Zákryt transneptunem

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Zákryt transneptunem

#1

Příspěvek od sandor »

Na dbešní noc tj. 14. února 2004 je "plánovaný" zákryt hvězdy TRANSNEPTUNICKOU planetkou s označením 2001XR254! Planetka má přibližně průměr 251 km a nejdelší odhadovaný čas zákrytu je 14 sekund. Bližší informace najdete na stránkách http://mpocc.astro.cz/2004/0214xr2.gif (p. Mánka), ale stojí za prohlédnutí i předpověď na stránce http://astro1.physik.uni-siegen.de/uast ... 222519.gif
M. Kretlowa. Další zdroj se domívá, že pás stínu bude ležet někde v Africe...
Prostě a jednoduše: Poměrně významně velké těleso z okraje planetárního systému zakryje hvězdu 11,7 mag a stín jím vržený má šanci projít někudy po povrchu Země, zlaté to matičky lidstva. Evropa je někde uprostřed nominálních předpovědí.
Předpověď počasí není valná, ale kdo by chtěl zkusit napozorovat - má šanci. Já osobně budu v pozoru a budu se těšit ;D na jasnou oblohu nebo proklínat :nono: oblačnost takovým způsobem, že i Mirek Dušín by se neudržel vulgarity a Červenáčkovi by zbledla čepička. (Rychlonožka s Jindrou by se navzájem :repuke:.)
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Zákryt transneptunem

#2

Příspěvek od sandor »

Ještě krátkou poznámku: Pokud možno, chce to pro naši republiku začít pozorovat o aspoň 12 minut dříve, než je v předpovědi p. Mánka a skončit o 5 minut později. Tak by, myslím, se daly postihnout posuvy v jednotlivých předpovědích vztažené na naši republiku i s ohledem na možného průvodce takovéto celkem velké planetky. :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zákryt transneptunem

#3

Příspěvek od MaG »

Hmm tak to hodně štěstí. Nejen proto, že musí být úžasné to odpozorovat, ale třeba i proto, že není hezky.

Teda vyjma podkrušnohoří, ale zasahuje to až do Teplic?
http://www.dfd.dlr.de/ftp/put/wetterbil ... 316.ce.jpg

Tak sem si dal ještě animaci ze satelitu a vypadá to na studenou frontu od severu co nevidět. To je vážně neuvěřitelné počasí. >:(
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Zákryt transneptunem

#4

Příspěvek od sandor »

Hezky moc není, Teplice jsou poněkud v oblačnosti. Je to prostě k vzteku, když to meteorologům vyjde. To zdánlivé jasno v podkrušnohoří je jen u nás skoro zataženo, tu a tam polojasno s vysokou obločností.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Zákryt transneptunem

#5

Příspěvek od igi »

Už mi to lezie na nervy. Viete prečo je tak hnusne? Lebo mám asi 2 týždne voľno a chcel som ísť konečne pozorovať. :banghead: Takže 23.2. až mi začne semester sa vyčasí a bude krásna čierna obloha plná hviezd. Mám nápad: poďme spísať petíciu za lepšie počasie. ;)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zákryt transneptunem

#6

Příspěvek od Myzer »

Presne tak som na tom aj ja. O tyzden zacina skola, teraz je zamracene a potom bude jasno. A potom nebudem mat cas. :(
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Zákryt transneptunem

#7

Příspěvek od sandor »

Počasí dopadlo podle očekávání - bylo fakt ošklivo. A na dnešek, kdy je zase spoustu zajímavých zákrytů - zase mizerná předpověď.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Zákryt transneptunem

#8

Příspěvek od SKLP »

Zataženo....
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Luky

Zákryt transneptunem

#9

Příspěvek od Luky »

Ano, tady taky bylo celou noc zatazeno... pocasi je mizerne, ale podle predpovedi ma byt jasno uz o v patek a sobotu.. Takze to vypada, ze se konecne par dnu, kdy bude hezky! ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zákryt transneptunem

#10

Příspěvek od MaG »

Tak Vám řeknu, za pár dnů za mnou má asi přijet MMys a to vám povím, že jestli ta předpověď nevyjde, tak snad sbalím fidlátka a jedu do Austrálie. :hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Zákryt transneptunem

#11

Příspěvek od sandor »

Více ještě dost neznámých planetek, byď objevených, patřící k Amorům, Apollům, Athénám či transplutonických a Kentaurů k pozorování zákrytů uvádí na svých stránkách M. Kretlow. Já ze skromnosti je uvádím také i s mapkami, protože jen těžko se v CdC vytvářejí (pro mě - musel bych si opatřit patřičné soubory) pro katalog UCAC. Nicméně některé hvězdy jsou identifikovatelné i v TYC nebo aspoň dohledám příslušné informace o pozici hvězdy. Chyba v pozici není obyčejně velká a ještě si překontroluji pro jistotu i pozici asteroidu. Bližší na http://www.teplice-city.cz/hap/Pozaktual/Pozaktual.htm
:hi:
Odpovědět