Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Problémy s pointací

#166

Příspěvek od peta62 »

hades : to by bylo super, ja vcera hledal a vyptaval se, zde jsem to nenasel, hledal jsem spise v technice.

Vcera jsem podle rad tady nastavil hadovu "1) PC->Kamera->Montáž" PHD2 se tvarilo ze funguje ( ukazovalo to v grafu svisle cary, vypadaly jako korekce, davaly smysl ), ale krom velkych odchylek ( obcas i pres +-2" a nekdy dost divoce, hlavne v Dec ), ktere jsou v me moci najit ( montaz, prilisna vaha, netuhost pripevneni pointacniho dalekohledu, netuha podlaha, nastaveni PHD2 ) mi to soustavne ujizdelo, cim delsi exposice, tim delsi cara z hvezdy, nechci tady zaplevelovat, ale mohu prilozit pokud to pomuze. Kalibrace probehla, navrhy jsem aplikoval. Cekal jsem kolace, pochopil bych i elipsy, ale caru mi hlava nebere. Problem je, ze toto musim testovat na obloze, vsechno vypadalo skvele dokud jsem se nepodival na fotku. Jako jedina mozna simulace bez skutecnych hvezd mne napadl test, poustet svetlo z jedne montaze a sledovat i fotit z druhe, ale to je dost narocne, vcetne vyberu mista kde. Proto se ptam zde, setkali jste se s podobnym chovanim, mate tipy co by mohlo zpusobovat dlouhe cary a co mam delat ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#167

Příspěvek od hades »

Zkus někam nahrát log z PHD2
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#168

Příspěvek od MilAN »

Proboha, proč zase řešíme jednu věc zase ve dvou vláknech ? A stále se opakují stejné nesmysly. Není snad nákres zapojení montáže v Ascomu na jejich stránkách řešen na jednom obrázku a připojení PHD celkem asi jedním odstavcem ?
A nebylo by vhodnější zvolit normální a logický postup : připojit montáž k PC a rozchodit ovládání z PC planetária včetně všech funkcí. A až tohle bude chodit, zapojit podle jednoho ze dvou schemat pointaci a tu teprve řešit následně, až budu mít jistotu, že se montáž chová korektně.To , že vychází špatný výsledek, může mít 10 příčin, z logu se to nezjistí a budou tu jen zaznívat další nápady co s tím, ačkoliv nikdo nezná příčinu.
Hlavně to ale řešme v jednom vlákně a ne podle několik návodů najednou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Problémy s pointací

#169

Příspěvek od peta62 »

hades píše:Zkus někam nahrát log z PHD2
Dekuji, tady je. Jen pro vysvetleni, najdou se tam urcite strasna mista, ne vzdy jsem pointaci vypinal pri zmenach. Mohu dodat casy a delky foceni, ale nevim zda je fotak sladeny s pocitacem, dlouho jsem fotak nenastavoval.
Musel jsem to dat na uschovnu, sem je to moc velke a zip ani rar to nevezme.
https://www.uschovna.cz/zasilka/IYAPFI7YW5DW3UDG-JS5/

MilAN : Ve vlakne "Jak a s čím začít pointovat?" jsem se ptal na zapojeni, zde se ptam na problemy, protoze se to jmenuje "Problémy s pointací". Zamyslete se, zda tu nesmysly nepisete spise vy. Posledni moje OT poznamka k tomuto, dale se vyjadruji jen k pointaci.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#170

Příspěvek od MilAN »

OK. ,, jenže pokud je fotka špatná , je v principu mnoho důvodů : zapojení, spolupráce montáž/PC, vlastni program PHD, vlastní ovládání PHD, tuhosti, vyváženosti, volná optika, průhyby , . Ale pokud si seš jistý, že zapojení je OK. , tak to řeš logem. Tam zjistíš, co montáž dělá, ne kde je příčina.
Ale jak píšeš, není to můj problém, nemám potřebu ho řešit. Takže to ber tak, že moje poznámky a reakce nejsou určeny tobě, ale někomu jinému by se mohly hodit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Problémy s pointací

#171

Příspěvek od nou »

Tak skusil by som pripojit si montaz cez kamerku a zvolil by som v PHD2 tools->manual guiding. Postupne stlacat hore dole dolava doprava a s uchom na montazi pocuvat ci reaguje na korekcie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Problémy s pointací

#172

Příspěvek od peta62 »

nou : Diky, urcite ihned rano zkusim, ale tam to myslim neni, protoze v grafu vidim, jak odchylka reaguje na korekce. Ani jsem na obrazovce PHD2 nevidel zadny posuv hvezdy, ktery by se ihned nevratil. Mel jsem dnes pri rizeni delsi cas na premysleni a nejpravdepodobnejsi mi prijde, ze je to nedostatecnou tuhosti upevneni guideru.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#173

Příspěvek od hades »

Čím vlastně pointuješ když tam je uvedeno tohle: Pixel scale = 0.97 arc-sec/px, Binning = 1, Focal length = 1250 mm
Podle logů se dá zjistit že ti 6.3. správně neproběhla kalibrace. 7.3. už proběhla správně ale obě křivky ti létají nahoru a dolů. Takže bys mohl začít tím, že obě osy mírně rozvážíš:
RA osu rozvaž tak, aby těžší strana směřovala na východ, tedy proti pohybu montáže. Tak budou zuby vždy v záběru. Pamatuj ale, že po proložení je třeba to opět rozvážit, zase směrem k východu
Dec osu rozvaž tak, aby ti horní strana mírně převažovala a táhla dalekohled horní stranou k zemi.
Z logů vyplývá, že RA osa nijak zvlášť nezlobí, ale Dec je opravdu špatná. Doporučil bych ti vyzkoušet funkci Guiding Assistant a nech ji běžet aspoň 5 minut. Potom aplikuj doporučená nastavení a zkus znovu pointovat.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Problémy s pointací

#174

Příspěvek od peta62 »

Dekuji. Dal jsem na balkone dohromady sestavu na rozchozeni pointace pres PHD2, asi ne uplne idealni, aby se mi projevily pripadne systemove problemy nez budu moci zacit fotit. Proto ted nejvice resim tu caru z hvezdy, kterou nechapu. Pointuji QHY5III174 strcenou do Orion Apex 90mm Mak ( ten asi nebude idealni, ale hvezdy ma v PHD2 pekne ) neseny na C9.25, ten na EQ6.
6.3. jsem mel to pulsni nastaveni, kalibraci ( tedy Guiding asistent - bral jsem ze dela kalibraci, jeste nactu presne rozdil ) jsem nechal i pres 200 vterin, ale potom vzdy spadla na Dec testy pote, kdy pise ze zkusi max 100 x. 7.3. jsem prenastavil na ST4, to Dec jsem musel vypnout, aby mne to nechalo kalibrovat, potom si to stejne kalibrovalo znovu pri spusteni. To ale mozna kalibrovalo protoze jsem opravil ohniskovou delku guideru, predtim jsem kdysi testoval s C9.25 ( DSLR piggyback ). Dalekohledova strana byla tezsi a fotil jsem na zapade, takze jsem mel tezsi vychod, Dec byl temer idealne vyvazeny a nemohu rici presne, omlouvam se.
Ano Guiding asistenta jsem poustel, psali alespon dve minuty, nechaval jsem urcite dele, ale ne pet minut, dam priste. Navrzene zmeny jsem potvrdil a ridil se doporucenim delky exposice 1 - 3 sec, ale v zoufalstvi jsem to ke konci v tomto rozmezi menil.
Moc dekuji za cas a usili, otestuji Tva ( i od nou ) doporuceni jakmile budou hvezdy, dnes u nas deka. Take vezmu Losmandy misto EQ6 kvuli nosnosti a kvalite. Mozna se pokusim vytvorit testovaci prostredi ze dvou montazi, pokud budou mraky dlouho.
Vsimnul jsem si ted vecer na fotkach zvlastni veci, fotil jsem delsi dobu a ten sklon cary hvezd se na fotce meni. Zkusim zitra odpoledne ( dopoledne musim sluzebne narychlo nutne do Prahy ) zjistit s cim ten smer muze mit souvislost. Kazdopadne to neukazuje na posuv Maku vuci C9.25, to by melo na fotce konstantni smer.

Edit : dve fotky na ukazku tech car, jsou priblizne RA smeru. Exposice 782 a 371 vterin. Foceno by to melo byt v 20:22 a 21:02.
Přílohy
_m3l2804_ps.jpg
_m3l2804_ps.jpg (531.1 KiB) Zobrazeno 1483 x
_m3l2805_ps.jpg
_m3l2805_ps.jpg (365.46 KiB) Zobrazeno 1483 x
Naposledy upravil(a) peta62 dne 08. 03. 2021, 23:54, celkem upraveno 2 x.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Problémy s pointací

#175

Příspěvek od Osel »

Chlapi co se to děje ? Najednou vystřelí RA někam pryč, v nepravidelných intervalech. jednou nahoru jednou dolu
EQ6-R
Přílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (308.91 KiB) Zobrazeno 1500 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Problémy s pointací

#176

Příspěvek od MilAN »

Zkus trochu rozvážit montáž tak, aby to, co je na východní straně ( buď dalekohled nebo závaží) trochu převažovalo a táhlo dolů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Problémy s pointací

#177

Příspěvek od Osel »

Je fakt že teď se mi zavaží ze zapadu posunulo na východ takže vyvážení je obráceně, Jedu M101....vypadá to že se zaseknul kabel od napájení fotaku...tahalo to za RA...to je pech konečnš počasí a taková chyba---bych si nafackoval
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Problémy s pointací

#178

Příspěvek od hades »

Chybama se člověk učí :) Prošli jsme si tím asi všichni. Dalším krokem po takové situaci je úprava kabelů, takzvaný cable management. Zkus pohled na webu jak to různí lidé řeší.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Problémy s pointací

#179

Příspěvek od peta62 »

Prave kvuli kabelum se snazim nedelat tu pulsni pointaci ale ST4, abych nemusel dodrzovat souradnice a mohl najet do polohy opatrne rucne. Nez mi viator poradil, ze se da najet a potom sesynchronisovat.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Problémy s pointací

#180

Příspěvek od majklus »

peta62 píše: Pointuji QHY5III174 strcenou do Orion Apex 90mm Mak ( ten asi nebude idealni, ale hvezdy ma v PHD2 pekne ) neseny na C9.25, ten na EQ6.
...
Vsimnul jsem si ted vecer na fotkach zvlastni veci, fotil jsem delsi dobu a ten sklon cary hvezd se na fotce meni. Zkusim zitra odpoledne ( dopoledne musim sluzebne narychlo nutne do Prahy ) zjistit s cim ten smer muze mit souvislost. Kazdopadne to neukazuje na posuv Maku vuci C9.25, to by melo na fotce konstantni smer.

Edit : dve fotky na ukazku tech car, jsou priblizne RA smeru. Exposice 782 a 371 vterin. Foceno by to melo byt v 20:22 a 21:02.
Pokud pointace aspoň trochu běží - což z logu plyne že běžela, byť to "trochu" lítalo, ale běžela - tak takhle hodně hnutý hvězdy podle mě znamená, že se něco v sestavě brutálně hejbe. Měnící se směr by mohl korespondovat s měnícím se vekrotem tíže:

1) spojení dalekohledu s pointerem, je opravdu tuhé? nehne se, neviklá se ani velkou silou? Tady je potřeba to optavdu mít jak beton zvláště při těhle ohniscích.

2) u newtona mi podobné věci dělalo "cestující" volné primární zrcadlo. SCT neznám, ale není tam nějaký zámek zrcadla či co? Byl použit?

3) upnutí kamer ve výtazích, je dostatečně tuhé? Neprotáčí se, neviklá? Není hlavní kamera uplá úplně křivě?

4) a co cestující zrcadlo pointačního MAKu? Nešel by ten MAK zkusmo nahradit obyčejným hledáčkem? Ten by to upointoval v pohodě (pokud tedy máš jak do něj vrazit pointační kameru), je mnohem lehčí a bezproblémovější. To bych fakt doporučoval zkusit.

Myslím, že pokud PHD2 udrží hvězdu ve středu kříže, tak na ní ta pointační kamera prostě míří. Výsledek může být tůzně "rozblemcaný" - seeing, špatný chod guideru, deformovaný - optické vady, koma, kolimace atd. Ale takhle velký čáry jsou podle mě mechanický průhyb něčeho vůči něčemu. Pointace za to nemůže.

EDIT: když uděláš 120s snímek se zaplou pointací a pak s vyplou, budou hvězdy hlé cca stejně? Pokud budou s vyplou méně, pak bych vsadil na pohyb dalekohledů vůči sobě nebo něco na pointeru. Pokud cca stejně, tak cestující optika nebo kamera.
Naposledy upravil(a) majklus dne 09. 03. 2021, 08:51, celkem upraveno 1 x.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět