Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#256

Příspěvek od MilAN »

EQ 6 montáže a jejich detiváty od SW mají všechny stejný způsob nastavování vůle. Není důvod
častého nastavováni (dříve jak za rok)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Problémy s pointací

#257

Příspěvek od Osel »

Pedro...tak jsem na tebe včera myslel. můj postup.
1)staraligment...na Capelu...dělá se dobře dalekohled v příjemné pozici dobře se kouká do hledáčku... ovládání pomocí ručky a kontrolou přesného najetí pomocí live viev v backyardeos, a když už jsem na jasné hvězdě rovnou udělám zaostření pomocí bathinovi masky
2) pak už montáž ovládám kabelem pomocí stellaria...najedu do prostoru kde chi fotit, včera to bylo mezi V-J, někam kolem 30st. viz foto
3) nechám PHD ať si samo vybere hvězdu a pustim calibraci ... chvíli nechám běžet abych viděl výsledky
4) najedu zase pomocí stellaria na žádaný objekt co chci fotit , nechám PHD ať si vybere hvězdu a jedu, výsledek viz foto a výsledky ze včerejška máš v sekci vyzkoušejte si zpracování.
5) včera jsme dělal dvě hodiny stephanův quintet, 3,5 hodiny plejády, půl hodinu plamínek a hodinu a půl Oriona...přejížděl jsem mezi nimi, pointace šlapala jako hodinky a to byla vlhkost a k ránu pak už i mlha že z dalekohledu kapala voda jako z kohoutku.
Přílohy
PHD.png
PHD.png (117.78 KiB) Zobrazeno 2552 x
kalibrace.png
kalibrace.png (157.03 KiB) Zobrazeno 2552 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#258

Příspěvek od MilAN »

A máš nějaké důvod, když jedeš přes Stellarium, proč začínáš ručkou ?
Pokud jde o pedra, tak tu teď nekomunikuje, takže nemáme ani tušení, jak to má zapojené a co mu nejde, resp. jde špatně- . Obecné návody tu jsou x - moc -krát.
A úplně obecně. Pokud se mi podaří připojit některým ze způsobů pointaci(PHD-2) a nechám defaultní nastavení, tak to vždy funguje. Je možné, že v konkrétním případě je možné některé z parametrů nastavit i vhodněji, ale tím jen trouchu mohu chod vylepšit- ale chodí to i bez jakéhokoliv vylepšovacího snažení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Problémy s pointací

#259

Příspěvek od Osel »

Milane čistě technický důvod, vše mám na terase a fotím z tepla domova a když dělám aligment a zaostření beru jen noťas na chvíli ven a nechce se mi tahat i kabel od montáže.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 572
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Problémy s pointací

#260

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, koupil jsem zde na fóru montáž Exos 2 a vyměnil jí elektroniku za onstep s běžnými krokáči. Kdo z vás má podobnou montáž případně EQ5 jak máte nastavené vůle? Já když zahýbu RA osou tak tam mám na konci tyče výkyv odhaduji 0,5-0,7mm. Je to moc nebo málo, ptám se protože, že mi to nepointovalo dobře, byly tam místy velké výkyvy v grafu ke 4" i více. RA osa jde lehce když točím šnekem. Rozváženo na východ jsem měl. Další den jsem si všiml, že mám povolenou řemeničku na DEC která teda jde více ztuha, přestože jsem jí předtím napínal. Může mít povolený řemínek na jedné z os vliv na průběh pointování i druhé osy, asi blbost ne?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#261

Příspěvek od MilAN »

A proč tedy neuvolníš DEC osu, aby šla také lehce ? Pokud někde něco v pohybu jedné osy drhne, tak to bude mít i vliv na druhou osu - tyhle montáže nejsou nijak extrémně tuhé
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 572
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Problémy s pointací

#262

Příspěvek od astrolama »

Koukl jsem na tu DEC osu, je to hliníkový odlitek a na styčných plochách s ložisky je to osoustružené, to by bylo OK, pak je tam hliníkový prstýnek se zuby okolo kterého běhá skříň šneku se sáňkami. Tento prstýnek se aretuje k tělu montáže ustanovkou a když jí víc přitáhnu tak se projeví na tuhosti chodu, prostě ho prohne. Zrovna tak ta DEC osa běhá v tom prstenu a tře se po takovém silonovém obložení nebo co to je. Utřel jsem starou vazelínu smíchanou s černotou z otřeného hliníku namazal superlube. No moc se to nezlepšilo :roll:
Asi by to chtělo pořešit nějak ten silon... nemohl časem třeba nabobtnat nebo tak něco?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#263

Příspěvek od MilAN »

Když jsem psal uvolnit DEC osu, byla tím myšlena vůle šnek/šnekové kolo. A tu nastavit lze
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 572
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Problémy s pointací

#264

Příspěvek od astrolama »

Milane já jsem tam neměl dorvaný šnek ke kolu, že by mi tohle způsobovalo tuhý chod ani předtím. Ono to prostě nejde lehce ani s uplně sundaným šnekem, v tom je ta potíž.
Pokud jde o to nastavení vůle, tak to hodnotím tak, že vezmu za osu a "čochtám" (odborný výraz), případně ještě otáčím prsty ručně kolečko na hřídeli šneku a sonduji mrtvý chod. Nebo je v tom nějaká jiná věda a princip je jiný?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#265

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsi měl demontovanou DEC osu, tak víš, že ji v těle montáže drží matice skrytá pod DEC stupnicí. Tak tam je potřeba to dotáhnou tak , aby s tím šlo ručně točit, Jak tam máš kroužky a pouzdra netuším, těch variant u těchto montáží bylo více. A pokud tam je silon, tak se to nemaže (jen nakonzervuje kov)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Patrik93
Příspěvky: 120
Registrován: 23. 01. 2020, 21:42
Věk: 31

Re: Problémy s pointací

#266

Příspěvek od Patrik93 »

Astrolama.. riešil som niečo podobné na mojej EQ5.. A problém prečo to u mňa šlo ťažko boli moc utiahnuté šróby ktoré držia celú DEC časť na zvyšku montáže. (Tie 2 velké z predu ktoré sú na pravo a lavo od polárneho hľadáčiku). Po decentnom povolení aby stále montáž držala po kope sa to začalo chovať podstatne lepšie. Skús to a daj vedieť.
To isté ma vypieklo keď som rozoberal a skladal montáž. Pri skladaní som to moc utiahol a DEC oska nešla zasunúť dnu.. až po povolení to tam pekne vletelo na doraz.
Odpovědět