Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

Problémy s pointací

#1

Příspěvek od volk »

Zostava:
montaz Advanced GT, kamera Orion SS DSI, Maxim DL 5, optika 330mm hladacik.

Problem:
Severnu cast oblohy mi to pointuje bez problemov, na juznej casti akoby nedokazal pohnut jednou osou - pri kalibracii Maxim DL hlasi, ze hviezda sa pohla menej ako o 5 pixelov. A je aj vidiet, ze hviezda sa pohybuje len v jednej osi.

Neviete niekto, cim to moze byt?


Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#2

Příspěvek od MilAN »

máš sestavu dobře vyváženou v obou osách ?. Kalibrace kterého směru nejde - RA nebo DEC ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
marzel
Příspěvky: 105
Registrován: 20. 02. 2004, 02:50

Problémy s pointací

#3

Příspěvek od marzel »

Mě to taky někdy dělalo. Je to asi způsobeno vůlemi montáže. Vyřešil jsem to prodloužením časového intervalu při kalibraci. Teď mám nastaveno 13s a v pohodě se mi zkalibruje v jakékoli části oblohy. Používám sice Guidemaster, ale předpokládám, že v Maximu DL to půjde taky někde nastavit.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#4

Příspěvek od Konihlav »

me to tohle psalo, kdyz mi nefungovalo spojeni s montazi (ovladani)...
Uživatelský avatar
volk
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 04. 2008, 03:30

Problémy s pointací

#5

Příspěvek od volk »

Milan: Na tu vyvazenost mam najvacsie podozrenie, lebo nie je velmi dokonala. Neviem, ci RA alebo DEC, Maxim mi vypisuje problem s osou Y. Najblizsie zistim, ci je to RA alebo DEC.

Este jedna vec: Na snimkoch pri kalibracii to dost casto rozmaze hviezdu, cize. pocas expozicie je montaz evidentne v pohybe. V severnej casti oblohy to nerobi, tam funguje ako hodinky.

Marzel: skusal som v Maxime ponastavovat vsetko mozne, ale bezvysledne.

Konihlav: Spojenie je v poriadku, lebo CdC funguje bez problemov.
Schmidt Bender 5-25x56 PMII / Steyr HS .50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#6

Příspěvek od MilAN »

Osa Y by měla být deklinace. Natoč montáž   otáčením RA osy tak, aby byla DEC osa vodorovně  ( = směřovala  ve směru východ/západ) , při uvolněné ustanovce ( aretaci) deklinační osy  musí být dalekohled vyvážený jak  při náklonu k severu, tak i k jihu od svislé polohy. ( mírné přepadání není na závadu , ale síla to musí být minimální !)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Problémy s pointací

#7

Příspěvek od Oko1 »

Kluci mám problém s pointací a už jsem z toho zoufalej...

Mám dobře vyváženo, pointuju přes PHD a vždy ho zkalibruju. Ale nakonec mi ve většině případů vylezou knedlíčky bez ohledu na polohu objektu na obloze (Bublinka vs. NGC6781...).  

Dělám 20 min expozice, tohle je výsledek složení pěti z nich:


Ve které ose mi to ujíždí? Mám pocit že pes je zakopanej v nastavení PHD, ale nemůžu přijít na to kde. Díky za radu...
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#8

Příspěvek od Konihlav »

Oko1: muzes ukazat jak vypada jeden, jednotlivy snimek, nikoli slozenina 5ti? ten je OK?

muzes popsat nastaveni PHD a verzi, kterou pouzivas? Nafot si v PHD (na PC pres klavesu PrintScreen a pak CTRL+V v Malovani/Paint) guide log s meritkem alespon 250.

Mas tusim HEQ-5, jako ja. Ja ted s touto montazi delam jen 10ti minutovky a to mam perfektne ustaveno - muzu naucit az se uvidime osobne nekdy na poli, nechce se mi to popisovat (silene zdlouhave a narocne na bezobrazkovy popis).

Jinak me napada, ze to prave muze byt staceni pole, nebo nejaky zahadny posun mezi pointerem a hlavnim scopem... preci jen 20min je dost hranicni i na lepsich montazich.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#9

Příspěvek od MilAN »

Připadá mi to, že dochází k vzáje,nému pohybu pointeru a dalekohedu (nebo prohýbání tubusu ....), což ukazují stopzy hotpixelů při složení. Pokud nepomůže nějaké mechanické zajištění, chtělo by to zkrátit expozici tak na 30-40% současné, aby i při tom pohybu zůstaly hvězdy pokud možno kruhové.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Problémy s pointací

#10

Příspěvek od Oko1 »

Kluci pohyb pointeru a dalekohledu jsem už vyloučil, mám vše opravdu NAPEVNO spojené, dokonce jsem u utáhl stavěcí šrouby u pointeru... Ještě je tedy jedna varianta - na cestě mám nový výtah a zkusím metodu pokus omyl jestli to není v jednom výtahu... Jen nechápu že někdy se mi tahle vada neobjeví a někdy jo. Už z toho mám skoro astrofotografickou krizi. Asi začnu fotiti star trails, stejně už je fotím...

Nastavení PHD:
RA Ag. 100
Hystereze 40
Auto
Resist switch
Dec duration 130
Dec. slope weight 5
cal. step. 1200
0.25
20

Koni:
upgradoval jsem na eq6. V grafu se pohybuju cca v polovině prvního dílku od osy. Oscil.index to ukazuje stabilně kolem 0.25-0.35, RMS kolem 0.15 - 0,25.

Milan:
Stopy hotpixelů jsou ale o hodně delší než je knedlíkovatost hvězd, to mi nějak nejde do hlavy...?
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#11

Příspěvek od MilAN »

Pokud na té malé fotce vidím, tak   vzdálenost  hotpixelů na složené fotce zhruba odpovídá délce stop hvězd. Kdyby to bylo jen neupointované, tak stopy hotpixelů po složení nevytvoří hezkou přímku s rovnoměrně  rozmístěnými hotpixely.  Čili, pointace funguje podle mě správně, nebo alespoň přibližně správně a není příčinou toho posunu. Příčinu bych hledal určitě ve vzájemném pohybu soustav.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Problémy s pointací

#12

Příspěvek od honza.ho »

Viděl bych to stejně jako Milan, z čísel které uvádíš z PHD je vidět, že pointace funguje dobře. Zkus dotáhnout na doraz aretaci výtahu pointeru.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5610
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#13

Příspěvek od Konihlav »

ja v tom vidim (pro me evidentne) problem v presnosti polarniho ustaveni. Proste nekdy se Ti povede lepe, nekdy hure... reseni je se snazit o lepsi ustaveni a/nebo o zkraceni expozice na 10min.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#14

Příspěvek od Karell »

Já se zeptám k uvedeným hodnotám z PHD Guidingu, není ten kalibrační krok příliš dlouhý? 1,2 sekundy? Defaultní je hodnota 750 ms, píší sice, že pro delší ohnisko má být delší, ale skok až na téměř dvojnásobek je dost. Vzhledem k expozičním časům pointační kamery, kterou používám ( 0,1 - 0,2 s ) bych se takhle prodloužit kalibrační krok už obával...nebo je to jinak?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#15

Příspěvek od MilAN »

ja v tom vidim (pro me evidentne) problem v presnosti polarniho ustaveni. Proste nekdy se Ti povede lepe, nekdy hure... reseni je se snazit o lepsi ustaveni a/nebo o zkraceni expozice na 10min.Pavle , v tom to nemůže být. To by AG udržel a byla by vidět jen totace pole. Podle stop hotpixelů to nerotuje, jede to všechno jedním směrem. To znamená, že jednotlivé snímky jsou vzájemně posunuty. Jinak bys na snímku našel bod, kterého se AG drží ( v případě více vyosených dalekohledů tedy i mimo snímek)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět