Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24327
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#46

Příspěvek od MilAN »

to honza.ho:
jaká je časová vzdálenost mezi těmi skoky?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Problémy s pointací

#47

Příspěvek od honza.ho »

to honza.ho:
jaká je časová vzdálenost mezi těmi skoky?Periodické to nebylo ... tohle byl spíše extrém. Někdy 2 peaky za minutu, někdy jeden za 8 minut. Možná to má na svědomí i mrtvý kabel k EQmodu, který mi teď právě umřel. Opravit to nestíhám, takže na dnešní jasnou noc můžu vymýšlet jinou zábavu.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Problémy s pointací

#48

Příspěvek od honza.ho »

Kabel jsem nakonec dopájel, fotím asi 90 minut. Na dalekohledech 1 hub do kterého vede vše, žádné pnutí a v grafu zatím jeden peak, který se vizuálně neprojevil. Každopádně je tam jeden, bude asi hůř, uvidím v průběhu noci. Jediné co mě napadá je povolit/utáhnout přítlak na RA šneku. Před několika týdny jsem si omylem rozhodil DE backslash šroub, ale to jsem vrátil zpět a tehdá problém nebyl. To by se ale snad neprojevilo v RA ose. Vizuálně to vypadá tak, že hvězda jakoby rychle poskočí o pár pixelů a pak se vrací zpět (to je ta výchylka v grafu). Další možnost je nevyvážení (a to dost velké), v deklinaci. Mám tu krátkou lištu a nemůžu to pořádně vyladit. Asi začnu tím, že koupím dlouhou a všechnu techniku šoupnu na montáži výše, tak, aby kamery nepřevažovaly přední část.


Po výchylce to nyní vypadá ok, jenže jak dlouho ...


Edit 1:43. Hvězda se driftem nepohla v dx,dy z 5 hodin ani o 1 pixel, pointace funguje. Ťukám na stůl ... ale ani tak nevěřím, že to bude dlouhodobé.

Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5577
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#49

Příspěvek od Karell »

Takže jak už včera "prozradil" Pavel, problémy s pointací jsou vyřešené. Opět díky Milanovi, kterému se podařilo nakonec i mně vysvětlit, že zásadní problém je v ustavení montáže...Na obrázku je vidět, jak vypadá výsledek, pokud se opravdu provede polární ustavení správně. Newton 305/1500, montáž NEQ6, 10 minut expozice, roh kompozice, zvětšeno na 200%. Je radost sledovat graf, když už o něm pro změnu díky Pavlovi vím. Odchylky v DEC i RA osách do 0,5 pixelu maximálně, Pavel ještě identifikoval nepřesnost v ustavení podle častých zásahů v Dec ose. I tak je snad z obrázku patrné, že pointace je precizní. Díky tomu i včera vše proběhlo, jak je potřeba, celkem naexponováno v 10 minutových expozicích 8 hodin za 2 noci, použitelnost 100%. Pánové moc děkujeme!


Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5577
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#50

Příspěvek od Karell »

Jako doplnění mého předcházejícího příspěvku vkládám graf z programu PHD Guiding z dnešní noci. Když už člověk pochopí, co dělá blbě, alespoň trošku přesně ustaví montáž ( problém je, že po přesném ustavení na ni naložím těch 75 kg a to má určitě na měkkém podloží, i když na pukách, vliv ), může to vypadat i takhle. Celou noc. N305/1500 na NEQ6.



Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11630
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#51

Příspěvek od Psion »

To je Karle špatně - nejdřív na ni nalož 75kg a pak ji přesně ustavuj.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5577
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#52

Příspěvek od Karell »

Já vím, jenomže ten bojler nedá v pohybu kolem stativu do všech poloh a nelze nastavit H.A. Teda lze, ale nejde na něj dojet.... :(
Edit: teda lze, pokud mám být opravdu přesný, ale s osou DE natočenou tak, že není vidět skrz polární hledáček....
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17649
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#53

Příspěvek od MMys »

Jenomže s EQ6 nalozenou takovou vahou už ve výšce nepohnes,temi šrouby to už neutlacis. :-(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5577
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#54

Příspěvek od Karell »

V jednom směru to jde Martine, to jsme se naučili, jak udělat, horší je to, co jsem doplnil v příspěvku výše.
Edit. nejsem schopný se dnes vymáčknout, takže opět doplnění. Jde to oběma směry při rozumném použití páky na šroub. Ani nemusí být nijak velká, používám prstýnkový klíč.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11630
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#55

Příspěvek od Psion »

Obdivuju jednu věc Karle, vyjíždět s takovým monstrem něco fotit. Já mám vše v batůžku a v rukách, tohle bych opravdu nezvládal.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5577
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#56

Příspěvek od Karell »

Asi mně nebudeš věřit, ale včera jsem všechno vytáhl na zahradu úplně sám, neboť děti mám na výletě v zahraničí a manželka hlídá dům rodičům. Montáž s ustavením, na ni ten bojler, pointační dalekohled, kompozice, ostření, káva a všechno kolem. Od počátečního otevření dveří do začátku exponování 1 hod 38 min. To už jde, ne? Omluva za OT. Je fakt, že všem bojleristům doporučím jednoduché motorové ostření od SW za 1200,- Kč, mně ho přivezla z Polska firma Binox, vůbec nechápu, jak jsme bez této pomůcky mohli předtím zaostřit. Teď mohu ostřit a zároveň exponovat, nic se nehne ani o pixel.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4152
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#57

Příspěvek od biker.fm »

rozumném použití páky na šroub. Ani nemusí být nijak velká, používám prstýnkový klíč.OT otazka: A jak dokazes odhadnout tu "spravnou velikost paky" aby jsi pripadne nestrhnul zavit na tom sroubu nebo v montazi ? Mi prave jednim sroubem to jde posouvat uplne v pohode, ale ten druhy jde docela tezko (zavity jsem pro jistotu promazal vazelinou) a to i kdyz na montazi mam nalozeno jen cca 20kg.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5577
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#58

Příspěvek od Karell »

Mám v ruce implantovaný měřič utahovacího momentu Stando ;D Také jsem to všechno promazal, aby to šlo v podstatě lehce a nesmí to být moc, co potřebuji "dorazit". A kluk to nadlehčuje rukama za protiváhy. Ale jak říkám, u nás je ten problém hlavně jinde, tohle děláme dost výjimečně.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#59

Příspěvek od Konihlav »

vcera jsem misto seriozniho foceni (ktere nakonec slo delat, protoze vysoka oblacnost odesla) asi 4 hodiny skakal kolem montaze a zkousel tisic a jednu kombinaci pointace vymenou - objektivu, kamer, pointacniho SW, laptopu, nastaveni, kabelu a ja nevim ceho jeste. Testoval jsem napr. pointaci pres 45/325mm s QHY5, ktera je pry z rady QHY5 nejcitlivejsi, ale sumi jako prase. Kupodivu jsem i tak v nahodnem poli na obloze nasel alespon nejakou tu slabsi hvezdu, na kterou pointovat slo. PHD zvladne horsi hvezdy nez MaxIm DL - v nem jsem musel delat dark frame korekci, jinak by hvezdu sam zadnou nedetekoval ani za 10 sekund.

Takze ze 4 hodin testovani pointacnich kombinaci (zase jsem se toho dost naucil, kdyz uz jsem obetoval fotografickou noc) mam celkem dobry pocit, ALE je zde jedno ALE.

Kluci, prosim, jak to delate??? Co se kde musi nastavit aby to slo? Za boha jsem nebyl schopen zprovoznit pointaci pres ST-4 (autoguider) kabel. Testoval jsem PHD/MaxIm DL, QHY5, Atik314L+, dva kabely, ... a opravdu netusim, proc to nejde (mam HEQ-5).

Pred nejakou dobou jsem nepochodil ani s pointaci pres jinou QHY5mono (tj. uz jsem testoval 2 tyto kamerky) jinou montaz (G-11) a jiny AG kabel.

co se kde da nastavit o cem nevim? jak zjistit, ze On-Camera ci "Guider Relays" spojeni pres ST-4 AG kabel do montaze funguje? (predpokladam, ze jasna noc uz nebude).

diky za napady, ja totiz fakt netusim co vice zkusit (a rad bych jako back-up reseni mel pointaci pres AG port funkcni).
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Problémy s pointací

#60

Příspěvek od honza.ho »

Já jsem předpokládal, že spojení přes MaximDL jde prostě napřímo QHY5-montáž .. ? Pokud chci využít PC tak musím připojit EQAscom a použít PHD. Alespoň tolik moje představa, nikdy jsem o tom tedy hlouběji nepřemýšlel tak kdo ví, jak to je.

Moje prvotní nadšení z pointace v Maximu opadlo vcelku rychle včera. Bylo mi to jedno, když jsem snímal zákrytovku, ale každou chvíli to přesáhlo 2 px. Když jsem se potom přepnul do PHD a použil EQAcsom, problém zmizel. Mám stejný postřeh jako Konihlav, PHD umí pointovat velmi spolehlivě i na velmi slabé hvězdy = vždy, kdekoliv stačí 1 sekunda s QHY5 (nemám stavitelné kruhy). V Maximu ale bez DF nemám šanci. Také jsem v Maximu nepochopil jak funguje kalibrace směrů, ale dělám ji většinou tak na 3× než je spokojený. Blbý je, že když se nepovede, hvězda se zpět nevrátí (rozhozená kompozice o +- X pixelů. Nikde tam nevidím něco jako save nebo force calibration, takže vždy znovu - tzn. i při reconnectnutí v pomalo-vyčítacím módu hlavní kamery (to je asi nejhorší). Nastavení DEC slope jsem nepochopil, ale pravděpodobně to problém řeší (kamera je vždy orientovaná stejně. Na manuální kalibraci jsem zrovna chuť neměl ... Výsledek, při práci, kde je pointace fatální budu používat PHD.


Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Odpovědět