Identifikace družic

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Identifikace družic

#1

Příspěvek od Tomkk »

Může mi někdo zběhlý v idetifikaci objektů na oběžné dráze zjistit, jaké dva objekty jsem to viděl se křížit 12.2.2003 20:33 v těsné blízkosti Plejád? Nebo to bylo jenom smetí?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Identifikace družic

#2

Příspěvek od MaG »

To je vcelku záhada. Docela by bylo dobré uvést přibližnou jasnost.

Pro srovnání tady máš odkaz pro Brno z 12. 2. večer. Žádná z družic do 4,5 mag už ve 20:30 nemohla být vidět...

http://www.heavens-above.com/allsats.as ... 67&Mag=4.5

Takže buď byly slabší, nebo nevím :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Identifikace družic

#3

Příspěvek od Tomkk »

To bude trošku problém. Moc se v tom nevyznám. :-/ Pozoroval jsem to newtonem 150/1125 okulár 25m a byly spíš slabší, očima bych je asi neviděl.
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Identifikace družic

#4

Příspěvek od Telesto »

Tak jestli to bylo dalekohledem tak se mi stalo něco podobného kdysi dávno. Problém je, že většina družic se pohybuje docela rychle. Zvlášť když se dívám dalekohledem... to jenom profrčí... Ale tyto objekty byly dost slabé a pohybovaly se dost pomalu... Taky jsem viděl dva v jednom zorném poli naráz a pohybovaly se pomalu a různým směrem... Odhaduji tak 10mag... Velice hrubý odhad ???

Tak asi tak... Taky by mě zajímalo co by to mohlo být. Počítám nějaké kosmické smetí??????
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Identifikace družic

#5

Příspěvek od Medved »

Hmmm... Tak mám podobné zážitky i s tím křížením. Občas se jen tak z hecu pokouším po povolení montáže udržet to smetí/družici v zorném poli. Docela mě zaráží, že jde o velice různé rychlosti a jasnosti (od na hranici okem po těch výše uvedených cca 10 mag).

Ještě zajímavější situace občas nastane při pozorování Měsíce. Před jasným povrchem se "mihne" něco-stín. Jednou se mi to povedlo to i natočit na video. Musel bych zahledat, ale bylo to tak rychlé, že i při krokování po záběru se nedalo nic kloudného zjistit (teda kromě toho, že je to rychlé :)).
No počítám, že to asi bude smetí bo družice ???.

Zdar! :hi:
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Identifikace družic

#6

Příspěvek od Tomkk »

Hm, tak to asi bylo smetí. Fakt je, že je to vidět velice často. Taky to občas zkouším udržet v poli a většinou mě to jen znervózní, co že to bylo.
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Identifikace družic

#7

Příspěvek od igi »

Pred pár rokmi som sa podvečer s bratom chystal na pozorovanie. Zbadal som prvú hviezdu, tak si hovorím fajn, nastavím si hľadáčik, lebo bol rozhasený. Po chvíli hladania som objekt našiel teleskopom, a čo nevidím. Z objektu sa evidentne oddelil menší kus, a začal sa vzdaľovať. Opísal som bratovi, čo vidím, a následne som bol odstavený od okulára. Potvrdil mi to, čo som videl ja. Keď som sa zase prebojoval k okuláru, objekt sa už rozpadal na malé kúsky. Dokonca som videl aj dymovú (ako sa tomu odborne nadáva?) stopu. Zarážajúce na tom bolo, že objekt neletel po oblohe tak ako družice alebo lietadlá, ale akoby šikmo dolu. Preto ani nebolo na prvý pohľad zrejmé, že nie je stacionárny.Na druhý deň som pozeral správy, a nič. Doteraz neviem, čo to bolo. Žeby satelit v atmosfére? Alebo nebodaj nejaký vesmírny šuter?
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Identifikace družic

#8

Příspěvek od sandor »

Moje zkušenost s meteorologickými balony je dosti podobná popisu pozorování igiho. V mém případě se mi před očima dalekohledu rozpadl a zůstalo po něm jednak stříbřité tetelení úlomků pláště zvolna se snášející k zemi hnané větry sem a tam, jednak jsem sledoval těleso sondy, jak si to sviští atmosférou dolů.
Bylo to zvečera a balon jevil se před rozpadem jako velmi jasná hvězda, snad srovnatelná jasem s Venuší, možná ještě jasnější. Binar 25 x 100 ukázal skutečnost i fantastický konec jednoho meteorologického výstupu.
Odpovědět