Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#61

Příspěvek od Konihlav »

honza.ho: takze vim, ze mas HEQ-5 - to jsme na tom stejne. Pak mas predpokladam QHY5 na pointaci (ja tez). No a pres MaxIm DL jsi jiz pointoval a evidentne jsi to pres EQMOD ASCOM /EQDIRECT nespojoval. Takze jako pro blbce mi prosim potvrd Tve nastaveni a spojeni:
montaz, AG kabel, QHY5 a QHY5 USB do PC tot vse. V MaxIm mas v Guide Tab / Settings nastaveno Guider Relays??? nebo jake nastaveni?
diky

Me to totiz takto primo nejde ani kdybych se rozkrajel. Zkusim si dnes vecer jeste pujcit jiny kabel, ktery pry fungoval...

Doposud jsem vzdy pouzival pulse guiding a to jak EQMOD ASCOM na HEQ-5 tak LX200 na Losmandy. Takze spojeni primo na ST-4 je pro me zatim neprozkoumana oblast (myslel jsem, ze to staci zapojit a je to...) ale nevim. Pri pulse guiding muze clovek nastavit delku kalibracniho kroku a u me montaze to vzdy je misto 500 treba 2000, tak si rikam, zda v tomto neni nejaky problem (z jakeho duvodu se mi to hybe pomalu ci vubec)...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#62

Příspěvek od Konihlav »

Také jsem v Maximu nepochopil jak funguje kalibrace směrů, ale dělám ji většinou tak na 3× než je spokojený. Blbý je, že když se nepovede, hvězda se zpět nevrátí (rozhozená kompozice o +- X pixelů. Nikde tam nevidím něco jako save nebo force calibration, takže vždy znovu - tzn. i při reconnectnutí v pomalo-vyčítacím módu hlavní kamery (to je asi nejhorší). Nastavení DEC slope jsem nepochopilja ji delam obcas na 2x a to jen proto, ze prvne mi to obcas ustreli v jednom smeru a nevrati hvezdu 100% na puvodni misto ale o kousek mimo (svadim to zatim na nevyvazenost sestavy, resp. velke rozvazeni). Znova to teoreticky kalibrovat nemusis, pamatuje si to posledni nastaveni a posledni hodnoty. Nicmene jsem zjistoval co znamena a k cemu je dobre to DEC slope - v podstate jsem dosel k zaveru, ze optimalni je mit zde nastavenou nulu a pripadne po par hodinach prekalibrovat. V tom mi MaxIm DL vyhovuje mnohem vice nez PHD, protoze kalibrace trva minutu a v PHD 5 minut. V MaxIm si nastavujes delku pulzu (v ms) do montaze a je tam defaultne 10ms. Musis tam mit takovou hodnotu, aby se hvezda v obou osach pohnula alespon o 5 pixelu (jako optimum je doporucovano 10).

Mozna jsem poradil, ale sam sobe ne nevim, ze mi to nejde, kdyz to ma byt jasne...
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Problémy s pointací

#63

Příspěvek od honza.ho »

Tak jak pro PHD i pro Maxima používám stejný ovladač. Tedy ASCOM QHY5 (ten bez mezery v názvu) - mám tam totiž vždy dva. Nikdy jsem nepřišel na to, které ovladače tu kameru rozchodí a tak jenom vím, že jsou to všechny QHY5 a všechny QHY5T ovladače z qhyccd.com - neinstaluju Včkový. Potom kamera jede na 100% v obou aplikacích. Docela komicky řečený, ale nikdy se mi nepodařilo zjistit, který z nich tu kameru rozchodil v PHD i Maximu zároveň. Nastavení v Maximu na default (krom 60ky v kalibračním kroku).

Kabely přesně jak píšeš, kamera-montáž, kamera usb - usb PC.

Kalibrační krok v PHD potvrzuji na 2000ms, používám též, délka kalibrace mi nevadí, tam jí alespoň věřím a proběhne vždy bez problémů. V Maximu musím vždy přepnout v montáži rychlost z 0.25 na 0.5, aby těch 5 pixelů nabral.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#64

Příspěvek od Sasa3 »

Presne, delsi casovy krok v kalibraci (ja mam asi 1000ms) hodne zkrati celkovou dobu. Jeste hodne casto zkracuji i expozicni dobu. Pokud pointacni hvezda neni vylozene slaba, tak pri kalibraci prepinam na 0.5s nebo i 0.2s expozice. Proste tak, aby se jeste PHD guider chytal. Pak probehne kalibrace celkem rychle.

Pro normalni pointovani pak prepnu na sekundove (a delsi) expozice, aby to furt zbytecne nehonilo hvezdu pri horsim seeingu. Delsi expozicni doba ma i tu vyhodu, ze pokud projde danym mistem ridsi mrak a nebo se mirne zarosi objektiv, tak se guider neztrati.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Problémy s pointací

#65

Příspěvek od hokle »

Rad bych vas poprosil o radu. Fotil jsem dve noci objekt s RA +13°. Knedliky jsou natazene ve smeru osy DE, coz presne odpovida grafu. Fotil jsem dve noci a vysledek byl uplne stejny. V zoufalstvi jsem zkousel pohnout se vsemi hodnotami snad krome Noise Reduction a Time lapse a to i do nesmyslnych hodnot. Vysledkem byl nekdy mirne jiny prubeh ale amplituda chyby byla prakticky stejna. Pokud jsem Dec guide mode nastavil na Off, tak vysledek byl i lepsi, jenze v tomto nastaveni se nekoriguje vubec a knedliky jsou vzdy zarucene. Nevim zdali to nesouvisi s nejakou vuli, ze se hvezda zacne vracet po delsi dobe na stred krize. Proto jsem zkusil poladit hodnoty DEC Backlash a DEC rate v programu EQMOD ASCOM. Ale take bezuspesne:-(.


Toto je vyrez v puvodni velikosti, Newton 254/1200, EOS 450Dm, EQ6ss


Uvadim PHD graf. Amplituda Dec je i nekdy bohuzel vyssi:




Pokud fotim objekty s vyssi DE tak jsem docela spokojeny a graf Dec ma zpravidla stejnou amplitudu jako RA. Obvykle pouzivam toto nastaveni:
RA Agg.=100
RA Hyst.=30
Dec Guide Mode=Auto
Dec Algor=Lowpass filt.
Max Dec dur.=1500
Dec. slope weight=5
Calibration step=1000
Min. motion=15

Bohuzel dve noci jsou na nic, mozna na zmensenine 1:4 to nebude tak videt :-).

Diky za kazdou radu.
Honza
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Problémy s pointací

#66

Příspěvek od Vabra »

Utikani v Dec byva vetsinou nasledkem spatneho ustaveni ( a na rovniku se to spise projevi nez ve vyssich deklinacich).

Zameril bych se na nej.

PS: Pote co Konihlav zvladnul ustavovani metodou rotace pole a ma ustaveno s presnosti na +-2 uhlove minuty od polu si chrochta, ze tak hladky prubeh grafu z autopointeru jeste nikdy nemel...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#67

Příspěvek od MilAN »

To máš sice pravdu,ale s tím si musí AG poradit. Zrovna tak musí upointovat azimutální montáž.  Takže bych  se s tímto chodem  autopointace určitě nesmířil, a hledal důvod. Tím, že to kvalitně ustavím  pomůžu výsledku ( zmenším utíkání) , ale takhle by to pointovat v Dec nemělo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#68

Příspěvek od Psion »

Při pontaci přes autoguider je opravdu i hledáček zbytečný, AG to musí zvládnout. Většinou je problém úplně jinde než by člověk čekal, např. pohyb zrcadla, průhyb lišt apod.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#69

Příspěvek od Konihlav »

ctu to rychle a nevim, zda jsi napsal cim to pointujes a jak to mas spojene. Upointovat takovy velky Newton bude velmi tezka prace.

Nicmene bych se zameril na pevnost spojeni obou dalekohledu (pruhyb je vzdy a vsude, otazka jen "o kolik" a bude-li to vadit). Velikost korekci pro pulse guiding pres EQMOD nastavujes v tom EQMOD/DIRECT okne v settings (>>>) vpravo nahore. Ja tam mam 0.1 az 0.3 (jsem ted posledne zmenil z 0.1 na 0.3).

Jinak ja mam aggresivity 90 a hysteresis 10 a min pixel movement (nevidim tvoji hodnotu) na nejakych asi 0.3 pixelu...

zdravim z Chile, kde je ted prvne zatazeno a tak fotim dark framy :-)
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Problémy s pointací

#70

Příspěvek od hokle »

Diky moc za reakce!

Upointovat takovy velky Newton bude velmi tezka prace.To mas pravdu. Bojuji s tim porad a nad kazdou upointovanou fotkou se stale raduji :-). Kdyz vidim fotky kolegu s podobnym bojlerem a hvezdy jsou krasne kulicky, tak tise zavidim.

Pointuji dalekohledem SKY 70/500 pridelany homemade drzakem, ktery je, si myslim, dostatecne tuhy. To vetsi problem bude s pruhybama dalekohledu, okularovym vytahem, atd. V minulosti jsem  nejvetsi problem zjistil az po dlouhe dobe, kdy jsem dotahnul povolene srouby mezi plechovym tubusem a kovovym ulozenim zrcadla. Od te doby me nezlobi (tedy minimalne) rozhozeni pointace na vsecny strany. Hodnotu pixel movement mam na default 0.15. Tu jsem zkusil zatim jenom zmensit. Korekci vEQMod nastavuji presne jak pises vpravo nahore.

Ale stale si myslim, ze pruhyby to nemusi byt, protoze bych ocekaval odchylky i od RA osy. Zkusim, jeste vylepsit ustanoveni, ikdyz spise souhlasim s MilANem, ze by to melo upointovat. Jeste zkusim postelovat ten cervik na EQ6, aby nebyl moc dotazeny a taky bez vule. Je to ten co nastavuje vuli na DEC sneku. Porad me pripada, ze kdyz se DEC vychyli na jednu stranu, tak PHD koriguje, ale zmena se projevi za delsi dobu. Proto podezrivam DEC Backlash a vule na DEC ose.

Honza

NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Problémy s pointací

#71

Příspěvek od mich1 »

Podle me je to spatne vyvazene ve smeru predek zrcadlo ve spojeni se spatnym ustavenim a honenim seeingu. Zkusil bych nastavit vyssi hodnoty min movement a taky bych urcite vyzkousel pointovat jen jednim smerem (sever jih).  Paklize je kazdy snimek vic a vic posunuty hledal bych pricinu jeste v pohybu mezi dalekohledy.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Problémy s pointací

#72

Příspěvek od hokle »

mich1: Pointovani jednim smerem jsem zkousel, bylo to trochu lepsi, ale to vyvazeni vubec nezni spatne. Rozhodne jsem to nekontroloval, ikdyz jsem se tady docetl, ze mirne rozvazeni neni na skodu. Min. movement rozhodne zkusim zvysit, minule jsem pouze snizoval.

Moc dik za tipy!
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Problémy s pointací

#73

Příspěvek od mich1 »

Ja svoji tricitku pointuju hledackem s webkou, coz je o dost kratsi ohnisko a pouzivam min movement 0.2, pri dobrem seeingu 0.15, RA agg 50 hyst 10. Rychlost pointace mezi 1 - 1.5 s. Ta montaz proste neni stavena takoveto roury a pri agresivnich nastavenich pointace to to reaguje na chyby ktere tam nejsou. Vyvazeni je opravdu dulezite, rozvazit ano ale opravdu jen velmi malo. U me pul cm posun 1 ze 4 zavazi spatnym smerem znamena ze uz to moc pointovat nebude. A pro jistotu bych zkontrolovat i ten drzak, v nekterych polohach dalekohledu se ten pohyb skoro nemusi projevovat pritom tam je.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1490
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Problémy s pointací

#74

Příspěvek od hokle »

Diky! Určitě budu experimentovat, ale bouhžel se k tomu dostanu tak za 14 dní. Dám vědět, jestli jsem uspěl.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Problémy s pointací

#75

Příspěvek od alien5 »

Zdravim tak mam konecne vyresene pointovani Diky Karlovy!! (diky Karle) a ted duvody proc to nepointovalo jak melo.Vzali jsme to postupne aby jsme vyloucily kazdy problem.

   
1: Nevyvazeny dalekohled: Protizavazi jsme posunuly smerem k  
   dalekohledu 2x5kg o malinko cca 2cm.
   Tubus dalekohledu byl zatizen vytahem s fotakem a hledackem na
   jedne strane a nadruhe nebylo nic a bylo to mimo osu newtona a
   lidlu na nem posazenem.Takze pomohlo posunuti tubusu ve  
   objimkach.
2: Pri kolminaci jsme zjistily ze jsou povolene srouby na zrcadle.

3: Potom blbla (PHD) pointace driver ascom ukazoval nuly v jednom radku.
   Pricina byla ve neutazenych sroubech na zasuvce na montazi od
   notebooku.To je jedine co jsem ja sam vyresil vse ostatni
   Karlos  ;D.
4: Ustaveni polarky podle H.A !! ne podle oka a souhvezdi ve hledacku
polarniho dalekohledu ale stupnice atd..    

Polarni hledacek byl uplne ok od vyrobce.Na to jsem mel take podezreni zda to neni hnute ale pred nejakou dobou (2 roky) jsme to ve dne skousel a bylo to ok, ale stejne mi to Karel skouknul.
A vysledek pri expozici 16 minut se to nehnulo ani kousicek, a graf uplne stejny jako ma Karel u prispevku #49. Krasna vlnovka ve stredu grafu.
Takze duvodu pro spatnou pointaci bylo vice.
Dalsi info muze doplnik Karlos pokud ho jeste neco napadne.

Jinak notebook acer timeline 3810T ktery napaji QHY5 ma vydrz pointace zhruba 3.5 hodiny po te ho dobijim ze autobaterie mam menic TRUST 12V na 19V.
Takze po x mesicich konecne muzu fotit plne pointovane dlouhe expozice AMEN. diky Karlos :)
Odpovědět