Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Problémy s pointací

#211

Příspěvek od LaH »

To MMys:
Tak ta poslední poznámka mi docela udělala radost!!! To jsem potřeboval vědět. Děkuji.
Já sám kvalitu pointace neumím posoudit, proto se to snažím průběžně zlepšovat a teď už jsem neměl inspiraci jak pokračovat.
Vlastně jsem ještě nepointoval za dobrých podmínek a bez Měsíce, do sekundáru svítí lampa, ... Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, dělám si to tak trochu schválně.
I výstupy z G3 jsou následně většinou tak trochu mazanice, když se k tomu navíc nepřidá dobré zaostření. Ostřil jsem krokem 0.01mm a stejně jsem ještě nezaostřil podle svých představ. To už ale musí být seeingem, zrcadlo mám (podle uživatele Vla) dost dobré a temperaci zásadně nepodceňuji.
S nastavením na obr. v příloze už naštěstí dostanu vždy nějakou pointační hvězdu i za horších podmínek, ať to namířím kam chci. A co je také důležité, neztrácím ji.

To zkušení:
  • Pokud bych binning 4x4 dostal na 2x2 nebo i 1x1, zlepšilo by to výrazněji pointaci když pointace stejně na vstupu pracuje s obrazem hvězdy jako plochou, ne bodem?
  • Pomohlo by přejít na pointaci v sofistikovanějším PHD2 místo SIPS?
  • Lze z grafu vyčíst potřebu dalšího nastavení (backslash, ...)?
  • Co bych z vaší zkušenosti mohl nastavit jinak, třeba jen na zkoušku?
Děkuji
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#212

Příspěvek od MilAN »

Mně přijde graf pointace v pořádku. Výsledný tvar hvězd se mi , vzhledem k poměrně velkým pixelů, zase tak nelíbí. spíš než pointaci bych to přičítal malé tuhosti OV a tím mírnému náklonu téhle velké kamery. To je pointaci celkem jedno, ta s tím pracuje ať je to kotouček nebo ovál. Zůstal bych u vysokého biningu, je to CCD kamera , tak to má význam.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s pointací

#213

Příspěvek od MMys »

Pixel v biningu 4x4 má zhruba 13um, centroid umí většina SW počítat na 1/10 velikosti pixelu, tedy něco přes mikron, a pointuješ na stejném ohnisku pro hlavní kameru s pixely 6um. Důvod pro změnu biningu tedy žádný nevidím, přesnost bude více než dostačující. Sám používám v OAG Lodestar, který má pixely skoro 9um, a pointuji jím kameru co má pixely 3.8um na ohnisku okolo 1.7m

Problém ovšem bude v mechanice dalekohledu. Abys využil dobrého seeingu a ostře kreslící optiky, musí být pointační zásahy co nejmenší, a pokud možno málo časté. Pokud nepřesnou mechaniku honíš 1sec. pointačními zásahy, vede to přesně k tomu, co je vidět ne výsledku. Ono to vypadá hezky, pointuje to v podstatě nejlépe, jak umí, ovšem odchylka je tak v rozmezí +/- půl až možná jeden ten pointační sloučený pixel. Tedy +/- 1-2 pixely hlavní kamery. A to už trošku ostrost zhorší. Seeing už také na tomhle ohnisku je vidět. Rozlišením jsi na zhruba 1"/pixel, a k tomu obvyklému lepšímu seeingu 2" se ti ještě přidávají ty odchylky v pointaci o další 1-2", a to už se budeš dostávat na FWHM okolo 4" (4 pix). I ta kulovka tomu odpovídá. Myslím, že výsledek je úměrný mechanice dalekohledu. Pokud jsou třeba na DE vůle, může být pointace v jedné z os horší. A k tomu se ještě může přidat chyba v kolimaci, malá tuhost soustavy, a zase to zvětšuje hvězdu.

Já sám jsem viděl, jak začal ostřeji kreslit můj newtonek, když jsem ho přendal z EQ6-ky na tu moji montáž s třecím převodem, co má naprosto minimální chybu. U ní, když není poinatční hvězda, tak mohu klidně natahnout pointační expozici i na 10 sekund, aniž by to vadilo, protože ta montáž ustojí bez pointace v meridiánu i 5 minut. A pointuji vlastně hlavně kvůli ditheringu, refrakci, stáčení pole (přeci jen polární ustavní s ečasem maličko hne).

Zkontroluj si, jak nejdelší expozice bez pointace lze dělat, a dej expozici na pointační kameře aspoň 3 sec, klidně i 5. To ti vyprůměruje seeing, takže centroid pointační hvězdy je stabilní a věrohodný. To na sekundové expozici prostě není. To je malá doba a hvězda skáče i na špičkové montáži, a pointace výsledek zhorší, ne zlepší.

Pokud má ale montáž viditelné oscilace už po sekundě, dvou, tak to prostě lepší už nebude, dokud neuděláš něco s mechanikou. Tyhle rychlé změny na průběhu PE se prostě s delším ohniskem už upoinotvat nedají. Prostě s prodlužujícím se ohniskem nároky na mechnaiku soustavy značně rostou, pokdu chceš dosáhnout limitu daného u nás výborným seeingem okolo 1" (to je asi takový reálný limit, dál jsem se zatím nedostal ani já).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s pointací

#214

Příspěvek od MMys »

Natoč si video bez pointace, tou pointační kamerou danou místo hlavní, na nějaké středně jasné hvězdě, rychlostí okolo 10snímků/sec. v biningu 1x1, ať to má rozlišení. Udělej to za dobrého seeingu, nejprve okolo polárky, kde se neprojevují oscilace v důsledku chyby v pohonu, a nebo ho klidně i vypni. Tím uvidíš, jaký je vliv seeingu.

A pak to zkus hned potom stejně vysoko nad obzorem nad jihem, se zapnutým pohonem, kolem meridiánu. A pak si ty videa porovnej. Pokud budou vidět nějaké rychlejší pohyby dané pohonem, tak víš, kde máš hledat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Problémy s pointací

#215

Příspěvek od LaH »

To MilAN:
Děkuji za připomínku, to je určitě pravda, bál jsem se sám, že je příliš těžké. Řešil jsem to takto:

1. Nahradil jsem původní pozorovatelský OV Meade novým Baader 2" Diamond Steeltrack ( + Baader Steeldrive II Motor Focuser with Controll Box)
Myslím, že ten obr. je ještě s výtahem Meade. Změnila se mírně poloha (osa) výtahu a následně i umístění pavouka.
2. Při té příležitosti jsem upravil a dost výrazně zpevnil celou hlavu dalekohledu a i celý dalekohled mírně "revidoval", např. uchycení vzpěr teď snese opravdu velké utažení, ne že by to předtím bylo málo.
3. Nový výtah i sekundární zrcátko jsem velmi pečlivě zkolimoval, dá-li se tomu tak říci.

Při pointaci podobné grafu v obrázku teď dostávám na G3 hezky kulaté hvězdy na celé ploše v bin 1x1. To mne až překvapilo, tady jsem zatím! spokojený. Tedy s tvarem, ale ne s velikostí. Až to víc "zaostřím", určitě bude vidět ještě leccos k řešení, protože nějaký pohyb to prostě mít musí.

To MMys:
Děkuji za velmi cenné připomínky a postupy. Určitě mi ušetří hodně trápení. :) Některé postupy už plánuji časem provést a ty pro mne nové co nejdříve vyzkouším.
Své bezvůlové řemeničkové převodovky (v RE převody zdvojené) jsem kamerou netestoval, nenapadlo mne to. Ale mělo.

Jen připomínám, ustavení Split Ringu po vytažení z altánu na jednu dvě noci dělám opravdu jen "na prasáka", i když mám v provozu polární hledáček, který ale nemůže být ideálně seřízený. Ta montáž má dvě šroubové vzpěry na sever a těmi se to narychlo šteluje na Polárku obtížně. To by chtělo dva lidi - jeden kouká do hledáčku a diriguje, druhý šroubuje vzpěry. Až Hvězdostroj dostane pevné místo v budoucí pozorovatelně, dám si s ustavením hodně práce a pointační zásahy se určitě zklidní.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s pointací

#216

Příspěvek od MMys »

K ustavení zkus SharpCap, uděláš to přímo hlavní kamerou. Otočíš dalekohled k pólu, až se chytne astrometrie, pak uděláš dvojici vzájemně v RA pootočených snímků, vybereš nějakou hvězdu v poli, klikneš na ni, a SharpCap už ti jen namaluje kolečko, kam ji musíš dostat pomocí pohybů v azimutu a výšce. Nemusíš se nikde válet pod hledáčkem, a můžeš to sledovat na monitoru z místa, kde šroubuješ a dva lidi na to nepotřebuješ. Je to práce na pár minut.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Problémy s pointací

#217

Příspěvek od LaH »

Děkuji moc za radu!
Určitě vyzkouším. Jdu stahovat a učit se to. :)
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 560
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Problémy s pointací

#218

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, jsem zoufalý. Včera jsem fotil (NEQ6) 1m ohniskem a pointoval hledáčkem 50/200mm kamerkou ASI120mini (3.75um/pixel).. Je opravdu ten seeing tak vážná věc, která to dokáže dokonale zhatit tak, že mám vetšinu snímků s šišatýma hvězdama? PHD jsem kalibroval v DEC kolem +8°. Klidně si to lítá ke 2-3 vteřinám a já jsem z toho na prášky. Jako asi PHD mám nastavené dobře (pokud ST4 kabel vytáhnu tak to ujede někam uplně do pryč).
Ten pointační dalekohled mám přidělaný na desku která sedí na objímkách dalekohledu hlavního. Já už fakt nevím kam dál, určitě někdo z vás fotil, tak může říct jestli to stálo fakt za prd a nebo tady plaším jenom já. Zkoušel jsem i změnit v ručce hodnotu auto guide speed a nebylo to lepší. Co pointace delším ohniskem, pomohlo by to?
Jinak fotím na kameru ASI1600 která má 3.8um/pixel.
Už se mi jednu noc povedlo focení, kdy to bylo hodně dobré až jsem se tomu divil, tak to beru tak, že chybným nastavením to nebude, moje otázka spíš směřuje k tomu, jak fotit, i když nejsou podmínky uplně eňoňůňo. Upřímně se mi ani dnešní noc už jít nechce, protože už vidím jak to stojí za h.... zas :roll:
PHD2_GuideLog_2022-08-03_222931.txt.zip
(175.61 KiB) Staženo 92 x
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#219

Příspěvek od MilAN »

Asi to dost odpovádá podmínkám a možnostem. Co bych určitě udělal: Zkrátil expozici na 1s, zdvihl agresivitu v obou osách přes 0,6-0,8 a vynechal ty programy, které počítají s nějakou hysterezí. Tyhle montáže na to moc nejsou. A určitě bych zkusil multiple star
https://openphdguiding.org/man/Advanced ... uiding_Tab
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#220

Příspěvek od hades »

Ještě je dobrá praxe, a radí to i autor PHD2, dělat kalibraci směrem na jih v deklinaci kolem 20°. Zda před nebo za meridiánem, záleží podle toho, na které straně pak budeš fotit.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Problémy s pointací

#221

Příspěvek od pedrosanchez »

Ahoj, všechny Vás zdravím, jsem tu zase :( Konecně jsem měl čas vyrazit, dobrý seeing v noci, ale již podruhé mi to nepointovalo a fakt už nevím, kde dělám chybu. Jelo mi tam "clearing backlash" asi do hodnoty 50 a pak kalibrace failed, myslím, že se zase nehýbala v RA hvězda nebo co.
Nevíte prosím, čím to nejčastěji může být?
Internet je plný návodů, stejně tak nějaké informace v PHD2, ale řekl bych, že kabely mám nové, těmi to nebude, vše jinak fachá. Ustanovuji pečlivě na Polárku, dalekohled je v rovině a vyvážený, resp. někdy ho mírně rozvážím na stranu, kde je tubus (k východu), jak mi radil Milan. Šrouby v obou osách dotahuji celkem pevně. Kalibruji na jednu hvězdu, najíždí to pak docela dobře. Včera konkrétně na Deneb, když jsem pak chtěl fotit objekty poblíž. Nebyly úplně u zenitu. Pointační kamerku mám v hledáčku, zaostřil jsem snad celkem dobře, vymazal data odminula. Hodnoty v PHD2 mám defaultně, mnMo asi 0,05, agresivitu 85. Scope mxRA i DEC 2500.
Fakt nechápu a štve mě to :( občas mi to dříve pointovalo. Děkuji za případnou zprávu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#222

Příspěvek od hades »

Pedro: dej sem log z toho včerejška. A taky, jestli máš, fotku jak tvá sestava vypadá. Hlavně mě zajímá, jak tam máš ty kabely
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Problémy s pointací

#223

Příspěvek od Osel »

Hades, dělám kalibraci vždy v poli kde budu fotit (směrem SZ , SV, JV, JZ ) cca kolem 30°a od té doby mám klid. Jedině když objekt přejede do druhého pole tak udělám znovu kalibraci samozřejmě po flipu. Nová kalibrace a najetí zpět na focený objekt nezabere víc jak 10 min i s kontrolou zaostření..
Pedro, to RA mi kdysi dělalo to samé na EQ5 tak už netlačím na pilu při polárním ustanovením ono drobnou odchylku PHD zvládne. Na EQ 6 R se mi to nikdy nestalo.
A čumák dalekohledu je lepší když táhne k zemi, myslím že i ty gymičky na převodech se víc napnou a chod je pak klidný.
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Problémy s pointací

#224

Příspěvek od Osel »

Pedro tak jsem na Tebe myslel a udělal testovací foto. Máme podobné vybavení tak ukázka mého nastavení a výsledky.
1) kalibrace PHD
2) výsledek pointace - na začátku focení to bylo trochu horší, total RMS error byl 0,77 v průběhu noci se seeing zklidnil a výsledek je 0,53 a den předtím byl 0,44.
3) porovnání pointované a nepointované fotky
jediné co mě napadá že Ti ještě pošlu kompletní nastavení PHD na mejla
Přílohy
por.jpg
por.jpg (458.7 KiB) Zobrazeno 2491 x
kalibrace.png
kalibrace.png (357.25 KiB) Zobrazeno 2491 x
Bez názvu.png
Bez názvu.png (131.08 KiB) Zobrazeno 2491 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#225

Příspěvek od MilAN »

Při všech pokusech, co jsem kdy dělal s nastavením jsem zjistil, že nejméně škod se nadělá při ponechání defaultního nastavení. Ne, že nejde najít o něco optimálnější, ale není to nikdy špatné nastavení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět