2" šachty s laserem bude později kamera to beru tak, že ať nastavím libovolnou kompozici, náklon kamery bude stále stejný a kresba by se neměla měnit. Ještě dodám, že úplně první pokus byl seřídit náklon výtahu jen při otáčení rotátorem (nikoliv celým výtahem), jenže to mi za boha nešlo, proto jsem zkusil nejprve seřídit výtah (krok první).

Jenže prdlajs. Po posledním testu jsem tam kde jsem byl a nevím co bych už udělal jinak. Nedokážu si v hlavně nějak dát dohromady kde dělám chybu, očividně pořád stejnou chybu a kresba je pořád stejná.

Vím, asi jsem puntíčkář ale neříkejte že to nejde lépe :) Samozřejmě ta současná kresba není úplně nejhorší a musím přiznat, že z prvního světla ještě bez mého zásahu a jen s čistou kolimací byla o chlup lepší :(

*edit: vím že jsou tu dva tábory jestli kolimovat přes korektor nebo bez korektoru. V tomto případě si nechám poradit..
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1043

Příspěvek od Psion »

V zásadě je kolimace fajn dělat bez korektoru a pak to zkontrolovat a doladit s korektorem, tak to dělám alespoň já. Včera jsem kolimoval Epsilon 130ED, laser nepoužívám, zvláště u těchto světelností (F3.3), ale kolimační přípravek od Takahashi a funguje parádně.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1044

Příspěvek od Ferfex »

Tak to vypadá, že jsem na to konečně přišel a moje pídění po špatné kresbě v rozích přineslo ovoce.

Pročetl jsem si celé tohle téma, všech 70 stran a vzal jsem si k srdci Martinovo příspěvek č. 892 kde píše, že pokud je dalekohled dobře zkolimovaný a v rozích je špatná kresba je vždy nakřivo kamera nebo korektor nebo málo tuhý výtah. Já mám od začátku podezření na křivý korektor a ověřil jsem si to jednoduchým způsobem. Dalekohled jsem zkolimoval pomocí laseru + catseye, vše s původním uchycením ve výtahu, pouze přidržením přípravků v šachtě, žádné utahování. Poté jsem demontoval původní 2" uchycení z výtahu, které drží 6 mini červíků po obvodu a našrouboval všechny ty bazmeky: rotátor, tilter a na konci 2" šachta s laserem. Laser ukazoval stále do středu primaru a téměř minimálně mimo místo odkud vychází paprsek laseru. Do celého monolitu jsem přidal korektor a ejhle .. laser ukazoval úplně mimo střed a paprsek laseru se už vůbec nevracel odkud vyšel a pokud jsem začal točit rotátorem byla to ještě lepší laserová show... takže opravdu potvrzeno to, že to celé kurví korektor.
Nejprve jsem tedy seřídil tilter, aby po otočení rotátorem vždy laser mířil na stejné místo, to se povedlo. Tím pádem to znamená, že bude kamera vždy v ose.

Pak mi napadla taková banalita.. vytočil jsem šroubové spojení s výtahem o 1 otáčku a tím vznikl dostatečný vakl celého monolitu abych mohl pomocí těch 6ti červíků nasměrovat korektor přesně do středu a zafixovat. A světě div se.. funguje to. Taky je výsledek:

Plné rozlišení: https://i.ibb.co/JQKbF9w/NGC6960-54x60s.jpg
Obrázek

Takže teď už zbývá dořešit a vymyslet nějaký tilt-adapter pro výtah. Řešení pomocí červíků je jen dočasné, než se nějaký žvejkne :lol: Vypadá to každopádně na vlastní řešení, protože závit M55x1, který má Baader Steeltrack asi v astro příslušenství neexistuje a v kombinaci způsobu uchycení korektoru už vůbec ne.

Jinak výsledný snímek poputuje do koše. Seeing byl katastrofální a pointace absolutně nedělala co má, proto ty 60s expozice.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1045

Příspěvek od hades »

Taky jsem si musel nechat vyrobit adaptér na míru pro můj Baader Steeltrack výtah. Sice existovala možnost to poskládat z více kusů, ale vyšlo by to finančně +- stejně.
A gratuluji k pokroku :D
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1046

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

To Ferfex: na BaaderSteeltrack lze koupit adaptér z té jejich rybiny S58 na vnitřní M68x1. Pak už můžeš udělat závitové spojení jaké chceš, existují M68 adaptéry které mají na straně dalekohledu M48 kam dáš reduktor a na straně druhé je T2 nebo M48. Já jsem to tak udělal, protože provozuji korektory TS 0.73x a Nexus 0.75x. Ani Kolimace pomocí HowieGlatter a TuBlug a jejich upevnění v Baader ClickLock na tyto korektory nezabírala, ani po vytěsnění kovovými planžetami. Vždy po vložení to na nějaké straně ulítlo a kolimací na hvězdu jsem to nezkorigoval.

edit: Díky těmto problémům s kolimací vs korektorem jsem strávil nespočet večerů, kdy jsem to celé chtěl vyhodit do kontejneru :)

Koupil jsem ale elektronický kolimátor (OCAL), který má taky závitové spojení (těm laserovým toto chybí) Včera jsem se s tím popral a výsledek byl víc než uspokojivý s Nexus korektorem a kamerou ASI533mm na 900mm ohnisku.

Ano, stojí to pár peněz, hades má pravdu, ale když nemám možnost ani trpělivost to nechat vyrobit, lze to.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1047

Příspěvek od Ferfex »

Aha, tak to by mi zajímalo. Můžeš mi trochu více přiblížit jakým způsobem to jde udělat? O spojení přes jejich S58 vím, tam je hafo možností, ale neřeší to problém s našroubováním korektoru. Já používám TENTO TS GPU: Obrázek

Existuje tedy řešení jak k výtahu našroubovat tilter + tento korektor?
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1048

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Mám to udělané takto:

mezi korektorem a kamerou je tento adaptér:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... esign.html

Viz obrázek:
ImagingTrain.jpg
ImagingTrain.jpg (430.51 KiB) Zobrazeno 1355 x
to dole je elektronický kolimátor, který při kolimaci vyměním za kameru a vyšroubuji korektor (protože nejde kolimátorem zaostřit při našroubovaném korektoru). Toto zajistí, za předpokadu, že ty závity nejsou nakřivo, souosost kolimace a korektoru.

Na Focuseru mám tento adaptér:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... nfo/p10906
Focuser.jpg
Focuser.jpg (512.31 KiB) Zobrazeno 1355 x
Není to teda S58, ale M55m -> M68f

Po složení dohromady to vypadá takto:
Assembled.jpg
Assembled.jpg (494.25 KiB) Zobrazeno 1355 x

Je potřeba brát v potaz tyto věci:

- zkrátí se volný backfocus (dle délky M48 závitu na korektoru) o cca 4mm
- ten ring co máš k tomu TSGPU je asi moc široký a nedávat ho tam, stejně je zbytečný
- vyřešit natočení kamery do správného úhlu - buď rotátor separátní, nebo pokud ho má filtrové kolo (třeba ATIK EFW to umožňuje - nechci si dělat reklamu ale zrovna jeden prodávám)

- ten tilter bych do toho zatím netahal, dokud se neotestuje že problém dělá neortogonalita chipu.

EDIT

První pokus po kolimaci na 16mm chipu dopadnul takto

https://1drv.ms/u/s!AqOA0pLrM5XniuNVB6h ... Q?e=a71oVM

Je to livestack 12x15s, nepointovaný, s výslednou světelností f/3.

/EDIT
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1049

Příspěvek od Ferfex »

Pěkné, perfektní rohy .. závidím

Jenže já ten tilter na výtahu zkrátka potřebuji, protože potřebuji vyklonit korektor. Pokusy s kolimací a nakloněním senzoru (až za korektorem) nepomohly dostatečně. Navíc ten druhý tilter co je za rotátorem tam mít musím také, protože jinak po pootočení rotátorem si rozhodím kolmost kamery k optické ose a rozjede se jiný roh.

Včera jsem nad tím seděl celý večer a vymyslel následující řešení:

- prvně redukce přímo do výtahu: Baader M68 Adapter for 2" Diamond Steeltrack
- samotný tilter na předchozí redukci: Baader M68 Tilter
- redukční kroužek do tilteru s vnitřním M48 do kterého se našroubuje korektor: TS-Optics Adapter with M68 male thread and M48x0.75 female thread

Cena za 2 redukce + tilter? 9200 Kč.. chce se mi brečet. Ještě lze udělat totéž s M63 tilterem, ale tam je potřeba více redukcí a vyjde to nepatrně méně než ten dražší M68 od Baaderu. No tak nevím ... asi budu utahovat červíky :lol: :lol:

Ještě možná zkusím navrhnout nějaké jednodušší řešení v celku v 3D programu a následně vytisknout, otestovat funkčnost a pevnost. Když by to fungovalo tak proč ne, pokud by pevnost nebyla dostatečná tak aspoň budu mít funkční prototyp pro případnou výrobu.
Přílohy
20220601_170456 kopie.jpg
20220601_170456 kopie.jpg (305.83 KiB) Zobrazeno 1331 x
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolimace newtonova dalekohledu

#1050

Příspěvek od alda »

Ferfex píše: 23. 06. 2022, 17:15 Ještě možná zkusím navrhnout nějaké jednodušší řešení v celku v 3D programu a následně vytisknout, otestovat funkčnost a pevnost. Když by to fungovalo tak proč ne, pokud by pevnost nebyla dostatečná tak aspoň budu mít funkční prototyp pro případnou výrobu.
Já bych se toho skoro nebál, teď jsem si zkoušel udělat OAG na 3D-tiskárně (jenom takový pokus) a co se týká tuhosti to dopadlo dobře. Byl ze dvou dílů, visela na tom kamera ASI2600 s 7x2"filtrovým kolem a při testování v různých polohách to bylo naprosto v pořádku, všechno spojeno přes šroubky.
Záleží, kolik tam máš místa, tedy jak tlusté díly si můžeš dovolit vytisknout.
Přílohy
OAG_1.jpg
OAG_1.jpg (71 KiB) Zobrazeno 1248 x
Odpovědět